Skocz do zawartości

Potrzebne napylenie lustra SCT 127mm!


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Matowieje mi lustro :(

Na początku myślałem, że to tłuste smugi na lustrze. Ale degradacja przebiega dość szybko. Nie pomogło mycie lustra i teraz matowienie pokrywa już około 90% całego lustra.

Patrząc w teleskop na wprost nie jest to w żaden sposób widoczne, jednak wystawiając go na światło dzienne albo świecąc jasnym, biały światłem pod kątem widać, jakby lustro pokryte było szaro-błękitnym nalotem. Przy okazji zauważyłem, że obraz nie jest już tak ostry jak był (choć to może autosugestia) i obraz dyfrakcyjny gwiazdy nie jest tak wyraźny jak kiedyś.

 

Nie znam się na tym, ale zakładam, że to matowienie lustra. Nie dziwię się. Teleskop ma już około 7 lat, pochodzi z USA, miał 3 właścicieli, a ostatnio był mocno eksploatowany i narażany na wilgoć.

 

W związku z tym szukam fachowca, który zregeneruje moje lustro. Teleskop dawał bardzo dobre, ostre obrazy, jestem z niego zadowolony, więc chciałbym to zlecić komuś, kto zrobi to na prawdę porządnie, dbale i w miarę szybko, bo zależy mi też na czasie. Jak już wspomniałem, nie jestem obyty w tego typu zabiegach, ale lustro z tego Schmidta-Cassegraina 127mm jest mocno wklęsłe a ponadto ma otwór pośrodku. Zakładam, że najpierw należałoby zetrzeć obecną warstwę aluminium, co wiąże się z dodatkowymi procesami technologicznymi. Dlatego potrzebuję do tej pracy prawdziwego fachowca :)

 

pozdrawiam

 

P.S: proszę informacje na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miałem ten sam problem z moim lustrem 150mm 2 lata temu skontaktowałem się z P.Januszem z firmy Astrokrak który wykonuje usługi z napylaniem luster i doradził mi żeby samemu nie czyścić lustra bo miało warstwę zabezpieczającą .Usługa kosztowała mnie przysłowiowe grosze [mycie i napylanie o ile pamiętam ponad 100pln]Jakość wykonania nowej warstwy wraz z zabezpieczeniem tlenkiem krzemu b.wysoka,P.Janusz daje gwarancję na usługę 2 lata,Ale to zależy od ciebie co wybierzesz pamiętaj że jak sam umyjesz lustro [co jest trudne z powodu warstwy zabezpieczającej] to i tak jest myte przed napylaniem i czyszczone jonowo w napylarce próżniowej Pozdrowienia

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem z moim lustrem 150mm 2 lata temu skontaktowałem się z P.Januszem z firmy Astrokrak który wykonuje usługi z napylaniem luster i doradził mi żeby samemu nie czyścić lustra bo miało warstwę zabezpieczającą .Usługa kosztowała mnie przysłowiowe grosze [mycie i napylanie o ile pamiętam ponad 100pln]

Ja zapłaciłem 40 zł :) (na Politechnice Wrocławskiej)

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz szczęście bo na miejscu ja swoje musiałem zawozić do Krakowa .Najlepsze powłoki zabezpieczające są wykonane z tlenku glinu ale z powodu wysokiej temperatury parowania tylko nieliczne pracownie wykonują takie usługi z tym pokryciem, w Polsce chyba dawne PZO .Z tego co mi wiadomo pokrycie zwiększa współczynnik odbicia lustra i jego jasność dlatego w lustrach wykonuje się naprzemiennie pokrycia o niskim potem wysokim wsp.załamania światła dobierając odpowiednie materiały zabezpieczające. Lustro z tlenkiem glinu jest jaśniejsze niż z tlenkiem krzemu oraz bardziej trwałe mechanicznie,ale te dodatkowe warstwy mogą mieć wpływ na lambda lustra,Jestem ciekawy czy w Wrocławiu pokrywają tlenkiem glinu i czy politechnika wykonuje usługi pocztą jeżeli tak to mam lusterko 300mm do pokrycia

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro na PWr napylił mi Pan Jerzy Gomuła. Pozwolił mi udostępnić zainteresowanym osobom swój numer telefonu (ten w internecie jest już nieaktualny). Myślę, że nie będzie problemu z załatwieniem tego pocztą, vide powyższy post Jada.

Zaraz podeślę Ci numer na PW, to dogadasz sobie szczegóły.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze powłoki zabezpieczające są wykonane z tlenku glinu

a jesteś pewien czy to prawdziwa informacja?

bo z tego co wiem to Al2O3 jest dość twarde i kruche a do tego chętnie ulega rekrystalizacji. Zmiany temperatury powodują jego pękanie i dostawanie się tlenu pod warstwę tlenku i utlenianie warstwy odbijającej. W efekcie trwałość takiej powłoki jest dość niska. Zresztą takiej warstwy wcale nie trzeba robić bo powstaje spontanicznie po wyjęciu zwierciadła z komory próżniowej :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlenek glinu jest lepszy od tlenku krzemu ma większy wsp.załamania co w efekcie połączenia z pokryciem aluminiowym daje większą sprawność lustra i trwałość powłoki np.lustra rezonatorów laserowych d.mocy,Warstwa zabezpieczająca jest cienka rzędu nanometrów tak że nie ma mowy o pękaniu. Najlepsze teleskopy mają właśnie takie pokrycia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warstwa zabezpieczająca jest cienka rzędu nanometrów tak że nie ma mowy o pękaniu

