Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A zamiast ratuszowej poleciłbym wieżę kościoła Mariackiego. Wyższa i tam już nikt dodatkowo nie pobierał opłat za foto (przynajmniej 2 lata temu nie było). Możliwość zdjęcia z hejnalistą :) z tymże otwierana tylko wiosną i latem.

W takim razie napisz więcej szczegółów o tej miejscówce :)

Co do Kopca Kościuszki - może lepszym punktem jest Kopiec Piłsudskiego, ale zawsze jest to jakaś miejscówka i mimo wszystko uważam, że niezła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3. Balon widokowy

To jest dość ciekawa i niezwykłą miejscówka :D i niestety trochę droga. W każdym razie balon wznosi się na jakieś 120 m. Wznoszenie i opadanie trwa ok. 2 min. do tego unosi się na maksymalnej wysokości przez jakieś 8-10 min. To naprawdę mało czasu. Wysokość na maksymalnym wzniesieniu - 325 m n.p.m.

Ceny biletów:

normalny - 35 zł

ulgowy - 18 zł

I fotka:

balon.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Balon wieczorową porą:

balon_w_nocy.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W Województwie Świętokrzyskim mogę polecić takie miejsca:

Pińczów - Kaplica Św. Anny (ok 290mnpm)

Busko-Zdrój:

1) Skrzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Objazdowej(droga nr. 73) ok. 270mnpm - widoki na południe od Beskidu Niskiego po Babią Górę.

2)Rezerwat Zimne Wody (ok 270mnpm) - widok na Góry Świętokrzyskie

3)Ul. Widuchowska - koniec ulicy ok 290mnpm

4)Okolice Buska - wzgórza w okolicy miejscowości Szczaworyż, Żerniki Górne i Błoniec. W Błońcu najwyższe wzniesienie w okolicy - ok. 335mnpm.

Wszystkie wzniesienia tuż przy drodze nr.73.

W samych górach Świętokrzyskich to chyba Święty Krzyż, niestety taraz z widokiem w północnym kierunku jest płatny. Widoki na S i E spod klasztoru.

Sandomierz - wygląda na to ze da się stamtąd zobaczyć Tatry.

poza tym: Zamek Krzyżtopór, Zamek w Chęcinach, Kościół św. Michała (na dość sporej górze) we wsi Smerdyna niedaleko Staszowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zbocze góry Ramża w Jaśkowicach/Orzeszu

Namiary:

50°09'01.34"N

18°45'56.05"E

Dojazd: http://mapa.targeo.pl/dojazd,21,18.77150,50.14852?l=e47c47f513950a88

Obserwacje w stronę Beskidów:

1 009.jpg  babia.JPG brama_wilkowicka.jpg 

slaski2.jpgslaski.JPGpano.jpg

Edyta: link z dojazdem trzeba samemu skopiować

Edytowane przez marcinls
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam... jestem nowym użytkownikiem...

postanowiłam dodac nowy punk obserwacyjny,który znajduje się w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza-Góra św.Antoniego (Gołonoska) 353 m.n.p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak tam jest konkretnie z dostępnością horyzontu ? Możesz opisać gdzie podejść i co ewentualnie można zobaczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moja lista punktów obserwacyjnych wraz dokładnym opisem:

Przedstawiam wręcz listę punktów, zrobionych przez siebie:

WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE:

Busko-Zdrój - skarpa na Os. Sikorskiego.

Wysokość 260mnpm

Współrzędne: 50.467290°N, 20.735438 E

Położenie - Osiedle Sikorskiego, tuż przy kotłowni, róg ulic Kazimierza Wielkiego, Partyzantów i Objazdowej (droga nr 73)

Opis: Skarpa jest pozostałością po nieukończonej drodze, mającej przecinać teren osiedla.

