Skocz do zawartości

Obserwacje w oku Polskiego Orła (21 kwietnia)


Piotr P

Rekomendowane odpowiedzi

Tak , tak. Mieszkam w Lęborku, który jest okiem orła jeśli wyobrazimy sobie, że mapa naszego kraju przedstawia orła z rozpostartymi skrzydłami i zwróconą w lewo głową (Półwysep Helski jest jego dziobem). Ale do rzeczy.....Oto relacja mojego kolegi Romulus67 ( nick z innego forum astro, przedruk za jego zgodą)....Kwietniowe niebo zadziwia pogodą i kolejny raz postanowiłem wspólnie z astro amatorami z Lęborka wybrać się na którąś miejscówkę pod miastem.Tym razem byłem tylko ja i Piotr P - bywalec forów astro.Takiego nieba dawno nie było-trudno mi ocenić zasięg ale Droga Mleczna to myślałem ,że zwali się nam na głowy.Pięknie prezentował się Władca Pierścieni ze swoimi księżycami, doliczyłem się czterech.Wyraźnie widoczne pasy w atmosferze.W Psach Gończych szybko wyłuskaliśmy M51 i jej towarzyszkę-widoczne spiralne struktury.Pięknie zarysowany kształt M63, zapomnieliśmy kolejny raz o M94 a szkoda:(Około 22.00 na przyzwoitej wysokości, ponad 20st.-znaleźliśmy Sombrero, jednak widok nie był aż tak powalający.Południowe niebo jest jeszcze nie takie jakiego byśmy oczekiwali, wspaniale prezentowały się ,,kulki"-M3,13, 5, 92.Przy większych powiększeniach rozsypywały się na pojedyncze gwiazdki ,na brzegach szczególnie.W końcu znalazłem M68-żadna rewelka, myślę ,że kulka jest jeszcze za nisko, w okularku majaczyła tylko mglista plama.W końcu samemu znalazłem słynną parkę w Wielkiej Niedźwiedzicy,chociaż wcześniej ją wielokrotnie oglądałem.Przy wczorajszym niebie to był powalający widok.Za chwilę przeskoczyliśmy do Lwa w poszukiwaniu Tripletu-super widok całej trójki w jednym polu widzenia. Drugiej trójki niestety nie znaleźliśmy.Próbowałem poszukać kulek w Wężowniku, niestety ku mojemu niezadowoleniu-nic nie znalazłem.Trzy z nich powinny być już na tyle wysoko iż powinny być dobrze widoczne...?Chodzi mi o M12 i 10 .W zasadzie Wężownik to gwiazdozbiór letni..... czego więc tu na razie oczekiwać.Obserwacje zakończyliśmy około23.15.Były trochę chaotyczne,a to głównie ze względu na temperaturę-jeszcze teraz szczękam zębami. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moja relacja ... Jak wyżej Roman (Romulus67) pisał, pojechaliśmy na nową miejscówkę za miasto (koło Dzięcielca - 8 km) - pięknaaa (mało świateł, rozległe pola ograniczone lasami i bardzo małe łuny od sąsiednich wiosek). Początkowo był spokój i cisza, ale po godzinie z pobliskiego gospodarstwa coś powoli zaczęło wyjeżdżać dając nam po oczach światłami i głośno hałasując dojeżdża w naszym kierunku (teleskop i statyw z lornetą były ustawione na rozstaju polnych dróg) - myślimy - traktor. Przestawiamy sprzęt w obawie przed demolką. Gdy w końcu do nas dojechał ten pojazd okazało się że to Golf, ale czemu warczy jak traktor, lecz po chwili z ciemności wyłania się rzeczywiście traktor bez świateł, który był jak się okazało, pilotowany przez Golfa. Kawalkada zatrzymała się i wysiadły trzy osoby, więc my zaraz radośnie wołamy "dobry wieczór", aby przełamać pierwsze lody i udało się. Gdy wyjaśniliśmy co tu robimy, i pokazaliśmy zielonym laserem "Duży Wóz" i Polarną to od razu zrobiło na nich wrażenie i wręcz w przyjaźni rozstaliśmy się mając już zgodę na przyszłe obserwacje. To co widzieliśmy to opisał Roman, dodatkowo udało się zaobserwować kilka meteorów (lirydy) w tym 2 jaśniejsze ok. -2m i czasie przelotu ok. 1-2s. Mieliśmy Syntę 200/1200 z Vixenem LV ZOOM, Apexem 28 2", SP 25, oraz lornetę Taiga 16x80 na statywie AZ-3, mapę nieba w komórkach, taboret i krzesło składane z oparciem. Lornetą obserwowaliśmy zachodzące Plejady, Żłóbek, oraz M81 i M82. Roman nie mógł trafić Syntą w M81 i M82 (były prawie w zenicie), więc usiadłem na krześle, wziąłem w rękę statyw z lornetą, przycisnąłem go do ciała i przytrzymując kolanami jego "nogi" udało się uzyskać bardzo stabilne obrazy w lornecie nawet w zenicie, jednocześnie mając dużą łatwość i prędkość przeczesywania nieba. Szybko znalazłem owe eMki i nie ruszając lornetą włączyłem laser i zacząłem nim świecić intuicyjnie w kierunku patrzenia przez lornetę. Po chwili trafiłem i w lornecie ujrzałem koniec zielonego promienia. Krzyknąłem do Romana, żeby szukaczem znalazł koniec wiązki lasera. Jest - mówi Roman, kontrując Dobsa. Gaszę laser, chwila napięcia - są mówi szczęśliwy Romek. Odstawiam lornetę i spoglądam w okular. Piękneeeee. Tak więc wczoraj zdobyliśmy nowe doświadczenia w dziedzinie technik obserwacyjnych. (może jeszcze nikt takowych nie stosował). To tyle. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!! Wczoraj wybraliśmy się ponownie na naszą miejscówkę, tyle że rozstawiliśmy się na łące znajomego, leżącą w pobliżu.

Tym razem był ze mną Piotrek K., który wziął TAŁA (R100/1000), i Canona 300D, a ja wziąłem lornetę Taiga 16x80 na statywie AZ-3.

Chcieliśmy zaobserwować koniunkcję Merkurego z Księżycem i Plejadami, jednak przybyliśmy trochę za późno i nic z tego nie wyszło.

Obejrzeliśmy sobie wraz z tym znajomym od łąki - Saturna (był to jego pierwszy raz!), a później był Żłóbek, Chichotki, M13, M57, Epsilony w Lutni, Albireo w Łabędziu, M81 i M82 i tak wybiła 23:00, zrobiło się chłodno, więc zwinęliśmy sprzęt i wróciliśmy do domu.

W załączeniu nasz sprzęt i widok południowy, oraz północny z naszej miejscówki.

post-3574-1240732648_thumb.jpg post-3574-1240732684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po dwudziestominutowej balkonowej obserwacji Merkurego (pierwszy raz w życiu).

Obserwacje przeprowadziłem gołym okiem, lornetką 15x70 i Vixenem VMC 110L z okularem LV ZOOM 8-24. zobaczyłem kulkę w żółto-pomarańczowym kolorze i nic poza tym, ale obiekt "zaliczony".

Nad Merkurym były widoczne Plejady, no i wyżej oczywiście Księżyc.

Nie widziałem jeszcze Urana, Neptuna, Plutona i planetoid.

Jeszcze wszystko przede mną. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.