Skocz do zawartości

Dalekie widoki na północy kraju


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Mam pytanie odnosnie budowli w bliskiej okolicy Swinoujscia,pamietam z wakacji z czasow wczesnego dziecinstwa jak zza lasu wystawala dziwna wysoka budowla przypominajoca postawione pionowo"wioslo"

Czy ktos kojarzy cos takiego??? Moze bylo to juz w Niemczech hmm.trudno mi przyblizyc lokalizacje tego obiektu.... :blink:

Jezeli ktos wie .prosze o posta w tej kwestii. :flirt:

 

Jeśli chodzi Ci o ten budynek z prawej sttrony zdjęcia, to podejrzewam, że jest to budynek kapitanatu, czy bosmanatu portu. Byłem tam kilka razy , ale nie wiem dokładnie :)

3798557405_bc8c20b357.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to nie jest ani kapitanat portu (ten znajduje po drugiej stronie ujścia Świny i ma całkiem inny wygląd) ani bosmanat portu (bo w takim dużym porcie nie ma tego typu urzędu). Jest to tzw. wieża systemu VTS (Vessel Traffic Service), czyli wieża kontroli ruchu w porcie i jego pobliżu.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to nie jest ani kapitanat portu (ten znajduje po drugiej stronie ujścia Świny i ma całkiem inny wygląd) ani bosmanat portu (bo w takim dużym porcie nie ma tego typu urzędu). Jest to tzw. wieża systemu VTS (Vessel Traffic Service), czyli wieża kontroli ruchu w porcie i jego pobliżu.

 

Nie wiem dokładnie do czego ta wieża służy ale wyczytałem, że jest to wieża dyspozycyjna kapitanatu portu. Pewnie jest to też wieża systemu vts

http://www.nasze-swinoujscie.pl/?go=dzielnice

http://swinoujscie.uznam.net.pl/port.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie do czego ta wieża służy ale wyczytałem, że jest to wieża dyspozycyjna kapitanatu portu. Pewnie jest to też wieża systemu vts

http://www.nasze-swinoujscie.pl/?go=dzielnice

http://swinoujscie.uznam.net.pl/port.htm

 

Zapewne można ją określić również mianem wieży dyspozycyjnej, służącej do bezpośredniego nadzoru portu (za pomocą systemu VTS) przez kapitana. Sam kapitanat, tak jak już wspomniałem, mieści się gdzie indziej i jest to ten budynek -> KLIK

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne można ją określić również mianem wieży dyspozycyjnej, służącej do bezpośredniego nadzoru portu (za pomocą systemu VTS) przez kapitana. Sam kapitanat, tak jak już wspomniałem, mieści się gdzie indziej i jest to ten budynek -> KLIK

 

Witam :Salut:

Zadzialala mi wyobraznia i zrobilem taka prozwizoryczna symulacje

tak to wyglodalo bylo za lasem,mysle ze albo to bylo blisko granicy albo juz w Niemczech. hmmmm??? :g: moze to juz nie istnieje,bo pamietam to sprzed wielu lat z wakacji 79r,jak sie szlo do Ahlbeck DDR:)a wtedy z ojcem na jego dowod osobisty:) to bylo chyba blizej,nurtuje mnie jednak do dzis.

to cos.JPG

Edytowane przez ORJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mogę się mylić, tak więc czy jest ktoś kto może to zweryfikować na 100% - potwierdzić albo zaprzeczyć?

 

Przepraszam, że z takim opóźnieniem, ale zweryfikować mogę z pewnością 100%.

Budowany stadion PGE Arena w ogóle nie zmieścił się na panoramie. W rzeczywistości byłby widoczny kilka stopni w prawo od zespołu trzech kominów na prawej krawędzi panoramy (Elektrociepłownia Wybrzeże). Wydaje mi się, że za budowę stadionu bierzesz dźwigi Portu Północnego.

 

Poza tym to bardzo fajne zdjęcie. Półwysep widzę z Gdańska doskonale (z wysokości ok. 70 m.n.p.m.) i czasem obserwuję podobne miraże właśnie w jego kierunku. W prostej linii do miasta Hel mam dokładnie 30 kilometrów. W letnie noce przez teleskop byłem w stanie rozpoznać treść obrazu wyświetlanego gdzieś w Helu na telebimie :) Jeden jedyny raz widoczność była tak doskonała, że udało się zidentyfikować obracającą się antenę radarową na latarni morskiej w Helu - przypuszczam, że jej długość to 3-4 metry.

 

Myślę, że dalekie obserwacje znad Bałtyku zasługują na więcej miejsca na tym forum :_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A nikt z mieszkańców Pomorza nie prowadzi obserwacji hałdy w Wiślince? W 1997 r., gdy pierwszy raz, jako dziecko,, jechałem nad morze, byłem pod wrażeniem wielkiej białej góry widocznej z samochodu. Potem widziałem ją z wieży kościoła w Gdańsku. W 2009 r. znowu byłem w Trójmieście, ale ani z wieży kościelnej, ani z samochodu, nie widziałem hałdy. Chyba nie było widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam!

Wydaje mi się, że dzisiaj miała miejsce superrefrakcja terestryczna, ale mogę się mylić. W każdym razie za Helem było widać coś dziwnego – chmury, miraż, a może to i to. Nie wiem. Zastanawia mnie czy maszt czy coś podobnego mógłby być mirażem czegoś dalekiego, zważywszy, że za Helem nic w pobliżu nie ma.

