Skocz do zawartości

Początki astrofotografii


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Robson, powodzenia!!! Pamiętaj, że oprócz sprzętu będziesz potrzebował baaaardzo dużo cierpliwosci, bo astrofoto potrafi być czasami niewdzięcznym hobby. Ja wciąż się uczę i na jedno dobre zdjęcie składa się 20 nieudanych. Często po cierpliwym ustawianiu sprzętu zerwie się wiatr, wilgotnosć wzrosnie i obiektywy zaparują, niechcący poruszysz montażem i klatka idzie do kosza.

Ale jak w końcu uda ci się złapać pierwszego DS'a satysfakcja będzie nie do opisania!!!

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dzisiaj wyszło coś takiego:

 

Ksi__yc_29_04_2009.jpg

 

SW 80/400 + Vixen Barlow 2x T + EOS 400D, ISO 800, 1/60s + trochę GIMP-a.

 

Masz więc porównanie co z tego achromacika można wyciągnąć. I nie zapominajmy, że barlow jak by nie patrzeć degraduje obraz !

Co ciekawe, ten achromat dobrze sobie radzi w wizualu z barlowem + NLV 6, czyli power 133x. Księżyc i Saturna da się spokojnie oglądać.

 

I jeszcze fotka Saturna tym samym sprzętem - tylko do celów dydaktycznych, żebyś wiedział, czego się spodziewać:

 

Saturn_29_04_2009.jpg

Surowa klatka, tylko skadrowana, 1:1, bez obróbki.

 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj robson widze że wciąga cię tak jak i mnie :) zaczęło się od pstryknięcia fotki księżyca kompakcikiem . teraz to już nie wiem gdzie to zdąża widzę przed sobą cały czas dziurę bez dna . cały czas chce się więcej, lepiej . myślę że trzeba duuuużo cierpliwości . a co do montażu eq3-2 to używka eq-5 kosztuje prawie tyle co nowy eq3-2 . ostatnio widziałem kilka na giełdzie , przemyśl to.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzypu, mogę tylko jęknąć z zazdrości...świetnie wychodzi Ci ten Księżyc, a oczywiście, że można śmiało obserwować go z krótkim okularem i barlowem w tym achromacie (oglądam często).

 

 

gryf188, no trochę wciąga mnie ta zabawa... :) co do używek, to ja jakoś nie mam przekonania, wolę nowe rzeczy na gwarancji i nieużywane...prosto ze sklepu :) Tylko z drugiej strony masz rację pewnie przepłacę troszkę, no ale nowe to nowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Pozwolę sobie i ja wtrącić kilka słów :)

 

robson999, myślę, że powinieneś podejść do tematu przyszłościowo.

Kup solidny montaż a tuba na początek wystarczy taka jaka jest.

Pamiętaj, że montaż to podstawa, tak jak koledzy pisali, możesz kupić dobry i sprawdzony montaż z drugiej ręki.

Ja osobiście astrofotografią zajmuję się od roku czasu i 200mm w zupełności mi wystarczyło, dzięki dwu setce sporo się nauczyłem i dopiero teraz przymierzam się do Edka 80

Z pewnością czeka mnie dużo nauki by opanować kolejny sprzęcik, ale o to w tym wszystkim chodzi, malutkimi kroczkami dążyć do perfekcji :)

Może za kilka lat uda mi się stworzyć coś ciekawego, coś co zachwyci wiele gałek ocznych :Boink: czego Tobie również jak i innym życzę :Beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie moi drodzy, jeszcze jeden lub dwa takie posty i naprawdę zrezygnuję z astrofoto :) a tak poważnie, to ja nie wiem, czy chcę dążyć do perfekcji :o . chcę zobaczyć jak to jest z tymi napędami, z montażem paralaktycznym...ja wiem, że lepiej pomyśleć przyszłościowo, ale ja bym chciał pouczyć się podstaw, na czymś naprawdę małym i tanim, nie chcę wpadać w wir, w tę otchłań bez końca. Chciałbym zakosztować trochę wizuala, trochę astrofoto, ale nie angażować się w to wszystko zbyt emocjonalnie i finansowo.

