Skocz do zawartości

Początki astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

A czy mogło to mieć jakiś związek z tym, że wyszedłem z ciepłego domu i od razu zacząłem pstrykać zdjątka??

 

To w takim razie widać jaki jest rozrzut pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami tych tub. Zrób jeszcze parę zdjęć, zobaczymy.

 

Teraz?? :rolleyes:

skrzypu, przed chwilą przytargałem ten teleskop i już mi się nie chce na niego patrzeć :szczerbaty:

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież nie teraz, jutro też jest dzień !

 

Dobranoc !

 

Tak tak ale jutro wyjeżdżam, to może na wyjeździe jeszcze popstrykam...ale już wiem, że przez weekend przemyślę sobie wiele spraw...chodzi o montaż i astrofoto :) Nie dam za wygraną!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ustawienia w aparacie,

 

Na przykład w programie "Krajobrazy" zdjęcia wychodzą bardziej niebieskawe, tak jest ustawiony styl obrazu, i właśnie chodzi mi o zakładkę "styl obrazu", może masz coś poprzestawiane tam masz

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład w programie "Krajobrazy" zdjęcia wychodzą bardziej niebieskawe, tak jest ustawiony styl obrazu, i właśnie chodzi mi o zakładkę "styl obrazu", może masz coś poprzestawiane tam masz

 

Procjon, wydaje mi się że wszystko jest dobrze ustawione...tutaj już złudzeń nie ma, niska jakość sprzętu niesie za sobą niestety takie przykre niespodzianki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Księżycu da sie zlikwidować efekty aberki programowo, np w GIMPIE redukuąc kolory. Pozwoliłem sobie przerobic twoją fotkę:

 

IMG_9161.jpg

 

ale z gwiazdkami będzie kłopot i wyjdzie takie cos, jak mi gdy jeszcze nie wiedziałem, że trzeba zwiększać przysłonę:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=25702&hl=

 

jak będziesz miał już montaż to spróbuj proobić gwiazdy i wtedy zobaczysz na ile aberka będzie przszkadzać w tej tubie.

 

jesli dużo to niestety będziesz musiał zainwestować w obiektyw (który przyda ci się do dziennego foto również)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] ten niebieskawy nalot...[...]
Chodzi mi o ustawienia w aparacie,

Na przykład w programie "Krajobrazy" zdjęcia wychodzą bardziej niebieskawe, tak jest ustawiony styl obrazu, i właśnie chodzi mi o zakładkę "styl obrazu", może masz coś poprzestawiane tam masz

Całkiem dobre początki :)

Sugerowałbym tryb manual (Edit: nigdy tryby tematyczne, żadne krajobrazy/nocne/A/itp/) i skrócenie czasu naświetlania. Nie gniewaj się, ale Twój Księżyc wydaje mi się troszkę przepalony. Może zmniejsz czułość (ISO) albo skróć czas naświetlania. Wtedy również zlikwidujesz tę "poświatę". Jeśli chcesz, żeby wyszły też gwiazdy, możesz zrobić 2 naświetlania, jedno z dłuższym czasem dla gwiazd (ale nie przesadź, bo będziesz miał kreseczki), drugie z krótszym - żeby nie przepalić Księżyca. Potem wycinanki, ctrl+c ctrl+v i przeklejasz Księżyc :) Takie oszustwo.

Sugerowałbym również robienie bardzo wielu zdjęć z różnymi ustawieniami (Księżyc ISO od 100 do 400, czasy naświetlania od 1/10 do 1/80). Potem łatwo na komputerze wybrać najlepsze zdjęcia, a z reszty - jeśli coś nie wyjdzie, to to nie jest klisza (jak to drzewiej bywało B) ) nic nie tracisz i po prostu kasujesz.

I jeszcze mam takie pytanie, bo nie mogę tego znaleźć w wątku: robiłeś przez przejściówkę w ognisku bez obiektywu, tylko przy użyciu achromatu, czy w projekcji okularowej - obiektywem przystawionym do okularu?

Pozdrawiam.

Edit2: Procjon, chodzi Ci o balans bieli, prawda? W przypadku Księżyca najlepiej zostawić auto. Bawiłem się w ustawianie na inne barwy światła, ale Księżyc to prawie B&W i auto spokojnie wystarcza.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]zdjęcia robię przez przejściówkę Canon w ognisku głównym, podłączam aparat bez obiektywu.

robson

O to super. W takim razie tylko zmieniaj ustawienia i rób możliwie dużo zdjęć.

