Skocz do zawartości

Problem z filtrem H-alpha


RobertS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam taki problem: ktos doradzil mi zebym kupil filtr do fotografowania mglawic - Baader 7 nm H-alpha - Narrowband Filter. Posiadam Canona 40 D/Sky-Watcher Equinox 80 i naswietlalem wczoraj kilka mglawic (kawalek Ameryki, Californie, plus inne) ... i ..... nic nie wyszlo... Tylko gwiazdy czerwone, brak jakiejkolwiek mglawicy :( Czy jest to problem zwiazany z tym, ze ten filtr nie nadaje sie do kolorowych matryc, podobno tylko do monochromatycznych ? Tak gdzies przeczytalem... A moze dlatego ze nie mam wyjetego IR z mojego Canona ? Prosze o pomoc i przepraszam ze pytam o takie proste rzeczy, ale dopiero zaczynam, wybaczcie :)

Prosze rowniez o podpowiedz jakie filtry beda odpowiednie do zarejestrowania pieknych kolorow w/w mglawic ??

Edytowane przez RobertS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie bardzo, popatrz na ten wykres:

 

vergleich_400d_baader_bcf_gross.jpg

 

a w H-a żeby coś było widać trzeba prowadzić expozycje po 600 czasem po 1200 sekund i to kamerami, które są dużo bardziej czułe niż Canon 40D, więc zamiast kupować H-a, powinieneś najpierw wymienić filtr IR-cut na matrycy aparatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie bardzo, popatrz na ten wykres:

 

vergleich_400d_baader_bcf_gross.jpg

 

a w H-a żeby coś było widać trzeba prowadzić expozycje po 600 czasem po 1200 sekund i to kamerami, które są dużo bardziej czułe niż Canon 40D, więc zamiast kupować H-a, powinieneś najpierw wymienić filtr IR-cut na matrycy aparatu

 

 

Dziekuje, prosze tylko jeszcze o odpowiedz, czy kazdy filtr H-a bedzie potrzebowal tak dlugich czasow naswietlania ? Chodzi mi o oznaczenie: 7 nm, 10 nm, 14 nm, 35 nm ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje, prosze tylko jeszcze o odpowiedz, czy kazdy filtr H-a bedzie potrzebowal tak dlugich czasow naswietlania ? Chodzi mi o oznaczenie: 7 nm, 10 nm, 14 nm, 35 nm ??

nm ( nanometr ) to oznaczenie długości liczonej w metrach a nie czasu. Czas mierzymy w sekundach :)

A tak na poważnie, to te 7nm itp to jest długość fali zwanej dalej światłem. I filtr Ha ma przepuszczać swiatło o długości fali około 656,3nm ( bo właśnie z taką "częstotliwością" swiecą mgławice wodorowe )... ale filtry mają to do siebie, że nie przepuszczają tylko 656.3nm tylko mają niejako szerokość pasma w środku którego znajdują się te 656.3nm. I tak filtr Ha 7nm przepuszcza po +/-3,5nm w lewo i prawo od 656.3nm więc jest to filtr który przepuszcza ( oczywiście w teorii, bo to zalezy od dokładności wykonania ) zakres od 652,8 nm do 659,8... I tym tokiem myslenia:

7nm - 652,8-659,8nm

10nm - 651,3-661,3nm

....

35nm - 638,8-673,8nm

 

Te widełki zakresu przepuszczanego swiatła nazywamy jasnością filtra.

 

Niestety ktoś ci bardzo źle doradził, bo:

1. Do fotografowania mgławic Canonem trzeba najpierw go zmodyfikować tak by wogóle rejestrował mgławicę... czyli pozbyc sie tej niebieskiej szybki jaka jest na matrycy, co już wiesz od sumasa

2. Kupić filtr nie węższy niż 35nm w przypadku Canona bo będziesz walczył z szumami a nie dostaniesz mgławicę. Ja fotograuję filtrem UHC który jest filtrem Ha około 40nm + OIII też około 40nm i musze powiedzieć, że dopiero przy 300s cos zaczyna być widać.... choc określenie "coś widać" jest raczej "względne" ( czyli prawie nic nie widać ).

