Skocz do zawartości

Usuwanie luzów w CG5, konserwacja montażu


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

podszedłem do temat raz jeszcze efekty są rewelacyjne. Przed usunięciem luzów i przesmarowaniu wszystkich części, mój montaż miał prowadzenie na poziomie +-35 arcsec. Wczoraj zrobiłem test i efekty są rewelacyjne. Błąd na poziome +-18 acr sec maximum i wykres o wiele łagodniejszy i bardziej regularny co w eq5 nie jest regułą:

nagrywanie prc.jpg

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie chce zakladac nowego tematu, wiec sie tutaj podepne.

Zamierzam na dniach przesmarowac swoj montaz CG5. Caly opis i wraz ze zdjeciami znalazlem tutaj http://www.astronomyboy.com/cg5/

Mam juz kupione smary http://astromarket.pl/konserwacja/smary-i-oleje/smar-do-montazy-paralaktycznych-geoptik-30b400.html itd.

 

Pytanie moje jest takie: Jakiego srodka chemicznego uzyc do pozbycia sie starego smaru? W czym umyc wszystkie elementy zeby moc nalozyc nowy smar? Macie jakies doswiadczenie w tym temacie?

 

Pozdrawiam

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja niedawno oddałem CG5GT do konserwacji w DO. Czyszczenie,smarowanie, regulacja luzów, docisków. Łaczny koszt 300zł. Pierwsze uruchomienie po serwisie troszkę mnie przeraziło. Montaż wydawał syreni falujący dźwięk , którego nigdy wczesniej nie słyszałem. Całe szczęście,że po godzince pracy wszystko wróciło do normy. Widocznie nowe smary potrzebowały czasu, aby się równomiernie rozłożyć.

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Wygląda na bardzo duży luz na ślimaku. Poluzuj 4 duże imbusy:

2 tutaj:

5973cf5e65547_secondarysupportscreitalian.thumb.jpg.a0a8ad3003451762193ab390ed86ec49.jpg

i dwa tu po bokach:

raaxmotorlessitalian.thumb.jpg.c259e4f464cc2e6693ada108ebb3751f.jpg

Następnie wykręć ciut środkowy imbus z tych trzech i dokręć tamte cztery.

 

Ten środkowy to imbus kontrujący, dwa obok to dociskowe. A te dwa z dołu trzymają całość dodatkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, udało mi się tam dostać. Jednak aby skasować luz muszę na tyle mocno skręcić te śruby, że silniczek nie daje rady zakręcić całą głowicą. Dodatkowo kręcąc samym ślimakiem wyczuwam tak jakby ziarnistość jego obrotu -przeskakującą z płynnością. Czy w tym elemencie występuje łożysko, które mogło się już wyrobić? Udało mi się usunąć ten efekt "jeżdżąc zębatką ślimaka po twardym dywanie" jednak nadal przy skasowaniu luzu montaż stoi. Ten montaż ma już kilka lat i pewnie przydałoby się mu nowe smarowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.