Skocz do zawartości

TrES-3b full transit. :)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Dooobra noc była... naprawde wypasiona. To co nałapałem wprowadziło mnie w lekki szok.

 

Na przystawkę full transit TrES-3b :)

 

Obiekt jest w Herkulesie

 

RA 17 52 07

DEC +37 32 46

Star GSC 3089:0929

Magnitude V 12.4

Transit lenght 105min

 

kstarfinder_tres3.jpg

 

Bardzo polecam tą mamuśkę na pierwsze walki i próby. Dociska ją głebiej niż przeciętną planetkę EXO. Głębokość zmiany nieco przekraczza 0.02 mag. Jak na exoplanete to naprawdę sporo.

 

Sama planteka jest nieco masywniejsza od Jowisza. Obiega gwiazdkę bardzo podobną do naszej... co oznacza, że jest tam naprawdę goraco.

 

tres3b_data.JPG

 

No to przechodzimy do faktów :)

 

Check i compare stars dla naszej królowej nocy:

 

TRES2.JPG

 

No i sam tranzyciki... kurna jaki klasycznie klasyczny, jak z podręcznika :)

 

TRES.JPG

 

Plik wynikowy po korekcie do heliocentric JD i Air Mass (zmienić rozszerzenie z .pdf na .txt)

 

TRES3B.pdf

 

Piękna....

 

Filip dawaj swoją!

 

Pozdrawiam.

 

PS. To naprawde tylko przystawka... Złapałem taką Makumbe że mi szcęka opadła! Ale chwila cierpliwości, musze obrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarno to widzę..... :(

 

Nie wiem czy trafiłem w odpowiednia gwiazdkę bo munipack nie ma zoomu z tego co widzę oraz nie odjąłem darka i flata... Niemniej dokładność pomiaru rzędu +/-0,3 mag ... nawet nie +/-0,3 nie mówiąc o większej. Jeszcze trzeba to zweryfikować ale chyba jednak Canon nie nadaje się do exoplanet.

Oczywiście masę rzeczy zrobiłem mniej lub bardziej źle i zarejestrować się miało tylko wyjście planety z tarczy ( pojaśnienie - patrz na godziny na dole wykresu ) ale tu jakaś sieczka a nie pomiar. Nawet jakbym nie trafił z zaznaczeniem odpowiedniej gwiwazdki to widać co munipack myśli o gwiazdkach z DSLRa...

 

Untitled_2.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, zacznij od tego że sparwdź krzywą dla różnych apertur pommiarowych (masz taki mały fistaszek po prawej - Default aperture, unmark it i próbuj z innymi). Ta na której będziesz miał najmniejszy zakres błedu pomiarowego pójdzie dalej pod obróbkę. To zależy od wielu czynników, od samego obiektu, od jajowatości gwiazdki, od jej otoczenia (czy nie ma w okolicy kumpla który bruździ) itd itd.

 

Może nie zrobimy z tego wersalu ale tu jeszce duzo da sie poprawić. Po dobraniu optymalnej apertury pomiaru potraktujemy go Air Mass correction i znowu lookniemy co dalej.

 

A tak swoją drogą

 

MAMY CONFIRMA!!!! :szczerbaty: Poniżej plocik pro z moich danych

 

marcinTres3.png

 

Heh,

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, zacznij od tego że sparwdź krzywą dla różnych apertur pommiarowych (masz taki mały fistaszek po prawej - Default aperture, unmark it i próbuj z innymi). Ta na której będziesz miał najmniejszy zakres błedu pomiarowego pójdzie dalej pod obróbkę. To zależy od wielu czynników, od samego obiektu, od jajowatości gwiazdki, od jej otoczenia (czy nie ma w okolicy kumpla który bruździ) itd itd.

 

Może nie zrobimy z tego wersalu ale tu jeszce duzo da sie poprawić. Po dobraniu optymalnej apertury pomiaru potraktujemy go Air Mass correction i znowu lookniemy co dalej.

Gwiazdki wziąłem te same co ty ( przynajmniej mam taką nadzieje )

potraktowałem go Air Massem oraz sprawdziłem dla wszystkich apertur.... ta jest najlepsza... tak sie zastanawiam czy aby dobrym pomysłem jest pracować na RAWach... rawy mają różne kolory pixeli i jak sie nam gwiazdki przesuwają trochę to i zmieniają kolor pixela w którym maja centroidy... przy czy raczej nie robia tego symultanicznie dla wszystkich gwiazdek idealnie tak samo. Trzeba będzie sprawdzić na kolorowych choć moze być jeszcze gorzej.

