Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 1500 zł


Arhos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym kupić swój pierwszy teleskop.

Cena jaką chciałbym wydać to 1500zł. Mieszkam w Bielsku, a dokładniej na obrzeżach.

Moi rodzice mają samochody więc oczywiście nie będzie problemu z zapakowaniem teleskopu i pojechaniem w bardziej odpowiadające obserwacji miejsce.

Jeśli chodzi o obserwacje to szczególnie interesuje mnie obserwacja mgławic, galaktyk (głębokie niebo), ale chciałbym też przyjrzeć się Księżycowi. Obserwację będę prowadził z bratem, ale to chyba nie jest problem. Na stronie sklepu teleskopy.net znalazłem kilka interesujących mnie teleskopów:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2624 - Seben Big Boss 150/1400 EQ Newton + napęd RA

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/686 - Sky-watcher SK15075PEQ3-2 150/750 Reflektor

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/662 - Sky-watcher 1025 AZ3 Refraktor 102/500 - ale nie jestem pewien czy będzie on nadawał się do mojej obserwacji.

 

Znalazłem jeszcze dwa droższe, ale myślę, że jeśli poradzicie mi żebym któreś z nich kupił to jestem gotowy wydać tyle pieniędzy:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2877 - C6-NHD Advanced reflektor 150/750 (1674 zł)

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2718 - Omni 150 XLT Reflektor Newtona 150/750 Celestron (1874 zł)

Uprzejmie proszę o pomoc w dokonaniu wyboru.

Za pomoc z góry dziękuje.

Arhos

 

Ps.

Zakup teleskopu planuje na koniec czerwca, bądź jeśli zwiększą się koszty to koniec wakacji.

Teleskop zazwyczaj będzie stał w ogrodzie, ale zawsze mogę go wziąć i pojechać w góry.

Jeśli zajdzie potrzeba to mogę także dokupić jakieś akcesorie(tyle że niezabardzo się na tym znam:) )

Edytowane przez Arhos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy teleskop z wbudowaną soczewką barlowa to niezbyt dobry pomysł. Reszta to reflektory z 15cm lustrem no i jeden achromat 102/500, który za wiele Ci nie pokaże (a warunki masz dobre). Może będę monotematyczny, ale dla Ciebie godne rozważenia były by Synty 8" i 10" na Dobsonie (ta 10" przekracza co prawda budżet), tak jak np. tutaj klik i klik. Skoro masz samochód to gabaryty nie przeszkadzają, a na pewno dobrą miejscówkę gdzieś w Beskidach znajdziesz, a wtedy te teleskopy pokażą co potrafią.

Widzę że co do montaży nie masz konkretnych preferencji, bo podałeś przykłady od AZ3 do CG5. W takim razie daj sobie z montażami spokój i skup się bardziej na optyce (czyli tubie) na montażu Dobsona, który to montaż jest prosty jak budowa cepa i w sam raz się nadaje dla początkującego. Jest też z racji budowy tani, więc gro kwoty którą wydasz na teleskop to cena optyki. Sam kiedyś chciałem kupić SW150/750 EQ3-2, ale ostatecznie kupiłem 8" Syntę na Dobsonie i całe szczęście. Do obserwacji wizualnych obydwie Synty 8" i 10" nadadzą się najlepiej w stosunku do tego co wybrałeś.

 

Pozdrawiam

 

PS. Akcesoria sobie zostaw na później, w miarę obserwacji sam będziesz wiedział czego potrzebujesz.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obserwacje to szczególnie interesuje mnie obserwacja mgławic, galaktyk (głębokie niebo), ale chciałbym też przyjrzeć się Księżycowi.

Jeśli zajdzie potrzeba to mogę także dokupić jakieś akcesorie(tyle że niezabardzo się na tym znam:) )

Zainwestuj w duże światłosilne lustro np.: 8'' na dobsonie, a później pomyślisz np. o lantanie LVW 22 mm.

