Skocz do zawartości

Dalekie widoki na północy kraju


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Zbliża się okres wyjazdów wakacyjnych, a jeżeli już na wakacje, to np. na północ kraju - Pojezierze i Pomorze... Jak się okazuje wyjazd tego typu nie musi być nudny dla dalekiego obserwatora. Kiedy na Monciaku w Sopocie nie ma gdzie już postawić nogi przez pielgrzymki turystów z całego kraju a w Mrągowie znudzi się słuchanie wszechobecnego języka niemieckiego na deptakach, warto odwiedzić punkty, które przedstawiam poniżej. Niektóre z nich zaskoczyły mnie bardzo, jak np. Szeska Góra (309 m npm; 54°11'3.00"N, 22°19'57.77"E) górująca w Paśmie Szeskim w powiecie Oleckim. Widok z Szeskiej na ponad 70 km nie może zaskakiwać, jako że przewyższa ona okolice o ok. 60m. Znajduje się na niej rezerwat cisowy, ale gdzieniegdzie znajdują się odkryte polany.

 

Najwyższym wzniesieniem Pojezierza jest Dylewska Góra (312 m npm; 53°32'58.44"N,19°56'25.49"E), której przyglądał się Ulrich von Jungingen podczas bitwy pod Grunwaldem, jako że znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie wspomnianej miejscowości. Widoki z Wielkiej Wsi znajdującej się na szczycie zaskakują, gdyż sięgają 80 km pod Zalew Wiślany a wprawne oko dopatrzy się przy dobrej widoczności wzniesień koło Ciechanowa... Ciekawe miejsce.

 

Kolejny punkt to już Pomorze, ok. 40 km od 3miasta, najwyższe wzniesienie polskich nizin, czyli Wieżyca (329 m npm). Widoki z góry zaskoczą niejednego, a jak pokazuje symulacja oko sięga tu aż po moreny koło 3miasta, a zatem Forumowicze z linii brzegowej również mają szanse (i chyba nawet szybciej niż vice versa) dostrzec ją na horyzoncie.

 

Kolejny punkt to Rowokół (114 m npm; 54°39'18.22"N, 17°12'21.68"E), czyli ostatnia deska ratunku turysty dalekiego obserwatora, który odwiedza Łebę lub Słowiński Park Narodowy. Górka znajduje się 6 km od linii brzegowej i oferuje widoki takie, jak tutaj lub tutaj a sama wierza na szczycie prezetuje się tak. Tak swoją drogą na Pomorzu o tym pomyślą, a na Jurze nikt... Symulacja pokazuje, że szału może tam nie znajdziemy, ale przynajmniej sfotografować można odległe o ponad 20 km zabudowania słupskie, a może także dostrzec jakiś odległy statek na morzu.

 

Kolejne miejscówki to Święta (54° 6'34.93"N, 16°39'30.77"E) i Czarcia Góra (54° 4'0.35"N, 16°44'59.25"E), o których w zasadzie nie ma co wspominać, bo od widoków z ich zalesionych szcztów lepsza będzie rybka przy plaży, natomiast dużo poważniej przedstawia się wieża obserwacyjna (54° 7'17.21"N, 16°42'0.05"E) na wzniesieniu koło Polanowa, którego nazwy nie znalazłem. Natomiast sama wieża i widoki z niniejszej zawstydziłyby nawet beskidzkie platformy widokowe dla DO. Niestety nie wiem jak z jej dostępnością, ale sądząc po metodzie wejścia nie jest to raczej miejsce dostępne dla 'matki z dzieckiem'. Jednak widok po samo morze robi wrażenie!

