Jump to content
Sign in to follow this  
Piotr P

Pokaz nieba w Lęborku

Recommended Posts

Witam wszystkich astromaniaków z szeroko rozumianej okolicy. :rolleyes:

Dziś 1 maja o godz. 21:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pierwsze w tym roku obserwacje astro ,,Nocne niebo nad Lęborkiem".

W programie obserwacje Księżyca, Saturna i jaśniejszych obiektów niebieskich.

Bardzo mile widziani forumowicze ze sprzętem do obserwacji.

Pogoda jest zamówiona. :burza::rolleyes:

Spotykamy się koło basenu miejskiego od strony stadionu (dokładnie na dzikim parkingu przy basenie). Ktoś spyta dlaczego tak późno info?

Jest to pierwsze i eksperymentalne spotkanie i chcemy zobaczyć jakie będzie zainteresowanie. W czwartek i piątek poszło info do większości lęborskich szkół.

Do zobaczenia wieczorem. :banan:

Wieeeelki plus dla Lęborka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wielki minus dla mnie, bo nie mogę być z Wami.

Czystego i ciemnego nieba!

Lębork i Kraków dziś szaleją :notworthy::banan:

Lębork pozdrawia Kraków. :banan:

Zaczynamy za 45 minut, bezchmurne niebo, jeszcze jest czas podjąć decyzję i przyjechać do nas. :rolleyes:

Witam !!! Pokaz nieba w Lęborku przeszedł do historii... Zaczęliśmy zgodnie z planem o 21:00, trwał 1,5 godziny, przybyło ok. 30 osób w większości nastolatkowie, ale było też kilka osób dorosłych.

Mieliśmy 3 stanowiska do obserwacji: synta 200/1200 na dobsonie, synta 130/900 na paralaktyku i Vixen VMC 110L na montażu NexStar SLT z GOTO.

Obserwacje zaczęliśmy od pokazu Księżyca z pięknie prezentującymi się pasmami górskimi Alp i Kaukazu, kraterami i morzami. Wszyscy oglądali pierwszy raz Księżyc przez teleskop i byli zdumieni, a zarazem zachwyceni pięknem form srebrnego globu.

Następnie skierowaliśmy teleskopy na Saturna. Doskonale widoczna planeta ze swoimi niestety zanikającymi pierścieniami również robiła na ludziach duże wrażenie, szczególnie, że gołym okiem "wygląda jak gwiazda".

Przy pomocy zielonego laserka (dla ludzi to była nowość) pokazaliśmy kilka widocznych gwiazdozbiorów.

Jesteśmy jako organizatorzy (ja i geograf40 z astro4u) zadowoleni z tego, że przy tak małym nagłośnieniu przyszło tyle osób. Myślimy już o następnym spotkaniu w czerwcu na większą skalę z zaangażowaniem lokalnych mediów.

Oto kilka fotek:

post-3574-1241248011_thumb.jpg

post-3574-1241248011_thumb.jpg

post-3574-1241248060_thumb.jpg

post-3574-1241248149_thumb.jpg

post-3574-1241248243_thumb.jpg

post-3574-1241247961_thumb.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 31 replies
    • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
      "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
        • Love
        • Like
      • 13 replies
    • Montaż "Wirus 2020"
      A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
        • Love
        • Like
      • 117 replies
    • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
      Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
      Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.