Jump to content
Sign in to follow this  
Piotr P

Obserwacje w oku Polskiego Orła (21 kwietnia)

Recommended Posts

Tak , tak. Mieszkam w Lęborku, który jest okiem orła jeśli wyobrazimy sobie, że mapa naszego kraju przedstawia orła z rozpostartymi skrzydłami i zwróconą w lewo głową (Półwysep Helski jest jego dziobem). Ale do rzeczy.....Oto relacja mojego kolegi Romulus67 ( nick z innego forum astro, przedruk za jego zgodą)....Kwietniowe niebo zadziwia pogodą i kolejny raz postanowiłem wspólnie z astro amatorami z Lęborka wybrać się na którąś miejscówkę pod miastem.Tym razem byłem tylko ja i Piotr P - bywalec forów astro.Takiego nieba dawno nie było-trudno mi ocenić zasięg ale Droga Mleczna to myślałem ,że zwali się nam na głowy.Pięknie prezentował się Władca Pierścieni ze swoimi księżycami, doliczyłem się czterech.Wyraźnie widoczne pasy w atmosferze.W Psach Gończych szybko wyłuskaliśmy M51 i jej towarzyszkę-widoczne spiralne struktury.Pięknie zarysowany kształt M63, zapomnieliśmy kolejny raz o M94 a szkoda:(Około 22.00 na przyzwoitej wysokości, ponad 20st.-znaleźliśmy Sombrero, jednak widok nie był aż tak powalający.Południowe niebo jest jeszcze nie takie jakiego byśmy oczekiwali, wspaniale prezentowały się ,,kulki"-M3,13, 5, 92.Przy większych powiększeniach rozsypywały się na pojedyncze gwiazdki ,na brzegach szczególnie.W końcu znalazłem M68-żadna rewelka, myślę ,że kulka jest jeszcze za nisko, w okularku majaczyła tylko mglista plama.W końcu samemu znalazłem słynną parkę w Wielkiej Niedźwiedzicy,chociaż wcześniej ją wielokrotnie oglądałem.Przy wczorajszym niebie to był powalający widok.Za chwilę przeskoczyliśmy do Lwa w poszukiwaniu Tripletu-super widok całej trójki w jednym polu widzenia. Drugiej trójki niestety nie znaleźliśmy.Próbowałem poszukać kulek w Wężowniku, niestety ku mojemu niezadowoleniu-nic nie znalazłem.Trzy z nich powinny być już na tyle wysoko iż powinny być dobrze widoczne...?Chodzi mi o M12 i 10 .W zasadzie Wężownik to gwiazdozbiór letni..... czego więc tu na razie oczekiwać.Obserwacje zakończyliśmy około23.15.Były trochę chaotyczne,a to głównie ze względu na temperaturę-jeszcze teraz szczękam zębami. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz moja relacja ... Jak wyżej Roman (Romulus67) pisał, pojechaliśmy na nową miejscówkę za miasto (koło Dzięcielca - 8 km) - pięknaaa (mało świateł, rozległe pola ograniczone lasami i bardzo małe łuny od sąsiednich wiosek). Początkowo był spokój i cisza, ale po godzinie z pobliskiego gospodarstwa coś powoli zaczęło wyjeżdżać dając nam po oczach światłami i głośno hałasując dojeżdża w naszym kierunku (teleskop i statyw z lornetą były ustawione na rozstaju polnych dróg) - myślimy - traktor. Przestawiamy sprzęt w obawie przed demolką. Gdy w końcu do nas dojechał ten pojazd okazało się że to Golf, ale czemu warczy jak traktor, lecz po chwili z ciemności wyłania się rzeczywiście traktor bez świateł, który był jak się okazało, pilotowany przez Golfa. Kawalkada zatrzymała się i wysiadły trzy osoby, więc my zaraz radośnie wołamy "dobry wieczór", aby przełamać pierwsze lody i udało się. Gdy wyjaśniliśmy co tu robimy, i pokazaliśmy zielonym laserem "Duży Wóz" i Polarną to od razu zrobiło na nich wrażenie i wręcz w przyjaźni rozstaliśmy się mając już zgodę na przyszłe obserwacje. To co widzieliśmy to opisał Roman, dodatkowo udało się zaobserwować kilka meteorów (lirydy) w tym 2 jaśniejsze ok. -2m i czasie przelotu ok. 1-2s. Mieliśmy Syntę 200/1200 z Vixenem LV ZOOM, Apexem 28 2", SP 25, oraz lornetę Taiga 16x80 na statywie AZ-3, mapę nieba w komórkach, taboret i krzesło składane z oparciem. Lornetą obserwowaliśmy zachodzące Plejady, Żłóbek, oraz M81 i M82. Roman nie mógł trafić Syntą w M81 i M82 (były prawie w zenicie), więc usiadłem na krześle, wziąłem w rękę statyw z lornetą, przycisnąłem go do ciała i przytrzymując kolanami jego "nogi" udało się uzyskać bardzo stabilne obrazy w lornecie nawet w zenicie, jednocześnie mając dużą łatwość i prędkość przeczesywania nieba. Szybko znalazłem owe eMki i nie ruszając lornetą włączyłem laser i zacząłem nim świecić intuicyjnie w kierunku patrzenia przez lornetę. Po chwili trafiłem i w lornecie ujrzałem koniec zielonego promienia. Krzyknąłem do Romana, żeby szukaczem znalazł koniec wiązki lasera. Jest - mówi Roman, kontrując Dobsa. Gaszę laser, chwila napięcia - są mówi szczęśliwy Romek. Odstawiam lornetę i spoglądam w okular. Piękneeeee. Tak więc wczoraj zdobyliśmy nowe doświadczenia w dziedzinie technik obserwacyjnych. (może jeszcze nikt takowych nie stosował). To tyle. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam!!! Wczoraj wybraliśmy się ponownie na naszą miejscówkę, tyle że rozstawiliśmy się na łące znajomego, leżącą w pobliżu.

