Jump to content
Sign in to follow this  
Stacho

Lwie eMki 65 i 66

Recommended Posts

Zdjęcia zrobione wczoraj przy dość nieczystym wyżowym powietrzu, stąd łuna miejska mocno dawała o sobie znać. Obróbka RegiStax bo z zasadzie tylko w nim się jako tako orientuję. Choć z tą obróbką materiału nie jest dobrze, odnoszę wrażenie że zabieram się za to jakby w ogóle nie od tej strony. Pierwszy błąd to zapewne ISO1600, nie tędy droga. Drugi to praca na JPG'ach, za RAWy nie widzę sensu na razie się zabierać. Zamieszczam ponadto fragment zdjęcia prosto po zestakowaniu, czy z takiego materiału idzie uzyskać lepszy wynik niż mój? (co do tego nie mam wątpliwości, ale niezbędne będą jakieś dobre rady)

Pozdrawiam.

M_65_M66.jpg

ngc3628.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początek polecałbym zrobienie dużej ilości materiału bo z mała ilością to za dużo nie powalczysz. Co do ISO proponuje 800. Aha najlepiej w RAWach bo wtedy otwiera się przed Tobą ogrom możliwości obróbki. JPEG odstawił bym na bok w w przypadku astrofoto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wziąłem i wrzuciłem ten fragment na ruszt i tak na szybko to tyle mi się udało wyciągnąć:

ngc3628o.jpg

Biorąc pod uwagę, że nie jestem w tym najlepszy i jeszcze mi dość trochę brakuje, to myślę, że co nieco z tego zdjęcia jeszcze się uda wyciągnąć, choć nie wiem, jak wyglądało cało zdjęcie po stackowaniu oraz zebrany materiał. I oczywiście na przyszłość pamiętaj o RAW-ach.

 

P.S. Nie wiem jak moja obróbka będzie się u innych prezentowała, bo mam ostatnio małe problemy z dobrą kalibracją monitora, więc jak są jakieś błędy, to piszcie.

 

Zdravim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po prostu mi sie podoba! Bez cudow i dluuugich dywagacji. :)

Edited by mpp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli jednak idzie! Dzięki Iluvatar, to była dobra motywacja do zabrania się od nowa za materiał. Tym razem obróbka w PixInsightLE (za turtorialem z astro4u), program cięższy ale posiada trochę większe możliwości od Registaxa. Może trochę za agresywnie dążę do czarnego tła, ale nad tym jeszcze popracuję. Do dobrych fotek jeszcze daleko, ale to zawsze jakiś krok na przód. Poza tym na przyszłość więcej materiału i z tego achromata będzie można wiele obiektów złapać.

Pozdrówka.

M_65_M_66.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ładnie, widać już dużą poprawę. Teraz tylko dopalić trochę materiału i będzie już bardzo fajne zdjęcie.

 

Zdravim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duża różnica między zdjęciami z dwóch programów, i dużo lepszy efekt niż na początku. Gratuluje wytrwania i chyba sam spróbuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zdjęcia zrobione wczoraj przy dość nieczystym wyżowym powietrzu, stąd łuna miejska mocno dawała o sobie znać.

 

Rozumiem że zdjęcie zrobione jest z Lublińca, a SW 102/500 posadzone na EQ3-2 ?

Pytam bo jestem zainteresowany możliwościami tego sprzęciku w prostym astrofoto, a z kolei mam możliwość pobycia pod koszęcińskim niebem, czyli całkiem niedaleko od Lublińca.

 

PS. Montaż z napędami na obydwie czy jedną oś ?

PS1. Gratuluję postępów w obróbce !

Edited by Skrzypu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, zdjęcie robione z Lublińca (obrzeża). Teleskop to krótki achromat SW 102/500 F/5, w wyciągu siedzi extender SW 2" - T2 + redukcja T2=canon, montaż to zwykły EQ3-2 z napędem na jedną oś, jak widać jest to absolutne minimum z jakim można rozpoczynać przygodę z fotografią nieba. Jedyna większa wada tego zestawu to okropna aberracja, ale robiąc zdjęcia takim achromatem trzeba ją zaakceptować.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uwielbiam oglądać zdjęcia osób które zaczynają przygodę z astrofoto, to właśnie te fotki mają najwięcej głębi i magii. Potem jak już zaczniecie ładować grubą kasę na coraz to lepsze sprzęty typu jakieś tam apo, montaże itd. zdjęcia będą już "zwykłe", czyli podobne do tych, które codziennie możemy sobie oglądać na nasa.gov, czy apod.

Robson

 

mam nadzieję, że się nikomu tu nie narażę :)

Edited by robson999

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zachęcony osiągnieciami kolegi Stacha postanowiłem sam spróbować zapolować na te eMki. Efekt skromniejszy i b&w ale niestety eq5 daje radę mojej tubce co najwyżej do 60s. Tutaj ISO1600 17x30s 2x45s i 1x60s :) Pozdrawiam!

Triplet_3a.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.