Widać: tylko kierunki południowe: od Beskidu Niskiego, po masyw Babiej Góry włącznie. M. in. Lackową, Jaworzynę Krynicką, Przechybę, Turbacz, Beskid Wyspowy, całe Tatry, Babią Górę.

http://static.panoramio.com/photos/original/29393033.jpg

http://static.panoramio.com/photos/original/26184375.jpg (to akurat od siebie z okna robiłem)

Busko-Zdrój - Rezerwat Zimne Wody

Wysokość: 240-270mnpm

Współrzędne: 50.480924 N, 20.728839° E

Położenie - północna część miasta, ul. Stawową do końca, potem drogą gruntową przez sady

Opis: Grupa gipsowych wzgórz, porośnięta rzadką w Polsce roślinnością ciepłolubną.

Widać: Góry Świętokrzyskie.

Uwagi: Latem często organizują tam popijawy :D

http://static.panoramio.com/photos/original/22496388.jpg

Smogorzów - droga nr. 73

Wys.: 310mnpm

Współrzędne: 50.441456° N, 20.839971°

Położenie - parking przy drodze nr 73, przy lesie na wzgórzu.

Opis: nieduży parking z przydrożnym barem.

Widać: góry od krańców Beskidu Niskiego po Pilsko włącznie. Nieco dalej na zachód, gdzie nie zasłania las - wspaniale Góry Świętokrzyskie, a także EC Połaniec, kopalnie siarki w Grzybowie i Tarnobrzegu.

Pińczów - kaplica Św. Anny

Wys. 240mnpm (niektórzy podają 290mnpm)

Współrzędne: 50.522056°N, 20.531240 E

Położenie - na wysokim wzgórzu nad miastem,

Dojście: ścieżkami od ulic: Piłsudskiego, Leśnej lub Grodziskowej

Widać: Tatry, Beskid Sądecki i Wyspowy, Gorce.

Góry Św - Św. Krzyż

Wys: 575mnpm

Współrzędne 50.859081°N 21.052695° E

Położenie: tuż przy klasztorze na Św. Krzyżu

Dojście: Dojazd z Kielc, drogą nr 74, następnie w miejcowości Wola Jachowa skręcamy na drogę nr 753, w Hucie Starej skręcamy na drogę, która prowadzi na sam wierzchołek. Parking obok klasztoru. Na Św. Krzyż dojedziemy z Kielc PKS. Najkrótsze dojście - szlakiem z Nowej Słupii.

Widać: Beskid Sądecki, Gorce, Tatry, Beskid Wyspowy, Babią Górę, Pilsko. Industrial: miasta: Kielce, Busko-Zdrój, Stalową Wolę, Tarnów, Tarnobrzeg, Mielec, Nowa Dęba. Obiekty: wieże TV: Góra Św. Marcina k.Tarnowa, RTCN Sucha Góra k. Krosna,RTCN Chorągwica, EC - Połaniec, Stalowa Wola, kopalnie siarki w Grzybowie i Tarnobrzegu.

Dodatkowo z tarasu (5zł wstęp) - Radom, Starachowice, RON Radom-Wacyn, EC Południe i Północ w Radomiu, EC Kozienice, RTCN Ryki, RTCN Przysucha-Kozłowiec.

WOJ MAŁOPOLSKIE

Kraków - kopiec Piłsudskiego

Wys: 388mnpm

Współrzędne 50.060108°N, 19.847197° E

Położenie: Na wzgórzu Sowiniec w zachodniej części miasta

Dojście: Dojazd do Zoo lub pod Klasztor Kamedułów. Od zoo - znajdującą się poniżej Aleją Wędrowników, następnie Al. Do Kopca. Od klasztoru - pod górę Aleją Wędrowników, następnie Al. do Kopca.

Uwagi: Jest to najwyższy punkt w Krakowie, podczas dobrej widoczności na wierzchołku robi się tłoczno.

