Skocz do zawartości

MIEJSCA DO OGLADANIA CIEMNEGO NIEBA


RobertS

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba dlatego, że na Dolnym Śląsku prawdziwie ciemne niebo jest już wspomnieniem. Gdzieś tam są stosunkowo fajne miejsca, w Górach Bystrzyckich, koło Śnieżnika, Bory Dolnośląskie. Ale tak naprawdę nie ma już ciemnego nieba na Dolnym Śląsku :(

 

Radek ale wierz mi, ze Świdnica jest calkiem ciekawa w porownaniu do Legnicy :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

 

Może ktoś zna jakieś dobre miejscówki w rejonie Gdyni? Właściwie to chodzi mi o to żeby z raz się chociaż wybrać gdzieś dalej, na przykład w stronę kartuz tam gdzie jeziorka i raczej małe miejscowości z dala od trójmiejskich świateł. Także jak ktoś coś wie to niech napisze, bo tak czy siak pojadę w ciemno gdzieś :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś bliżej Bielska, np. ja. Jak masz czas i ochotę to możesz odwiedzić mnie. Jestem na południowym stoku Błatniej i będę tu cały tydzień.

Jak lubisz chodzić po górach to wystarczy, że przejdziesz przez Błatnią albo wyjedziesz kolejką na Szyndzielnię i zejdziesz przez Klimczok, Trzy Kopce i Błatnią, albo przyjedź autem po prostu, też się da :szczerbaty: .

Nie wiem czy będzie pogoda ale świeże powietrze gwarantuję :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś bliżej Bielska, np. ja. Jak masz czas i ochotę to możesz odwiedzić mnie. Jestem na południowym stoku Błatniej i będę tu cały tydzień.

Jak lubisz chodzić po górach to wystarczy, że przejdziesz przez Błatnią albo wyjedziesz kolejką na Szyndzielnię i zejdziesz przez Klimczok, Trzy Kopce i Błatnią, albo przyjedź autem po prostu, też się da :szczerbaty: .

Nie wiem czy będzie pogoda ale świeże powietrze gwarantuję :rolleyes:

 

Yyyyyy... Ale mi o okolicę Gdyni chodzi :D :D :D A ty mówisz o górach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

gdyby ktoś szukał alternatywy dla Dębogórza to trochę dalej, jadąc w kierunku Pucka (wcześniej trzeba "odbić" w lewo) między miejscowością Werblinia a Starzynem (w połowie drogi, na mapie dróżka na południe do lasu) jest naprawdę fajna miejscówka, b. ciemne niebo (nawet na mapach zaciemnienia ten rejon dobrze wypada), strona 3miasta jest zasłonięta ale też nie taką "przesadnie" dużą górą jak na Dębogórzu, w zasadzie to równina oddzielona od "cywilizacji" puszczą Darżlubską. na zdjęciach czerwone punkty z których są robione fotki:

widok na południe (kilkanaście metrów od asfaltowej drogi)

sdc10702.jpg


Mój link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek nieco "przesunął" się nad morze ;)

 

Tak się składa że aktualnie sprawdzam "miejscówkli" w okolicach Bielska i Żywca...

 

kilka dni temu byłem w nocy na przełęczy pomiędzy Kocierzem a Targanicami - niebo ciemne - widać niewielką łune od Żywca i Andrychowa ale jest bardzo przyzwoicie , wys. ok 700 mnpm - miejsce do obserwacyji jedynie przy głównej drodze która aktualnie jest zamknieta w dalszej części , więc ruch znikomy ... niewątpliwym plusem jest niewielka odległość od Bielska ok 25 km i prosty dojazd

 

Dziś właśnie wróciłem z przełęczy na Hali Boraczej w okolicach Milówki - schronisko jest położone na wysokości 850 mnpm . Byłem co prawda w dzień , ale moim zdaniej jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji na które możemy wjechać samochodem osobowym . Przy schronisku duża polana z płaskim trawnikiem - wręcz idealna aby rozłozyć się z teleskopem :) . Do dyspozycji mamy praktycznie niezasłonięte całe niebo - jedynie od południowego wschodu delikatnie przysłania masyw Lipowskiej a od północy samo schronisko - jednak sądzę że jest to do pominięcia . Schronisko graniczy z Żywieckim Parkiem Krajobrazowym - są to naprawde dzikie tereny... Podejrzewam że poziom LP będzie naprawdę niewielki i to raczej tylko od północy .