Tak czy inaczej zagadka do rozwiązania która narazie deskwalifikuje MUNIPACKA.... czyli kto mi powie jak zrobić zoom na obrazku przy wybieraniu gwiazdek ....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, moment, zaniepokoiłeś mnie tymi RAWami.

 

Może tak. Od tego postu w dół:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=327205

 

Pozdrawiam.

Niestety całe wywody kolegi zloeczewskiego o rozdzielaniu kolorów możemy włożyć między bajki jeśli gwiazda rozlewA siĘ na obszar 3x3 pixele, a tak jest u mnie ( ogniskowa 450mm )... po rozłożeniu takiego obrazka na kolory niestety będziesz miał obrazki gdzie gwiazdka jest a na innym będzie 20x słabsza albo wogóle jej nie będzie !

To jest zoom na naszą TRES-3B - widok RAWA prosto z matrycy:

 

Untitled_3.jpg

Untitled_4.jpg

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety całe wywody kolegi zloeczewskiego o rozdzielaniu kolorów możemy włożyć między bajki jeśli gwiazda rozlewA siĘ na obszar 3x3 pixele, a tak jest u mnie ( ogniskowa 450mm )...

 

Taki koncept: Mysle, ze tranzyt nie rozni sie zbytnio w trzech kolorach matrycy (roznica w jasnosci - gwiazda-tranzyt). Policzylbym osobno dla kolorow i policzyl srednia z roznic we wszystkich 4 kanalach. Jesli umiesz zrobic i policzyc fotometrie aperturowa na obrazku z jednego kanalu z dziurami (po pozostalych kanalach) to rozdzielczosc sie nie zmienia. Pewnie dobrze by bylo wybrac gwiazdy o podobnych kolorach co ta z tranzytem. Nawet jesli gwiazdy po rozdzieleniu na kolory nie widac, to przeciez jej fotony gdzies musza byc, moze w innym kanale? Ja bym i tak mierzyl.

 

Zreszta fotometria aperturowa nie potrzebuje zbyt dokladnego okreslenia srodka, bo liczy (calkowite swiatlo w promieniu)-(srednie/mediana tla w odleglym pierscieniu)... wiec co za roznica czy piksel czy trzy i czy pozycja jest +/- ta sama o 0.5-1 pixel jesli apertura jest 5 pixeli? Odpowiedni sampling na matrycy jest konieczny przy profilowej aby dopasowac zakladany profil gwiazdy.

 

Kamil

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha .. jeszcze jedna sprawa ... kto wie jak załadować do Maxima 70 sztuk obrazków z DSLRa ... bo przy 40 sztukach wywala mi błąd " Out of Memory" i nie ma to nic wspólnego ani z RAMem ani iloscią miejsca na dysku ....

 

ma

maxim może adresować tylko do 70% pamięci fizycznej, a windows xp do 4GB, z czego połowę rezerwuje dla siebie

ale jest pewna sztuczka, może Ci pomoże: http://www.cyanogen.com/help/maximdl/Acces...onal_Memory.htm

 

ale najpierw to:

menu file->setting->general->memory control i daj na maxa limit resident image buffers

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji. Czy ktoś zbiera wszystkie amatorskie obserwacje tranzytów? Dużo ludzi obserwuje te gwiazdy, a jest ich niewiele. Za kilka lub kilkanaście lat może być materiał do szukania kolejnych ciał w tych układach na podstawie czasów tranzytów. Hans, wysłałeś gdzieś swoje wyniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji. Czy ktoś zbiera wszystkie amatorskie obserwacje tranzytów? Dużo ludzi obserwuje te gwiazdy, a jest ich niewiele. Za kilka lub kilkanaście lat może być materiał do szukania kolejnych ciał w tych układach na podstawie czasów tranzytów. Hans, wysłałeś gdzieś swoje wyniki?

 

Nie ma naprawdę jednego miejsca w sieci które trzymało by wszystkie wyniki. Moje tranzyty wysyłam do Portugali.