Widać: fragment Beskidu Sądeckiego, Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, Babią Górę, Beskid Mały, Beskid Śląski. Jurę K-Cz. Szyby kopalń na Śląsku, elektrociepłownie: Bielsko, Jaworzno, Siersza, maszt RTCN Kosztowy w Mysłowicach.

http://static.panoramio.com/photos/original/23498954.jpg

WOJ MAZOWIECKIE:

Warszawa - góra "Kazurka" na Ursynowie:

Wys: ok 120-130mnpm

Współrzędne: 52.136675 N, 21.044410°

Położenie: Ursynów, tuż przy tzw. Lasku Kabackim

Dojście: Ścieżkami od ul. Welwetowej lub Moczydłowskiej

Opis: Wysoka, usypana górka. Korzystają z niej motocrossowcy a nawet paralotniarze

Widać: wspaniała panorama Ursynowa, lotnisko Okęcie, maszt w Raszynie, Tarczyn wiatrak "Mentos" w Rembertowie, Pruszków, Grójec, Grodzisk Maz, prawdopodobnie RTCN Ryki i EC Kozienice.

Uwagi: Chyba najlepszy punkt obserwacyjny w Stolicy. Położony na uboczu zabudowań, a więc nie ma problemów z zadymieniem czy drgającym od ciepła powietrzem. Poza tym jest za free (PKiN kosztuje 20zł). Uwaga: na górce jest tor motocrossowy, a mieszkańcy osiedla lubią spożywać tam różne płyny. Także często bywa tam tłoczno.

http://static.panoramio.com/photos/original/29336834.jpg

Edytowane przez twmichal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co prawda nie do końca związane z dalekimi obserwacjami ale na YT sporo jest filmików dotyczących paralotniarstwa na Górze Siewierskiej a to w końcu jeden z naszych atrakcyjniejszych punktów obserwacyjnych. Można przynajmniej zobaczyć jak Siewierska się prezentuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio odwiedziłem nowy POI w Rogoźniku koło Góry Siewierskiej.

Wysokość: 415 mnpm

Współrzędne: 50.3904 19.0506

Położenie - Skarpa na północny zachód od Rogoźnika, dojazd z Katowic TU

Opis: Wzniesienie porośnięte dziką trawą.

Widać: Beski Morawski oraz Jeseniki

Uwagi: Brak lokalnych psów pojawiających się znikąd.

Panorama 50mm obejmująca od lewej Katowice, kończąca się na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

941f8a55.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafale skąd Ci się wzięło to 415m npm ? Najwyższe wzniesienie w tym rejonie ma coś koło 370m.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio odwiedziłem nowy POI w Rogoźniku koło Góry Siewierskiej.

Uwagi: Brak lokalnych psów pojawiających się znikąd.

Cenna uwaga :) Czasem odnoszę wrażenie, jakby w rejonie G. Siewierskiej i Rogoźnika niebezpieczeństwo czyhało zewsząd...

Panoramka pokazuje, że tak jak wg symulacji będzie to świetny punkt obserwacyjny. Jak wyszły Ci te Jeseniki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafale skąd Ci się wzięło to 415m npm ? Najwyższe wzniesienie w tym rejonie ma coś koło 370m.

GPS pokazywał 415m z dokładnością do +-8m

GPS to http://www.nokia.pl/pomoc/produkty-pomoc/beprzewodowy-modul-gps-ld-3w

Wydaje mi się ze w otwartym terenie dokładność jest max 6m, a GPS pokazuje z jaką dokładnością aktualnie prowadzony jest pomiar, pokazywał -+8m

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

GPS pokazywał 415m z dokładnością do +-8m

Nie jestem do końca pewien ile, ale GPS Zbyszka na G. Siewierskiej pokazywał dużo ponad 390 m npm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

rogoznik.jpg

Opisana wyżej miejscówka na Geoportalu to miejsce opisane jako "Na Wale" ~370m npm i nie może być inaczej ;)