Do Księżyca przy światłosile f/5,9 przyda się co najmniej szary filtr, w ostateczności okulary przeciwsłoneczne :P

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze polecacie synte 8'' lub 10'' na dobsonie.

Więc mam pytanie, skoro teleskop bedzie stał na trawie(lub w górach na innym nie równym podłożu) to czy nie będzie mi drgał albo coś takiego?

I jeszcze jedno: domyślam się że awaryjność tego teleskopu jest niewielka, ale wrazie wypadku jak jest z serwisowaniem go na terenie polski?

No i ostatnie pytanie czy wrazie potrzeby mogę kupić ten teleskop na innym montażu lub wymienić go potem?? :mellow:

Edytowane przez Arhos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa Synt na Dobsonie stoi na trzech nóżkach, więc nawet na nierównym podłożu (oczywiście bez przesady) będzie stać stabilnie. Nie ma mowy o żadnych drganiach. Sam używam Synty w plenerze czy na działce na trawie na niezbyt równym podłożu i nie ma problemu. Trawę najwyżej trochę udeptasz i tyle :rolleyes: .

Co do serwisowania - jeżeli kupisz w normalnym sklepie z branży astronomicznej to nie widzę żadnego problemu. Dostaniesz paragon i gwarancję. Ważne jest aby zachować oryginalne pudła ze styropianami, gdyby jednak stało się nieszczęście i trzeba by było odesłać teleskop do serwisu. Pudła (a raczej jedno pudło od tuby optycznej) też się przydadzą do transportu na miejscówkę. Mnie jak na razie po przeszło rocznej eksploatacji nic się nie stało, a trochę się z nim najeździłem.

Jeśli kupisz ten teleskop na montażu Dobsona, to raczej trudno bedzie posadzić go na innym montażu. Teoretycznie się ponoć da, ale w praktyce ta tuba ma cieńszą blachę niż jej odpowiednik na paralaktyka no i będą przeszkadzały elementy montażu Dobsona (da się je odkręcić i trzeba zaślepić otwory). Tak więc w teorii się da, w praktyce raczej nie. Może inni się wypowiedzą którzy przerabiali temat. Mnie przy zakupie też dręczyło to pytanie, ale w miarę używania tego teleskopu na Dobsonie chęć wymiany montażu na paralaktyk wygasła.

 

Pozdrawiam i życzę udanego wyboru.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie :notworthy:

Czytałem na forum, że trzeba "chłodzić" lustro. Wiec jak wygląda sprawa z chłodzeniem synty 8"?

Czy jak będzie stała na ogrodzie(oczywiście w zależonści od pogody) to czy będę musiał czekać czy mogę odrazy oglądać. A jak pojadę na miejscówkę to czy będę musiał coś chłodzić?

No i jeszcze jedno (wiem że to pewnie zły dział) ale co to jest kolminacja(czy jak to się pisze) i czy często będę musiał to ustawiać i jeśli tak to jak to zrobić?

:unsure:

 

Bardzo prosze o odpowiedź :D i z góry dziękuję :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Z tym chlodzeniem to sie nie boj. Popierwsze newton to system otwarty, wiec chlodzi sie szybko. Ma szklo Pyrexowe, ktore mu w tym pomaga. Oczywiscie zalezy duzo od roznicy temperatur, w lecie nie ma wogole o co sie martwic. Jak zaczniesz obserwowac cieplym, to w lecie, przy malej roznicy temperatur nie bedzie zle i szybko sie schlodzi podczas obserwacji. W zimie bedziesz mial nieco gorsze obrazy ale tez temperatury sie wyrownaja. Ja mam Maka i sobuie rade bez problemu daje wiec i ty sobie dasz

 

