Skocz do zawartości

Jak zacząć zabawę z teleskopem?


ObiektywNy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od razu mówię, że jestem przedszkolak, więc proszę o wyrozumiałość (czyli bez docinek).

 

Zawsze interesowało mnie niebo i to co się tam dzieje, ale nigdy nie miałem czasu na obserwacje.. no i nie miałem czym :(

Na swoje 30 urodziny dostałem CELESTRON NexStar 5 SE

 

Do tego dodatki:

A.

Celestron Telescope Eyepiece and Filter Kit

4mm, 6mm, 9mm, 15mm and 32mm

2x Barlow lens

6 kolorowych filtrów

 

B.

Zasilacz przenośny

Sky-Watcher 7Ah Rechargeable Power Tank

 

!PYTANIE!

Mam pytanie do osób z doświadczeniem, może banalne ale szczere.

 

1) Jak zacząć zabawę z teleskopem..

2) Jakie obiekty obserwować na początek.. by nie stracić zapału - odp. "Księżyc" - już nam :)

3) Do czego i jak używać soczewek 4mm, 6mm, 9mm, 15mm and 32mm i przystawki 2x Barlow, w jakiej kolejności wkładać jak jak ustawiać, jakiś prosty przykład, no i zabawa zoomem...

 

Już próbowałem ustawić ręcznie jeden najbardziej świecący obiekt, uciekał mi okropnie szybko ale pomimo tego, że udało mi się go złapać w końcu używając soczewki 4mm - po dostrojeniu ostrości dalej widziałem tylko świecącą gwiazdkę na niebie :( - nie wiem czy wybrałem obiekt który jest strasznie daleko .. i był gwiazdą i dlatego żadnych emocji nie było z tej obserwacji. Albo coś zrobiłem źle.

 

Dlatego proszę o dobrą radę, i z góry dziękuje.

post-17118-1240631742_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jak zacząć zabawę z teleskopem..

2) Jakie obiekty obserwować na początek.. by nie stracić zapału - odp. "Księżyc" - już nam :)

3) Do czego i jak używać soczewek 4mm, 6mm, 9mm, 15mm and 32mm i przystawki 2x Barlow, w jakiej kolejności wkładać jak jak ustawiać, jakiś prosty przykład, no i zabawa zoomem...

 

Już próbowałem ustawić ręcznie jeden najbardziej świecący obiekt, uciekał mi okropnie szybko ale pomimo tego, że udało mi się go złapać w końcu używając soczewki 4mm - po dostrojeniu ostrości dalej widziałem tylko świecącą gwiazdkę na niebie :( - nie wiem czy wybrałem obiekt który jest strasznie daleko .. i był gwiazdą i dlatego żadnych emocji nie było z tej obserwacji.

 

Dobrze kombinujesz. Złapany obiekt był najpewniej gwiazdą i dlatego zawsze w teleskopie będzie punktowy -w odróżnieniu od planet, i obiektów tzw. głębokiego nieba [DS].

Sporo przed Tobą. Zacznij tak:

-Poczytaj www.celestia.pl -trochę najprostszej terminologii i porad obserwacyjnych w zamieszcoznych artykułach. Unikniesz wtedy tzw. szkolnych błedów [typu obserwacja przez otwarte okno]. Poczytaj o typach okularów, powiększeniu, źrenicy wyjściowej i polu widzenia. Mozę wszystkiego nie zorzumiesz z racji wieku, ale coś tam się rozjaśni

-ściągnij darmowy program planetaryjny , pokazujacy wygląd/mapki nieba.

-zacznij obserwacje od planet i jsanych obiektów DS, najlepiej kilku luźnych, jasnych gromad otwartych które łatwo rozdzielaja się na gwiazdy i od biedy dadzą się zobaczyć na kiepskim, podmiejskim niebie M45 [Plejady], M44, M35-38 itp. Polecam hasło: Tabela wimmera.

-Twój teleskop ma chyba GOTO, po odpowiednim ustawieniu [instrukcja obsługi!!!] i ręcznym wycelowaniu w kilka widocznych gołym okiem obiektów [kilka jasnych gwiazd] będzie w stanie sam znaleźć niektóre obiekty, a raczej wycelować z grubsza w nie samodzielnie. Jeśli będą w danych warunkach widoczne, są Twoje

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Twój teleskop ma chyba GOTO, po odpowiednim ustawieniu [instrukcja obsługi!!!] i ręcznym wycelowaniu w kilka widocznych gołym okiem obiektów [kilka jasnych gwiazd] będzie w stanie sam znaleźć niektóre obiekty, a raczej wycelować z grubsza w nie samodzielnie. Jeśli będą w danych warunkach widoczne, są Twoje

Dokładnie, zacznij od instrukcji obsługi, zwłaszcza jak się go ustawia.

 

"NexStar 5SE wyposażony jest w pilot GoTo z zaprogramowaną bazą blisko 40.000 ciał niebieskich."

