Skocz do zawartości

Sonnar, Pentacon, Jupiter, Tair


Skrzypu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Do napisania tego postu skłoniło mnie piwniczne znalezisko pod tytułem Jupiter 37A 135/3,5. Od razu zaświtała w głowie myśl podpięcia go pod EOS-a, tak więc przejściówka jest już w drodze. Przy okazji przyjrzałem się na forum tematom poświęconym obiektywom M42 w astrofotografii. Tematów jest mnóstwo, ludziska robią zdjęcia różnymi markami obiektywów M42 z bardzo fajnymi skutkami. Ja chciałbym z kolei w jednym miejscu zebrać opinie o markach obiektywów, które najbardziej nadają się do astrofoto. Nie trzeba być odkrywcą, żeby stwierdzić, że Sonnar jest nr 1 wśród tej stawki. Płaskie pole, znikoma aberracja i napis "Carl Zeiss Jena" :szczerbaty: . Ale ciekawi mnie jak się ma jakościowo do niego np. Pentacon, w końcu też DDR, wyglądają na solidne, ale nie wiem jak optyka. No i jak się mają do tej stawki radzieckie Jupitery ? Nie piszę tutaj o konkretnych modelach, chodzi o przekrój przez markę w zakresie ogniskowych 135 - 200 - 300mm.

I jeszcze jedna sprawa - w/w obiektywy w fotografii dziennej. Czy jest tak, że pod astrofoto powiedzmy subtelne różnice mają kolosalny wpływ na zdjęcia, a przy fotografii dziennej nie ma to już takiego znaczenia i stawka się wyrównuje ? Pytam bo droga do astrofoto jeszcze daleka (montaż !), na pewno w tej chwili taki obiektyw będzie wykorzystywany raczej do fotografii dziennej. Jestem ciekaw Waszej opinii, dobrze by było wiedzieć w jaką markę zainwestować patrząc w przyszłość, być może kiedyś uda się popstrykać niebo ...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego malutkiego doświadczenia wiem i na podstawie obiektywów M42 które mi się przez ręce przewinęły to powiem że z tymi obiektywami jest jak z bombonierą nigdy nie wiesz na co trafisz, raz świetny towar a raz niezbyt. Z HANIMEXa 135/2,8 zrobiłem sobie szukacz ze złączką 1,25'' przez co mam zmienne powiększenie. TOKINA 400/6,3 + telekonwerter 2x z folią BAADERa służył do obserwacji słoneczka a SOLIGOR 600/8 i MTO 1000/10 na montażu EQ-5 służyły mi długo jako teleskop i bez problemu widziałem w nich gwiazdki 8-9 magnitudo z centrum miasta. Jednak z tych modeli które wymieniasz w tytule to na pewno chciał bym mieć SONARA tylko że cena obiektywów CARL ZEISS też jest z najwyższej półki.

Edytowane przez Dyoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.