Skocz do zawartości

Który teleskop polecacie


roson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :notworthy: Mam problem z wyborem telpa, w grę wchodzą te "Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8" PYREX - Sky-Watcher (Synta) SKP2001EQ5"

który byście polecili ?

Do niedawna posiadałem newtona 130/900 na eq2 i ciemne niebo, pozostało mi tylko to drugie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu wziąłbym Dobsona. Zaoszczędzisz kasę na lepszy okular i inne dodatkowe akcesoria.

 

Taką tubą na EQ5 nie pociągniesz w astro-foto, jedynie Księżyc i planety (oraz Słońce- z filtrem oczywiście!) będą osiągalne.

 

Chyba, że zależy Ci na wygodzie w obserwacjach. EQ5 z silniczkami= możliwość odejścia od okularu i np. napicie się herbatki, a po powrocie obiekt jest cały czas w polu widzenia.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz dobsona. Szybko nauczysz się śledzić obiekty, poza tym do powiększenie 200x to nie problem. Jeśli chcesz wydać te 2k to lepiej weź Synte 10" też na dobsie.

 

Zobacz w dziale "sprzedam", kolega sprzedaje tam Synte 10, może Ci sie spodoba.

Edytowane przez tehen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tą 10" tylko do kosztów musiałbym doliczyć kupno większego samochodu :szczerbaty:

 

to na pewno przekroczy budżet ;D chyba, że takie "pare groszy" o nie problem :szczerbaty:

ja w sumie chyba też brałbym do wizuala dobsona ;)

a jakim samochodem wojujesz? może akurat 10" się zmieści ;))

 

tutaj pokazane jak 12" można załadować do autka:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=341620

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10" ma taką samą długość jak 8", ma tylko większą średnice, podejrzewam że z 5-6cm mowa tutaj o tubie). Dobson faktycznie może być problemem, jednak możesz przerobić na coś takiego:

http://astro-forum.org/Forum/LB-10-portabl...son-t24475.html

Najlepiej zapytaj kogoś z forum dysponującego 10" o rzeczywiste wymiary i będziesz miał pewność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód to tico, na upartego pewnie by coś z tego wyszło .

Może jastem uparty ale pomijając astrofoto co myślicie o tym Sky-Watcher (Synta) SKP2001EQ5

 

Przecież to też jest kawałek rurki a montaż EQ-5 do małych nie należy. Bierz Dobsona największego na jakiego Cię stać. Jak już wcześniej pisałem montaż Dobsona jest tani, więc główna część ceny teleskopu to optyka, a tej nigdy nie za wiele.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie różnica w obserwacjach między 8" a 10" to tylko 2" więcej. <_<

 

Różnicę najlepiej da się zauważyć pod ciemnym niebem, ciekawe czy takie posiadasz. To też jest odwieczny dylemat, czy kupić Syntę 10" czy np. 8" plus za zaoszczędzoną kwotę jakiś okularek (okularki). Ja mam 8" i nie narzekam, pod bardzo słabym niebem nawet 16" dużo więcej nie pokaże (sam widziałem pod moim miejskim niebem, ale to już ekstremum). Z drugiej strony zawsze 10" jest lepsze niż 8". Trudno coś autorytatywnie doradzić, sam musisz podjąć decyzję, chociażby rozważyć rozmiary (faktycznie Tico za duże nie jest) i podliczyć finanse.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem na kameralnym spotkaniu obserwacyjnym, gdzie były Synty 6", 8", 10" i newton 16". Obserwowaliśmy m.in. Saturna. Moim skromnym zdaniem Saturn najlepiej się prezentował właśnie w Syncie 6" i to nawet z okularkiem 5mm (światłosiła f/7,8, power 240x) !

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem na kameralnym spotkaniu obserwacyjnym, gdzie były Synty 6", 8", 10" i newton 16". Obserwowaliśmy m.in. Saturna. Moim skromnym zdaniem Saturn najlepiej się prezentował właśnie w Syncie 6" i to nawet z okularkiem 5mm (światłosiła f/7,8, power 240x) !

 

a co sądzisz o oglądaniu ds w 16?? sorki za zboczenie z tematu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod CIEMNYM niebem nie ma tematu. Rewelacja. Ale niebo musi być ciemne, wtedy dopiero widać na co stać 16" lustra. Ale z drugiej strony pod naszym miejskim niebem chłopakom udało się dostrzec Sombrero czy Triplet Lwa, co też jest niezłym wyczynem.

 

PS. Tylko wiesz jakie to jest bydlę ??

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod CIEMNYM niebem nie ma tematu. Rewelacja. Ale niebo musi być ciemne, wtedy dopiero widać na co stać 16" lustra. Ale z drugiej strony pod naszym miejskim niebem chłopakom udało się dostrzec Sombrero czy Triplet Lwa, co też jest niezłym wyczynem.

 

PS. Tylko wiesz jakie to jest bydlę ??

 

No wiem, tzn mogę się tylko domyslać :szczerbaty: . Chyba nawet mając kaskę nie odważyłbym się targać z takim smokiem :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kuś losu exec, bo mnie strasznie kręcą Newtony, w końcu nabiorę kredytów i sobie kupię :Boink:

 

To pomysl tak: masz ciemne niebo(powyzej 6 mag)?

Jesli nie masz to jak czesto jezdzisz teraz z synta pod ciemne niebo?

 

No wlasnie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exec spokojnie jeszcze nie biorę kredytu :lol: niebo mam ciemne, może nie ponad 6mag, ale raz w tygodniu (weekend) mogę być w ciemnicy! Co Ty na to??

 

Jak mozesz, to dobrze, ale czy majac synte 8 tak robisz?

Myslisz ze jak kupisz 16stke to sie cos zmieni?

 

Przeciez lepsze obrazy da synta 8 pod niebem 6 mag niz np LB 16'' pod niebem 5 czy 5,5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz, to dobrze, ale czy majac synte 8 tak robisz?

Myslisz ze jak kupisz 16stke to sie cos zmieni?

 

Przeciez lepsze obrazy da synta 8 pod niebem 6 mag niz np LB 16'' pod niebem 5 czy 5,5 mag.

 

No więc do tego zmierzam...poniekąd, coraz częściej się zastanawiam, czy w ogóle jest coś bardziej uniwersalnego od Synty 8! Toż to teleskop doskonały, więc po co pogoń za calami :szczerbaty: . Ja już prawie wiem, co zrobię w wakacje...ale nie chcę o tym pisać na forum...bo za dużo już było o różnych początkach :lol:

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.