Skocz do zawartości

MIEJSCA DO OGLADANIA CIEMNEGO NIEBA


RobertS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, bardzo sie ciesze ze po moim poscie powstaja miejsca na mapie do obserwacji astro w Polsce, milo mi :)

Mam nadzieje ze to dopiero poczatek wielu miejsc na tej mapie !!

Pozdrawiam serdecznie i czekam na nowe adresy !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja chciałbym przedstawić sprawdzoną miejscówkę do oglądania nieba w pobliżu Gliwici Rybnika. Znajduje się w miejscowości Biały Dwór, niedaleko miasteczka Rudy. W zenicie w dobre noce zasięg wynosi tam nieco ponad 6 magnitudo, co jak na sąsiedztwo GOPu jest wynikiem bardzo dobrym. Generalnie zachód prezentuje się bardzo dobrze aż po horyzont, jednak na południu i wschodzie (zwłaszcza północnym) w obserwacjach nisko nad horyzontem przeszkadzają łuny znad Rybnika i Gliwic.

 

Teoretycznie jeszcze lepszym miejscem były by lasy około 2-3km na zachód od Białego Dworu, lecz wejście do lasu jest niestety nielegalne. Sam sprawdzałem.

 

Dokładna lokalizacja miejsca i opis dojazdu od drogi głównej TUTAJ.

Zaznaczona czerwona linia na mapie jest drogą, wprawdzie nierówną, ale bez problemu przejezdną zwykłym samochodem. Natomiast punkt docelowy leży na niewielkim wzniesieniu, przez co spada prawdopodobieństwo wystąpienia mgły oraz powoduje że cały 360stopniowy widnokrąg jest bardzo nisko, poniżej 3 stopni :)

 

Pozdrawiam, życze pogodnych i ciemnych nocy !

 

No i oczywiście zaraz spróbuję dodać to miesce na ogólną mapkę :]

 

 

Edit: Akcja dodania Białego Dworu do ogólnej mapy z miescówkami zakończona sukcesem :]

Edytowane przez NGC7841
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jeszcze lepszym miejscem były by lasy około 2-3km na zachód od Białego Dworu, lecz wejście do lasu jest niestety nielegalne. Sam sprawdzałem.

 

Możesz napisać dokładniej o co chodzi ? Bo po tych okolicach często jeżdzę rowerem i nic o nielegalności wchodzenia do lasu nie wiem. Zwłaszcza, że okolice pożarzyska ( 2-3km na zachód od Białego Dworu) cieszą się ogólnie uznaną popularnością wśród spacerowiczów i rowerzystów.

 

Zakładam, że chodziło Ci o "wjazd" do lasu samochodem. W tym przypadku myśle że można by spróbować poprosić o przepustke w nadleśnictwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać dokładniej o co chodzi ? (...)

Pewnie że mogę :)

 

Zakładam, że chodziło Ci o "wjazd" do lasu samochodem. W tym przypadku myśle że można by spróbować poprosić o przepustke w nadleśnictwie.

Dokładnie o to mi chodziło i jest dokładnie tak jak piszesz. Żeby wjechać autem (np z teleskopem lub dwoma) w środek lasu trzeba załatwiać przepustkę, a to niestety nie działa, bo ona jest jednorazowa i trzeba ją załatwiać z pewnym wyprzedzeniem, a w ten sposób nie jeździ się na takie wypady.

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliżają się wakacje, więcej wolnego czasu,a koło domu przeciętne warunki do obserwacji. Chciałem się więc zapytać czy zna ktoś jakąś fajną miejscówkę do oglądania gdzieś niedaleko Ustrzyk Dolnych? Może to być miejsce w które nie da się autem dotrzeć(byle nie za daleko, w końcu mam Synte 8" :D ). Jestem co prawda z innej części Polski, jednak mam w miarę dogodny transport do Ustrzyk, a słyszałem że Bieszczady to raj na ziemi dla astronomów :o.