 

Na tą chwilę czekam tylko na dobrą pogodę i ruszam na Hale Boraczą na nocny rekonesans z Taurusem ...

 

Już myślę nad zorganizowaniem lokalnego zlotu w tym miejscu ale o tym napisze później jak już sprawdzę jakie faktycznie sa warunki w nocy...

 

cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czasem z miasta wystarczy ruszyć się...w górę. Osiedle Piaski Nowe w Krakowie. Na wzgórzu, w miarę peryferyjne. Na dodatek ósme piętro. W sumie jesteśmy 70 metrów powyżej Rynku Głównego. I podziwiamy Plejady aż do ósmej wielkości, jeśli wierzyć mapce stąd :)

P1090332.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio szukam ciemnego miejsca na północny-wschód od Krakowa. Poprzedniej nocy nad ranem obserwowałem niebo w okolicy miejscowości Klimontów (jakieś 35 km od centrum Krakowa w linii prostej). Niebo ciemne, choć nad południowo-zachodnim horyzontem całkiem mocna łuna od Krakowa, sięga ona jednak tylko kilkunastu stopni nad horyzont. Reszta nieba bardzo ciemna. W okolicy zenitu widziałem gwiazdy do 7.2 mag gołym okiem. Żeby zobaczyć M33 gołym okiem, nie trzeba było używać metody zerkania, światło zodiakalne sięgało Drogi Mlecznej w Bliźniętach. W lornetce 10x50 widoczne między innymi - mgławica Rozeta (NGC 2237) i mgławica Kalifornia (NGC 1499).

Trzeba jednak zauważyć, że przejrzystość powietrza była wtedy wyśmienita i z Krakowa (z Nowej Huty) miałem zasięg gołego oka 6.0 mag a wysoko nad horyzontem dostrzegalna była Droga Mleczna - od kiedy tu mieszkam (czyli od 5 miesięcy) takie niebo widziałem drugi raz.

 

W ogóle na północny-wschód od Krakowa niebo jest całkiem niezłe, trzeba jednak odjechać kawałek od centrum. Kilka dni temu obserwowałem nad ranem niebo w okolicy miejscowości Biórków Mały (21 km od Krakowa w linii prostej) i wschodnie niebo było tam na tyle ciemne, że światło zodiakalne było bardzo dobrze widoczne, tam jednak łuna od Krakowa było już znacznie bardziej uciążliwa i rozciągała się mniej więcej od południa do zachodu.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy znacie jakieś dobre miejscówki w mazowieckim? Mieszkam w Garwolinie 60km od Wa-wy i wyjeżdżam za miasto(nie tak daleko) i widzę wyraźnie drogę mleczną, M31 gołym okiem, ale mrowie gwiazd widzę tylko kiedy atmosfera jest stabilna, widziałem tak tylko 3 razy w życiu(jeżdże tam od roku). Czy wy ze swoich miejscówek widzicie mrowie zawsze?(tak dla porównania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy zna ktoś dobre miejsce do obserwacji w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego?

Pozdrawiam.

 

Witam jestem z Kalisza a to moje "prywatne" miejscówki, są to tereny prywatne ale tak się składa, że właścicele to moja rodzina :)

Ta mapka nie kłamie niebo jest tak zasypane gwiazdami, że trudno sie połapać. Nawet w szukaczu jest tak dużo gwiazd, że trzeba lekko na czuja trafiać :P

 

Jak ktoś chciałby się wybrać : durus@wp.pl

miejscówki.jpg

Edytowane przez DuRuS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio szukam ciemnego miejsca na północny-wschód od Krakowa. Poprzedniej nocy nad ranem obserwowałem niebo w okolicy miejscowości Klimontów (jakieś 35 km od centrum Krakowa w linii prostej). Niebo ciemne, choć nad południowo-zachodnim horyzontem całkiem mocna łuna od Krakowa, sięga ona jednak tylko kilkunastu stopni nad horyzont. Reszta nieba bardzo ciemna. W okolicy zenitu widziałem gwiazdy do 7.2 mag gołym okiem. Żeby zobaczyć M33 gołym okiem, nie trzeba było używać metody zerkania, światło zodiakalne sięgało Drogi Mlecznej w Bliźniętach. W lornetce 10x50 widoczne między innymi - mgławica Rozeta (NGC 2237) i mgławica Kalifornia (NGC 1499).

