Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nadszedł wreszcie czas na kupno pierwszego teleskopu.

 

 

- Tylko i wyłącznie wizual

- Górny Śląsk i okolice. Obserwacje widzę w ten sposób że wieczorem pakuję się ze sprzętem do samochodu i jadę sobie w jakieś miejsce poza Gliwicami, ale też bez przesady, gdzieś tak w promieniu 20 km.

- Sprzęt ma być lekki i mobilny z uwagi na małą ilość miejsca na jego przechowywanie.

 

- Głównie mam chrapkę na obserwowanie obiektów począwszy od M1 aż do M110 + jakieś łatwe NGC

- Księżyc i planety obserwacje przy zaświetlonym niebie, wówczas gdy nie będę miał czasu by ruszyć się ze sprzętem daleko poza centrum Gliwic

- Montaż tylko i wyłącznie azymutalny, gdyż wydaje mi się iż paralaktyk o porównywalnej sztywności będzie dużo cięższy (?)

 

Newton odpada. Zdaję sobie sprawę, że do obserwacji obiektów DeepSky najlepiej nadaje się Newton o możliwie dużej aperturze, ale

- nie mam ciemnego nieba i raczej mieć nie będę.

- problemy z kolimacją, rozkolimowanie sprzętu podczas transportu

- duże wymagania co do okularów z uwagi na światłosiłę w granicach F/5-6

- wymiary i waga

 

Mój typ na chwilę obecną to Refraktor 100ED Skywatchera OTA z uwagi na:

- uniwersalną swiatłosiłę

- nie będzie dużej aberracji na planetach i księżycu

- mały ciężar (2 albo 3 kg)

- możliwość doboru montażu

- można zapomnieć o kolimacji

- ponoć gromady kuliste dużo lepiej wyglądają w EDku niż w newtonie (porównywalnej wielkości)

- nie trzeba chłodzić lustra

 

Są dwie opcje, różnica tkwi w tym co na wylocie z rury, a przy oku:

 

Stare beżowe 100ED: http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-skywa...mond,d1532.html -

- wyciąg Cryforda 2' (Chyba bez mikrofokusera?)

- nasadka kątowa z redukcją do 1,25 (czyli redukcja jest na stałe? wsadzimy tylko okular 1,25?)

- dwa ploosle

 

Nowe czarno białe 100ED: http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-skywa...mond,d1532.html -

- wyciąg Cryforda 2' z mikrofokuserem

- nasadka kątowa (Dielektryczna - lepsza ponoć) bez redukcji ale z adapterem demontowalnym 1,25 (Można wsadzić oklurar 2 albo 1,25)

- jeden okular 2" (nie wiadomo jaki)

 

Tu też mam pytanie do bardziej doświadczonych obserwatorów co jest lepszą, bardziej rozwojową ofertą?

 

Dodatkowe pytanie jest takie: czy jest sens napalać się na refraktor ze szkłami ED? Czy poprawa jakości obrazu jest na tyle duża (a nie chciałbym przekroczyć tego metra długości rury) by warto było płacić dodatkowe pieniądze?

 

 

Co do wymiarów i wagi zastanawiałem się też nad teleskopami w systemie Schmitda - Cassegraina, gdyż:

- zbliżona światłosiła

- brak aberracji

- większa apertura

ale:

- Kolimacja

- Ciężar (Ponad 5 kg)

- Chłodzenie (a ja nie mam czasu by po przyjeźdździe na miejscówkę czekać 3h na dobre obrazy)

Na przykład taki http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...r-5se,d844.html

Celestron NextStar 5SE. Czy on pokaże więcej niż refraktor 100 ED? Apertura jest o 27mm większa ale tu mamy lustro wtórne. Ponadto kiedyś Wimmer pisał że na tym montażu - ten teleskop mu drgał: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=12332.0 Strasznie mnie takie drgania wkurzają i moim zdaniem znacznie psują radość z obserwowania. ( Co ciekawe na tym samym montażu są powieszone 6 i 8" SC - to dopiero musi być "stabilne")

 

