Skocz do zawartości

Hamburger na pożegnanie - NGC 3628


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo chciałem złapać NGC 3628 z ogniskowej 1 metr. Udało się w ciągu ostatnich 2 krótkich już nocy. Wczoraj wyświeciłem Luminancję (19 * 5 min) + R + G, a dzisiaj dopaliłem niebieski (10*2,5 min na każdy kolor).

 

Poniżej galaktyki złapała się planetoida.

 

To jeden z ostatnich "szybkich" strzałów. Za chwilę zamilknę na najbliższe miesiące - zajmując się letnim projektem "długodystansowym".

 

PS. W czasie fotografowania Hamburgera miałem bardzo słabe FWHM (2,5 nawet do 3 pikseli). Raz, że słaby seeing, a dwa - obiekt na koniec wisiał już 20 stopni nad horyzontem. Dla porównania przy dobrych warunkach jestem w stanie zejść do 1,2 piksela FWHM.

NGC_3628_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, będzie to coś z okolic NGC7000, znacznie szerzej, i do tego we wszystkich filtrach - coś w stylu, jak zrobiłem ostatnio Eta Carinae. Chęci to niestety nie wszystko. Potrzebuje kilknaście (dziesiąt) nocy z idealną pogodą. Plan/skrypt fotograficzny do ACP mam już prawie napisany. Publikacja pewnie gdzieś we wrześniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarejestrowaną planetoidą była 3002-Delasalle która miała w owym czasie jasność 16,4 mag.

Ponadto na zdjęcie padły fotony z jeszcze pięciu innych planetoid, zbyt słabych aby je skutecznie zarejestrować (najjaśniejsza z nich to 123954-2001 FV7 19,6 mag).

 

Tak przy okazji pytanie:

Zauważyłem, że na waszych zdjęciach planetoidy nie rejestrują się tak dobrze jak gwiazdy (np. na tym zdjęciu zasięg gwiadowy jest przynajmniej 21.0 mag). Oczywiście obraz planetoidy na każdej klatce jest w innym miejscu ale ponoć składanie zdjęć to droga do eliminacji szumów a nie zwiększanie zasięgu. Sądzę, że znikanie planetoid jaśniejszych niż widoczne na zdjęciu gwiazdy bierze się z eliminacji przez programy stackujące pikseli które na różnych klatkach mają nieco przesuniętą pozycję (traktuje je się jak szum). Nie wiem jak naświetlacie te klatki ale pewnie najpierw leci seria wszystkich L potem wszystkich R, w. G i w. B. A może by tak naświetlać L,R,B,G,L,R,G,B itd - co dało by efekt, który programy stakujące nie myliły z szumem?

Wybaczcie moją ignorancję w astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) A może by tak naświetlać L,R,B,G,L,R,G,B itd - co dało by efekt, który programy stakujące nie myliły z szumem?(...)

 

To troche komplikuje sprawe. Filtry mają różne "punkty ostrosci" Po każdej klatce trzeba majtnąć kołem i przefokusować. Dodatkowo dochodzi problem w postaci różnych ilości naswietlanych klatek dla Luminacji, (ew HA lub innych wąskich zakresów) niż dla RGB. Kolejną przeszkadzajką może być to, ze wiele osób wypala RGB np. w BIN2. (albo np. na innych czasach, w wielu miejscach widzi sie np. podpis 20xL 1:1 600s + 3xRGB 1:2 300s) Kolejną sprawą jest to, ze wiele osób wypala ile sie da luminacji i nagle brakuje czasu na kolor... dopala sie go np. nastepnej nocy. Więc taka sesja standardowa typu 20xL BIN1:1 + 3xR BIN2 +3xG BIN2 + 3xB BIN2 nie bardzo daje sie zrobić "ciągami" LRGB, LRGB, LRGB.

 

Heh, odezwał sie znawca ;) Lepiej Piotrze poczekaj, aż ktoś te moje wywody potwierdzi lub wytknie w nich błąd.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.