Skocz do zawartości

Łańcuch Markariana


Rekomendowane odpowiedzi

Co cóż, Adam mnie troche zdradził i jestem zmuszony pokazać te wypociny :szczerbaty:

Nie jestem do końca przygotowany, bo zdjęcia jeszcze nie opisałem (Bardzo wielka prośba do Piotra Brycha o wzbogacenie swojego programu AFA o możliwość opisywania obiektów z katalgów PGC), no ale nie mam już wyjścia.

Fotka zrobiona pod czarnym bieszczadzkim niebem co zaskutkowało niezłym zasięgiem, do tej chwili najciemnieszy obiekt niegwiazdowy jaki udało mi sie zidentyfikować to pgc 3550213 i jak podaje CDC ma 20.96 mag, szukam nadal źródeł żeby zidentyfikować te naprawde ciemne piczki :D

Sprzęt ten sam

AP1200, Apm 130/780, Sbig 6303

 

markarian_1000.jpg

 

większa rozdzielczość

 

jak tylko przygotuje to zalinkuje pełną klatke bez obróbki

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu super! Zasięg ekstra!

 

 

Złapałeś tyle kłaczków, że Hubble ze swoim Deep Fieldem musi się mieć na baczności. ;)

 

dzięki Panowie ale tak naprawde widoczny zasięg to jest dopiero tutaj

 

 

 

uwaga pełna wersja, proszę się uzbroić w lupe i oglądać w powiększeniu 200% :)

 

 

to stack wypluty z maxima zestreczowany w fits liberator, żadnej innej obróbki.

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepiękne zdjęcie Piotrze, a zasięg poraża :notworthy:

pozwoliłem sobie połączyć screena z CdC z Twoim zdjęciem z zaznaczonymi galaktykami PGC

 

markarian_Piotr_s___lista_PGC.jpg

trochę krzywo wyszło, ale cośtam widać

a tu lista tych galaktyk

Markarian_chain_lista_obiekt_w.csv.txt

CdC naliczył niemal 350

najsłabszy obiekt na tym zdjęciu ma 21,14 mag! :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Piotrek pojechałeś zdrowo.

regularnie widać 22.1 mag wg katalogu SDSS (ale 22.3 już nie). Pojechałbyś dalej, ale z dłuższą ogniskową.

Co Bieszczady, to Bieszczady.

 

Ciekawe są dwie duże i słabe powierzchniowo galaktyczki, na zdjęciach POSS nie ma po nich śladu, widać je na przeglądzie SDSS (np. w googlesky).

Jedna ma oznaczenie PGC 40932 (blisko NGC4440 w prawym dolnym rogu)

Druga ma oznaczenie PGC 41311 (blisko NGC4474 na jednej trzeciej wysokości blisko lewej krawędzi)

 

Ani kształt ani rozmiar ani jasność nie jest jednak w CDC prawdziwa.

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wielka prośba do Piotra Brycha o wzbogacenie swojego programu AFA o możliwość opisywania obiektów z katalgów PGC

Nie ma sprawy. Właśnie ładuję na swoją stronę (astronomia.brych.com.pl) nową wersję programu a w nim:

- 1 mln obiektów PGC

- blisko 50.000 gwiazd zmiennych

- funkcja znajdowania współrzędnych obiektu jednym kliknięciem myszy

Miłej zabawy!

 

PS.

Nowa wersja programu powstała z natchnienia jakiego dały mi Twoje zdjęcia i odkrycie Hansa (to ta część ze zmiennymi). Pisana na szybko, może zawierać jakieś niedociągnięcia. Jak coś zauważycie dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Właśnie ładuję na swoją stronę (astronomia.brych.com.pl) nową wersję programu a w nim:

- 1 mln obiektów PGC

- blisko 50.000 gwiazd zmiennych

- funkcja znajdowania współrzędnych obiektu jednym kliknięciem myszy

Miłej zabawy!

 

PS.

Nowa wersja programu powstała z natchnienia jakiego dały mi Twoje zdjęcia i odkrycie Hansa (to ta część ze zmiennymi). Pisana na szybko, może zawierać jakieś niedociągnięcia. Jak coś zauważycie dajcie znać.

 

 

PIOTRZE WIELKIE DZIĘKI, SPRAWIŁEŚ NAM WIELKĄ NIESPODZIANKE I UŁATWIŁEŚ ŻYCIE :notworthy: :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Piotrek pojechałeś zdrowo.

regularnie widać 22.1 mag wg katalogu SDSS (ale 22.3 już nie). Pojechałbyś dalej, ale z dłuższą ogniskową.

Co Bieszczady, to Bieszczady.

 

Ciekawe są dwie duże i słabe powierzchniowo galaktyczki, na zdjęciach POSS nie ma po nich śladu, widać je na przeglądzie SDSS (np. w googlesky).

Jedna ma oznaczenie PGC 40932 (blisko NGC4440 w prawym dolnym rogu)

Druga ma oznaczenie PGC 41311 (blisko NGC4474 na jednej trzeciej wysokości blisko lewej krawędzi)

 

Ani kształt ani rozmiar ani jasność nie jest jednak w CDC prawdziwa.

 

!ciemnego nieba!

th

jak zobaczyłem te dwie plamki (PGC 40932, PGC 41311) na pierwszej klatce to pomyślałem że jakieś syfki się zarejestrowały :)

dzięki Tomku.

 

22mag wow :o

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto zdjęcie z naniesionym opisem PGC i GCVS:

 

markarian1.jpg

 

Niestety o ile program w PGC ma wyczucie średnicy obiektu to w NGC już nie. Kąt pozycyjny w obu przypadkach do dodania. Poprawi się (w następnej wersji).

Obiecuję też że w następnej wersji - to co najtrudniejsze w obsłudze profesjonalnych (trzeba używać takich terminów w tym przypadku) zdjęć czyli orientacja - będzie wykonywane automatycznie za pomocą technologii z programu IG.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Właśnie ładuję na swoją stronę (astronomia.brych.com.pl) nową wersję programu a w nim:

- 1 mln obiektów PGC

- blisko 50.000 gwiazd zmiennych

- funkcja znajdowania współrzędnych obiektu jednym kliknięciem myszy

Miłej zabawy!

 

PS.

Nowa wersja programu powstała z natchnienia jakiego dały mi Twoje zdjęcia i odkrycie Hansa (to ta część ze zmiennymi). Pisana na szybko, może zawierać jakieś niedociągnięcia. Jak coś zauważycie dajcie znać.

Super Piotrze, już zasysam bo ma na czym ja testować :)

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie 50 rekomendacji mówi samo za siebie. 100% kandydat do zdjęcia roku.

Już 90 :brawo: ... jeszcze chwila, i będzie to miejsce, gdzie bez klikania można sprawdzić karmę wieeelu użytkowników :P

 

MK

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.