Rafale a pobliska Góra Buczyna zarośnięta jest mocno, czy dlaczego nie wybrałeś tamtego miejsca ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie jestem do końca pewien ile, ale GPS Zbyszka na G. Siewierskiej pokazywał dużo ponad 390 m npm.

też się wtrącę, bo mnie też ostatnio gps po wejściu na Fajną Rybę pokazywał ponad 370 a przez moment nawet 395mnpm:), więc nie wiem jak to jest z tymi urządzeniami. Ogólnie zawyża mi sporo. Czy ma na to wpływ klasa urządzenia? bo moje do najdroższych nie należy? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opisana wyżej miejscówka na Geoportalu to miejsce opisane jako "Na Wale" ~370m npm i nie może być inaczej ;)

Rafale a pobliska Góra Buczyna zarośnięta jest mocno, czy dlaczego nie wybrałeś tamtego miejsca ?

Znalazłem dane techniczne mojego modułu GPS:

http://europe.nokia.com/find-products/accessories/all-accessories/navigation/gps-modules/nokia-gps-module-ld-3w/technical-specifications

Jednak jestem za wysokością jaką podaje GPS a nie jaką podają mapy, które były robione xx lat temu przez nie wiadomo jaki sprzęt i jakimi metodami określano wysokość.

Jeśli przyjąć, ze pokazywało 415m oraz błąd przy otwartym terenie +-10m to minimalnie jest to i tak więcej o 30m niż pokazuje mapa z geoportalu.

Buczyna była od strony zachodniej zarośnięta lasem 10m, wiec punkt nie nadaje się do niczego.

Następnym razem pojadę tutaj. Wyglądało, że punkt miał lepszy potencjał na stronę Pd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Gość

Nie chcę tu polemizować ale dokładność GPSu jest fatalna. Najlepsze są właśnie mapy TOPO z Geoportalu i nie ważne że były robione bardzo dawno temu jeśli kartografia tamtych lat jest uznawana za najlepszą i najdokładniejszą (polscy kartografowie byli wychwalani wtedy i nie mieli sobie równych) na potrzeby wykorzystania w terenie (zdarzają się pojedyncze błędy ale to naprawdę niewielki margines - sam znalazłem jeden koło Chrzanowa :) )

A na następny wypad proponuję tą tutaj górkę. Wogóle te rejony to trzeba wyeksplorować, bo tam dużo fajnych górek, a najlepsze są za górą Siewierską - to te dwie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Buczyna była od strony zachodniej zarośnięta lasem 10m, wiec punkt nie nadaje się do niczego

To w takim razie skąd TO się wzięło ?

A na następny wypad proponuję tą tutaj górkę. Wogóle te rejony to trzeba wyeksplorować, bo tam dużo fajnych górek, a najlepsze są za górą Siewierską - to te dwie

To może być bardzo ciekawe miejsce. Zwłaszcza ta górka bliżej Nowej Wsi. Wyniki symulacj i są zaskakująco dobre i wygląda to lepiej niż z Siewierskiej. Okazuje się że Śnieżnik jest do uchwycenia. Ponadto Stoh i Rozsutec, co z Siewierskiej graniczy niemalże z cudem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłem dane techniczne mojego modułu GPS:

http://europe.nokia....-specifications

Jednak jestem za wysokością jaką podaje GPS a nie jaką podają mapy, które były robione xx lat temu przez nie wiadomo jaki sprzęt i jakimi metodami określano wysokość.

Jeśli przyjąć, ze pokazywało 415m oraz błąd przy otwartym terenie +-10m to minimalnie jest to i tak więcej o 30m niż pokazuje mapa z geoportalu.

Gdyby wzniesienie w Rogoźniku miało faktycznie 415mnpm to byłoby to najwyższe miejsce na Wyżynie Śląskiej, a przecież o ile mi wiadomo najwyższa jest Góra Świętej Anny (chyba 406mnpm).  :)

Na Górze Siewierskiej mój gps pokazywał bodajże ~395mnpm. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi