Jump to content

wiosenne próby początkującego


Konrad 1234
 Share

Recommended Posts

W ciągu ostatnich 2 miesięcy dokonał się chrzest bojowy obserwatorium zbudowanego przez tatę. Mroźny luty i marzec, kilka sesji po 7-8 godzin przebywania pod kopułką, mimo mrozu gwieździste niebo motywowało aby w końcu zastosować teleskop w astrofotografii :P efekt jest raczej typowo ?początkujący?, ale to pierwsze "poważniejsze" :P sesje jakie udało mi się sprawić.

 

Sprzęt: medae bresser meisser 1200/150 mm na eq-moon2 + 350d ? czyli spora tuba na bardzo lichym montażu, a to jest efekt pracy i starań :)

 

post-2748-1239475601_thumb.jpg

post-2748-1239475618_thumb.jpg

post-2748-1239475629_thumb.jpg

post-2748-1239475637_thumb.jpg

post-2748-1239475866_thumb.jpg

 

mam ciągle problemy z czasami dłuższymi niż 30 sekund, ale to jest już chyba wina montażu :/ bo nie ważne jak ustawiam to i tak nigdy bez "poruszenia" nie wydusiłem więcej niż 50-60 s :szczerbaty::Boink:

 

nic nie odbierze mi już tej satysfakcji jak na zdjęciu zobaczyłem sombrero, którego obecność w okularze moglem tylko podejrzewać :) a po złożeniu kilkunastu fotek... pomimo braków sprzętowych bardzo motywuje :)

Edited by Konrad 1234
Link to comment
Share on other sites

Jak na pierwszy raz to wprost rewelacja !

 

prób było już więcej, ale to są pierwsze udane ;) wcześniej jak musiałem za każdym razem rozstawiać sprzęt to nic nie wychodziło, teraz jak stoi pod kopułą raz skorygowany to mogę wydusić z niego maksimum (jak na moje początki oczywiście ;) )

Edited by Konrad 1234
Link to comment
Share on other sites

jak na sprzęt to rewelacja!!!! dowód na to, że dla chcącego nic trudnego i aby robić astrofoto nie trzeba dziesiątek tysięcy wywalać. Wiadomo, że jakosciowo nie dorówna się wypasionemu sprzętu, ale liczy się dobra zabawa i satysfakcja. Tak trzymaj i popracuj nad sprzętem, może dłuższe czasy da się wyciągnąć?

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

popracuj nad sprzętem, może dłuższe czasy da się wyciągnąć?

 

raczej jestem u kresu możliwości sprzętowych, ale mam cierpliwość :P

 

może 20X30 sek to nie to samo co 2X300 sek ale satysfakcja jest!

 

od miesięcy czytam porady i stwierdzam że głupot tu nikt nie pisał, dla chcącego nic trudnego :)

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję pieknego obserwatorium!

Od razu widać efekty, których osiągnięcie pod "gołym niebem" byłoby baaardzo trudne.

Osłoniety od wiatru montaz klasy EQ-5 radzi sobie nawet z długa tubą. W tych warunkach ten mount poradziłby sobie nawet z 200mm/f5 Newtonem!

Naprawdę fajnie!

Link to comment
Share on other sites

tuba waży prawie 9 kg + jeszcze aparat, a według moich obserwacji nośność tego sprzętu waha się w granicach 4-5 kg, a do astrofoto na poziomie 90-100 sekund utrzymałbym co najwyżej coś o ogniskowej 400-500 mm

 

z obserwatorium to może i nie o efekty podczas robienia zdjęć chodzi ale przede wszystkim o wygodę :) idę do obserwatorium kiedy chcę i mam sprzęt zawsze schłodzony i gotowy do użycia ;)

Edited by Konrad 1234
Link to comment
Share on other sites

Guest astrodamian27
Sprzęt: medae bresser meisser 1200/150 mm na eq-moon2 + 350d ? czyli spora tuba na bardzo lichym montażu, a to jest efekt pracy i starań :)

 

Na lichym montażu,ale już coś..bo tak fajnie wyszła M104 i M13 jak na mój gust B)

Link to comment
Share on other sites

dziękuję za miłe przyjęcie :) dziś na widelec idzie M3 i M92 ;)

 

a dziś rodzice spędzali popołudnie na działce koło obserwatorium i tak się trafiło, że świąteczni spacerowicze bardzo się zaciekawili kopułą i było kilkanaście osób do oprowadzenia :P - wesoły dzień ;)

 

miłego świątecznego popołudnia!

Link to comment
Share on other sites

Fotki rewelaja! Dają mi nadzieje że z 750mm jak wycisne nie poruszone 60s to już dobrze, tyle że z centrum miasta to bez porównania. Dalszytch udanych prob życze!! :)

O to właśnie chodzi. Na zdjęciach mogę zobaczyć dużo więcej niż w wizualu nawet na tak krótkich jak 30s. Powodzenia!

Edited by Marcoos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.