Pozdro Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nawet, gdy znajdziemy w miarę idealne miejsce do obserwacji to jeszcze dodatkowo potrzeba bezchmurnej pogody. Sprawdzałem prognozę pogody na najbliższe dni w kilku portalach i w każdym z nich są pewne rozbieżności. Mam nadzieję, że chociaż w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie w miarę pogodnie. A wy macie jakąś sprawdzoną pogodę na najbliższe dni? Kiedy będzie na pewno bezchmurnie??? Może ktoś z was wie...

 

PS: Sorry za offtop !!! :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie dziwie się, że nawet moja skromna mieścina kwalifikuje się już do strefy pomarańczowej. Kiedyś warunki były znacznie lepsze, ale od czasu wybudowania na zachodzie ogromnego hipermarketu świetlista łuna 24h na dobę utrudnia obserwacje w zachodniej części nieboskłonu. Jedno szczęście, że strefy "niebieskie" są stosunkowo blisko, chociaż jak na razie dla mnie nieosiągalne. :mellow:

 

Na razie mogę polecić tylko okolice pomiędzy Gdynią Pogórzem oraz Kosakowem oraz okolice Dębogórza. Kilka drobnych dróg wewnętrznych w okolicy Kazimierza (właściwie są to teraz trasy rowerowe, ale dla chcącego nic trudnego). Podejrzewam, że znacznie lepsze warunki są na północ od Kazimierza w drodze na Rewę, gdzie nie dosyć długim odcinku nie ma żadnych większych aglomeracji miejskich.

Edytowane przez Urania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wy macie jakąś sprawdzoną pogodę na najbliższe dni? Kiedy będzie na pewno bezchmurnie??? Może ktoś z was wie...

PS: Sorry za offtop !!! :rolleyes:

Ja zawsze patrze na strone www.sat24.com. Najblizsze 2 dni jest dosc latwo przewidziec z ruchu chmur, ale pogode dlugoterminowa juz duzo gorzej. Osobiscie uwazam ze jest to bardzo dobra stronka

 

pozdro Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze widziałem, to na Dolnym Śląsku są zaznaczone na razie tylko 4 miejscówki :blink:

Chyba dlatego, że na Dolnym Śląsku prawdziwie ciemne niebo jest już wspomnieniem. Gdzieś tam są stosunkowo fajne miejsca, w Górach Bystrzyckich, koło Śnieżnika, Bory Dolnośląskie. Ale tak naprawdę nie ma już ciemnego nieba na Dolnym Śląsku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będe musiał wpisać chyba najlepsze miejsce na górnym śląsku pomiędzy Łebkami a Kulejami.

Wczoraj migotaniem pojawiała się i znikała gwiazda SAD 30299 o jasności 6,91 mag.

Wczoraj w nocy około 0,30 po półgodzinnym badaniu zasięgu byłem przekonany że widziałem te gwiazdke ale dzisiaj po sprawdzeniu już mam wątpliwości że mogłem dostrzec tak słabą gwiazdke w kiepskim okresie obserwacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Z Bielska to masz już blisko na słowacką Orawę.

W Zazriwie u Ondreja Boronco to dopiero jest ciemno!

http://www.penzionagroturistika.sk/

 

 

Janko - dziekuje, wyglada faktycznie bardzo ciekawie, mam blisko, a i atrakcje w ciagu dnia sa tez w najblizszej okolicy - dziekuje bardzo !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko - dziekuje, wyglada faktycznie bardzo ciekawie, mam blisko...

Najbliżej przez Ujsoły i Orawską Leśną, prosto do Wielkiej Hawraniej, gdzie łatwo znajdziesz Boronca. Droga wypróbowana w lecie, nie bój się jej.

Natomiast pod żadnym pozorem w śnieg - nie bedzie odśnieżona. Wtedy dookoła, od dołu, przez samą Zazriwę (Hawrania jest przysiółkiem nad Zazriwą).

Na miejscu radzę wejść na górkę z małym wyciągiem narciarskim, zaczynającym się praktycznie na podwórzu.

Jeśli pojedziesz, pozdrów Ondreja od starych narciarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.