 

http://www.atalaia.org/gregorio/exoplanetas.php

 

a z tego co wiem to są one potem rozsyłane dalej komu tam potrzeba. Najsensowniejszym miejscem gromadzącym wyniki amatorów wydaje się być jednak AXA

 

http://brucegary.net/AXA/x.htm

 

I tam też zamierzam wysłać w końcu swoje materiały coby nadały sie również innym amatorom. Tylko jak zwykle trzeba najpierw wypełnić pomerdane formularze i całą "papierkową" robote. Postaram sie to w wolnej chwili rozkminić i opisac na forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki koncept: Mysle, ze tranzyt nie rozni sie zbytnio w trzech kolorach matrycy (roznica w jasnosci - gwiazda-tranzyt). Policzylbym osobno dla kolorow i policzyl srednia z roznic we wszystkich 4 kanalach. Jesli umiesz zrobic i policzyc fotometrie aperturowa na obrazku z jednego kanalu z dziurami (po pozostalych kanalach) to rozdzielczosc sie nie zmienia. Pewnie dobrze by bylo wybrac gwiazdy o podobnych kolorach co ta z tranzytem. Nawet jesli gwiazdy po rozdzieleniu na kolory nie widac, to przeciez jej fotony gdzies musza byc, moze w innym kanale? Ja bym i tak mierzyl.

 

Zreszta fotometria aperturowa nie potrzebuje zbyt dokladnego okreslenia srodka, bo liczy (calkowite swiatlo w promieniu)-(srednie/mediana tla w odleglym pierscieniu)... wiec co za roznica czy piksel czy trzy i czy pozycja jest +/- ta sama o 0.5-1 pixel jesli apertura jest 5 pixeli? Odpowiedni sampling na matrycy jest konieczny przy profilowej aby dopasowac zakladany profil gwiazdy.

 

Kamil

spróbujemy oczywiście policzyć i w kolorach. Dla mnie rozbicie na kolory to banał - patrz Crescnet w czerownych pixelach . Narazie Hans ciagnie ode mnie 0,5GB danych, w piątek przekaze mu darki, biasy i flaty, sam wszystko jeszcze raz na spokojnie przeanalizuje i pewnie jakieś wnioski wyciągnąc już bedzie można. Jednak co do dokładności rzędu 0,01mag z DSLRem podchodziłbym niezwykle sceptycznie.... a TRES-3B miał pstryknięcie głębokie na 0,02mag i jest to gwiazda z raczej głębokim pstryknięciem...

Myśle, że damy radę zejść do 0,1mag czyli 10x mniejszej dokładności niż wymagana do tych głębszych exoplanet...

eh... life iz brutal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Szkoda, że AAVSO nie ma odpowiedniego programu.

Faktycznie, AAVSO nie prowadzi bezpośrednio bazy obserwacji tranzytów, ale "macza palce" w temacie, współpracując z Transitsearch. Nie da się też ukryć, że (przynajmniej na podstawie tego, co zauważyłem na ich stronie) w Transitsearch, jak nazwa wskazuje, zajmują się poszukiwaniem nowych planet pozasłonecznych a nie obserwacjami już znanych. Wskazują jednak na prowadzoną przez Czeskie Towarzystwo Astronomiczne bazę TRESCA, jako miejsce do przesyłania amatorskich obserwacji tranzytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TRESCA to już coś. Wygląda bardzo dobrze.

 

Transitsearch ma chyba małe szanse na powodzenie. Większość z tych podejrzany o tranzyty gwiazd była raczej badana. Zostają te o najdłuższych okresach. Ostatni przypadek HD 80606b pokazał, że nie są oni skuteczni. Dla HD 80606b była mocna sugestia, że tranzyt może być obserwowalny. Kilka grup się na nią rzuciło i jest jeden tranzyt obserwowany niezależnie. Okres to ok. 111 dni. Może napiszę o tym więcej niedługo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obadam bazy które zaserwował E.Eri. Musze jednak powiedzieć, ze dla amatora (szczeg. takiego który zaczyna) ważne jest też podejscie drugiej strony. My mamy astro-forum. moje tutoriale itd, zawsze można spytac i dostanie sie odpowiedz. Gdy ja przegryzałem się przez problem nie było nic takiego.

 

Portugalczycy jak narazie przebijają wszystkich z którymi sie kontaktowałem. Jako propagatorzy są 10x bardziej pomocni i robią znacznie wiecej niż cała reszta moich kontaktów razem wzięta.

 

BTW, mamy pro plocik z Air mass i zakresem błedu ;)

 

tres_3marcin.png

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbujemy oczywiście policzyć i w kolorach. Dla mnie rozbicie na kolory to banał - patrz Crescnet w czerownych pixelach . Narazie Hans ciagnie ode mnie 0,5GB danych, w piątek przekaze mu darki, biasy i flaty, sam wszystko jeszcze raz na spokojnie przeanalizuje i pewnie jakieś wnioski wyciągnąc już bedzie można. Jednak co do dokładności rzędu 0,01mag z DSLRem podchodziłbym niezwykle sceptycznie.... a TRES-3B miał pstryknięcie głębokie na 0,02mag i jest to gwiazda z raczej głębokim pstryknięciem...