O kolimacji sie nie wypowiadam, bo Mam Maka i refraktorka.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arhos, po prostu trzeba wystawić teleskop na zewnatrz przed obserwacjami odpowiednio wcześnie, zależnie do różnicy temperatury. Jak jest na zewnatrz zimno, to pewnie z półtorej godziny przed obserwacjami. To zależy od warunków, jak i rozmiaru teleskopu. A także tego, czy od razu obserwacje będziesz prowadził na dużych powiększeniach [planety itp.]. Jeśli jest duża różnica temperatury, to trzeba też pamietac o wilgotności. Po wystawieniu teleskopu otwórz od razu dekiel z przodu, bo jeśli w domu było wilgotno, troche pary może skondensować na optyce. Poza tym musisz umozliwić cyrkulacje powietrza w tubusie, bo inaczej bedzie sie chłodził w nieskończoność. W druga stronę jest odwrotnie, zawsze przed wniesieniem sprzetu zakryj deklem. Ale: kiedy już po powrocie teleskop sie nagrzeje [po jakiejś godzinie], przewietrz go na kwadrans, bo i tak stojac zimny w ciepłym domu wilgoci naciągnął [przecież nie jest hermetyczny], poza tym podczas dłuższych obserwacji mógł nałapać rosy, więc czasami jest mokry w środku i tak, jeszcze przed wniesieniem do ciepłego pomieszczenia.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno (wiem że to pewnie zły dział) ale co to jest kolminacja(czy jak to się pisze) i czy często będę musiał to ustawiać i jeśli tak to jak to zrobić?

 

chodzi o KOLIMACJĘ.

Po pierwsze - oto nieśmiertelny LINK.

Jeśli od razu nie zrozumiesz - nie przejmuj się. Na dobry początek zainwestuj w pudełko po kliszy fotograficznej (dostaniesz za darmo w każdym pukncie foto, najlepiej poproś o kilka różnych, bo potrafią delikatnie różnić się średnicą) i metalową podkładkę (po co ci to - patrz powyższy link). Jak będziesz miał już hamalowy kolimator i teleskop, przećwicz kolimację w domu, w komfortowych warunkach. Po paru próbach okaże się, że jest to naprawdę banalna sprawa.

Co do częstości ustawiania - ja kolimuję przed każdą obserwacją. Zajmuje mi to czasem nawet całe 5 minut :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo wszystkim za wypowiedź :D

Zaraz biorę się do czytania. Wiem, że teoretycznie dostałem już odpowiedź, ale czy z syntą 8" dojrze DSy? Gdyż jest to mój główny cel. Idę narazie tylko w wizuala, a jakby co to potem kupie inny telep. do astrofoto. Więc czy dojrze galaktyki jak te pokazywane w dziale Astrofoto, takie jak np. Tutaj?

 

PS

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za odpowiedź :notworthy:

 

Pozdrawiam

Arhos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy z syntą 8" dojrze DSy?

 

zdecydowanie tak

 

 

Więc czy dojrze galaktyki jak te pokazywane w dziale Astrofoto, takie jak np. Tutaj?

 

jeśli przez "jak te" rozumiesz obiekty fotografowane przez naszych forumowych wymiataczy :notworthy: , to odpowiedź brzmi - w dużej częsci tak. Jeśli jednak to pytanie rozumieć jako "czy te galaktyki będą tak wyglądały jak na tych zdjęciach" - odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakich widoków mozesz się spodziewać, zajrzyj TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm rozumiem, ale czy jakoś DS'ów będzie natyle dobra żebym widział naprzykład galaktykę z pierścieniami wokoło i to na tyle dobrze żeby niebyła to tylko jaśniejsza okrągła plama? :blink:

PS

A tak z ciekawości to ile by trzeba wydać na sprzęt, żeby widziec galaktyki w takiej jakości i tak dokładnie? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm rozumiem, ale czy jakoś DS'ów będzie natyle dobra żebym widział naprzykład galaktykę z pierścieniami wokoło i to na tyle dobrze żeby niebyła to tylko jaśniejsza okrągła plama? :blink:

PS

A tak z ciekawości to ile by trzeba wydać na sprzęt, żeby widziec galaktyki w takiej jakości i tak dokładnie? :szczerbaty:

 

rozumiem, ze miałeś na myśli galaktyki z ich ramionami?