Sam Ci bedzie (prawie)wszystko szukał :P

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozę wszystkiego nie zrozumiesz z racji wieku, ale coś tam się rozjaśni

 

Nie wiem czy to tyczy się tego, że jestem za stary.. czy za młody ale OK niech Ci będzie... postaram się zrozumieć z wszystkich sił :)

Pozatym Bardzo dziekuje za radę, przynajmniej wiem czego szukać na początek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Mozę wszystkiego nie zorzumiesz z racji wieku, ale coś tam się rozjaśni

 

Możesz wyjaśnić o co Ci chodzi? Bo ja chyba z racji wieku nie rozumiem co Ty za bzdury wypisujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić o co Ci chodzi? Bo ja chyba z racji wieku nie rozumiem co Ty za bzdury wypisujesz...

 

Ja to odebrałem jako, żart. Informacje przesłane przez Jarka b. mi się przydały, już zdarzyłem zapoznać się z obiektywami jakie posiadam :). Tak wiec jeszcze raz dzięki Jarek za odpowiedź.

 

I chciałbym by temat się trzymał tematu, a nie zamieniał się w dyskusję emocjonalną, jak to obserwuje na wielu forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto się dokształcić - jest kilka dobrych pozycji dla początkujących np. Rudź "Atlas Nieba. Poradnik młodego astronoma" do dostania w każdej lepszej księgarni.

 

Dziękuję, książki chyba będę zamawiał online, na razie z tego co się z orientowałem do obserwacji będę potrzebował wybrać się na wycieczkę,

mieszkam w okolicach Chicago a tam świeci okropnie, i z tego co sie dowiedziałem na temat LP, lekko nie będzie :( .

Znalazłem fajną mapę Dark Sky http://www.jshine.net/astronomy/dark_sky/

Tylko nie wiem na jaki kolor się udać, bo jak na razie jestem centralnie na „białym terenie”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w okolicach Chicago a tam świeci okropnie, i z tego co sie dowiedziałem na temat LP, lekko nie będzie :( .

Znalazłem fajną mapę Dark Sky http://www.jshine.net/astronomy/dark_sky/

Tylko nie wiem na jaki kolor się udać, bo jak na razie jestem centralnie na „białym terenie”.

Witam sąsiada :) Ja mieszkam na zachodnich przedmieściach - Lombard (na zachód od Villa Park i na południe od Addison. W Chicagoland pozostaje Ci jedynie Księżyc i planety, bo próba łapania DS-ów to tylko frustracja.

Ja co jakiś czas wypadam do Green River koło Dixon - to jest oficjalnie zielona strefa (chociaż ja uważam, że momentami zahacza o niebieską), dojazd jest bardzo dobry, czasem można spotkać tam ludzi z klubu Northwestern Suburbs Astronomy. Druga miejscówka to Willow Slough w Indianie, ale tam niebo jest nieco gorsze i dojazd dla 4x4.

Ja obydwa miejsca wprowadziłem do Dark Sky Findera, znajdziesz tam wszystkie linki.

 

Do szarej strefy trzeba jechać już 7 godzin (np. Ozark na południe od St. Louis), a czarna strefa to już dwa dni jazdy - Utah etc.

 

Wyslij mi twój numer na priva, to następnym razem możemy wybrać się razem.

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

tak sie sklada, ze Kali rowniez konczyc własnie 30 lat zycia

Kali sprezentował sobie teleskop sam (sk 1309EQ2)

Kali przed 3 godzinami odebrac teleskop od listonosza

pierwsze co to Kali zdziwic sie, ze po rozpakowaniu teleskop byc nieuszkodzony

przez te 3 godziny Kali zastanawiac sie jak to wszystko działac i nadal nic nie wiedziec

Kali potrafic w 3 godziny rozmontowac i zmontowac pompe wtryskowa od golfa diesla ale EQ2 nie rozumiec ni w ząb

Kali juz zdazyc zepsuc srubokret z zestawu, teraz Kali bac sie robic cokolwiek zeby nie zepsuc srubek

Kali w przypływie szalonej radosci zapomniec o przeciwwadze w zestawie

dobrze ze Kali miec mocne buty na stopach

Kali juz nie miec sił opowiadac dalej (w skrócie bratu kichneło sie przy ogladaniu szkiełek, zabrudzone lustro i rozkolimowany sprzet)

Kali własnie szukac filmikow pogladowych na temat jak uzywac paralaktyka

 

Kali pozdrawiac i łaczyc sie w bolu z sobie podobnymi amatorami

 

PS: Kali kupic teleskop z tzw. drugiej reki i teraz wiedzieć, ze to co zaoszczedzic na cenie zestawu teraz wyda na doprowadzenie sprzetu do uzytku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam!

Od razu mówię, że jestem przedszkolak, więc proszę o wyrozumiałość (czyli bez docinek).

 

Zawsze interesowało mnie niebo i to co się tam dzieje, ale nigdy nie miałem czasu na obserwacje.. no i nie miałem czym :(

Na swoje 30 urodziny dostałem CELESTRON NexStar 5 SE

 

Do tego dodatki:

A.

Celestron Telescope Eyepiece and Filter Kit

4mm, 6mm, 9mm, 15mm and 32mm

2x Barlow lens

6 kolorowych filtrów

 

B.