1. Przed wschodem Słońca:

43843971.th.jpg

2. Kilka minut po wschodzie Słońca:

18610417.th.jpg

3. i po godz. 7:

95704945.th.jpg

Miejsce z którego zrobiłam fotki jest zaznaczone na mapce, którą otrzymałam od Mateusza przy okazji Wysoczyzny Elbląskiej:

http://www.heywhatsthat.com/?view=UMC5PDS9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wydaje mi się, że dzisiaj miała miejsce superrefrakcja terestryczna, ale mogę się mylić. W każdym razie za Helem było widać coś dziwnego – chmury, miraż, a może to i to. Nie wiem. Zastanawia mnie czy maszt czy coś podobnego mógłby być mirażem czegoś dalekiego, zważywszy, że za Helem nic w pobliżu nie ma.

Ciekawe, ciekawe... ten górny pasek to ewidentnie chmura, ale zastanawia mnie to co poniżej. W sumie to może być tylko i wyłącznie linia Bałtyku, ale faktycznie jakaś nienaturalnie rozciągnięta w pionie. Jakiś miraż mógł zajść. Ten duży ciemny obiekt ponad mierzeją to statek? Też jakiś rozciągnięty w pionie jak na moje oko, ale trochę późno już więc mogę widzieć różne dziwne rzeczy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na pierwszym zdjęciu wyraźnie widzę maszt, bynajmniej nie żaglowca :)

W którym kierunku było robione zdjęcie? Najbliższe wysokie maszty w tej okolicy to RTCN Pieczewo k. Olsztyna i średniofalowy w Obwodzie Kaliningradzkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ta niższa ciemna linia (nad którą jest rozciągnięty w pionie statek) odpowiada warstwie powietrza, w której występuje największa zmiana temperatury, a obserwator był tylko trochę wyżej. Światło jest w tej warstwie najsilniej uginane, w związku z czym z tamtego kierunku dociera go do obserwatora mniej i powstaje efekt ciemnej linii.

Widziałem podobną rzecz 2 lata temu w górach, gdy schodziłem z Czarnej Kopy na Sowią Przełęcz w dniu z silną inwersją na około 1300 m. Krótko przed przejściem z przejrzystego upału do mglistej lodówki linia horyzontu naraz zrobiła się ciemna, całkiem jak tutaj.

A coś masztowatego rzeczywiście widać... Obiekt jest pionowy, więc efekty optyczne tu już nie wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi.

Obszar, który widzę w linii prostej patrząc w stronę morza, zawarty jest w granicach od kościoła pw Bożego Ciała w Helu do masztu RTON Jagodnik na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Wydaje mi się, że RTCN Pieczewo - gdyby go było widać - to byłby przed masztem Jagodnik w stronę Gdańska, więc poza polem widzenia. Jeśli ten maszt średniofalowy w Obwodzie Kaliningradzkim jest bliżej granicy z Litwą niż naszej to być może i on.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niezbyt precyzyjnie napisałam co widzę, więc lepiej będzie widoczne na zdjęciu:

http://img27.imageshack.us/img27/9702/horyzont1.jpg

Jagodnik:

http://img851.imageshack.us/img851/357/jagodnik.jpg

Wygląda na to, że Bolszakowie jest niejeden maszt, nic nie ma odnośnie okolic Yantarnyy i Donskoye

http://www.predavatel.com/ru/2/kaliningrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten maszt nie daje mi spokoju.

 

W Kaliningradzie jest jeden spory maszt

Maszt jest również w Bałtijsku - współrzędne: 54°40'54.22"N, 19°55'24.60"E

 

Spore odległości - do Bałtijska jest 90km, do tego drugiego masztu - 120km

 

Jeżeli autor wyrazi zgodę - mogę umieścić jego zdjęcie na forum o technice radiowej, tam jest parę maniaków stacji ze Wschodu, może oni rozpoznają ten maszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się jeszcze raz.

Miejsce z którego zrobiłam fotki jest zaznaczone na mapce, którą otrzymałam od Mateusza przy okazji Wysoczyzny Elbląskiej:

http://www.heywhatst.../?view=UMC5PDS9

Jeśli miejsce jest zaznaczone prawidłowo to widzimy na zdjęciu coś ... czego nie ma. Nie ma takiej opcji aby za Helem coś się złapało, spójrzcie na linię prowadzącą do najdalej wysuniętego fragmentu obwodu Kaliningradzkiego:

Przechwytywanie.JPG

 

Pozostaje więc tylko ufo, hiperwysoki maszt który musiałby stać gdzieś na Litwie albo wędka rybaka z helu która została rozciągnięta przez miraż :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozostaje więc tylko ufo, hiperwysoki maszt który musiałby stać gdzieś na Litwie albo wędka rybaka z helu która została rozciągnięta przez miraż :lol:

 

Kierunek się nawet zgadza, ale takiej odległości taki obiekt nie może być aż tak wyraźny.

 

Moim zdaniem może być to maszt pomiarowy na Helu, ale nie wiem, czy taki się tam znajduje.

Ewentualnie można zrobić fotkę w nocy z dłuższym naświetlaniem i sprawdzić czy maszt ma oświetlenie.

 

Jakby był to maszt pomiarowy na Helu, byłoby widać też inne wyższe obiekty, np. latarnie morską itp. Maszty pomiarowe nie są aż tak wysokie, a na pewno nie takie masywne jak obiekt ze zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakby był to maszt pomiarowy na Helu, byłoby widać też inne wyższe obiekty, np. latarnie morską itp. Maszty pomiarowe nie są aż tak wysokie, a na pewno nie takie masywne jak obiekt ze zdjęcia

 

Myślę jednak, że maszty pomiarowe są nieco wyższe niż latarnie. Ta na Helu ma ok 40m a maszty pomiarowe najczęściej powyżej 70 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.