Skocz do zawartości

Początki astrofotografii


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zapytać o montaż paralaktyczny eq 3-2, bo jestem w trakcie zamówienia w DO. Albo inaczej zapytam, co mógłbym fotografować za pomocą takiego sprzętu:

montaż eq 3-2

statyw aluminiowy (ten z az3)

SW 80/400

canon eos 350d

i pytanie odnośnie napędów...czy zamówić napęd na 2 osie, czy wystarczy na jedną??

Bardzo proszę o jakąś konkretną odpowiedź kogoś zaznajomionego z tematem.

 

p.s. wiem, wiem, wiele nie zwojuję, ale ja chciałem pobawić się tylko tym tematem a potem, no to zobaczymy...

 

Czy może dołożyć trochę i nabyć eq5, żeby poźniej nie było płaczu że za mało (gdybym chciał coś większego posadzić), czy w takim wypadku mocniejszy statyw byłby koniecznie potrzebny??

Jeju strasznie dużo pytań, ale chciałbym jakoś z głową wydać pieniążki i być przynajmniej na początku zadowolony :)

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sporo możesz zwojujować, ale daj sobie spokój z refraktorkiem do fotografowania. Przynajmniej na początek.

Poszukaj jakichś obiektywów 50, 100, 200 mm do aparatu.

Najlepiej jakby przymknięte max to f/5.6 nie miały dużych aberracji. To spokojnie wystarczy do zabawy. Ja sobie chwaliłem Sonnara 180/2.8 i Tamrona 28-75/2.8.

Ważną sprawą będzie jednak laptop, bo na oko ostrości nie ustawisz. Czasem się może udać, ale z laptopem to będzie zupełnie inna bajka. Wtedy od razu po zrobieniu zdjęcia będziesz je miał na komputerze i sobie ocenisz ostrość. Co innego gdybyś miał naprawdę dobre LV z porządnym powiększeniem. Wtedy pewnie bez laptopa dałoby się żyć.

EQ3-2 na początek wystarczy do krótkich ogniskowych, a jest naprawdę sporo obiektów wymagających właśnie szerokiego pola.

Dwa napędy przydadzą się przy normalnych obserwacjach, szczególnie Księżyca. Wtedy sobie spokojnie pilotem przesuwasz obraz i nic się nie trzęsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że na początek, fotografowanie za pomocą teleskopu jest trudniejsze, niż obiektywem ?? Czy ten SW 80/400 się nie nadaje ??

 

Laptop posiadam, więc dobrze wiedzieć, że także będzie potrzebny. Dzięki!

A czy ktoś mógłby mi polecić jakiś obiektyw na początek??

Co to jest LV??

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zapytać o montaż paralaktyczny eq 3-2, bo jestem w trakcie zamówienia w DO. Albo inaczej zapytam, co mógłbym fotografować za pomocą takiego sprzętu:

montaż eq 3-2

statyw aluminiowy (ten z az3)

SW 80/400

canon eos 350d

i pytanie odnośnie napędów...czy zamówić napęd na 2 osie, czy wystarczy na jedną??

Bardzo proszę o jakąś konkretną odpowiedź kogoś zaznajomionego z tematem.

 

p.s. wiem, wiem, wiele nie zwojuję, ale ja chciałem pobawić się tylko tym tematem a potem, no to zobaczymy...

 

Po co Ci ten SW 80/400?

Ja bym kupił używanego Edka 80 oraz używanego Eq5 na giełdzie + napęd RA + lunetka biegunowa obowiązkowo

Na pewno chcesz tego eq3??? Bo ten eq3 , jakby Ci to powiedzieć cieniutki jest. :rolleyes: Kto Ci ten zestaw doradził?

Wiesz.. jak by Ci to powiedzieć, prawdziwego foto to Ty na tym zestawie nie zrobisz...Możesz co najwyżej bawić się w ekspozycje ok 2min, przy dobrym ustawieniu RA w Polarną

Takim montażem Eq3), newtonem 13cm zrobiłem parę fotek. Wkleję tu ze względów dydaktycznych.. bo z uwagi na niską jakość nie zasługują na publikację.

 

post-1723-1240998719_thumb.jpg

post-1723-1240998779_thumb.jpg

 

Widzisz gwiazdy są już niemal jajkami a to resize.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop się nada, ale to jest jasny achromat więc będą aberracje. Do tego będzie krzywizna pola i nie uzyskasz całego obrazu ostrego.

LV czyli LiveView w aparacie.

Co do obiektywu to się nie wypowiadam, bo na Canonie się nie znam. Ale możesz poszukać czegoś na M42. Na początek jakiś jasny obiektyw 50mm będzie fajny. Często stare obiektywy może nie są specjalnie ostre, ale mają dość małe aberracje. Niektóre będą bardzo przyzwoite przymknięte do f/4, a na f/2.8 już się będzie można pobawić. A to oznacza krótsze czasy lub więcej materiału. Z dłuższych ja używałem Sonnara 180/2.8, który przymknięty do f/4 był już dość przyzwoity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci ten SW 80/400?

Ja bym kupił używanego Edka 80 oraz używanego Eq5 na giełdzie + napęd RA + lunetka biegunowa obowiązkowo

Na pewno chcesz tego eq3??? Bo ten eq3 , jakby Ci to powiedzieć cieniutki jest. :rolleyes: Kto Ci ten zestaw doradził?

