Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - realna tania propozycja, czy się opłaca?


Davidvia0

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop (myślałem o cenie do 450 zł, wiem że to mało, ale chcę sprawdzić czy to mnie wogóle zainteresuje)

Myślałem nad SkyWatcherem SK1145EQ1 lub SK1141EQ lub SK1149EQ, jednakże znalazłem za 350 zł ten teleskop (używany, zakupiony w 2007 roku, ale bez rachunku). Co o nim sądzicie, jest lepszy i bardziej opłacalny? Proszę o szybką odpowiedź, bo sprzedający może się rozmyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zapomniałem się przywitać. No to witam :) Ale naprawdę jest gorszy od tych trzech co podałem i nieopłacalny? A gdybym zszedł do 300 zł? Po prostu po tamte teleskopy musiałbym do Gliwic jechać, a ten Seben mam pod ręką.

 

Poczytaj Celestie. Chyba każdy uzytkownik Forum Ci odradzi teleskop z wbudowanym Barlowem. Szkoda zachodu. Sama marka Seben tez duzo mowi.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale naprawdę jest gorszy

 

link do art. "Teleskop za jak najmniej" z Celestii KLIK, a tutaj konkretny cyt. z niego:

 

Unikaj teleskopów o podejrzanie krótkim tubusie w stosunku do ich ogniskowej. Parametr ogniskowej powinien być udostępniony przez sprzedawcę i wyrażony w milimetrach. Najbardziej popularne ogniskowe będą zawierać się w przedziale 500-1200mm Długość tubusu teleskopu powinna być zbiżona do jego ogniskowej. Jeżeli nie jest, w przypadku newtona oznacza to, że teleskop ma w wyciągu wmontowaną soczewkę barlowa. W tanich teleskopach jest ona bardzo słabej jakości. Dodatkowo konstrukcje takie w większości przypadków opierają się na prostym lustrze sferycznym. O ile (mówie to wbrew sobie ;) ) dla totalnie początkującego różnica w obrazie nie będzie jakoś znacząco widoczna, o tyle z czasem jednak zaczniemy ją daostrzegać. Inną sprawą jest fakt, że tego typu konstrukja praktyczie jest niesprzedawalna, za jakieś względnie sensowne pieniądze

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzęt optyczny warto kupować odpowiedniej jakości oraz wyprodukowany przez uznanych i sprawdzonych producentów - w Polsce z tych co produkują mniej drogie teleskopy są obecni na rynku Sky-Watcher, Bresser/Meade, Celestron, Orion, Soligor.

 

Na EQ1 nie kupuj niczego. Za nieco ponad 500 zł masz teleskopy na EQ2:

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...09eq2,d816.html

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...49eq2,d695.html

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Przepraszam że piszę tutaj ale nie wiedziałem gdzie napisać. Mój teleskop to właśnie Seben 150/1400 (znalazłem na strychu i zainterresowałem się astronomią). Gdzieś przeczytałem że tego Barlowa można usunąć. Czy ktoś mógłby powiedzieć/poradzic jak i czy można zrobic z tego teleskop 150/750?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.