Synta 8" i 10" pokaże ci zarys tych ramion w paru obiektach (poczytaj TEN wątek), natomiast jeśli pytasz o sprzęt, który w wizualu zaczyna pokazywać podobne detale DSów (zwróć uwagę, że napisałem zaczyna pokazywać, a nie pokazuje), to powiadajo :szczerbaty: , że potrzebne jest lustro od 16 cali wzwyż. Zresztą, poczytaj sobie TO.

Zdecydowana większość galaktyk pokaże ci jedynie jasne jądro lub ewentualnie pojaśnienie wokół niego, które na zdjęciach okazuje się być ramionami. Ale nie oznacza to, że te "zwykłe" mgiełki nie będą zachwycać :)

Polecam przekopać dział szkiców, na początek - kliknij TU, TU, TU, TU, TU, TU i TU.

Z mojego (małego raczej) doświadczenia mogę jeszcze dodać, że w wizualu bardzo efektowne są gromady gwiazd - zarówno otwarte jak i kuliste (niektóre są bardzo zdjęciopodobne :D, patrz linkowane szkice M13). Część mgławic również prezentuje się efektownie, szczególnie z użyciem filtra (np. OIII).

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Więc czy dojrzę galaktyki jak te pokazywane w dziale Astrofoto, takie jak np. Tutaj?...

Tak nikt nie widzi!

Widzimy obrazy sporządzone poprzez zbieranie fotonów na wielu długookresowych fotografiach , które później zostały drogą elektroniczną nałożone na siebie i dodatkowo opracowane celem wydobycia szczegółów (astrofotograficy, poprawcie rażące błędy w tym opisie!).

Wkraczamy tu na grząski grunt rozważań, które bez powodzenia próbowałem rozkręcić w tym wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ic=25930&hl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jestem troche upierdliwy, ale jednak chciałbym się jak najwięcej dowiedzieć.

A jak wygląda sprawa z mgławicami, gromadami itp. Czy dostrzege je dokładnie czy może w przypadku mgławic będzie to tylko mała plama różno kolorowa i świecąca jak gwiazda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wczytywać się w posty.

1. odpowiedzi a propos gromad gwiazd udzieliłem ci tutaj:

 

Z mojego (małego raczej) doświadczenia mogę jeszcze dodać, że w wizualu bardzo efektowne są gromady gwiazd - zarówno otwarte jak i kuliste (niektóre są bardzo zdjęciopodobne :D, patrz linkowane szkice M13). Część mgławic również prezentuje się efektownie, szczególnie z użyciem filtra (np. OIII).

 

2. mgławice - kolorów nie dostrzeżesz. Część będzie miała wyraźny kształt (np. M57 wygląda jak - powiedzmy - pączek z dziurką), część będzie po prostu rozmytą plamką (np. M1).

Nie, mgławica nie "świeci jak gwiazda", bo gwiazda w teleskopie jest punktowym źródłem światła, a mgławica jest "chmurką", która ma czasem dość pokaźne rozmiary (np. nie mieści się w cały polu widzenia danego okularu).

 

3. Też będę trochę upierdliwy i zapytam: wgryzałeś się w dział szkiców? (nie pytam, czy zajrzałeś tylko czy się wgryzałeś)

Lepszej odpowiedzi niż ich obejrzenie nie uzyskasz. To, że one są czarno-białe to naprawdę znaczy, że tak jest. A nie dlatego, że nie wychodzimy w pole z kredkami :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich ponownie:D

Masz rację panasmaras nie wgryzłem się w dział szkice gdyż poprostu nie miałem na to czasu(szkoła, itp.):D

Jeszcze jedno małe pytanko.

