Skocz do zawartości

Lwie eMki 65 i 66


Stacho

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia zrobione wczoraj przy dość nieczystym wyżowym powietrzu, stąd łuna miejska mocno dawała o sobie znać. Obróbka RegiStax bo z zasadzie tylko w nim się jako tako orientuję. Choć z tą obróbką materiału nie jest dobrze, odnoszę wrażenie że zabieram się za to jakby w ogóle nie od tej strony. Pierwszy błąd to zapewne ISO1600, nie tędy droga. Drugi to praca na JPG'ach, za RAWy nie widzę sensu na razie się zabierać. Zamieszczam ponadto fragment zdjęcia prosto po zestakowaniu, czy z takiego materiału idzie uzyskać lepszy wynik niż mój? (co do tego nie mam wątpliwości, ale niezbędne będą jakieś dobre rady)

Pozdrawiam.

M_65_M66.jpg

ngc3628.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek polecałbym zrobienie dużej ilości materiału bo z mała ilością to za dużo nie powalczysz. Co do ISO proponuje 800. Aha najlepiej w RAWach bo wtedy otwiera się przed Tobą ogrom możliwości obróbki. JPEG odstawił bym na bok w w przypadku astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem i wrzuciłem ten fragment na ruszt i tak na szybko to tyle mi się udało wyciągnąć:

ngc3628o.jpg

Biorąc pod uwagę, że nie jestem w tym najlepszy i jeszcze mi dość trochę brakuje, to myślę, że co nieco z tego zdjęcia jeszcze się uda wyciągnąć, choć nie wiem, jak wyglądało cało zdjęcie po stackowaniu oraz zebrany materiał. I oczywiście na przyszłość pamiętaj o RAW-ach.

 

P.S. Nie wiem jak moja obróbka będzie się u innych prezentowała, bo mam ostatnio małe problemy z dobrą kalibracją monitora, więc jak są jakieś błędy, to piszcie.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak idzie! Dzięki Iluvatar, to była dobra motywacja do zabrania się od nowa za materiał. Tym razem obróbka w PixInsightLE (za turtorialem z astro4u), program cięższy ale posiada trochę większe możliwości od Registaxa. Może trochę za agresywnie dążę do czarnego tła, ale nad tym jeszcze popracuję. Do dobrych fotek jeszcze daleko, ale to zawsze jakiś krok na przód. Poza tym na przyszłość więcej materiału i z tego achromata będzie można wiele obiektów złapać.

Pozdrówka.

M_65_M_66.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobione wczoraj przy dość nieczystym wyżowym powietrzu, stąd łuna miejska mocno dawała o sobie znać.

 

Rozumiem że zdjęcie zrobione jest z Lublińca, a SW 102/500 posadzone na EQ3-2 ?

Pytam bo jestem zainteresowany możliwościami tego sprzęciku w prostym astrofoto, a z kolei mam możliwość pobycia pod koszęcińskim niebem, czyli całkiem niedaleko od Lublińca.

 

PS. Montaż z napędami na obydwie czy jedną oś ?

PS1. Gratuluję postępów w obróbce !

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdjęcie robione z Lublińca (obrzeża). Teleskop to krótki achromat SW 102/500 F/5, w wyciągu siedzi extender SW 2" - T2 + redukcja T2=canon, montaż to zwykły EQ3-2 z napędem na jedną oś, jak widać jest to absolutne minimum z jakim można rozpoczynać przygodę z fotografią nieba. Jedyna większa wada tego zestawu to okropna aberracja, ale robiąc zdjęcia takim achromatem trzeba ją zaakceptować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam oglądać zdjęcia osób które zaczynają przygodę z astrofoto, to właśnie te fotki mają najwięcej głębi i magii. Potem jak już zaczniecie ładować grubą kasę na coraz to lepsze sprzęty typu jakieś tam apo, montaże itd. zdjęcia będą już "zwykłe", czyli podobne do tych, które codziennie możemy sobie oglądać na nasa.gov, czy apod.

Robson

 

mam nadzieję, że się nikomu tu nie narażę :)

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.