Skocz do zawartości

Tuning AZ3 za złotówkę


Skrzypu

Rekomendowane odpowiedzi

WSTĘP

Przed napisaniem tego postu przeczesałem forumowy dział "montaże" aby nie powielić tematu. Takiego podejścia nie znalazłem, ale gdybym się powtórzył, wybaczcie.

 

I DO RZECZY

Wszyscy wiedzą jakie są kłopoty z osią Alt w AZ3. Ja mam na nim posadzony leciutki SW 80/400, a i tak po w sumie niewielu obserwacjach tuba zaczęła opadać. Zrobiło się to na tyle wkurzające, że zamiast obserwować musiałem cały czas kluczem dokręcać feralną nakrętkę, a to i tak nie pomagało i co chwila tuba opadała pod własnym ciężarem. Wiem że są na forum opisane sposoby tuningu AZ3 za pomocą przeciwwag lub zmiany miejsca zawieszenia tuby na boczne, ale ja chciałem coś na szybko zaradzić. Otóż odkręciłem trzymającą wszystko w kupie samohamującą nakrętkę M12. Za nią znajdują się trzy podkładki, dwie czarne i pomiędzy nimi klasyczna srebrna. Postanowiłem wymienić ową srebrną podkładkę na podkładkę sprężystą M12, a całość skręciłem za pomocą nakrętki motylkowej M12 w miejsce fabrycznej nakrętki samohamującej.

Wygląda to tak:

AZ3_1.jpg

 

Miałem zamiar dokręcać ręką tą nakrętkę w momencie poluzowania (bo wkurzało mnie każdorazowe szukanie klucza w trakcie obserwacji), ale okazuje się, że póki co takiej potrzeby nie ma, oś Alt się nie luzuje i wszystko ładnie działa. Oczywiście pod warunkiem lekkiej tuby jak moja, przy większym obciążeniu pewnie by to nie wystarczyło, nie wspominając o tym czy mielibyśmy tyle pary w palcach żeby tą nakrętkę motylkową odpowiednio mocno dokręcić.

Całość wygląda tak:

AZ3_2.jpg

 

Całkowity koszt przeróbki to 1 zł z groszami. Zarówno nakrętkę motylkową jak i podkładkę sprężystą kupuje się na wagę, więc są to śmieszne kwoty.

W moim przypadku to rozwiązanie znacznie ułatwiło mi obserwacje.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre rozwiązanie - też postaram sie zastosowac. Widzę że u Ciebie teleskop jest zamontowany stosunkowo wysoko nad montażem co nie wplywa najlepiej na srodek ciezkosci. Nie wiem czy widziałeś moje rozwiązanie - przy przesunieciu teleskopu maksymalnie do przodu stabilnosc jest naprawde dobra http://astro-forum.org/Forum/Na-czym-posad...-C5-t25717.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tubę mam połączoną z AZ3 za pomocą adaptera 1/4". Daje to możliwość przesuwania tuby "przód - tył" w pewnym zakresie. Przy maksymalnym przesunięciu tuby do przodu moment gnący jest najmniejszy, co trochę polepsza wyważenie. Im jednak bliżej pionu, tym wpływ tego przesunięcia się zmniejsza. Taka to uroda AZ3. Widzę że SkyWatcher poszedł po rozum do głowy i wypuścił AZ4, powinien być pozbawiony tej "wady wrodzonej" AZ3, no ale znowu ta cena ...

Z gumką też fajne rozwiązanie, ale też u Ciebie ma ten montażyk co dźwigać.

 

PS. Wczoraj podpiąłem pod tubę lustrzankę (EOS 400D) przez kątówkę i barlowa 1,25" i nadal montaż nie opadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Cześć.

Po zakupie teleskopu z AZ3 byłem nieco zaskoczony rozwiązaniem regulacji góra/dół z nakrętką. Totalnie niepraktyczne rozwiązanie. Zaglądnąłem więc na forum i znalazłem ten post. Pomyślałem że patent z motylkiem fajna sprawa i pojechałem do Metalpolu (mają kilka sklepów na terenie kraju) żeby taki motylek kupić. Okazało się że jest jeszcze ciekawsze rozwiązanie sytuacji :) mianowicie plastikowa rączka którą można obracać niezależnie od dokręcenia nakrętki (coś powiedzmy na zasadzie klucza grzechotki). Koszt 17zł ale komfort rewelacyjny. Załączam zdjęcie żeby było wiadomo o co chodzi. Pozdrawiam.

post-29552-0-67733300-1440942134_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.