Skocz do zawartości

Początki astrofotografii


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej nie. Szukaj obiektywów ze światłem co najmniej f/2.8. Wtedy będzie coś widać w maleńkim i ciemnym wizjerze 350D. Do tego po przymknięciu do f/4 powinny dać przyzwoitą jakość. AF jest kompletnie nieprzydatny w astrofoto więc ja bym się raczej skupił na obiektywach M42. Są tanie i można coś sobie wyszukać. Kup adapter do M42 za kilkadziesiąt złotych i pożycz od kogoś Heliosa 58/2 ze starego Zenita. Wystarczy do testów. Potem będziesz więcej wiedział i będzie Ci łatwiej szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Szukaj obiektywów ze światłem co najmniej f/2.8. Wtedy będzie coś widać w maleńkim i ciemnym wizjerze 350D. Do tego po przymknięciu do f/4 powinny dać przyzwoitą jakość. AF jest kompletnie nieprzydatny w astrofoto więc ja bym się raczej skupił na obiektywach M42. Są tanie i można coś sobie wyszukać. Kup adapter do M42 za kilkadziesiąt złotych i pożycz od kogoś Heliosa 58/2 ze starego Zenita. Wystarczy do testów. Potem będziesz więcej wiedział i będzie Ci łatwiej szukać.

 

Do tej pory szukałem i nic nie znalazłem...ale już wiem, że są to stare obiektywy...tylko niestety od kogoś na allegro :unsure: .

Nigdy nie kupuję na allegro...a optyki to juz w ogóle!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że do astrofotografii to i tak dopiero heq5.

Robson,

 

to miala byc tylko zabawa, tak? Wiec po co skaczesz z EQ3-2 do HEQ5? Jak tak dalej bedziesz rozumował to stwierdzisz ze musisz wydac 10tys by zaczac zabawę z astrofoto.

 

na krotkie ogniskowe EQ3-2 zupelnie wystarczy

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson,

 

to miala byc tylko zabawa, tak? Wiec po co skaczesz z EQ3-2 do HEQ5? Jak tak alej bedziesz rozumował to stwierdzisz ze musisz wydac 10tys by zaczac zabawę z astrofoto.

 

na krotkie ogniskowe EQ3-2 zupelnie wystarczy

 

Dzięki! O to mi chodziło Bamus...ja już nie mogę wysiadzieć...już tu kombinuję na różne sposoby...nosi mnie :) A przecież tej wypaśnej astrofotografii nie chcę prowadzć!

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdecydowany na to:

http://deltaoptical.pl/montaz-skywatcher-e...wagi,d1370.html

oraz na to:

http://deltaoptical.pl/naped-w-dwoch-osiac...2-cg4,d584.html

 

co do tego zestawu jeszcze będę potrzebował??

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz potrzebował:

 

Lunetkę biegunową oraz cos takiego by zamocowac Body do montażu:

 

http://www.pulsar-optical.co.uk/prod/Scope...tailcamera.html (sorki ze nie w DO ale obrazki w pracy mi się nie wyświetlaja z tej stronki)

aha, nie pytam co to lunetka biegunowa, bo mnie zaraz wyślesz na celestię :) Eh, trzeba się nauczyć najpierw tego nazewnictwa astrofoto...

 

już mam w DO:

 

http://deltaoptical.pl/lunetka-biegunowa-s...eq3-2,d574.html

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, nie pytam co to lunetka biegunowa, bo mnie zaraz wyślesz na celestię :) Eh, trzeba się nauczyć najpierw tego nazewnictwa astrofoto...

hehe w porządku, nie każdy się urodził astrofotografem, a Forum jest po to by sobie pomagać. Czasami nawet lepiej jest jak ktoś ci odpowie na pytanie, bo czytajac Celestie łatwo można się zagubic w ogromie informacji.

