Skocz do zawartości

Zagubiony w Pannie


Robert Gudański

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda dopisuje, więc wykorzystuję czas wolny na maxa... (jutro do pracy <_< ). Niestety miałem wczoraj mały problem z identyfikacją obiektów w gwiazdozbiorze Panny. Postanowiłem obejrzeć wnikliwiej ten właśnie gwiazdozbiór, ponieważ znany jest z ogromnej ilości galaktyk. Trochę ich widziałem (choć chaotycznie celowałem 1 raz w życiu w tej konstelacji), postanowiłem więc wykonać kilka szybkich szkiców tych, które wydały mi się najbardziej interesujące. Opisałem je jako po prostu A, B i C, kolejno w/g jasności:

A. Niewątpliwie najjaśniejszy obiekt w Pannie, który wczoraj widziałem, na 99% jest to chyba ogromna galaktyka eliptyczna M 87

B. Dość jasna, ale już nie tak jak poprzednia, również na brzegu pola (chciałem nanieść jaśniejsze gwiazdki, aby mieć jakiś punkt odniesienia)

C. Najciemniejsza tych trzech (naprawdę subtelny obiekt), troszkę jakby rozciągnięta, czyżby M90, czy M 98??

 

Może na zlocie ktoś mnie przeszkoli?

Robson

Panna_A.jpg

panna_B.jpg

panna_C.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, ładnie. :Salut: Ja próbuję na żywo i ... kotlet. Jakoś mi nie idzie przez rurę. Na zlocie popatrzę jak to robicie. :D

 

Ja już się tak nauczyłem, że szkic robię dosłownie w kilka minut (2-3), no bo wiesz ...Dobson (trzeba się spieszyć) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rys. A jest sliczniejszy... Teraz tylko ciemniejsze niebo i możesz chwytać słabsze NGC. Czekam. :)

 

Dzięki , ale to nie takie proste...nie raz wydaje mi się, że Synta jest po prostu dla mnie za duża. Celując nią w Pannę zupełnie ostatnio się pogubiłem...Gdybym miał mniejszy sprzęt, to zaczynałbym może od dużych obiektów (bo małych po prostu bym nie widział). Może bardziej systematycznie uczyłbym się wtedy nieba, a tak kupiłem od razu grubą rurę, lornetkę i mały przenośny teleskopik. I pomimo tego, że dużo można zobaczyć, to część z tym obiektów jest dla mnie na razie za trudna. Tak że niestety, ale chyba muszę troszeczkę powrócić do punktu wyścia, czyli jeszcze postudiować niebo i potem zobaczymy. Przydałoby się chyba częściej czytać Celestię :)

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, nie poddawaj się!

Wczoraj udało mi się wyłapać Ośmiocalicą 8 eMek z Panny na nie najgorszym podmiejskim (20-30 km od Gdańska) niebie, Tobie też się uda!

Kilka oklepanych, ale dobrych rad (też jestem początkujący i w moim przypadku się sprawdziło):

1. dobry atlas, lub zbliżenie tego rejonu nieba (ja korzystałem z Takiego, gwiazdy zaznaczone do 9,5m, do wydrukowania STĄD, arkusz "Coma/Virgo Border")

2. lornetka, w moim przypadku lidletka sprawdziła się znakomicie, podczas gdy szukacz 9x50 zwyczajnie zawiódł...

3. zacznij nalot od Vindemiatrix, łatwo ją namierzyć - i dalej skaczesz od gwiazdki do gwiazdki. Tylko najpierw - poświęć parę minut na zlokalizowanie gwiazdek, po których będziesz później "skakał Syntą", przy pomocy lornetki!

4. dobrze jest złapać bojowy nastrój żeby nie poddać się za wcześnie - ja się uparłem, że wypatrzę Łańcuch Markariana - i udało się :helo::banan:

 

No nie wytrzymam :P, napiszę – wczoraj moim "łupem" w Pannie padły:

Messier: 60, 59, 58, 87, 89, 90, 84, 86

NGC: 4762, 4754, 4388, 4438, 4435, 4461, 4473 i 4477 (dwie ostatnie to już w Warkoczu Bereniki).

A poza Panną: M3, M53 i M63.

 

A tak swoją drogą - święta spędzałem na Warmii, pod przecudownym niebem (jakość 8/10), udało mi się przekonać żonę do zabrania Synty (a najpierw szwagra do pożyczenia), tyle, że... nie zabrałem atlasu nieba (poza starym, kiepskim Atlasem Nieba 2000.0, który miał słabszy zasięg niż ja okiem nieuzbrojonym na tej miejscówce). Dla zabawy wycelowałem w okolice Vindemiatrix - i wyłapałem 4 mgiełki. Identyfikacja nie miała sensu, ale rozumiem co masz na myśli pisząc, że łatwo się tam zgubić. Jakby nie było, zazwyczaj szuka się mgiełki w morzu gwiazd, a tu się szuka gwiazdek – punktów odniesienia w morzu mgiełek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, tyle emek... i ngc, to robi wrażenie (zazdroszczę :rolleyes: ). OOOOOOO...ja tam jeszczę powrócę, do tej Panienki. Dzięki za relację i za rady odnośnie szukania. Jak ja lubię czytać takie "opowiadania" :)

Ja dla odmiany aby odpocząć trochę od Panny, wczoraj postanowiłem odnaleźć 2 galaktyki, które zaproponował Lech w jednym z postów w dniu wczorajszym. Chodzi o M104 i M 64... odnalazłem je bez trudu (choć kilka dni wcześniej miałem problem z M 104), to naprawdę perełki nieba wiosennego. Nie miałem pojęcia, że tak pięknie mogą wyglądać w okularze. Tak więc od godziny 22.00 do 24.00 zająłem się tylko tymi dwoma obiektami. Zmieniałem powiększenia, wpatrywałem się, szkicowałem. Nie spodziewałem się tego, że obie galaktyki mogą tak pięknie wyglądać w dużych powiększeniach (171X), byłem zaskoczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M104 to dla mnie obiekt, przy którym zawsze brakuje powiększenia. On mi się śni po nocach. Można spędzić kilka godzin wypatrując szczegółów lub ciesząc oko w dużym powiększeniu.

Rzekłbym, że to nie perełka ale Diament. Pięknie oszlifowany, podświetlony i czekający na odwiedzajacych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M104 to dla mnie obiekt, przy którym zawsze brakuje powiększenia. On mi się śni po nocach. Można spędzić kilka godzin wypatrując szczegółów lub ciesząc oko w dużym powiększeniu.

Rzekłbym, że to nie perełka ale Diament. Pięknie oszlifowany, podświetlony i czekający na odwiedzajacych.

 

Jak zwykle dobrałeś odpowiednie słowa...tym razem do klimatów, jakich doświadczamy, obserwując M 104... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.