no tu to już mam coraz większe wątpliwości

nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i nie znam współczynnika dyfuzji tlenu w Al2O3 ale przy warstwie rzędu kilku nanometrów czyli kilkudziesięciu atomów w temperaturach pokojowych tlen z pewnością będzie bez przeszkód dyfundował do warstwy Al więc taka "warstwa zabezpieczająca" będzie nieskuteczna

przy tak cienkiej warstwie współczynnik załamania też raczej nie powinien odgrywać żadnej roli skoro jej głębokość optyczna jest 100 razy mniejsza od długości fali

teleskopy to nie lasery więc to co sprawdza się w rezonatorach laserowych nie musi sprawdzić się w zwierciadłach reflektorów

warstwy Al2O3 jako zabezpieczające były stosowane kiedyś w teleskopach ale odkąd opanowano tanie metody wykonywania innych warstw została ona zarzucona. Oprócz ditlenku krzemu stosuje się podobno jakieś warstwy fluorkowe ale nie znam tej technologii

 

jeśli chcesz kogokolwiek przekonać to podaj jakieś konkrety bo to co piszesz wygląda dość niewiarygodnie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość warstwy jest dobrana do długości fali i tak przez dobór różnych materiałów naprzemiennie nimi pokrywając płytkę optyczną można uzyskać większą sprawność lustra w laserach jest to precyzyjnie dobierane bo lasery pracują na określonej dl. fali ale zasady sa te same bo to optyka Pokrycia dzieli się na ;B. miękkie samo AL ;miękkie AL+fluorki;Pół twarde AL+tlenek krzemu ;twarde AL+tlenek glinu Jest to opisane w książce;Podstawy działania laserów,Mikroskopia optyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrycia dzieli się na ;B. miękkie samo AL ;miękkie AL+fluorki;Pół twarde AL+tlenek krzemu ;twarde AL+tlenek glinu Jest to opisane w książce;Podstawy działania laserów,Mikroskopia optyczna.

ale my rozmawiamy o teleskopach nie o laserach. Warstwy tlenków w laserach pracują w próżni, a w teleskopach w powietrzu i to w warunkach zmiennych temperatur, wilgotności itp. Mało tego w niektórych systemach chłodzenia zwierciadeł powietrze nadmuchiwane jest wprost na czynną powierzchnię lustra co powoduje powstanie olbrzymich gradientów temperatury i warstwa zabezpieczająca musi to wytrzymać

nie przenoś technologii z jednej dziedziny na drugą bo to zupełnie inna bajka

 

pozdrawiam

 

EDIT

rozpędziłem się z tą próżnią, a tymczasem niektóre lasery pracują w gazach. W każdym razie bez dostępu tlenu

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewien czy to prawdziwa informacja?

bo z tego co wiem to Al2O3 jest dość twarde i kruche a do tego chętnie ulega rekrystalizacji. Zmiany temperatury powodują jego pękanie i dostawanie się tlenu pod warstwę tlenku i utlenianie warstwy odbijającej. W efekcie trwałość takiej powłoki jest dość niska. Zresztą takiej warstwy wcale nie trzeba robić bo powstaje spontanicznie po wyjęciu zwierciadła z komory próżniowej :D

pozdrawiam

Też mam wątpliwości. Oglądałem broszurkę firmy Oriel o "Metallic Reflector Coatings". Al203 w zasadzie... niby jest, ale w sumie jakby go nie było. Jest za to:

- Czyste Al i informacja o tym, że wierzchnia warstwa szybko ulega utlenianiu, i że to źle, że ulega ;) To chyba ta wspomniana powłoka z tlenku glinu. Tylko, że piszą tu, że ta "powłoka" jest raczej do kitu, bo światła nie przepuszcza ;)

- Al pokryte SiO - wypada w sumie nieźle i niewiele gorzej niż Al, tzn. zanim Al pokryje się Al2O3.

- Au - miękkie, nie czyścić, raczej nie dotykać (czyli raczej nie do Newtona).

- Ag pokryte MgF2 - w ogóle nie dotykać (czyli absolutnie nie do Newtona).

Podsumowując, wychodzi na to, że powłoki zabezpieczające naszych aluminiowych luster są z SiO.

 

Nie znam się na laserach, ale wydaje mi się, że lustra do laserów to jednak totalnie inna bajka. Coś mi się kojarzy, że w laserach zasadnicze znaczenie ma długość fali i pod tym kątem dobierane są powłoki. No i np. w zabawach z HeNe "mirrors are not silvered or aluminized". Nie wiem, jak w innych laserach. Ale żaden forumowicz chyba nie zamierza budować lasera? Poza tym chyba jakby nie to forum.

Pozdrawiam,

Jad.

EDIT: mocno OT sie zrobiło od paru postów. Pewnie przez te chmury :)

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja jeszcze dodam, ze matowienie luster jest spowodowane właśnie utlenianiem glinu czyli powstawaniem Al2O3

właściwie każdy aluminiowy przedmiot z jakim mamy do czynienia w życiu codziennym jest pokryty taką właśnie warstwą. To wynik dużej aktywności chemicznej Al, które ulega szybkiemu utlenieniu. Pokryte warstwą tlenku Al nie daje się lutować, stąd też konieczność spawania Al w osłonie z gazów obojętnych

 

wielowarstwy są często stosowane w optyce. Są nimi pokryte np. soczewki w naszych refraktorach czy okularach, a także płytki w filtrach. Od ich jakości zależą w znacznym stopniu właściwości oraz trwałość przyrządów optycznych. Każdy producent stosuje własną technologię i nazwę ale najczęściej są określane wspólnym skrótem MC (Multi Coated)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.