 

Na szybko to lunetka ustawia ci oś teleskopu z osią świata (Północ-Południe) co sprawia że montaż idealnie podąża za pozornym ruchem nieba i możesz dłuższe czasy naświetlania stosować

 

pzdr

 

EDIT: tu masz link :

 

http://www.pulsar-optical.co.uk/prod/sky-w...olar-scope.html

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe w porządku, nie każdy się urodził astrofotografem, a Forum jest po to by sobie pomagać. Czasami nawet lepiej jest jak ktoś ci odpowie na pytanie, bo czytajac Celestie łatwo można się zagubic w ogromie informacji.

 

Na szybko to lunetka ustawia ci oś teleskopu z osią świata (Północ-Południe) co sprawia że montaż idealnie podąża za pozornym ruchem nieba i możesz dłuższe czasy naświetlania stosować

 

pzdr

 

aha, bystry wynalazek :) a ten dovetail, mogę kupić w DO??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze bamus radzi.

Robsonie, mamy podobny sprzęt, a ja też mam pewne przemyslenia na temat astrofoto. Ponieważ - tak jak w moim przypadku - ma to być zabawa, jedynym brakującym elementem jest tu paralaktyk. W tym wypadku wystarczy EQ3-2 z napędami (nawet na jedną oś). Tubę już masz, spektakularnych efektów nią nie osiągniesz, ale przynajmniej "pomacasz" astrofoto. EOS też już jest, przejściówkę masz, więc wszystko gra. Kolega Stacho z tego forum robi ładne zdjęcia właśnie na achro SW 102/500 + EQ3-2 z napędem na jedną oś o ile się nie mylę i EOS-em 350D. Kolega Grzybu zresztą tak samo. Kupno obiektywu foto odłożyłbym na drugie miejsce, pobaw się najpierw tym co masz. A EQ3-2 i tak się przyda do achromacika, nawet jeśli przygoda z foto nie wypali. A jeśli już Cię wciągnie to potem tylko ED-ek 80 + HEQ5 :szczerbaty: (a SW 80/400 sobie zostaw do guidingu).

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Ale ten wątek nabrał tempa. Ja tu piszę, a w międzyczasie kilka nowych postów wskoczyło przede mną :lol:

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze bamus radzi.

Robsonie, mamy podobny sprzęt, a ja też mam pewne przemyslenia na temat astrofoto. Ponieważ - tak jak w moim przypadku - ma to być zabawa, jedynym brakującym elementem jest tu paralaktyk. W tym wypadku wystarczy EQ3-2 z napędami (nawet na jedną oś). Tubę już masz, spektakularnych efektów nią nie osiągniesz, ale przynajmniej "pomacasz" astrofoto. EOS też już jest, przejściówkę masz, więc wszystko gra. Kolega Stacho z tego forum robi ładne zdjęcia właśnie na achro SW 102/500 + EQ3-2 z napędem na jedną oś o ile się nie mylę i EOS-em 350D. Kolega Grzybu zresztą tak samo. Kupno obiektywu foto odłożyłbym na drugie miejsce, pobaw się najpierw tym co masz. A EQ3-2 i tak się przyda do achromacika, nawet jeśli przygoda z foto nie wypali. A jeśli już Cię wciągnie to potem tylko ED-ek 80 + HEQ5 :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

No Skrzypu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Na Ciebie jak zwykle można także liczyć! Ja czekałem, aż ktoś w końcu powie...uda Ci się zrobić kilka ładnych zdjęć sW 80/400! :notworthy:

 