Tym razem był ze mną Piotrek K., który wziął TAŁA (R100/1000), i Canona 300D, a ja wziąłem lornetę Taiga 16x80 na statywie AZ-3.

Chcieliśmy zaobserwować koniunkcję Merkurego z Księżycem i Plejadami, jednak przybyliśmy trochę za późno i nic z tego nie wyszło.

Obejrzeliśmy sobie wraz z tym znajomym od łąki - Saturna (był to jego pierwszy raz!), a później był Żłóbek, Chichotki, M13, M57, Epsilony w Lutni, Albireo w Łabędziu, M81 i M82 i tak wybiła 23:00, zrobiło się chłodno, więc zwinęliśmy sprzęt i wróciliśmy do domu.

W załączeniu nasz sprzęt i widok południowy, oraz północny z naszej miejscówki.

post-3574-1240732648_thumb.jpg post-3574-1240732684_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam! proszę w poprzednim poście zamienić słowo "koniunkcja" na słowo "zbliżenie". :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie jestem po dwudziestominutowej balkonowej obserwacji Merkurego (pierwszy raz w życiu).

Obserwacje przeprowadziłem gołym okiem, lornetką 15x70 i Vixenem VMC 110L z okularem LV ZOOM 8-24. zobaczyłem kulkę w żółto-pomarańczowym kolorze i nic poza tym, ale obiekt "zaliczony".

Nad Merkurym były widoczne Plejady, no i wyżej oczywiście Księżyc.

Nie widziałem jeszcze Urana, Neptuna, Plutona i planetoid.

Jeszcze wszystko przede mną. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś udało mi się zobaczyć z balkonu Merkurego moją Syntą 8" w powiększeniu 150x, dało się zauważyć jego fazę.

Zrobiłem też fotkę aparatem na statywie.

Oto ona:

 

post-3574-1240952783_thumb.jpg

 

Nad Merkurym widoczne oczywiście Plejady :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 31 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 13 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.