Skocz do zawartości

CG5 drgania ?


sp6vwx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wiem, wiem, juz poczytałem forum, że CG5 do Astorfoto tak sobie się nadaje, ale mam co mam i próbuje się tego nauczyć.

Natrafiłem na coś z czym nie mogę sobie poradzić.

Fotki tak koło 40 sec. wychodzą na oko całkiem całkiem, ale już dłuższe czasy to loteria.

Wczoraj poćwiczyłem trochę i okazuje się, że prowadzenie się "telepie".

Robiłem zdjęcia 2 minutowe i tylko niektóre nie były w "kreseczki" (2..3 na 10 zrobionych)

Nie moge zwalić wszystkiego na ustawienie montażu wzgledem Polarnej, bo niektóre fotki były OK.

Przyjrzałem się zdjęciom dokładniej i te kreseczki były dość charakterystyczne. Niesymetryczne co do jasności.

Niektóre miały wyraźniej jedną lub dwie strony jaśniejsze inne zaś środek jaśniejszy, tak jakby prowadzenie się trzęsło lub oscylowało wokół punktu.

Nic nie wiało wczoraj w nocy, a całość na solidnej betonowej płycie postawione.

Ja sam zaś ustawiłem automat do focenia i poszedłem w pierony coby nie było że to mój wpływ :) .

No a tera pytanie da się z tym fantem coś zrobić ?

Co to może być?

Wybrać luzy na przekładniach ?

A może on tak ma i powinienem zapomnieć o fotkach lub zmienić montaż ?

A bawiłem się wczoraj C8 NGT + 2xBarlow + Canon450 w ognisku

Zapewne "za długim" sprzętem do tego montażu podchodzę, ale co się naucze to moje.

Oto ilustracja kłopotu. Dwie fotki (kawałki tylko) z tej samej serii:

 

1.jpg

 

2.jpg

 

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
A bawiłem się wczoraj C8 NGT + 2xBarlow + Canon450 w ognisku

 

2 metry ogniskowej, astrofoto i CG5? Jak dla mnie to nie jest szczęśliwe połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pokazuję swoimi fotkami że CG5 GT może nie jest najszczęśliwszy do astrofoto, ale można nim powalić na kolana oglądających

MarcinPC to pierwszy z brzegu przykład

 

powiedz czym i jak guidujesz montaż ??

 

To są moje pierwsze przymiarki i pierwsze fotki.

Guiding - tylko siłą woli.

Podrzucając zaś posta miałem nadzieję, iż ktoś podrzuci parę technicznych uwag, typu, sprawdź to i tamto, podsmaruj to czy owo, coby z "taniego" montażu wykrzesać iskrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ciekaw jak to jest.

"Jak sie nie przewrócisz to się nie nauczysz"

 

Robercie ale w Twoim przypadku należało by powiedzieć: Żeby uczyć się biegać, trzeba umieć chodzić ;)

Zrób tak jak napisał Tadeo a potem "wywal" tego barlowa, zobaczysz jaka jest różnica przy foto, jak jest większa światłosiła teleskopu a krótsza ogniskowa :szczerbaty:

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem zdjęcia 2 minutowe i tylko niektóre nie były w "kreseczki" (2..3 na 10 zrobionych)

Nie moge zwalić wszystkiego na ustawienie montażu wzgledem Polarnej, bo niektóre fotki były OK.

Przyjrzałem się zdjęciom dokładniej i te kreseczki były dość charakterystyczne. Niesymetryczne co do jasności.

Niektóre miały wyraźniej jedną lub dwie strony jaśniejsze inne zaś środek jaśniejszy, tak jakby prowadzenie się trzęsło lub oscylowało wokół punktu.

 

Z tymi kreseczkami to jest stary numer. :rolleyes:

 

Montaż jest źle wyważony. Silnik RA musi ciągnąć, a nie luzować.

Trzeba przeciwwagę tak ustawić aby teleskop, po zluzowaniu hamulców, kręcił się nieco lżej w kierunku wschodnim niż w zachodnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kreseczkami to jest stary numer. :rolleyes:

 

Montaż jest źle wyważony. Silnik RA musi ciągnąć, a nie luzować.

Trzeba przeciwwagę tak ustawić aby teleskop, po zluzowaniu hamulców, kręcił się nieco lżej w kierunku wschodnim niż w zachodnim.

 

O prosta sprawa, którą przegapiłem. Teleskop mam wywazony, ale robilem to bez aparatu :Boink:

Sprawdzę, tak jak radzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie ale w Twoim przypadku należało by powiedzieć: Żeby uczyć się biegać, trzeba umieć chodzić ;)

Zrób tak jak napisał Tadeo a potem "wywal" tego barlowa, zobaczysz jaka jest różnica przy foto, jak jest większa światłosiła teleskopu a krótsza ogniskowa :szczerbaty:

Pozdrawiam :Beer:

 

Ja tam traktuje nowe hobby trochę "motoryzacyjnie"

Jak nowe to gaz do dechy, parę zakrętów, drobny remont i normalna jazda.

Trzeba poznać co da się "wyciągnąć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sprawdź - prosta rzecz na początek ...

ile masz nieprzycelowane ustawienie na polarną całego montażu...

 

Podstawy są najważniejsze, święte słowa, ale ja chciałem się poradzić czemu to moje prowadzenie "czka". Gdybym coś naknocił z ustawieniem na GP lub montaż się "późnił" czy śpieszył to kreski powinny być jednorodnie jasne, a nie są. Coś musi być na rzeczy, do d.. zębatki, silniki lub jakiś mój błąd. Stąd prośba o wypowiedź.

A hardcore z 2 metrowa ogniskową był celowy coby przećwiczyć GoTo no i samo prowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może któryś z kolegów znalazłby chwilkę, napisał posta o tak zwanych prawdach oczywistych jak ustawić, dbać, wyważać, regulować, itp., itd. nasze montaże.

Niekoniecznie dokładny manual, ale coś w rodzaju 10 przykazań.

Admin byłby zaś tak miły i by posta "podczepił" coby takie świerzaki jak ja nie zadawały "pytań oczywistych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.