Skocz do zawartości

Wasze opinie na temat SK909EQ2 w cenie 499zł


Asnyko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

Chciałbym kupić teleskop do 500zł który miałby służyć do obserwacji naziemnych i przelatujących samolotów (mieszkam niedaleko pasa startowego) jednocześnie miałby on służyć także do obserwacji Księżyca i sporadycznie planet. W ofercie Delty znalazłem taki model w promocyjnej cenie 499zł

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2.

Delta

Zestaw ten to refraktor 90/900 na EQ2 i chciałbym poznać wasze opinie czy sprzęt ten nadaje się do amatorskiego oglądania obiektów takich jak samoloty i czy np. montaż jest odpowiedni czy lepszy byłby typu AZ2?.

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wcale nie jest prosta. Teoretycznie do samolotów lepszy byłby azymutalny. ALE: montaże typu AZ2, AZ3 do tego się zupełnie nie nadają, bo nie zapewniają szybkiego śledzenia. Za to taki AZ4 czy Vixen Porta -jak najbardziej.

Co do EQ2: paralaktyk można przerobić na azymutalny, pod warunkiem, że regulacja kąta zaklinowania osi Rec na to pozwala [na skierowanie jej pionowo]. Zamiast w Gwiazdę Polarną, kierujemy tę oś w zenit i mamy montaż AZ. Po wyważeniu tuby i zwolnieniu hamulców mamy szybki montaż do śledzenia samolotów. Oczywiście, jeśli przeciwwaga o nic nie zahacza no i nie skasujemy nią kolegi kibicującego nam przy łapaniu w okular latadeł :D

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za trafne spostrzeżenie odnośnie szybkości montażu, w końcu samoloty to nie planety;-)

Rozumiem że montaż ten po odpowiednim ustawieniu będzie odpowiedni, zastanawiam się tylko nad jedną kwestią mianowicie w zestawie znajduje się regulowana nasadka kątowa 45/90 stopni i czy ta nasadka umożliwia poprawne zorientowanie obrazu pion-poziom i prawo-lewo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że montaż ten po odpowiednim ustawieniu będzie odpowiedni, zastanawiam się tylko nad jedną kwestią mianowicie w zestawie znajduje się regulowana nasadka kątowa 45/90 stopni i czy ta nasadka umożliwia poprawne zorientowanie obrazu pion-poziom i prawo-lewo?

 

Owszem, ale tylko jeśli os Ra możesz ustawić pionowo lub prawie ponowo -sprawdź na zdjęciu montażu [mozesz tez sprawdzić na podbnym, a mocniejszym EQ3-2] skalę szerokości geograficznej, żeby nie było niespodzianek. Co do nasadki -dobre pytanie. Cytowany opis na stronie Delty przy tym 90/900 na EQ2 nie ma sensu. Musisz ich o to dopytać, trudno wyrokowac ze zdjęcia. Wersja na AZ3 była z kątówką 45st. prostującą obraz, wersje EQ tych samych lunet zwykle dystrybutorzy dają z kątowką diagonalna [lustrzaną, rzadziej pryzmatyczną], która odwraca tylko częściowo. Dla skomplikowania sprawy istnieją pryzmatyczne kątowki 90-st. z pełnym odwracaniem obrazu [sam ma taką], ale raczej nie trafiaja sie w komplecie z teleskopem. gdyby sie okazało,ze w tym zestawie na EQ2 masz jednak zwykły diagonal, zawsze mzoesz kątówkę odwracającą [np. 45st.] dokupić oddzielnie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kilka dni temu kupiłem ten model i głównie to mając na uwadze ewentualnie obserwacje "naziemne". Moim ulubionym celem jest pobliska wieża telewizyjna (odległość 2700m), a ponieważ nie miałem nigdy żadnych doświadczeń z teleskopami dopiero po zakupie uświadomiłem sobie, że taka zabawka ma w zasięgu (przy pow. x180) wszystkie okna w promieniu przynajmniej 3 kilometrów ;) Z samolotami na wysokościach przelotowych (8000-10000m) mam problem: o ile w szukaczu taka obserwacja jeszcze jakoś funkcjonuje to już przejście na teleskop i prowadzenie celu na paralaktyku to dla mnie zbyt duże wyzwanie. Oczywiście nie muszę tu chyba dodawać, że dla takiego nowicjusza jak ja, już obserwacja Saturna z księżycami czy gromady Żłobek robi wielkie wrażenie. Pozdrowienia

Edytowane przez Roten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dopytałem w Delcie o tą kontówkę i okazuje się że ona odwraca tylko w pionie więc trzeba bedzie dokupić jakąś 45st. żeby było poprawnie (szczególnie jeśli chodzi o napisy).

Fajnie się czyta takie opinie jeśli ktoś mówi że jest zadowolony ze sprzetu który zakupił tym bardziej że ja również posiadam na razie taką własnie lornetę jak Roten i nie widziałem jeszcze obrazów z teleskopu.

Czas podjąć męską decyzję i wreszcie zakupić omawiany teleskop;-)

pozdrawiam wszystkich i dziękuje za opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.