Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mam coś takiego jeszcze ale nie dam głowy czy to jest kadr w prawo, bo nie robiłem po kolei tych zdjec :(

To jednak nie jest Jasmund... :( Wg Google Earth powinien być cztery razy szerszy niż Greifswalder, wysoki (>120 m npm) na całej swojej długości i już nic nie powinno być widać bardziej na prawo. Na fotce natomiast jest inaczej.

Inna sprawa co na niej widać. Niestety - poddaje się.

Edytowane przez mateusz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam,

ja niestety nie miałem tej przyjemności wypatrywać wysp znad bałtyckiej plaży, bo byłem nieco dalej na wschód - we Władysławowie :) Co najwyżej mogłem wypatrywać platformy wiertniczej Petrobaltic z Rozewia, ale nie udało się. Zrobiłem kilka fotek, jednak widoczność nie nastrajała, więc odległości obserwacji nie są tak imponujące.

1.z wieży domu rybaka - Władysławowo (ok.45 m) - 54,745235 18,396606

Gdynia (ok.30 km)

P1050970.JPG P1050979.JPG

Wieżyca (329m) - najwyższe wzniesienie polskich nizin - 66 km

P1050993.JPG

2.z domku w Cetniewie - 54,800437 18,383303

maszt RTCN Gdańsk-Chwaszczyno - 40 km (w nocy widoczne były migające światła)

P1050865.JPG

3.z nabrzeża portowego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni - 54,518342 18,558826

Port Północny w Gdańsku (15 km)

P1050755.JPG

4. z molo w Sopocie - 54,448085 18,575392

Mierzeja Helska w ok.Jastarni i Juraty (23-30 km)

P1050815.JPG P1050799.JPG

5. z Wieżycy (329m) - 54,226407 18,130875

Widok w kier.północnym - po prawej stronie widoczne wzgórza w ok.Żelazna lub Krokowej- blisko Bałtyku. Ciekawostką jest, że na wieży widokowej na tej górze słyszalne były stacje radiowe nawet z południowej Polski. Natomiast telefon znajdował także rosyjskie sieci komórkowe.

P1050902.JPG

P1050970.JPG

Edytowane przez kowalTM
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jednak nie jest Jasmund... :( Wg Google Earth powinien być cztery razy szerszy niż Greifswalder, wysoki (>120 m npm) na całej swojej długości i już nic nie powinno być widać bardziej na prawo. Na fotce natomiast jest inaczej.

Inna sprawa co na niej widać. Niestety - poddaje się.

Niestety też nie wiem co tam widac :(

Najpierw czesałem horyzont lornetką i raczej w prawo od Greifswalder nic już nie dostrzegłem większego i konkretnego. Być może widoczność tego dnia nie pozwalała na więcej...

5 lat temu z tego samego miejsca robiłem kilkanaście zdjęć horyzontu, ale gdy stwierdziłem, że nie widać tam nic poza jakimiś wysepkami - po prostu je usunąłem z kompa :Boink: czego bardzo żałuję. No ale wtedy jeszcze nie byłem tak wielkim pasjonatem DO :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafale, jeżeli generowałeś heya, to wiesz już, że jeżeli robiłeś foty kilka kadrów na prawo, to miałeś szanse trafić Jasmund a to oznacza 85 km czyli wg mojej wiedzy druga co do odległości po Bornholmie z Kołobrzegu możliwa obserwacja z naszej linii brzegowej. Masz...? :)

Skąd masz pewnośc, że z Kołobrzegu widac Bornholm? Czyżbyś miał jakieś zdjęcie w zanadrzu?

Wielokrotnie byłem w Kołobrzegu i za każdym razem wchodziłem na latarnię i nic... . Wiem, że to żaden dowód, ale kiedy robiłem symulację na Hey-u z wybrzeża w Kołobrzegu, dopiero kiedy wrzuciłem wysokość równą wieży widokowej w Berlinie (ponad 300 m )Bornholm pokazał się.

