Skocz do zawartości

M51


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

kolejna M51, ale ...

a ) tylko 2 godz 44 minuty w warunkach miejskich, czyli walka z LP

b ) kolejna próba montażu CGEM

 

Kilka ciekawostek o samej galaktyce (za http://www.maa.clell.de/Messier/E/m051.html )

Odkrywca M51 to oczywiście Charles Messier (w 1773 roku). Jej bliski towarzysz to NGC 5195. M51 należy do tej samej grupy co M63. Ogólnie cała grupa jest od nas odległa o około 37 milionów lat świetlnych. Dokładna odległość M51 (mimo tego że jest to jeden z najpowszechniej rozpoznawanych obiektów DS) nie jest dokładnie znana, pomiary wahają się od 20 do 37 milionów lat świetlnych. Do dziś zarejestowano tam dwie supernowe:

- 2.04.1994 SN 1994I

- 27.06.2005 SN 2005cs (odkrył ją niemiecki astro-amator!)

 

Wracając do moich a i b:

Ad a ) Po kilku porażkach z trudnymi (ciemnymi) obiektami w warunkch miejskich postanowiłem zrobić coś łatwego. Wczoraj zacząłem zbierać materiał, ale przegoniły mnie chmury. Zdążyłem tylko z 8 x 480sek + 27 x 240 sek.

Ad b ) W ramach eksperymentu wykorzystałem 100% materiału. Align był na 4 gwiazdy, Polar Align z wykorzystaniem Arktura. Przy tych ustawieniach nie patyczkowałem się zbytnio, wszystko zajęło kilkanaście minut. W czasie sesji PHD guider wykazywał PE w granicach +/- 1,5 arc sec.

 

A oto zdjęcie:

M51.jpg

 

Mam zamiar jeszcze popracować nad tym, jak coś do tego dopalę - nie mam jednak za dużo okazji, więc publikuję co mam już teraz.

Sprzęt: montaż CGEM, kamera DSI III, guider, luminancja bez żadnego filtra, taleskop MT800 (800mm, F4)

 

EDIT: dla celów historycznych, moje stare (sierpień 2008) zdjęcie tego samego obiektu.

mM51_stack_v2.jpg

Zawsze warto rzucić okiem na swoje stare zdjęcia, może coś tam się zmieniło...

To zdjęcie różni się od nowego takimi cechami:

- montaż HEQ5

- dużo lepsze niebo

- mniej materiału (o ile pamiętam to pewnie godzina po 240 sek)

- brak korektora komy

- i przede wszystkim - dużo mniej subtelna i zaawansowana obróbka.

 

Tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...c=13088&hl= jeszcze starsza fotka, sprzed 3 lat. Wtedy na EQ3 i Vestą.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku, ale czy nie zbyt mocno obcinasz tło? Takie mam wrażenie, że coś tam jeszcze siedzi :) aczkolwiek, nie wykluczam że się mylę..

No jest pocięte trochę, bo jest mały problemik z darkiem. Może w późniejszych edycjach to zwalczę.

To może też być problem z kalibracją monitora, ten na którym to obrabiam jest chyba dość jasny.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę coś doradzić, to nie patrz na tło wizualnie, a mierz je pipetą. Najlepiej jak zmieści się w zakresie 15-20 jednostek RGB (8 bit). Monitory potrafią oszukać, a do tego wiele jeszcze zależy od światła otaczającego. Niech zaświeci słońce w okna i już będzie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszydełkowałem nową wersję, tym razem z wyciąganiem tła:

post-1325-1242575225_thumb.jpg

Ojej, chyba tu jest całkiem niezły zasięg, może nawet do 18, do 16 to na pewno.

 

no to pewnie jakby jeszcze trochę posiedzieć przy obróbce, to dałoby się zrobić tak aby było widać jednocześnie na jednej fotce to co najlepeij widoczne na pierwszej i na tej ostatniej ...

 

 

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie również znacznie lepiej. Piotrku, może jeszcze teraz powalczysz z centrum galktyczki?

 

Co do poprawienia centrum - rzeczywiście trzeba to zrobić, lecz no cóż: w tygodniu zero szans... (praca, praca, praca, dom, spać i zapętlić...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.