 

Ostatni punkt znajduje się już na zachodzie kraju na Wyspie Wolin i jest to Góra Grzywacz (53°57'7.96"N, 14°29'58.24"E), która szczyci się mianem najwyższego klifu polskiej linii brzegowej. Ale to mało... Miejsce to jest najbardziej szczególne pod względem dalekich obserwacji, gdyż dostarcza widoki działające na wyobraźnie. Znajdziemy stąd odległe o 90 km (!) wzniesienia na Wyspie Rugii, zabudowania Szczecina i statki na morzu 40 km od portu. To może być bardzo ciekawe miejsce, może nawet się tam w tym roku wybiorę :)

 

A kończąc tę wyliczanke apeluję raz jeszcze do mieszkańców Pomorza o potwierdzenie lub zanegowanie fotografią (najlepiej) lub relacją słowną legendy, iż z polskiej linii brzegowej widać światło latarni morskiej na Bornholmie. Wspominali już o tym wiarygodni ludzie, ale widoki na 95 km z wydm lub plaży jakoś nie chcą mi się pomieścić w głowie.

 

Pozdrawiam,

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny punkt to już Pomorze, ok. 40 km od 3miasta, najwyższe wzniesienie polskich nizin, czyli Wieżyca (329 m npm). Widoki z góry zaskoczą niejednego, a jak pokazuje symulacja oko sięga tu aż po moreny koło 3miasta, a zatem Forumowicze z linii brzegowej również mają szanse (i chyba nawet szybciej niż vice versa) dostrzec ją na horyzoncie.

potwierdzam, Wieżyca jest świetnie widoczna z Rębiechowa (dla niewtajemniczonych nietrójmiejszczan ;) - okolice gdańskiego lotniska), a dokładniej z budynku Intela, od drugiego półpiętra wzwyż :)

 

Kolejny punkt to Rowokół (114 m npm; 54°39'18.22"N, 17°12'21.68"E), czyli ostatnia deska ratunku turysty dalekiego obserwatora, który odwiedza Łebę lub Słowiński Park Narodowy.

 

Nie zapominajmy o dalekich widokach z latarnii morskich, np. Stilo. A swoją drogą, widoki z Rowokołu (tj. z wierzy :ha:, w końcu Kaszubi to z reguły ludzie mocno wieżący :D) kapitalne, nie tylko na dwa największe jeziora SPN...

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apeluję raz jeszcze do mieszkańców Pomorza o potwierdzenie lub zanegowanie fotografią (najlepiej) lub relacją słowną legendy, iż z polskiej linii brzegowej widać światło latarni morskiej na Bornholmie. Wspominali już o tym wiarygodni ludzie, ale widoki na 95 km z wydm lub plaży jakoś nie chcą mi się pomieścić w głowie.

 

Pozdrawiam,

M.

 

Na północy powietrze bywa bardzo przejrzyste, bowiem przy wietrze z W, czy NW często widać cumulusy chowające się za wodę, więc 100 km to żaden problem poza krzywizną Ziemi. W Norwegii, czy północnej Szwecji widzialność 200 km to standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Norwegii, czy północnej Szwecji widzialność 200 km to standard.

 

 

Potwierdzam, z okolic "Brunlanes" z górki o wysokości ok 300m na zachód od Larviku widziałem oddalone o 150-160Km duńskie wybrzeże i wysokie przybrzeżne morskie latarnie - było to z kilka razy. Pogoda wtedy nie była jakaś najlepsza z możliwych jakie tam pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
A kończąc tę wyliczanke apeluję raz jeszcze do mieszkańców Pomorza o potwierdzenie lub zanegowanie fotografią (najlepiej) lub relacją słowną legendy, iż z polskiej linii brzegowej widać światło latarni morskiej na Bornholmie. Wspominali już o tym wiarygodni ludzie, ale widoki na 95 km z wydm lub plaży jakoś nie chcą mi się pomieścić w głowie.

