Skocz do zawartości

Fotomeryczne żniwa zmiennych - szok.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień zacząłem od przystawek. Pełny, piękny exotranzycikt TrES-3b

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...&pid=341434

 

Bajerro. Ale jeżeli na przystawki serwują exo tranzyty, to co jest daniem głównym?

 

Hehehe :)

 

Jadziem.

 

Na początek stack z sesji z kilkoma tajemniczymi markerami (mam nadzeje, że nie rypnąłem się nigdzie - zielonym markerem oznakowana jest TrSE-3b).

 

zmienne2.JPG

 

Co my tu mamy? W sałatkach kolejna maszynka robiąca PING. Coś a'la nasza VSX (forumowy tajniaczek)

 

z2.JPG

 

Głowy nie dam czy to typ EA , ale stawiam na zaćmieniową. Trzeba będzie pokopać mapy AVVSO czy przypadkiem nic o niej nie wiedzą. Nie sądze, to jasna gwiazda, ale kto wie.

 

No ale to sałatki, a co mamy w dodatku skrobiowym? ;)

 

Heh, dwie wypasione pulsacyjne.

 

z1.JPG

 

z4.JPG

 

Jedna to jasna gwiazda, pewnie o niej wiedzą, ale druga zanosi sie na nówke sztukę :) Ma ktoś ochote pogrzebać w danych ze mną ?

 

Ale... ;)

 

To nie koniec! Pomiędzy sosami pływa taki oto skwarek

 

z3.JPG

 

Ale nakręcony! To ma okres w okolicach jednej godziny! Co to jest? Tak czy siak jest baaardzo blisko innej gwiazdki, do weryfikacji będę potrzebował pomocy kogoś z was. Ja mam za małą rozdzielczość, jest obawa, że na pomiar wpływa sąsiad. Dajcie znać jak ktoś miałby ochote na wsparcie.

 

 

No i na koniec samo gęste :szczerbaty: Tak to jeszcze nie koniec! Wiecie co , ja jeszcze takiej krzywej w życiu nie widziałem. MASAKRA!

 

z5.JPG

 

Genialne!

 

Ludziska, zapraszam do wspólnej zabawy, zrobimy komuś miłą niespodzianke. Coś czuje, że są tu nówki sztuki!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem te same gwiazdki co Hans i u mnie oczywiście nic nie ma... :(

Wogóle chciałbym powiedzieć, że Hansa tutoriale są jednak doskonałe a cała sprawa z obsługą wykresików w programiku Munipack jest banalna i spokojnie można w ten sposób za jednym zamachem "powykresikować" całą masę gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę trochę pomóc przy przeszukiwania netu. Napisz jak skala magnitudo z obrazków przelicza się do V. Jak dasz jeszcze przybliżone współrzędne tych ** to będzie jak zacząć. Na moje oko nr 2 ma najmniejsze szanse na bycie "nówką".

 

Chyba największe dziwactwo jakie widziałem ma wykres na dole:

 

http://ogle.astrouw.edu.pl/ogle3/ews/2006/blg-505.html

 

(nie patrzcie na dopasowaną krzywą). A sam znalazłem coś takiego:

 

dziwolag1.png

 

Cały czas widoczna jest quasiokresowość 7.7 d. Jeśli to nie jest blenda, to sensowna interpretacja może być wiele warta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze... ale tam tych zmiennych jest

 

d1191.png

 

To z plottera AAVSO. Ten sam rejon. Pole 3* (mój FOV to niecały 1*) Widać ludzie ostrzeliwując tranzytujaca TrES łapali te smieszne zmienne o krótkich okresach.

 

Kurde... nie moge sie połapać na tej mapce... jak sie daje wiecej niz 12 mag nie idzie z tym pracowac... a jest tu sporo więcej niż 12mag, bo sama TrES-3b ma 12.4 a jak widac jest to jedna z jasniejszych gwiazdek na mojej fotce.

 

Ma ktoś pomysł jak ustawiać ten plotter żeby mniej reskalował jasność?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest po prostu niesamowite...

Hansie, to co robisz, to jest dokładnie to, o czym od lat myślałem, tyle że zawsze byłem pod miejskim niebem i nad książkami studyjnymi.

 

Składam pokłony i zżera mnie zazdrość, że najwcześniej za półtora roku będę mógł zacząć podobne obserwacje... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, żeby nie mieć tych wielkich placków na mapce, w ploterze podłóż zdjęcie z DSS i ogranicz pole widzenia, bo wtedy łatwiej dopasować gwiazdki ze zdjęcia do tych z mapki. Tak wygląda mapka z "podkładem" z DSS i FOV 40':

d28492.png

 

Antyqjon odwalił kawał dobrej roboty z nałożeniem mapki na zdjęcie ale, z nieznanych mi powodów, gdzieś umknęła jeszcze jedna, znana niestety, zmienna.

tres3b_mapka.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antyqjon odwalił kawał dobrej roboty z nałożeniem mapki na zdjęcie ale, z nieznanych mi powodów, gdzieś umknęła jeszcze jedna, znana niestety, zmienna.