Trzeba jednak zauważyć, że przejrzystość powietrza była wtedy wyśmienita i z Krakowa (z Nowej Huty) miałem zasięg gołego oka 6.0 mag a wysoko nad horyzontem dostrzegalna była Droga Mleczna - od kiedy tu mieszkam (czyli od 5 miesięcy) takie niebo widziałem drugi raz.

 

W ogóle na północny-wschód od Krakowa niebo jest całkiem niezłe, trzeba jednak odjechać kawałek od centrum. Kilka dni temu obserwowałem nad ranem niebo w okolicy miejscowości Biórków Mały (21 km od Krakowa w linii prostej) i wschodnie niebo było tam na tyle ciemne, że światło zodiakalne było bardzo dobrze widoczne, tam jednak łuna od Krakowa było już znacznie bardziej uciążliwa i rozciągała się mniej więcej od południa do zachodu.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

Piotrku to być może prowadziliśmy tej samej nocy obserwacje parę kilometrów od siebie nie wiedząc o tym. W tamtym czasie (wrzesień-październik) obserwowałem parę kilometrów od Biórkowa w Rawałowicach. Warunki były podobne jak opisujesz (chociaż światła zodiakalnego na wschodzi nie zobaczyłem). Moja miejscówka 50.169594,20.144677 ma to dobrego, że jest na pagórku i najbliższe zabudowania (światła) są oddalone i położone niżej. Musimy kiedyś wspólnie poobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2011 o 14:19, Filo napisał:

A czy znacie jakieś dobre miejscówki w mazowieckim? Mieszkam w Garwolinie 60km od Wa-wy i wyjeżdżam za miasto(nie tak daleko) i widzę wyraźnie drogę mleczną, M31 gołym okiem, ale mrowie gwiazd widzę tylko kiedy atmosfera jest stabilna, widziałem tak tylko 3 razy w życiu (jeżdże tam od roku). Czy wy ze swoich miejscówek widzicie mrowie zawsze?(tak dla porównania)

 

Witam !

Tez coś wspomne o mojej miejscówce bo nie jest to tajemnica. Okolice Dęblina :rolleyes: Nie robiłem dokładnych pomiarów ale ostanio jakis 2 tyg. było 6 mag zmałym haczykiem rzędu 0,1-0,3 mag ale było i tak jeszcze słabo mogło byc spokojnie 6,3-6,5 mag W zime 6-6,5 mag to normalka. Raz w zime wychodze patrze a tu tylko dziury w chmurach i wiatr i co.. ogrom gwiazd nie mierzyłem na oko ze 7 mag :astronom::banan: . Jedyna łuna to od Stężycy która razi po adaptacji. Jakiś kilometr w lesie na sporej polance z dobrym dojazdem jest jeszcze lepej a za nocy nie sprawdzałem ale na pewno nie ma tam takiej łuny jak u mnie.

Zapraszam do popatrzenia bo samemu to tak nie jak :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku to być może prowadziliśmy tej samej nocy obserwacje parę kilometrów od siebie nie wiedząc o tym. W tamtym czasie (wrzesień-październik) obserwowałem parę kilometrów od Biórkowa w Rawałowicach. Warunki były podobne jak opisujesz (chociaż światła zodiakalnego na wschodzi nie zobaczyłem). Moja miejscówka 50.169594,20.144677 ma to dobrego, że jest na pagórku i najbliższe zabudowania (światła) są oddalone i położone niżej. Musimy kiedyś wspólnie poobserwować.

 

 

Moje miejsce ma współrzędne: 50.154586, 20.188836 to też jest pagórek, a na dodatek kawałek od drogi "głównej". Ja z tego miejsca obserwowałem 25 IX, 27 IX i 3 X. Za każdym razem od około 4:00 do świtu. Chętnie kiedyś wybiorę się na wspólne obserwacje :)

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
widzę że dawno się nikt nie wypowiadał, ale szukam takiego miejsca w okolicach Zielonej Góry, najlepiej południowo wschodni horyzont aby móc zaobserwować "kometę stulecia"

 

Może to nie aż takie najbliższe okolice, ale polecam gminę Przemków (51°31′N 15°48′E). Zwłaszcza, że od kwietnia tego roku wszystkie światła uliczne są wyłączane o 22.30. Jest na prawdę ciemno. Widoczne są niewielkie łuny (ok. 15-20 stopniowe, w zależności od pogody) od Szprotawy (NW) oraz Polkowic (E).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie aż takie najbliższe okolice, ale polecam gminę Przemków (51°31′N 15°48′E). Zwłaszcza, że od kwietnia tego roku wszystkie światła uliczne są wyłączane o 22.30. Jest na prawdę ciemno. Widoczne są niewielkie łuny (ok. 15-20 stopniowe, w zależności od pogody) od Szprotawy (NW) oraz Polkowic (E).