Myśle, że damy radę zejść do 0,1mag czyli 10x mniejszej dokładności niż wymagana do tych głębszych exoplanet...

eh... life iz brutal.

 

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że DSLR nie da większej dokładności niż wizual...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranzyt poszedł w świat. Można go dopasc na stronach Amateur Exoplanet Archive (AXA)

 

http://brucegary.net/AXA/TrES3/tres3.html

 

Na forum jest już wątek jak się zabrac za prawidłowe przygotowanie i wysłanie takich danych

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26749

 

090421_11_WM2_v9425.png

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No więc po kilku próbach podchodzenia do tematu expolanet przez ED80 F5.6 + Canon 350D mod, po kilku godzinach testów z różnymi ustawieniami dotyczącymi wielkości anulusa, gaina itd w Munipacku jak i w MaximDLu....

 

.....kończę starania z niczym.

 

Poddaje się. To po prostu nie działa, programy głupieją i nie są w stanie poprawnie narysować wykresu jasności dla nawet jasnej, dużej, nie przepalonej gwiazdki, nie mówiąc już o gwiazdce kategorii 2x2 pixele czyli Tres-3B. Próbowałem na RAWach, próbowałem na RAWach nagrywanych wprost pod Maximem, próbowałem na RAWach przerobionych na fotki kolorowe, próbowałem na RAWach rozbitych w IRISie na poszczególne kolory z maski Bayera i nic, efekt zawsze ten sam. Jednocześnie dostałem materiał z TRES-3B od Hansa i z nim nie mam juz chyba żadnych problemów i wszystko kontroluje - na materiale z Canona nic nie kontroluje. Hans też dostał mój materiał i cośtam z nim walczył, z tego co wiem bez większych efektów ale niech on sam się wypowie.

 

Jeśli ktoś chciał by pobawić się moim materiałem to na mój koszt nagram płytę DVD z materiałami i wyśle pocztą ( jest tego ze 4GB ) - proszę o info na PW.

 

Szkoda :(

 

Dobre info jest takie, że jedzie do mnie już "normalna" kamerka i liczę, że z nią uda się coś złapać. Mam też pewien mały plan co do "kalendarium", ale o tym kiedy indziej i w innym wątku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, jeszcze powalcze.

 

Na razie wyniki mam delikatnie mówiąc nieprawdziwe z tych twoich klatek, jakaś magia miecza i podziemia sie tam odbywa, a ja nie mogę uchwycic przyczyny. Moze na razie zapodaj sobie jeszcze ten wątek :

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24004

 

Ja jak dojde do czegokolwiek sensownego na twoich klatkach, jak znajde metode, napewno opiszę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apertura ma znaczenie. Moje 120mm to jednak nie 80tka Jacka, ale nie tylko to musi być przyczyną. Pierwsze walki (o ile pamietam) przeprowadzałem ze zwykłego taniego achromatu 102/500 celestrona. Np. wątek z gwiazdką RR (TZ-Aur 21/10/2008 22:57 - 22/10/2008 03:29 )

 

http://astro-forum.org/Forum/Nie-musisz-by...eki-t23724.html

 

Zmiana na 1 mag. widoczna doskonale. Ale to nie wszystko, załapała się też tam przy okazji TSVSC1 TN-N230322331-62-67-2 za katalogu TAROT

 

unknown.jpg

 

Tu zmiana jest juz na poziomie 0.4 mag i jest doskonale widoczna. Na kadrach z sesji TrES-3 zamigotało wiele gwiazd o podobnej zmianie

 

http://astro-forum.org/Forum/Fotomeryczne-...zok-t26634.html

 

Poza ostatnim opisanym w podlinkowanym wątku obiektem, wszystkie skwarki odnotowały zmiane w okolicach 0.3 mag. Powinno być je widać... słabiej, mocniej, z większym błedem, ale powinno dac sie odtworzyć krzywą. Tymczasem nie ma tam za bardzo nic, co przypominało by kształtem wykresy z mojego materiału.

 

Yah łapał 300tką zmienną z 600mm ogniskowej (zakładam, że był to jakiś refraktorek 80-120mm ) z co prawda większym bujnieciem, ale z tego co widzę bład pomiaru ma w okolicach 0.1 mag. To za duzo na tranzyt egzoplanety, ale powinno być dość na wyłuskanie otaczającego naszą TrES-3 zmiennego drobiazgu

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24004

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.