Co do montażu to na chwilę obecną się waham pomiędzy dwiema rzeczami:

- Vixen Porta

- Coś z autotrackingiem

 

Proszę o pomoc, ewentualne utwierdzenie mnie w zamiarze, może zaproponowanie jakiegoś innego sprzętu, o którym nie wiem, wskazanie słabych punktów, błędów w rozumowaniu, nielogiczności.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Obecnie mam do dyspozycji trzy teleskopy:

1) Rozważanego przez Ciebie SW 100 ED (f/9) sadzam go na HEQ5 lub Porcie,

2) Sky90,

3) SW 10" Dob,

 

Użytkuję 100ED coś około 3 lat i po takim czasie stwierdzam, że jest to teleskop wyłącznie planetarny. Troszkę za długi na Portę i niezbyt poręczny na szybkie wypady za miasto. Obrazy planet są przyjemne, co do DS to pomimo wielu prób nigdy nie udało mi się zaobserwować gromad kulistych na poziomie opisywanym na stronach astronocy czy przez Janusza. Niewątpliwą zaletą 100ED jest mała waga ale długość (w walizce 100 cm) nie jest znacząco mniejsza niż np. Newtona 8" f/6. Kilkakrotnie porównywałem obrazy Jowisza i Saturna z 10" Newtona i 100ED, i nie odkryję tu Ameryki jeśli powiem, że ilość szczegółów była zdecydowanie większa w większej aperturze natomiast kolory przyjemniejsze są w ED. Pole 100ED jest ograniczone do ok. 3 stopni ale żeby je uzyskać trzeba naprawdę długiego (i ciężkiego) okularu.

Piszesz o problemach z kolimacją, mój Newton f/4,7 jest używany wyłącznie w terenie, czyli często jeździ samochodem, kolimowany jest każdorazowo przed obserwacjami, używam kolimatora laserowego Baadera. Kolimacja nigdy nie trwała dłużej niż 10 minut a zazwyczaj są to 2 minuty. Moim zdaniem kolimacja to żaden problem.

 

Gdybm dzisiaj miał zrezygnować z jednego z moich teleskopów byłby to właśnie 100ED.

 

Jeśli chcesz teleskopu planetarnego to 100ED będzie rozsądnym wyborem (głównie ze względów budżetowych), jeśli chcesz czegoś do galaktyk i gromad, i nie straszne Ci są rozmiary tuby typu 1,1m oraz waga 8+8 kg. rozważ Newtona na Dobsonie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nadszedł wreszcie czas na kupno pierwszego teleskopu.

 

 

- Tylko i wyłącznie wizual

- Górny Śląsk i okolice. Obserwacje widzę w ten sposób że wieczorem pakuję się ze sprzętem do samochodu i jadę sobie w jakieś miejsce poza Gliwicami, ale też bez przesady, gdzieś tak w promieniu 20 km.

- Sprzęt ma być lekki i mobilny z uwagi na małą ilość miejsca na jego przechowywanie.

 

- Głównie mam chrapkę na obserwowanie obiektów począwszy od M1 aż do M110 + jakieś łatwe NGC

- Księżyc i planety obserwacje przy zaświetlonym niebie, wówczas gdy nie będę miał czasu by ruszyć się ze sprzętem daleko poza centrum Gliwic

- Montaż tylko i wyłącznie azymutalny, gdyż wydaje mi się iż paralaktyk o porównywalnej sztywności będzie dużo cięższy (?)

 

Newton odpada. Zdaję sobie sprawę, że do obserwacji obiektów DeepSky najlepiej nadaje się Newton o możliwie dużej aperturze, ale

- nie mam ciemnego nieba i raczej mieć nie będę.