Jeśli chodzi o programy tematyczne/tryb auto/A/P/S/ (wspomniany przez Procjona tryb "Krajobraz") w połączeniu z przejściówką, to przynajmniej w Nikonach (D60, D80) nic się nie zrobi. Aparat w tych trybach czeka na komunikację z obiektywem. Zostaje tylko tryb M. Może w Canonach jest inaczej (ale tak sobie myślę, że nie jest inaczej), nie miałem w rękach Canona od czasu prehistorycznego-precyfrowego 500N :)

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę adminów, aby zwrócili ten temat działowi astrofotografia :). Będę zamieszczał tutaj kolejne astrozdjęcia i dyskutował z dobrymi ludźmi, którzy może pomogą w potrzebie :) Początkowe pytanie mogło zmylić, ale dotyczyło przecież astrofotografii...o montażach także będzie mowa, ale przy okazji.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to super. W takim razie tylko zmieniaj ustawienia i rób możliwie dużo zdjęć.

Jeśli chodzi o programy tematyczne/tryb auto/A/P/S/ (wspomniany przez Procjona tryb "Krajobraz") w połączeniu z przejściówką, to przynajmniej w Nikonach (D60, D80) nic się nie zrobi. Aparat w tych trybach czeka na komunikację z obiektywem. Zostaje tylko tryb M. Może w Canonach jest inaczej (ale tak sobie myślę, że nie jest inaczej), nie miałem w rękach Canona od czasu prehistorycznego-precyfrowego 500N :)

Powodzenia.

 

Może odpowiem za robsona999 (a chyba mogę, bo wczoraj długo dyskutowaliśmy na ten temat), że nie stosuje żadnych programów tematycznych, jedynie tryb manualny z preselekcją czasu (w Canonach tryb Tv). Działamy tu tylko na wartości czasu oraz ewentualnie ISO, jasność tego achro jest stała i wynosi f/5. Czyli żadne zafałszowania spowodowane trybami automatycznymi nie wchodzą tu w rachubę. Balans bieli oczywiście na auto. Style obrazu też nie ruszane.

Mam nadzieję że robson999 nie obrazi się że wypowiadam się w Jego imieniu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odpowiem za robsona999 (a chyba mogę, bo wczoraj długo dyskutowaliśmy na ten temat), że nie stosuje żadnych programów tematycznych, jedynie tryb manualny z preselekcją czasu (w Canonach tryb Tv). Działamy tu tylko na wartości czasu oraz ewentualnie ISO, jasność tego achro jest stała i wynosi f/5. Czyli żadne zafałszowania spowodowane trybami automatycznymi nie wchodzą tu w rachubę. Balans bieli oczywiście na auto. Style obrazu też nie ruszane.

Mam nadzieję że robson999 nie obrazi się że wypowiadam się w Jego imieniu.

 

Pozdrawiam

 

Oczywiście, że możesz :) , wcale się nie obrażę...duuużo się od Ciebie uczę. Ja już chyba nie muszę tutaj nic dodawać, skrzypu powiedział jak to u mnie wygląda. Ale jestem wściekły! Jestem na wyjeździe w Wałczu...zabrałem aparat, teleskop tylko zapomniałem przejściwki Canon, więc pomimo pięknej pogody, Księżyca dziś, jutro i pojutrze nie pofotografuję <_< .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odpowiem za robsona999 (a chyba mogę, bo wczoraj długo dyskutowaliśmy na ten temat), że nie stosuje żadnych programów tematycznych, jedynie tryb manualny z preselekcją czasu (w Canonach tryb Tv).

[...]

 

Wynika stąd, że Canon pozwala na pracę w trybie Tv, czyli Nikonowskim "S". Nikon nie, chociaż w sumie w trybie M wychodzi na to samo.

Oczywiście, że możesz :) , wcale się nie obrażę...duuużo się od Ciebie uczę. Ja już chyba nie muszę tutaj nic dodawać, skrzypu powiedział jak to u mnie wygląda. Ale jestem wściekły! Jestem na wyjeździe w Wałczu...zabrałem aparat, teleskop tylko zapomniałem przejściwki Canon, więc pomimo pięknej pogody, Księżyca dziś, jutro i pojutrze nie pofotografuję <_< .