 

Dzięki, faktycznie nie tak blisko ale zawsze coś. Jak pogoda się poprawi to wyskoczę sprawdzić co tam widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżam temat, może ktoś z łódzkiego podpowie, albo ktoś z wielkopolskiego tu obserwował.

 

Jestem z Ostrzeszowa. Zazwyczaj jeździłem na obserwacje w miejsce które zaznaczyłem na fioletowo (ok. 6mag w zenicie, ale zaświetlenie nad horyzontem spore). Teraz możliwości mam dużo większe, myślałem o wyprawie w teren zaznaczony na niebiesko.

obserwacje.JPG

Może ktoś tam obserwował i poleci jakąś konkretną miejscówkę? Wygląda nieźle, jest daleko od wszystkich większych miast, trzeba by tylko poszukać jakiejś pewnej miejscówki. Może nawet wybiorę się bliżej, tak w połowie odległości między niebieskim a fioletowym- chodzi głównie o czysty południowy horyzont.

 

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 29.05.2009 o 18:39, NGC7841 napisał:

A ja chciałbym przedstawić sprawdzoną miejscówkę do oglądania nieba w pobliżu Gliwici Rybnika. Znajduje się w miejscowości Biały Dwór, niedaleko miasteczka Rudy. W zenicie w dobre noce zasięg wynosi tam nieco ponad 6 magnitudo, co jak na sąsiedztwo GOPu jest wynikiem bardzo dobrym. Generalnie zachód prezentuje się bardzo dobrze aż po horyzont, jednak na południu i wschodzie (zwłaszcza północnym) w obserwacjach nisko nad horyzontem przeszkadzają łuny znad Rybnika i Gliwic.

 

Teoretycznie jeszcze lepszym miejscem były by lasy około 2-3km na zachód od Białego Dworu, lecz wejście do lasu jest niestety nielegalne. Sam sprawdzałem.

 

Dokładna lokalizacja miejsca i opis dojazdu od drogi głównej TUTAJ.

Zaznaczona czerwona linia na mapie jest drogą, wprawdzie nierówną, ale bez problemu przejezdną zwykłym samochodem. Natomiast punkt docelowy leży na niewielkim wzniesieniu, przez co spada prawdopodobieństwo wystąpienia mgły oraz powoduje że cały 360stopniowy widnokrąg jest bardzo nisko, poniżej 3 stopni :)

 

Pozdrawiam, życze pogodnych i ciemnych nocy !

 

No i oczywiście zaraz spróbuję dodać to miesce na ogólną mapkę :]

 

 

Edit: Akcja dodania Białego Dworu do ogólnej mapy z miescówkami zakończona sukcesem :]

Czesto tam jestes? Mozna sie jakos ustawic jak jestesmy z tej samej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze trochę temat odkopany, ale tematu typu „kto skąd” nie widziałem a sam szukam podobnych zapaleńców. 

Czy jest ktoś tutaj z Niemiec dokładniej nrw. Zaliczyłem już kilka wypadów w teren w pobliże małej miejscowości Nordkirchen. Niestety przeważnie sam a w nocy jakoś raźniej być z kimś, zwłaszcza o podobnych zainteresowaniach. Nordkirchen to nie Bieszczady ale lepsze to niż okoliczne miasta. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, TheShackMeister napisał:

Czesto tam jestes? Mozna sie jakos ustawic jak jestesmy z tej samej okolicy.

Spóźniłeś się z pytaniem o jakieś 8 lat. :)

Kolega NGC7841 ostatnio logował się 8 kwietnia 2012 roku.

 

Tu masz dział dla lokalnych spotkań https://astropolis.pl/forum/43-spotkania-zloty-i-imprezy/ i możesz szukać podobnych wątków lub założyć nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.