Jak będzie z Syntą 8 lub 10 na planetki?? Chodzi mi głównie o ogólny wynik jaki uzyskam przy obserwacji :D

Czy będzie to niewyraźna kula, czy może duża planeta ukazana ze szczegółami(oczywiście bez przesady)??

 

Pozdrawiam Arhos.

 

PS.

Niebo nie jest najczystsze ale widać dosyć dużo szczególnie, że od jakiegoś czasu mam prawie bez chmurne niebo :P

Edytowane przez Arhos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra:D

W przyszłym tyg. mam zamiar zmówić Synte, i tu pojawia się pierwsze pytanie na które wsytarczy mi krótka i zwięzła odpowiedź czy opłaca mi sie kupować 10" czy jednak 8". Dalej to jakie akcesoria mam dokupić do teleskopu, chciałbym kupić odrazu ze względu na możliwą zniżkę, wiem na pewno że kupie jakiś atlas i coś w stylu przewodnika, ale niemam pojęcia o filtrach, soczewkach, brlowach itp. Dlatego uprzejmię proszę o odpowiedź na moje pytania, gdyż zzadecydują one o mojej późnejszej pasji do astronomi. Koszty które moge ponieść wzrosyły (ale bez przesady) więc mogę pozwoić sobie na jakieś dodatki lub coś w tym rodzaju.

PS

Jutro będę obserwował na teleskopie pożyczonym od znajomego, (nic o nim nie wiem) ale myślę że coś z niego wyciągnę.

PS2

Jeśli astronomia mnie bardzo zafascynuje to zacznę intersować sie astro-foto(juz teraz o tym myślę, jednka jest to odległa przyszłość)/

 

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27
No dobra:D

W przyszłym tyg. mam zamiar zmówić Synte, i tu pojawia się pierwsze pytanie na które wsytarczy mi krótka i zwięzła odpowiedź czy opłaca mi sie kupować 10" czy jednak 8".

 

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Szymon

 

Witaj. Jeżeli jest taka możliwość u ciebie z kaską to czemu nie SYNTA 10 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć panuje ogólna opinia - im większa srednica lustra tym lepiej, to jednak totalny amator nie zauważy większej różnicy pomiędzy 8 a 10 cali. 8 na początek w zupełnosci ci wystarczy, a różnicę pieniędzy przeznacz na lepsze okulary + filtry bo to da ci większa jakosc obrazu niż większe lustro o 2 cale większe. poza tym 8 cali to już dosć duży teleskop, a 10 to już ponad 20 kg do dźwigania.

 

popatrz też na to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=24229&hl=

 

co prawda porównanie jest do 12 ale da ci pojęcie jaką różnicę uzyskasz

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro tak mówisz... mi też wydaje się to najlepszym rozwiązaniem, no i za resztę kwoty można by kupić odrazu jakieś akcesoria(filtry...) no ale ja sie na tym nie znam, czytałem na forum, ale nadal nie wiem co będzie mi na początku najbardziej przydatne.

Edytowane przez Arhos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto więc zamówienie jakie chciałbym złożyć jeszcze dzisiaj lub najpóźniej jutro:

-Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX (Strona www)

-Filtr księżycowy SkyWatcher 2" (Strona www)

-Zestaw filtrów Celestron nr 1 (Strona www)

 

 

Uprzejmie proszę o komentarz do tego, może czegoś nie potrzebuje, a warto kupić coś innego. Jak już pisałem nie znam się na tym :szczerbaty: i bardzo proszę o odpowiedź :notworthy:.

Do tego może jeszcze wybiorę jakiś atlas, żeby nie płacić za przesyłke kilka razy. A przesyłka przy teleskopie jest darmowa wieć jest jeszcze lepiej.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz proszę o odpowiedź!

Szymon

 

PS

Nie wiem, też co z okularami bo z tego co czytałem do 10mm, które dodawane jest odrazu do teleskopu jest nie najlepsze...

Edytowane przez Arhos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.