Mateusz, a po co z plaży?Ja wielokrotnie bywałem kiedyś w Kołobrzegu( nie tylko latem ) i za każdym razem wchodziłem na latarnie morską, żeby wypatrywać Bornholmu, oczywiście bezskutecznie, bo z tej wysokości się nie da. Ale w ostatnich latach powstało w tym mieście wiele nowych "wieżowców", moze stamtąd światło latarni jest do uchwycenia. Poza tym Bornholm nie jest płaski jak stół, moze i coś tam dało by sie dojrzeć oprócz latarni. Nawet z ciekawości robiłem symulację w what"s that? i tam wyszło, że gdyby Kołobrzeg miał taką wieżę widokowa jak w Berline (bo dla takiej wysokosci robiłem symulację - ponad 300 m), to Bornholm byłby widoczny.

Tak a propos widzailności przez morza, to może warto by o tym załozyć osobny wątek na forum - może ktos dysponuje jakimis ciekawymi zdjęciami, albo relacjami? Ja np. byłem chyba w 91' na Krymie i tam zdobywaliśmy różne szczyty w Górach Krymskich (m in. mityczny Czatyrdah ). Wtedy oczywiście tego nie wiedziałem, ale teraz zrobiłem symulację w whats'ie i wyszło,że z niektórych szczytów ( i to juz powyżej 1200 m npm. ) widać Turcję, a konkretnie niektóre pasma obok przylądka Sinopa. Było by to wiec ok. 300 km ! Ciekawe, czy gdzieś w sieci są opublikowane takie zdjęcia? Lub inne z innych mórz równie ciekawe (wiem, że na forum i w DO było juz ich kilka )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ja wielokrotnie bywałem kiedyś w Kołobrzegu( nie tylko latem ) i za każdym razem wchodziłem na latarnie morską, żeby wypatrywać Bornholmu, oczywiście bezskutecznie, bo z tej wysokości się nie da. (...)

Być może czasami znaczenie ma nie tylko miejsce, z którego się patrzy ale również "okoliczności przyrody".

Jakiś czas temu na A4U toczyła się dyskusja dotycząca superrefrakcji, zjawiska które tłumaczy, dlaczego niekiedy można zobaczyć więcej niż zazwyczaj. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

dawno nic nie udało mi się sfotografować nic ciekawego, chociaż forum przegladam na bieżąco.

będąc na wybrzeżu udał mi sie uchwycić ze wzgórza Gosań w Międzyzdrojach wyspę Greifswalder (na pierwszym planie) i chyba (za nią) Rugię. Odległość nie porażająca,(ok 70-80km do Rugii), ale taka ciekawostka :)

P8040032.JPG

P8040018.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dawno nic nie udało mi się sfotografować nic ciekawego, chociaż forum przegladam na bieżąco.

będąc na wybrzeżu udał mi sie uchwycić ze wzgórza Gosań w Międzyzdrojach wyspę Greifswalder (na pierwszym planie) i chyba (za nią) Rugię. Odległość nie porażająca,(ok 70-80km do Rugii), ale taka ciekawostka :)

Skromność Rafale jest w cenie, ale nie przesadzaj. Super ujęcia! Z pomorza jeszcze nigdy dalekich obserwacji nie widziałem w necie. Spróbuję potwierdzić te obserwacje i wrzucę na DO.

 

PS. A jak się udały wakacje? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromność Rafale jest w cenie, ale nie przesadzaj. Super ujęcia! Z pomorza jeszcze nigdy dalekich obserwacji nie widziałem w necie. Spróbuję potwierdzić te obserwacje i wrzucę na DO.

 

PS. A jak się udały wakacje? :)

 

 

Dzięki, udały się :)

Właśnie jak możesz to potwierdź je bo tak na 100% nie jestem pewien tej Rugii. Początkowo myślałem że to Bornholm ale po sprawdzeniu w Hey what's -nie możliwe. No i w ogóle nie w tą stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to jest dokładnie zrobione i gdzie znalazłeś takie zdjęcie? :)

Zdjęcie znalezione na najpotężniejszym narzędziu dla dalekiego obserwatora czyli GE, a dokładniej Panormaio :) Zdjęcie z latarni morskiej na Greifswalderze.

