Skocz do zawartości

zakup teleskopu, a może lepiej budowa własnego?


lotek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich:)

z góry uprzedzam że jeste osobą bardzo zieloną w temacie, wiec nie krzyczcie na mnie ;p

 

od jakiegos czasu zastanawiam się nad budową własnego teleskopu, tudzież lunety.

posiadam w sumie dużo różnych obiektywów fotograficznych (począwszy od ogniskowej 28mm do Zeisa 180mm f2,8) oraz znalazłem ostatnio pare soczewek (6 soczewek płaskowypukłych o srednicy oko 10cm oraz jedną dwuwypukłą o średnicy 16cm) mam również starą podrzędną lornetke (pisze na niej 10x25 co kolwiek to znaczy).

Myślałem czy by nie dało sie z tego czegoś poskładać, jak nie lunete czy namiastke teleskopu to jakiś telekonwerter do aparatu.

Jak myślicie da się z tego coś zrobic?

 

dziękuje i z góry przepraszam za w sumie dziwne pytanie albo jeśli nie trafiłem w wątek forum

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ponieważ zajmuje się fotografią od XX lat (gdzie XX na pewno > 45) :D , postaram sie odpowiedzieć na te pytania:

 

1. Generalnie - obiektywy fotograficzne nie nadają się do robienia lunet. Dlaczego ? Ich układy optyczne muszą być tak korygowane, aby dawały ostry obraz, bez krzywizny pola, dystorsji, komy etc... (przynajmniej teoretycznie) na całym polu - albo 24x36 mm albo 6x6 cm (lub formaty zbliżone). Są zatem wielosoczewkowe (nawet do 10 soczewek) - powoduje to jednak widoczny spadek zdolności rozdzielczej. Coś za coś... Obiektyw 2.8/180, który może być wykorzystywany w obu formatach, jest (był) w kręgu fotografików uważany za tzw. portretowy, czyli "miękko rysujący".

Z Zeissa o dłuższych ogniskowych od biedy nadawał sie obiektyw 4/300 (sam mam taki, wybierany pod kątem ostrości obrazu). Najlepiej do tego celu nadają się obiektywy fotograficzne zwierciadlane (takie jak "Rubinar" 5.6/500 i 10/1000). Kiedyś w komisie widziałem Zeissa obiektyw 5.6/1000 (przednia soczewka i zwierciadło prawie 20 cm !!!) - cena Fotooptyki była rzędu 50000 zł; sprzedano go za ok. 20000 zł. Dla wyjaśnienia - Praktica kosztowała ok. 8000 zł, a średnia pensja wynosiła do 3000 zł... :o

 

2. Soczewki o średnicy 10 cm (i większe) pewnie są od kondensora w powiększalniku ? Nadają się latem do... rozpalania ognisk. :ha:

Trudno będzie z tego zestawu zrobić telekonwerter...

 

3. Lornetka 10x25 ? Chyba nie widziałem lornetki o średnicy obiektywu 25mm (pomijam jakieś zabawki). A na lornetkę teatralną za duże powiększenie. Zwykle najmniejsze lornetki mają obiektyw ok. 35 mm (np. 6x35)

 

Tak więc do budowy teleskopu lub lunety potrzebne będą inne elementy optyczne.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lotek, najlepiej uskładaj kilkaset złotych i kup gotowy sprzęt. Jeśłi uskładasz ok. 500 zł możesz kupić już w miarę przyzwoity teleskop w którymś z astrosklepów, a jeśli połowę tej kwoty to kup lornetkę najlepiej taką:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-...on-VII-10x50-CF

lornetka 10x50 to optimum jeśli idzie o lornetkę przeglądową do obserwacji nocnego nieba, ewentualnie możesz zakupić taką - też się nada:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-...ion-VII-8x40-CF

ale 40mm to w zasadzie minimum do obserwacji astro. Lornetki 8x25 czy 10x25 to sprzęt na dzień.

Jeśli z kasą u ciebie krucho możesz zapolować w sklepach sieci "Lidl" na tanią - bo do dostania za 89 zł - lornetkę Bresser 10x50 zwaną w astrożargonie "lidletką". Jednak to ostateczność bo to sprzęt kiepskiej jakości i łatwo o wadliwy egzemplarz.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.