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc.

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też się wydawało że nie chcę dążyć do perfekcji i jeszcze długo nie będę mógł tak powiedzieć. niestety to nie do końca prawda, po zrobieniu 1 fotki drugą chcesz zrobic lepszą itd :rolleyes:

a co do uzywek hmm.... jeśli coś sam sprzedaję to staram się opisać przedmiot najlepiej jak się da i nie ukrywać jego wad, liczę też że ktoś kto sprzedaje na naszym forum postępuje też uczciwie. ja kupiłem używany roczny montaż w b.dobrym praktycznie sklepowym stanie za jakieś 70% ceny . a to chyba duża różnica jak mi się wydaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi też się wydawało że nie chcę dążyć do perfekcji i jeszcze długo nie będę mógł tak powiedzieć. niestety to nie do końca prawda, po zrobieniu 1 fotki drugą chcesz zrobic lepszą itd :rolleyes:

a co do uzywek hmm.... jeśli coś sam sprzedaję to staram się opisać przedmiot najlepiej jak się da i nie ukrywać jego wad, liczę też że ktoś kto sprzedaje na naszym forum postępuje też uczciwie. ja kupiłem używany roczny montaż w b.dobrym praktycznie sklepowym stanie za jakieś 70% ceny . a to chyba duża różnica jak mi się wydaje .

 

Gryf, ja wiem, że masz dobre intencje...na pewno chcesz abym nie wtapiał kolejnych pieniędzy na sprzęt, który niedługo będzie już mi nie przydatny...zobacz nawet gdybym zdecydował się na eq5, to i tak będzie to jeszcze troszkę za mało na przeciętne zdjęcia astro...chodzi głównie o dsy. Ty niedawno sobie kupiłeś HEQ-5 SYNSCAN (masz też fajne APO), zgadza się świetny sprzęt, ale już chodzi Ci po głowie HEQ5 PRO SynScan, albo EQ6 PRO SynScan...Kupisz taki montaż, ok, fotki trochę lepsze...dalej coś Ci nie będzie dawało spokoju....hmmm...pomyślisz...dlaczego nie zbudować obserwatorium i wstawić Celestron CGE Pro np. Nie wiem, czy ja chcę tak żyć...?

Tu już trzeba dokonać wyboru :) . Ostatecznie jeszcze mógłbym się zastanowić nad eq5... :szczerbaty: ale dla mnie to już max!! Może jeszcze się wstrzymam...ochłonę...pomyślę...Życie jest za krótkie, aby zamykać się w tym świecie...pomyśl o tym, zanim przekroczysz tę niewidzialną granicę, to ważne! Cholera, sam widzisz, dopóki zajmowałem się tylko wizualem, życie było spokojne, fantastycznie się oglądało niebo, człowiek był taki beztroski....a teraz wszystko się wali, choć nawet jeszcze nie zamówiłem sprzętu do astrofoto :) ...coś w tym jest <_< . Tu nie chodzi tylko o kwestie finansowe, bo sam widzisz, że górnej poprzeczki poprostu nie ma...można wydać wszystkie środki a i tak znajdzie się coś wyższego, lepszego, bardziej wypaśnego, za czym wciąż będziesz podążał.