Inna sprawa, że chyba teraz już nie trzeba próbować z latarni. W Kołobrzegu wybudowało się w ostatnich latach zdaje się kilka "wieżowców" koło portu i może taka wysokośc już wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skąd masz pewnośc, że z Kołobrzegu widac Bornholm? Czyżbyś miał jakieś zdjęcie w zanadrzu?

Jakbym miał, to bym pokazał. :)

Potrzeba tu dwóch zdań wyjaśnień. O widoczności nie samego Bornholmu, tylko światła latarni morskiej na niej (podejrzewam, że tej na SW wyspy), usłyszałem od osoby, która spędziła w tym rejonie rok non stop spoglądając na linie horyzontu na morzu. Ponoć światło było widoczne dosyć często, dzięki czemu dużo innych osób potwierdza błyski świetlne dochodzące z azymutu Bornholmu właśnie. Co ciekawe, błyski widać było nawet z poziomu wydm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Potrzeba tu dwóch zdań wyjaśnień. O widoczności nie samego Bornholmu, tylko światła latarni morskiej na niej (podejrzewam, że tej na SW wyspy), usłyszałem od osoby, która spędziła w tym rejonie rok non stop spoglądając na linie horyzontu na morzu. Ponoć światło było widoczne dosyć często, dzięki czemu dużo innych osób potwierdza błyski świetlne dochodzące z azymutu Bornholmu właśnie. Co ciekawe, błyski widać było nawet z poziomu wydm.

Też widziałem błyski latarni na Bornholmie z Darłowka, o czym pisałem wyżej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to co innego, już rozumiem. O widoczności światła też wielokrotnie słyszałem i czytałem, nie tylko w internecie.

Aczkolwiek nie obraziłbym się, gdyby kiedyś na DO pojawiło się zdjęcie Bornholmu, chociażby z samolotu wycieczkowego, jakie często latają nad naszym wybrzeżem "wożąc" wczasowiczów, tym bardziej, że Bornholm nie jest płaski jak stół i nie tylko latarnię dałoby się z takiej wysokości zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aczkolwiek nie obraziłbym się, gdyby kiedyś na DO pojawiło się zdjęcie Bornholmu, chociażby z samolotu wycieczkowego, jakie często latają nad naszym wybrzeżem "wożąc" wczasowiczów, tym bardziej, że Bornholm nie jest płaski jak stół i nie tylko latarnię dałoby się z takiej wysokości zobaczyć.

Z polskiego wybrzeża Bornholmu oczywiście nie widać, ale ze szwedzkiego owszem. Najmniejsza odległość do wyspy z okolic m.Kaseberga w Skanii wynosi 45 km. Jednak samo wybrzeże jest niewidoczne. Widać głównie tereny położone powyżej 100 m n.p.m. , w tym najwyższy punkt Bornholmu o wys. 162 m.

Na tym zdjęciu widać Bornholm ze szwedzkiego Kaseberg .

Swoją drogą szkoda, że w okolicach naszego wybrzeża w okolicach Kołobrzegu czy Darłowa nie ma żadnego większego wzniesienia ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z polskiego wybrzeża Bornholmu oczywiście nie widać, ale ze szwedzkiego owszem. Najmniejsza odległość do wyspy z okolic m.Kaseberga w Skanii wynosi 45 km. Jednak samo wybrzeże jest niewidoczne. Widać głównie tereny położone powyżej 100 m n.p.m. , w tym najwyższy punkt Bornholmu o wys. 162 m.

Na tym zdjęciu widać Bornholm ze szwedzkiego Kaseberg .

Swoją drogą szkoda, że w okolicach naszego wybrzeża w okolicach Kołobrzegu czy Darłowa nie ma żadnego większego wzniesienia ...

No, no, niezłą fotkę udało ci się znaleźć. Na pierwszy rzut oka to wygląda jak widok na drugą stronę jakiegoś jeziora, a tu proszę, Bornholm.

Widzę, że na forum i DO królują teraz tematy morskie, zresztą nie ma co się dziwić, sezon urlopowy w pełni.

Tak a propos mój upragniony urlop też już zbliża się wielkimi krokami, więc może i mnie coś ciekawego uda się "złowić"...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawy jestem czy przy dobrej widoczności z Wieżycy można zobaczyć może, a Wieżycę przy ekstreamlnych warunkach np. z półwyspu helskiego.