Przede mną i tak teraz spore wydatki...DO podrożał <_<

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ża jak byś miał prowadzenie to tą tubką parę ładnych gromadek otwartych da się zrobić. M42 czy M31 też powinno wyjść. A Księżyc to i bez prowadzenia się uda. Zawsze mówię że ważniejsza frajda z robienia zdjęć niż faktyczny efekt, choć ten też się oczywiście liczy. Na pewno do zabawy to co zamawiasz wystarczy. I przyda się do zwykłych obserwacji, czyli nie wyrzucasz pieniędzy w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ża jak byś miał prowadzenie to tą tubką parę ładnych gromadek otwartych da się zrobić. M42 czy M31 też powinno wyjść. A Księżyc to i bez prowadzenia się uda. Zawsze mówię że ważniejsza frajda z robienia zdjęć niż faktyczny efekt, choć ten też się oczywiście liczy. Na pewno do zabawy to co zamawiasz wystarczy. I przyda się do zwykłych obserwacji, czyli nie wyrzucasz pieniędzy w błoto.

 

I o to chodziło! :banan: super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że po zrobieniu zdjęć czeka Cię jeszcze obróbka. I tu zaczyna się otchłań i pewnie milion pytań. Trzeba się będzie przebić prez Registaxa lub podobny program, co znowu wcale nie jest takie intuicyjne. Potem jeszcze Photoshop czy Gimp, ale tu już da się coś wydumać. Krótko mówiąc trochę zabawy będziesz miał, ale właśnie o to chodzi :banan:

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną refleksję, ale to już na później. Zauważyłem, że po zrobieniu relatywnie niewielu zdjęć nazbierało mi się sporo paprochów w aparacie. Kurz osiadł na matówce i w wizjerze widać całe jego pokłady. Próby czyszczenia matówki pędzelkiem do optyki jeszcze pogorszyły sprawę, kurzu zamiast ubyć to niestety przybyło. Nie wiem jak wygląda matryca, choć 400D ma system jej czyszczenia (nie wiem ile warty). Będę musiał chyba zanieść body do czyszczenia. Reasumując, warto rozejrzeć się za jakimś używanym body tylko pod astrofoto, bo tego normalnego trochę mi szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ten aparat i ten obiektyw, generalnie to nie moja własność...Został zakupiony z funduszy unijnych (projekt programu kapitał ludzki, który prowadzę), mam do niego po prostu dostęp, dlatego jeden koszt można by rzec odpadł...kosztował w zeszłym roku 1500 zł.

Czy ten obiektyw nada się choć trochę do astro??

 

Na zdjęciu widać kurz, którego normalnie nie widać :unsure:

DSC08199.JPG

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw na początek ujdzie. Potem będziesz widział aberracje, zauważysz, że jest ciemny itd. ;)

I wtedy zacznie się dopiero jazda ;)

 

No to pięknie... :szczerbaty: ...trudno z czasem coś trzeba będzie kupić. Jeju jak ustawić ten aparat do focenia Księżyca, tak bardzo chciałem dziś zrobić jakieś zdjęcia...ale nie będę Was angażował w swoje "problemy"...gdzie ustawić iso?

sorki!!!!!!!!!!!!!!!! mam już iso...kurczę trzeba nauczyć się obsługi, to nie jest zwykły kompakt

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Księżyca ISO 100 lub 200, czasy rzędu 1/60 - 1/320 (zależy od fazy), przysłony nie ustawiasz bo jej nie masz, po prostu 80/400 ma f/5. Oczywiście to bardzo ogólny przepis, zrób parę zdjęć tymi ustawieniami i skoryguj odpowiednio czas żeby zdjęcie wyszło jak najlepiej. Czyli w 350D ustaw tryb Tv i kręć kółeczkiem aż uzyskasz odpowiedni czas.

Ja ustawiam sobie jeszcze samowyzwalacz bo nie mam pilota do aparatu, a nie chcę go poruszyć przy naciskaniu spustu migawki. I blokuję lustro w górnym położeniu, ale przy tak krótkich czasach raczej nie ma to znaczenia.

Ostrość ustawiasz wyciągiem, i tu się napocisz. Spróbuj ustawić ostrość na gwiazdę i przyblokować wyciąg.

Łap Księżyc póki jest ładny i pogoda dopisuje !!

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.