- problemy z kolimacją, rozkolimowanie sprzętu podczas transportu

- duże wymagania co do okularów z uwagi na światłosiłę w granicach F/5-6

- wymiary i waga

 

Mój typ na chwilę obecną to Refraktor 100ED Skywatchera OTA z uwagi na:

- uniwersalną swiatłosiłę

- nie będzie dużej aberracji na planetach i księżycu

- mały ciężar (2 albo 3 kg)

- możliwość doboru montażu

- można zapomnieć o kolimacji

- ponoć gromady kuliste dużo lepiej wyglądają w EDku niż w newtonie (porównywalnej wielkości)

- nie trzeba chłodzić lustra

 

Są dwie opcje, różnica tkwi w tym co na wylocie z rury, a przy oku:

 

Stare beżowe 100ED: http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-skywa...mond,d1532.html -

- wyciąg Cryforda 2' (Chyba bez mikrofokusera?)

- nasadka kątowa z redukcją do 1,25 (czyli redukcja jest na stałe? wsadzimy tylko okular 1,25?)

- dwa ploosle

 

Nowe czarno białe 100ED: http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-skywa...mond,d1532.html -

- wyciąg Cryforda 2' z mikrofokuserem

- nasadka kątowa (Dielektryczna - lepsza ponoć) bez redukcji ale z adapterem demontowalnym 1,25 (Można wsadzić oklurar 2 albo 1,25)

- jeden okular 2" (nie wiadomo jaki)

 

Tu też mam pytanie do bardziej doświadczonych obserwatorów co jest lepszą, bardziej rozwojową ofertą?

 

Dodatkowe pytanie jest takie: czy jest sens napalać się na refraktor ze szkłami ED? Czy poprawa jakości obrazu jest na tyle duża (a nie chciałbym przekroczyć tego metra długości rury) by warto było płacić dodatkowe pieniądze?

 

 

Co do wymiarów i wagi zastanawiałem się też nad teleskopami w systemie Schmitda - Cassegraina, gdyż:

- zbliżona światłosiła

- brak aberracji

- większa apertura

ale:

- Kolimacja

- Ciężar (Ponad 5 kg)

- Chłodzenie (a ja nie mam czasu by po przyjeźdździe na miejscówkę czekać 3h na dobre obrazy)

Na przykład taki http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...r-5se,d844.html

Celestron NextStar 5SE. Czy on pokaże więcej niż refraktor 100 ED? Apertura jest o 27mm większa ale tu mamy lustro wtórne. Ponadto kiedyś Wimmer pisał że na tym montażu - ten teleskop mu drgał: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=12332.0 Strasznie mnie takie drgania wkurzają i moim zdaniem znacznie psują radość z obserwowania. ( Co ciekawe na tym samym montażu są powieszone 6 i 8" SC - to dopiero musi być "stabilne")

 

Co do montażu to na chwilę obecną się waham pomiędzy dwiema rzeczami:

- Vixen Porta

- Coś z autotrackingiem

 

Proszę o pomoc, ewentualne utwierdzenie mnie w zamiarze, może zaproponowanie jakiegoś innego sprzętu, o którym nie wiem, wskazanie słabych punktów, błędów w rozumowaniu, nielogiczności.

 

pozdrawiam

 

 

Obecnie dysponuję teleskopem Newtona 150x950 oraz refraktorem Sky-Watcher 80ED na montażu Vixen Porta, do tego dobre okulary Nagler 13 mm, Uwan 4 mm i Uwan 7 mm, SWAN 33mm. Zamierzam w niedalekiej przyszłośc, jeśli nie znajdę nic lepszego, zastąpić ED-ka 80 (jest świetny) teleskopem Orion Premium 110/ 770. Światłosiła 1:7, przy zastosowaniu LVW 42mm pole widzenia wyniesie 4 stopnie. Ciężar teleskopu 4,5 kg więc udźwignie go porta, w przyszłości może być użyty do fotografii, ale obecnie zależy mi na wizualu. Posiada wyciąg Crayforda z mikrofocuserem oraz wygodną rotacją do kadrowania. Teleskop jest poręczny. Obecna cena (astrokrak) to 5669,-, niestety jest to egzemplarz bez kątówki i szukacza. Oczywiście 12" teleskop zmiażdży Oriona na mgławicach, ale przy tej aperturze może również pokazać pazur.

Może ktoś zna inne modele refraktorów ED o aparturze 110-120 mm i sensownej cenie.

 

Pozdrawiam

 

profesor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.