3. Jeśli masz niebo klasy 6mag i lepiej to wogóle nie potrzebujesz filtra do Canona lub najlepiej filtr IDAS LPS.

 

Tak czy inaczej z tym filtrem co masz, po modyfikacji Canona ( nie wiem czy jest możliwa z 40D ), nastaw sie na czasy rzędu 600-1200s które będziesz musiał dobrać samodzielnie, bo nigdzie nie jest napisane jakie to maja być a będą zależne od jakości montażu i ilości czystych nocy oraz całej masy innych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :) Dziekuje za odpowiedz, oczywiscie wiem co to nm :) ale pytalem, czy oznaczenie (dlugosc) ma wplyw na czasy naswietlania... I domyslam sie ze tak, czym nizsza wartosc (nazwa) np. 7nm, tym dluzszy czas naswietlania (ciemniejszy filtr) ? Dobrze mysle ?

Co do Canona, to kupie chyba 350 D lub 1000 D i go przerobie, gdyz 40 D mi szkoda, zostawie go do "normalnej" fotografii :)

Jeszcze jedno... napisales : "Jeśli masz niebo klasy 6mag i lepiej to wogóle nie potrzebujesz filtra do Canona lub najlepiej filtr IDAS LPS"

Jakie to niebo 6 mag ? To chyba bardzo jasne, czy sie myle ? A filtr IDAS LPS ma za zadanie wyciac na niebie lune od swiatel miejskich ??

Pozdrawiam :)

P.S. mam HEQ5 - chyba wystarczy na moje astrofoto ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo 6 mag to jest bardzo ciemne niebo. Taka górska smoła. W załączniku jest screen z HNSky przedstawiający okolice bieguna niebieskiego z widocznymi gwiazdkami 6 mag (te najmniejsze kropki). Ja sprawdzam sobie zasięg na gwiazdce wskazanej strzałką - ma 5,9 mag. Oczywiście jest to zasięg "nad głową", nisko nad horyzontem będzie znacznie gorszy zasięg. Niestety taki zasięg mam raz - dwa razy do roku i to 30 km za miastem (w okoliacach Łęcznej).

 

Im wieksza wartość mag tym słabsza gwiazdka jak się już zorientowałeś. Pozdrawiam i życzę ciemnego nieba. Nie zniechęcaj się!

6_mag.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<...>

P.S. mam HEQ5 - chyba wystarczy na moje astrofoto ? :)

 

cześć, mam EQ6 a wcześniej miałem HEQ5 i uważam, że HEQ5 jest wystarcząjco dobry na początkowe (i nie tylko) astrofoto,

 

niedawno też miałem pytanie do kolegów "co by tu polepszyć" przeglądałeś:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=26082&st=0

 

szczególnie odp. philipsa była bardzo cenna

 

pozdrawiam i życzę sukcesów

 

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo 6 mag to jest bardzo ciemne niebo. Taka górska smoła. W załączniku jest screen z HNSky przedstawiający okolice bieguna niebieskiego z widocznymi gwiazdkami 6 mag (te najmniejsze kropki). Ja sprawdzam sobie zasięg na gwiazdce wskazanej strzałką - ma 5,9 mag. Oczywiście jest to zasięg "nad głową", nisko nad horyzontem będzie znacznie gorszy zasięg. Niestety taki zasięg mam raz - dwa razy do roku i to 30 km za miastem (w okoliacach Łęcznej).

 

Im wieksza wartość mag tym słabsza gwiazdka jak się już zorientowałeś. Pozdrawiam i życzę ciemnego nieba. Nie zniechęcaj się!

 

No 6mag to ciemne niebo, nawet dość bardzo, ale jeszcze nie smoła górska... to taka "mazowiecka smoła" :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to w ogóle marny pomysł fotografować DSLR przez filtr Ha. To że się da, nie oznacza, że tak się robi. Zwyczajna strata czasu. Lepiej w tym czasie zrobić takie samo zdjęcie w broadband, czyli w pełnym widmie (tyle ile nasz aparat da radę zassać).

 

To tak od trony praktycznej, nie teoretycznej. Naprawdę - szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No cóż, jeśli nie ma się kamery dedykowanej do astro to i Canon z H alpha dobry. Szczególnie z miasta http://astro-forum.org/Forum/NGC7000-IC5070-t27241.html Bynajmniej mnie to bawi, bo póki co nad kamerą narazie myślę i zajmie mi to jeszcze "chwilkę".

 

Pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.