Umknęła, bo ograniczyłem zasięg mapki chyba do 16 mag., a dopiero potem sprawdziłem czy coś słabszego nie wyskoczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas powoli wracać do naszych zmiennych :)

 

Oczywiscie najwiecej czasu poswieciłem egzotykowi

 

z5.JPG

 

Zaciągnąłem języka i dostałem takie oto info:

 

"This looks like a Delta Scuti pulsating star and perhaps its pulsating radial and axial. "

 

:)

 

Co my wiemy o tego typu gwiazdach?

 

" A Delta Scuti variable (also known as a Dwarf Cepheid, AI Velae Star or AI Velorum Star) is a variable star which exhibits variations in its luminosity due to both radial and non-radial pulsations of the star's surface. Typical brightness fluctuations are from 0.003 to 0.9 magnitudes in V over a period of a few hours, although the amplitude and period of the fluctuations can vary greatly. The stars are usually A0 to F5 type giant or main sequence stars."

 

Hmmm... ale dziwak :)

 

Ale widzę ją na bazach AAVSO (wielkie dzięki za pomoc w rozpoznaniu)

 

No. 1. to ROSTE1 J175212.01+373905.0

No. 2. jest poza kadrem mapek Antyqjona i E.Eriego, musze ją jeszcze sprawdzić

No. 3. to VSX J175244.7+372753

No. 4. (skwarek) nie jest zaznaczony na bazach AAVSO :szczerbaty:

No. 5. (ostatni masakrator) to chyba ta VSX J175138.3+373909

 

Więęęęc, czas na głebsze pochylenie sie nad problemem :)

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, coś jest nie tak. Chyba... ;)

Wszystkie pięć oznaczonych przez Ciebie gwiazdek znajduje się na mapce przygotowanej przez Antyqjona i na wyplotowanej na stronie AAVSO. Żeby była jasność - Twoje zdjęcie (dołożyłem tylko cyferki):

zmienne2.JPG

 

I mapka z AAVSO z analogicznie oznaczonymi gwiazdkami:

d28492.png

 

Z tego wynika, że dwie z tej piątki są kandydatkami na nowe zmienne (nie ma ich w bazie AAVSO; nigdzie więcej nie sprawdzałem).

 

Edytka: "Moje" cyferki nie mają raczej nic wspólnego z Twoją numeracją - użyłem ich abyśmy wiedzieli na przyszłość, która jest która. ;)

Edytowane przez E.Eri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dochodzenie dobiegło końca. Znaleziono winnych rażącego niedbalstwa i ignorancji. Egzekucja na głównym dziedzińcu o wschodzie Słońca. Wyrok zapadł po zaznajomieniu się z całym materiałem dowodowym. ;)

 

Hihi. Jedziemy po kolei. Bo czas to w końcu doprowadzić do ładu

 

Zmienna nr 1. została zidentyfikowana przez kolegów jako ROSTE1 J175123.46+374305.2 Niestety prawidłowo ;) po ptokach.

 

Zmienna nr 2. czyli ta z szaloną krzywą, zidentyfikowana przez kolegów jako VSX J175138.3+373909 Niestety prawidłowo ;) po ptokach.

 

Zmienna nr 3. jest błędnie oznaczona na moim zdjeciu, Po dokładnej analizie moge powiedzieć , że jest to ROSTE1 J175212.01+373905.0 - czyli z głowy

 

Zmienna nr 4. czyli nakręcony skwarek. No tu było troche adrenaliny, ale po dokładniejszej analizie bańka prysła :) W czym tkwi rozwiązanie? W rozdzielczości, a włąsciwie to w jej niedobborach. Popatrzcie na wykresy poniżej, to ta sama gwiazda.

 

test1.JPG

 

test2.JPG

 

Cudowną metodą wypolerowało plot gdy zwiekszyłem aperturę pomiaru. Tak jak pisałem wcześniej, bliski towarzysz naszego obiektu wpływał na pomiar ogłupiajac algorytmy. Po zwiekszeniu apertury tak, aby objeła obie gwiazdy, soft dodał ich zliczenia, potraktował jako całość i nagle się okazało, ze nic nie miga :( Buuuu

 

No i na sam koniec Zmienna nr. 5 ponownie zidentyfikowana przez kolegów jako VSX J175244.7+372753

Niestety ponownie prawidłowo ;) Nici z łowów.

 

Ustrzeliłem bande znanych zmiennych i jednego ducha , który zmienną nie jest.

 

Heh, chyba sobie zapodam nową sesyjkę z rozpaczy ;)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.