Zasilacz przenośny

Sky-Watcher 7Ah Rechargeable Power Tank

 

!PYTANIE!

Mam pytanie do osób z doświadczeniem, może banalne ale szczere.

 

1) Jak zacząć zabawę z teleskopem..

2) Jakie obiekty obserwować na początek.. by nie stracić zapału - odp. "Księżyc" - już nam :)

3) Do czego i jak używać soczewek 4mm, 6mm, 9mm, 15mm and 32mm i przystawki 2x Barlow, w jakiej kolejności wkładać jak jak ustawiać, jakiś prosty przykład, no i zabawa zoomem...

 

Już próbowałem ustawić ręcznie jeden najbardziej świecący obiekt, uciekał mi okropnie szybko ale pomimo tego, że udało mi się go złapać w końcu używając soczewki 4mm - po dostrojeniu ostrości dalej widziałem tylko świecącą gwiazdkę na niebie :( - nie wiem czy wybrałem obiekt który jest strasznie daleko .. i był gwiazdą i dlatego żadnych emocji nie było z tej obserwacji. Albo coś zrobiłem źle.

 

Dlatego proszę o dobrą radę, i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Ja też dopiero zacząłem pracę (zabawę)z teleskopem i mam tylko 3 soczewki 12,5 mm, 20 mm, i 6 mm ale teleskop mam o wiele gorszy od Ciebie bo mam bressera 5x24 i jest ręczny a nie elektryczny a jezeli ustawiałeś teleskop komputerowo mogłes wpisac złe dane a jeśli ręcznie to mogłes za daleko przesunąć tube teleskopu ale jak już wspomniałeś o tym że widziałeś inny punkt na niebie mogłeś poprostu zobaczyć inną gwiazdę gdyż często gwiazdy jakby uciekają :-) ale pamietaj równierz że większosć najjasniejszych punktów na niebie to planety układu słonecznego najczęściej są to wenus Mars, Jowisz i Saturn a najrzadziej merkury i uran. zapytałeś się jakie punkty obserwować na początek krótko mówiąc najjaśniejsze można wtedy samemu coś zobaczyć sam czytałem że wiele gwiazd i innych ciał niebieskich odkryto przez zwykły teleskop dzięki zwykłym miłośnikom kosmosu. pytasz równierz do czego służa soczewki pamiętaj im mniejsza cyferka na soczewce tym dalej widzisz np do obserwacji księżyca używa się soczewek od 6mm do 12,5 mm a jakieś punkty naziemne to więcej od 12,5mm a pokrętło przy dziurce na soczewki to nie zoom tylko ustawienie jakości obrazu. ja także proszę o wyrozumiałość gdyż kosmosem interesuje się 4 lata a mam lat 13 a jak widziałeś tylko świecącą gwiazdę to sprubój mniejsza soczewką. POZDRAWIAM i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tak sie sklada, ze Kali rowniez konczyc własnie 30 lat zycia

Kali sprezentował sobie teleskop sam (sk 1309EQ2)

Kali przed 3 godzinami odebrac teleskop od listonosza

pierwsze co to Kali zdziwic sie, ze po rozpakowaniu teleskop byc nieuszkodzony

przez te 3 godziny Kali zastanawiac sie jak to wszystko działac i nadal nic nie wiedziec

Kali potrafic w 3 godziny rozmontowac i zmontowac pompe wtryskowa od golfa diesla ale EQ2 nie rozumiec ni w ząb

Kali juz zdazyc zepsuc srubokret z zestawu, teraz Kali bac sie robic cokolwiek zeby nie zepsuc srubek

Kali w przypływie szalonej radosci zapomniec o przeciwwadze w zestawie

dobrze ze Kali miec mocne buty na stopach

Kali juz nie miec sił opowiadac dalej (w skrócie bratu kichneło sie przy ogladaniu szkiełek, zabrudzone lustro i rozkolimowany sprzet)

Kali własnie szukac filmikow pogladowych na temat jak uzywac paralaktyka

 

Kali pozdrawiac i łaczyc sie w bolu z sobie podobnymi amatorami

PS: Kali kupic teleskop z tzw. drugiej reki i teraz wiedzieć, ze to co zaoszczedzic na cenie zestawu teraz wyda na doprowadzenie sprzetu do uzytku :(

Rewelacyjna relacja z walki z nowym sprzętem :rofl: A na poważnie to trochę cierpliwości i chłodnego umysłu i będzie ok, to napewno mniej skomplikowane od pompy paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze polecił stronę http://www.skyandtelescope.com, a na niej działy "This Week's Sky at a Glance" oraz "Interactive observing tools" (tutaj ze szczególnym uwzględnieniem Interactive Sky Chart, Almanacu oraz Jupiter's i Saturn's Moons).

 

Inną ciekawą stroną z wypisanymi wszelkimi zdarzeniami astronomicznymi na dany dzień jest http://www.calsky.com Natomiast gwiazdozbiory są bardzo ładnie opisane tutaj (wraz ze zdjęciami najciekawszych obiektów): http://www.hawastsoc.org/deepsky/constellations.html Ale żeby zobaczyć coś z tych zdjęć, to trzeba będzie wyjechać poza miasto.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.