Wiesz.. jak by Ci to powiedzieć, prawdziwego foto to Ty na tym zestawie nie zrobisz...Możesz co najwyżej bawić się w ekspozycje ok 2min, przy dobrym ustawieniu RA w Polarną

Takim montażem Eq3), newtonem 13cm zrobiłem parę fotek. Wkleję tu ze względów dydaktycznych.. bo z uwagi na niską jakość nie zasługują na publikację.

 

 

Widzisz gwiazdy są już niemal jajkami a to resize.

 

Ja robiłem krótkimi ogniskowymi i tutaj eq3 się nada.

Takie coś mi się udało zrobić:

2865611567_6070b8810b_o.jpg

2668058887_c06485800a_o.jpg

Wiem, że nie ma się czym chwalić, szczególnie porównując do znacznie bardziej wypasionych sprzętów, ale poniżej 1000zł poszaleć się nie da.

Ja zresztą dałem sobie na razie spokój z astrofoto z powodu braku czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ignis, ale ja tak tylko do zabawy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przecież nie będę tego publikował nigdzie,( bo powiecie że skrytożerca :szczerbaty: ).

Chciałem zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości to Wasze astrofoto!!!!!! Zrobić jakąś ładną fotkę nieba, może plejadek, może m31 (Twoja jest piękna)...Ja i tak nie zdradzę astroszkicu! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem krótkimi ogniskowymi i tutaj eq3 się nada.

Takie coś mi się udało zrobić:

2865611567_6070b8810b_o.jpg

2668058887_c06485800a_o.jpg

Wiem, że nie ma się czym chwalić, szczególnie porównując do znacznie bardziej wypasionych sprzętów, ale poniżej 1000zł poszaleć się nie da.

Ja zresztą dałem sobie na razie spokój z astrofoto z powodu braku czasu.

Piękne są te zdjęcia....życzyłbym sobie , aby choć w połowie tak ładne wychodziły moje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci ten SW 80/400?

Ja bym kupił używanego Edka 80 oraz używanego Eq5 na giełdzie + napęd RA + lunetka biegunowa obowiązkowo

Na pewno chcesz tego eq3??? Bo ten eq3 , jakby Ci to powiedzieć cieniutki jest. :rolleyes: Kto Ci ten zestaw doradził?

Wiesz.. jak by Ci to powiedzieć, prawdziwego foto to Ty na tym zestawie nie zrobisz...Możesz co najwyżej bawić się w ekspozycje ok 2min, przy dobrym ustawieniu RA w Polarną

Takim montażem Eq3), newtonem 13cm zrobiłem parę fotek. Wkleję tu ze względów dydaktycznych.. bo z uwagi na niską jakość nie zasługują na publikację.

 

anda__800.jpg

wykr_cony.jpg

 

Widzisz gwiazdy są już niemal jajkami a to resize.

 

Co ty chcesz od tych fotek, ładne są (chciałbym takie robić)...ja aż tak wymagający nie jestem...nie chcę kupować kolejnego teleskopu...no chyba że ktoś mnie nie wiem jak przekona, to jeszcze się wstrzymam i może zaszaleję z czymś większym...to jest właśnie to...kolejne dylematy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz znacznie lepszy aparat do astrofoto niż ja miałem. Będziesz mógł robić dłuższe ekspozycje i zebrać więcej materiału. Potrzebujesz tylko jakiegoś obiektywu. Na początek możesz spróbować nawet z kitowym.

 

Jaki może być koszt takiego no...może ...średniego obiektywu dobrego do astrofoto??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ignis, ale ja tak tylko do zabawy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przecież nie będę tego publikował nigdzie,( bo powiecie że skrytożerca :szczerbaty: ).

Chciałem zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości to Wasze astrofoto!!!!!! Zrobić jakąś ładną fotkę nieba, może plejadek, może m31 (Twoja jest piękna)...Ja i tak nie zdradzę astroszkicu! :Beer:

 

 

uważaj, bo astrofoto jest jak chodzenie po bagnach - wciąga na maxa!!!!!!! :szczerbaty: nawet takie proste jak z użyciem eq3-2/eq5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się tego obawiam, już nie chodzi nawet o czas, ale o koszty :)

 

trzeba po prostu umieć wyznaczyć cele i granice kosztów jakie możesz ponieść. nie ma sensu bawić się w astrofoto jeśli przez to będziesz musiał odmówić sobie czegoś innego co jest bardziej Ci/rodzinie potrzebne.

 

To jest tylko zabawa/hobby i jak pozostanie to nie masz się czego obawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba po prostu umieć wyznaczyć cele i granice kosztów jakie możesz ponieść. nie ma sensu bawić się w astrofoto jeśli przez to będziesz musiał odmówić sobie czegoś innego co jest bardziej Ci/rodzinie potrzebne.

 

To jest tylko zabawa/hobby i jak pozostanie to nie masz się czego obawiać

 

Właśnie...dlatego chciałbym nabyć coś tańszego, aby pobawić się fotografią astro. Wiem, że i tak nie znajdę czasu na zajmowanie się tym tak jak niektórzy w tym dziale...nie mogę sobie na to po prostu pozwolić :) I tak pierwszeństwo będzie miała u mnie zawsze astronomia wizualna, jakis szkic może od czasu do czasu. Nie chcę zamykać się w tym "światku", bo drogo może mnie to kosztować i nie mówię tu tylko o finansach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widziałem w pierwszym poście. Ale czy masz do niego jakiś obiektyw czy to jest samo body?

 

Jest obiektyw ale nie mam pojęcia jaki?

 

wieczorem mogę powiedzieć dokładnie, co to za obiektyw, ciekawe, może będę mógł focić bez dokupowania jakiegoś droższego?

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.