 

A tu masz z najwyższego szczytu na Rugii, który nie wiem jak się nazywa :(

 

http://static2.panoramio.com/photos/original/10522189.jpg

 

PS. Kto chętny na jednodniowy wypad DO w ciemno na Wolin? :D

PS2. Na najwyższym wzniesieniu widocznym na Twojej fotce znajduje się taki oto piękny Schloss - klik. Podejrzewam, że przez obiektywy Zbyszka lub Rafała oglądalibyśmy z Gosania złote zęby u niemieckich turystów ;)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie znalezione na najpotężniejszym narzędziu dla dalekiego obserwatora czyli GE, a dokładniej Panormaio :) Zdjęcie z latarni morskiej na Greifswalderze.

 

popatrz, przeglądałem te zdjęcia z panoramio i nie natknąłem się na nie :)

Edytowane przez vrg
nie zamknięte tagi cytatu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, jeżeli generowałeś heya, to wiesz już, że jeżeli robiłeś foty kilka kadrów na prawo, to miałeś szanse trafić Jasmund a to oznacza 85 km czyli wg mojej wiedzy druga co do odległości po Bornholmie z Kołobrzegu możliwa obserwacja z naszej linii brzegowej. Masz...? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, jeżeli generowałeś heya, to wiesz już, że jeżeli robiłeś foty kilka kadrów na prawo, to miałeś szanse trafić Jasmund a to oznacza 85 km czyli wg mojej wiedzy druga co do odległości po Bornholmie z Kołobrzegu możliwa obserwacja z naszej linii brzegowej. Masz...? :)

 

 

mam coś takiego jeszcze ale nie dam głowy czy to jest kadr w prawo, bo nie robiłem po kolei tych zdjec :(

P8040031.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam coś takiego jeszcze ale nie dam głowy czy to jest kadr w prawo, bo nie robiłem po kolei tych zdjec :(

Hehe... wygląda obiecująco, ale przyznam, że to będzie jedna z najtrudniejszych identyfikacji w historii DO :D Są tu jakieś punkty odniesienia poza falami...? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... wygląda obiecująco, ale przyznam, że to będzie jedna z najtrudniejszych identyfikacji w historii DO :D Są tu jakieś punkty odniesienia poza falami...? ;)

 

Nie sądzę, tak to jest jak sie robi zdjecia z rodzinka i na szybko jakies widoczki w "miedzyczasie" :)

poza tym nie przypuszczałem, że można stamtąd tak daleko sięgnąć :)

 

A skąd w Kołobrzegu widać bornholm, bo z latarni mi nie wykazało.

Pamiętam w zeszłym roku w Darłówku w nocy było widać z wydm światło dalekiej latarni gdzieś mniej wiecej na północ - i to pewnie też był Bornholm

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam coś takiego jeszcze ale nie dam głowy czy to jest kadr w prawo, bo nie robiłem po kolei tych zdjec :(

To jednak nie jest Jasmund... :( Wg Google Earth powinien być cztery razy szerszy niż Greifswalder, wysoki (>120 m npm) na całej swojej długości i już nic nie powinno być widać bardziej na prawo. Na fotce natomiast jest inaczej.

 

Inna sprawa co na niej widać. Niestety - poddaje się.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja niestety nie miałem tej przyjemności wypatrywać wysp znad bałtyckiej plaży, bo byłem nieco dalej na wschód - we Władysławowie :) Co najwyżej mogłem wypatrywać platformy wiertniczej Petrobaltic z Rozewia, ale nie udało się. Zrobiłem kilka fotek, jednak widoczność nie nastrajała, więc odległości obserwacji nie są tak imponujące.