Nic straconego, spróbuj odkręcić wyciąg (Edit: albo maksymalnie schować, oczywiście bez okularu) i rób "z ręki" bez obiektywu, przyłożonym aparatem. Większość zdjęć wychodzi poruszona, ale zawsze coś tam się uda :) Jeśli masz statyw to możesz spróbować postawić aparat na statywie i pstrykać ze statywu w ognisku.

Miłego focenia :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...hmm...pojawił się kolejny temat do rozważenia. Dyrektor jednej ze szkół obiecał mi, że jeśli założę koło astronomiczne w jego szkole (podobno są chętni), to postara się wygospodarować jakieś środki na teleskop z pomocy dydaktycznych. Pomyślałem, że może warto byłoby nabyć (z własnych funduszy) jakiś troszkę cięższy montaż pod ten właśnie teleskop (montaż zawsze się przyda do obserwacji wizualnych). Biorę pod uwagę eq5 albo cg5 i właśnie nie wiem który byłby solidniejszy, choć pewnie to jeden czort :)??. Mam dlatego pytanie, jaki teleskop ewentualnie zaproponować, najbardziej optymalny pod astrofoto i któryś z tych montaży?? Do 2500 zł.

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robson999

 

Przepraszam, że nie odpisałem na priva, pozwolę sobie odpisać tu w wątku.

Czy nie lepiej dozbierać do Twojego funduszu około 300zł i kupić HEQ5 SynTrek myślę że dostałbyś na niego zniżkę przynajmniej 5%

A który z montaży jest lepszy: EQ5 czy CG5? Na to pytanie musi odpowiedzieć osoba, która korzystała zobydwu

PS. Kułko astronomiczne to ciekawa sprawa :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metatron! Ty chcesz ze mnie zrobić prawdziwego astrofotografa :) To niedobrze :o Przecież wciąż rozmawiamy o zabawie w astrofoto!!!

heq5 kosztuje chyba 3 tys...o jakich 300 zł mówisz?? :)

Czyli końca nie będzie :) ...zawsze można dołożyć te kilka stówek...ehh...ciężki żywot :D Jak tu się uczyć na zaawansowanym sprzęcie??

Idę spać z pełną głową...coś nie daje mi spokoju :szczerbaty:

dobranoc

robson

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metatron, mnie chodziło o teleskop do Gimnazjum za 2500, pod któryś z montaży zaproponowany przeze mnie... :) syntreka chyba na razie nie nabędę, bo drogi...synty i okularów nie chcę sprzedawać, bo wizual, to sama radość! Na razie myślę o montażu za powiedzmy 1500 :) Co o tym myślisz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zaczynalo sie, ze chciales sprobowac na czym w ogole polega cykanie fotek na eq3-2.

Tydzien nie minal i juz prawie planujesz kupno syntreka.... :rolleyes:

Niezle.

 

To nieporozumienie :) syntrek na razie nie dla mnie, może kiedyś...jeśli się okaże, że miałbym czas na astrofoto, kręciłoby mnie to bardzo i robiłbym coraz lepsze zdjęcia. Aż tak szalony na razie nie jestem :szczerbaty: . Jest to montaż dla kolesi, którzy już wykonują fajne fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie, doradźcie laikowi :) Zdecydowałem się na montaż eq5 z lunetką i napędem w obu osiach (juz prawie do mnie jedzie)! Dla wielu z Was to pewnie śmieszne, bo lepiej może heq5...no ale ja chcę zobaczyć na początek jak to wygląda i potem może będzie jakaś rozbudowa :)

więc na dzień dzisiejszy nie wiem czy używać teleskopu (we wrześniu ma być zakup jakiegoś fajnego) czy np obiektywu. Macie może jakieś konkretne propozycje?? Nie wiem jaki teleskop zaproponować dyrektorowi, co na taki montaż będzie najbardziej optymalne (mówimy tylko o astrofoto).

Doradzicie coś??

robson

 

nie wiem, czy dobrze robię ale będzie to najprawdopodobniej na początek Rubinar 5,6/500...

p.s. cholera nikt nie chce rozmawiać... <_<

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.