Ja wybieram to prostsze życie...zawsze byłem wygodny :) ...

robson

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz robson nie chodzi mi jaki kupisz montaż , ale o to że w razie zniechęcenia zakup na rynku wtórnym później nie rodzi takiej dużej straty przy odsprzedaży .

moja historia zaczynała sie też od nizcego. synta 8 do wizuala , potem żeby było łatwiej zrobiłem sobie platformę pod nią . wtedy pomyslałem ej.. mam prowadzenie może by tak spróbować jakąś fotkę zrobić, kilkanascie sek. z kompakta da się wycisnąc. byłem zachwycony jak zobaczyłem cokolwiek na fotce. wtedy pomyślałem gdyby dało się przeskoczyć te 15 sek expozycji ale hm.... do tego trzeba lustrzankę . potem mam już canona , wow co za przeskok już 90 a nawet trochę więcej sek można pociągnąc i fotki o niebo lepsze.... ale....... niestety po jakiś czasie przestało mnie to zadawalać. dlatego mówię o wirze który wciąga. :)

 

teraz muszę poćwiczyć na tym co mam i sądzę że to jest dłuuuga droga na której widzę wiele zakrętów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zrobiłem pierwsze swoje zdjęcie Księżyca swoim achromatem 80/400 i canonem eos 350d, wiem że słabe i ten niebieskawy nalot...no ale to mój pierwszy raz, z montażem i może lepszym obiektywem będzie coraz lepiej :)

 

Dziękuję skrzypu za pomoc...mam nadzieję, że teraz to już z górki... :)

IMG_9161.jpg

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gratulacje ! W końcu się udało !

A u mnie pada deszcz ...

 

EDIT

Tylko nad jednym się zastanawiam. Focimy takim samym sprzętem, na ja mam 400D a Ty 350D, tuba jest ta sama. Na Twoim zdjęciu widać wyraźną abberkę po zbliżeniu 1:1, a na moich zdjęciach aż tak tego nie widać. I to nie jest kwestia umiejętności. Dla porównania mój Księżyc z zeszłego miesiąca (bardzo podobny kadr) :

 

Ksi__yc_01_04_2009.jpg

 

A nic z kolorkami nie ruszałem (no może jest tylko przesadnie wyostrzone). Czyżbym miał szczęście kupić tak dobrze skorygowaną tubę ? Czy są takie różnice pomiędzy tymi tubami ? A może chińczycy mi przez pomyłkę wsadzili szkło z ED :szczerbaty: ??

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może Twój model jest apo :) tzn że tej abberacji nie zlikwiduję?? :o

 

Tego nie wiem, być może. Mnie bez większych problemów wyszło to co wyżej. Być może lepsze ustawienie ostrości coś pomoże, ale nie wygląda to wesoło. A tak swoją drogą fajny offtop się zrobił, piszemy przecież w dziale "montaże".

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem, być może. Mnie bez większych problemów wyszło to co wyżej. Być może lepsze ustawienie ostrości coś pomoże, ale nie wygląda to wesoło. A tak swoją drogą fajny offtop się zrobił, piszemy przecież w dziale "montaże".

 

Tylko dlaczego temat o początkach astrofotografii przerzucono do montaży??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że tą tubą już nic nie zdziałam??

 

Tego nie powiedziałem, może ktoś inny się wypowie po rzuceniu okiem na te dwa zdjęcia.

Moim zdaniem coś z tej tuby da się wydusić. Popróbuj zrobić więcej zdjęć, wtedy może sytuacja się wyklaruje. Nie można się zniechęcac po jednym, i to pierwszym w życiu zdjęciu.

Ja robiłem moje zdjęcie w kolorze i z kolorkami nic nie grzebałem.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien czy aberkę da się usunąć. jak focisz nawet słabej klasy obiektywem to zawsze możesz przymknąc przysłonę i wydłużyć czas nawietlania by uzyskać dobry efekt bez niebieskich obwódek wokół gwiazd.

przy słabej klasy optyki niestety takie artefakty wychodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz coś w ustawieniach użytkownika poprzestawiane, kontrast etc. Sprawdź. Spróbuj wyrównać poziomy RGB, albo po prostu na B&w przejdź, wtedy to nie robi różnicy

 

Procjon! Ale ja nie wiem o czym piszesz...nie znam się na tym, ustawienia użytkownika w jakim oprogramowaniu, chodzi Ci o gimp??

Dlaczego podczas obserwacji wizualnych w ogóle nie ma tej abberracji?? Księżyc wygląda ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.