 

1.z wieży domu rybaka - Władysławowo (ok.45 m) - 54,745235 18,396606

 

Gdynia (ok.30 km)

P1050970.JPG P1050979.JPG

 

Wieżyca (329m) - najwyższe wzniesienie polskich nizin - 66 km

P1050993.JPG

 

2.z domku w Cetniewie - 54,800437 18,383303

 

maszt RTCN Gdańsk-Chwaszczyno - 40 km (w nocy widoczne były migające światła)

P1050865.JPG

 

3.z nabrzeża portowego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni - 54,518342 18,558826

 

Port Północny w Gdańsku (15 km)

P1050755.JPG

 

4. z molo w Sopocie - 54,448085 18,575392

 

Mierzeja Helska w ok.Jastarni i Juraty (23-30 km)

P1050815.JPG P1050799.JPG

 

5. z Wieżycy (329m) - 54,226407 18,130875

 

Widok w kier.północnym - po prawej stronie widoczne wzgórza w ok.Żelazna lub Krokowej- blisko Bałtyku. Ciekawostką jest, że na wieży widokowej na tej górze słyszalne były stacje radiowe nawet z południowej Polski. Natomiast telefon znajdował także rosyjskie sieci komórkowe.

P1050902.JPG

P1050970.JPG

Edytowane przez kowalTM
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak nie jest Jasmund... :( Wg Google Earth powinien być cztery razy szerszy niż Greifswalder, wysoki (>120 m npm) na całej swojej długości i już nic nie powinno być widać bardziej na prawo. Na fotce natomiast jest inaczej.

 

Inna sprawa co na niej widać. Niestety - poddaje się.

 

Niestety też nie wiem co tam widac :(

Najpierw czesałem horyzont lornetką i raczej w prawo od Greifswalder nic już nie dostrzegłem większego i konkretnego. Być może widoczność tego dnia nie pozwalała na więcej...

5 lat temu z tego samego miejsca robiłem kilkanaście zdjęć horyzontu, ale gdy stwierdziłem, że nie widać tam nic poza jakimiś wysepkami - po prostu je usunąłem z kompa :Boink: czego bardzo żałuję. No ale wtedy jeszcze nie byłem tak wielkim pasjonatem DO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, jeżeli generowałeś heya, to wiesz już, że jeżeli robiłeś foty kilka kadrów na prawo, to miałeś szanse trafić Jasmund a to oznacza 85 km czyli wg mojej wiedzy druga co do odległości po Bornholmie z Kołobrzegu możliwa obserwacja z naszej linii brzegowej. Masz...? :)

Skąd masz pewnośc, że z Kołobrzegu widac Bornholm? Czyżbyś miał jakieś zdjęcie w zanadrzu?

Wielokrotnie byłem w Kołobrzegu i za każdym razem wchodziłem na latarnię i nic... . Wiem, że to żaden dowód, ale kiedy robiłem symulację na Hey-u z wybrzeża w Kołobrzegu, dopiero kiedy wrzuciłem wysokość równą wieży widokowej w Berlinie (ponad 300 m )Bornholm pokazał się.

Inna sprawa, że chyba teraz już nie trzeba próbować z latarni. W Kołobrzegu wybudowało się w ostatnich latach zdaje się kilka "wieżowców" koło portu i może taka wysokośc już wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz pewnośc, że z Kołobrzegu widac Bornholm? Czyżbyś miał jakieś zdjęcie w zanadrzu?

Jakbym miał, to bym pokazał. :)

 

Potrzeba tu dwóch zdań wyjaśnień. O widoczności nie samego Bornholmu, tylko światła latarni morskiej na niej (podejrzewam, że tej na SW wyspy), usłyszałem od osoby, która spędziła w tym rejonie rok non stop spoglądając na linie horyzontu na morzu. Ponoć światło było widoczne dosyć często, dzięki czemu dużo innych osób potwierdza błyski świetlne dochodzące z azymutu Bornholmu właśnie. Co ciekawe, błyski widać było nawet z poziomu wydm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.