Skocz do zawartości

Filtry planetarne do maka


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem informacji o wykorzystaniu kolorowych filtrów planetarnych w makach. Niestety nie znalazłem zbyt wiele. I tu pojawia się moje pytanie - czy w tak ciemnym teleskopie rzeczywiście pozwolą dojrzeć więcej szczegółów na tarczach planet? Czy opłaca się w nie inwestować? W sumie to przeczytałem, że nie za bardzo, ale na ile to jest prawdą? Jeśli tak to jakie filtry opłacałoby się kupić? No i jeszcze jedna sprawa - do fotografowania Słońca z wykorzystaniem folii Baadera bardziej nadaje się filtr pomarańczowy czy żółty - to znaczy który daje lepsze, ładniejsze zabarwienie Słońca?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem informacji o wykorzystaniu kolorowych filtrów planetarnych w makach. Niestety nie znalazłem zbyt wiele.

 

moim zdaniem powinienes się głównie zastanowić nad kolorowymi... mała światłosiła da ci ładny kontrast bez filtra... ale... każdy z filtrów kolorowych wytnie ci jakąś część pasma, co spowoduje, że pływanie przy niskich obiektach będzie mniejsze, konkretne artefakty na powierzchni będą łatwiej dostrzegalne. Spójrz na wysiłek Wimmera, albo chociaż tutaj:

 

http://www.astro.bielack.pl/testy-sprzetu/...planetarne.html

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Do Slonca to jest filtr Solar Conitinuum Baadera. Daje zafarb zielony z tego co mi wiadomo. Co do Planet, hmm... ja bym zrezygnowal z jakichkolwiek filtrow. Pozatym w tym roku to masz de facto Saturna tylko wmiare fajnie dostepnego

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

nie tylko zielony zafarb, na linkach poniżej zobacz różnice poniżej pomiędzy zwykłym zielonym a solar continuum:

 

stronka baadera z m.in. solar continuum

dane filtrów kolorowych baadera a przy okazji uzupełnienie mojego poprzedniego posta...

 

tak naprawdę patrząc na wykres transmisji solara można zobaczyć jak "wąskim" filtrem jest w porównaniu do innych... w wizualu, jego wąskość można chyba porównać jedynie z OIII.

 

 

a co do planet tego roku, to też się mylisz:

 

Właśnie zaczął się fajny okres polowania na Merkurego po zachodzie słońca,

Wenus przed wschodem też daje się ustrzelić

Mars tej zimy będzie w opozycji i na pewno będzie jednym z najatrakcyjniejszych obiektów.

Jowisz będzie rządził latem... jedno zniknie, drugie się zacznie.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ja tez teraz obserwowalem Merkurego, ale ani do niego ani do Wenus filtrow bym nie kupowal bo i tak malo dadza . Jowisz ok bedzie latem ale dosc nisko. No fakt ze zima bedzie Mars no i teraz Saturna mamy.

ja bym do tej listy dodał jeszcze Urana i Neptuna i mamy już wszystkie planety Układu Słonecznego :Boink:

przyznam, że też zastanawiam się nad kupnem filterków planetarnych

nawet jeśli w tym roku nie przydadzą się (jak twierdzi leech10) to mam w planach pożyć jeszcze kilka lat :szczerbaty:

chyba, że filtry to towar o krótkim okresie przydatności do spożycia :ha:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestaw filtrów Celestrona można znaleźć na ebay - 6 kolorowych + księżycowy. Całość za 40 $, czyli jakieś 130 zł. Cena jest kusząca i chętnie bym wziął, no ale doliczając przesyłkę i różne opłaty to będzie pewnie o połowę więcej (co w sumie i tak się chyba opłaca - w końcu to 7 filterków).

 

http://cgi.ebay.com/NEW-7-CELESTRON-Color-...%3A1%7C294%3A50

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Trochę już pooglądałem przez Maka i osobiście nie czuje potrzeby filtrowania obrazów.

Przetestowałem kilka filtrów na planetach :

czerwony - tylko słońce , ale raczej jako zabezpieczenie przed UV (baader)

solar continuum - słońce + księżyc - zdecydowana poprawa widoków

Filtry szary , Neodynium Moon&Skyglow nieznaczna poprawa kontrastu Jowisza i Saturna, uspokojenie atmosfery

Nie testowałem niebieskich i pomarańczowych.

Te filtry kapitalnie jednak pracują z refraktorami i newtonami.

Mak moim zdaniem jest taki jaki jest i nie ma w nim co filtrować

 

Czyli na upartego szary (do gaszenia Księzyca ) , solar continuum do słońca i księżyca , Moon&Skyglow - uniwersalnie - do uspokojenia atmosfery i poprawy kontrastów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.