No i mamy już odpowiedź- widać Bałtyk! Oczywiście biorąc pod uwagę 35metrową platformę widokową ale to bardzo bardzo niewielki fragmencik pomiędzy ujściem Wisły a Kątami Rybackimi. Odległość od 63 do 73 km. Jest to jednocześnie najdalszy "obiekt" możliwy do zaobserwowania z Wieżycy. Ponadto widać np wzniesienia koło Żarnowca - 60km oraz wzniesienia koło Chojnic - 70km.

tutaj link do symulacji na heyu - pamiętaj aby włączyć "Visibility cloak" w terenie :)

Edytowane przez vrg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie są to powalające odległości i biorąc pod uwage fakt, że na północy powietrze jest na ogół bardziej przejrzyste niż na Śląsku to dość takie obserwacje można wykonac dośc często przy napływie świeżego powietrza z kier W do N. Wtedy widzialnośc z regóły przekracza 100 km. Jednak bardziej interesujące moga byc inwersje, które w przeciwieństwie do gór zdarzaja się nad morzem w ciepłe dni. Wtedy najniższa warstwa powietrza ochładza sie od powierzchni morza i umożliwia zajrzenie pod horyzont. Tu trzeba trafić jeszcze na dobrą widzialność z czym w takich warunkach jest już trudno i tu jest wyzwanie dla DO. Kto wie czy nie dałoby sie wtedy ujrzeć Bornholm?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kto wie czy nie dałoby sie wtedy ujrzeć Bornholm?

Czyli co kolejne wyzwane aby sprawdzić przy jak extremalnym rozkładzie temperatury można zajrzeć przez wodę do Szwecji ? :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i mamy już odpowiedź- widać Bałtyk! Oczywiście biorąc pod uwagę 35metrową platformę widokową ale to bardzo bardzo niewielki fragmencik pomiędzy ujściem Wisły a Kątami Rybackimi. Odległość od 63 do 73 km. Jest to jednocześnie najdalszy "obiekt" możliwy do zaobserwowania z Wieżycy.

Symulacja, do której link podałeś pokazuje, że dalszymi obiektami do zaobserwowania z Wieżycy są wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej - mi pokazało TEN PUNKT (dystans ok. 93 km)

ps. nie chciałem robić printscreena, żeby nie naruszać praw autorskich

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Symulacja, do której link podałeś pokazuje, że dalszymi obiektami do zaobserwowania z Wieżycy są wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej - mi pokazało TEN PUNKT (dystans ok. 93 km)

Faktycznie spory kawałek drogi jak na niziny. Pytanie czy w Elblągu stoi coś wysokiego (maszt, wieżowiec), który dałoby się z Wieżycy zobaczyć. Bo to, że widać punkt oddalony na mapie o 90 km w praktyce tam na szczycie góry nie znaczy nic.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

My tutaj nie czepiamy sie takich rzeczy:P zwłaszcza że to symulacja. Co innego fotografie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

z wzniesień w okolicach Gdańska czy Pruszcza regularnie widać Wysoczyznę Elbląską.

A co do tej symulacji, w tym kierunku masz najwyższe wzniesienie Wysoczyzny, Milejewską Górę (197 m n.p.m.) - choć mam wątpliwości, czy symulacja wskazała dokładnie jej wierzchołek.

Swoją drogą, muszę się wkrótce wybrać na Wieżycę, dawno nie byłem... wiecie, jak coś jest pod nosem, to często tego nie zauważamy ;)

Edytowane przez panasmaras

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Faktycznie masz racje co do tego Elbląga. Ja w ogóle nie wziąłem pod uwagę terenów po drugiej stronie Wisły :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w ogóle nie wziąłem pod uwagę terenów po drugiej stronie Wisły :D

nawet beznadziejnie płaskie Żuławy gdzieś się muszą skończyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panasmarasku, próbuj jeszcze celować w kierunku Dylewskiej Góry, bo z tego co widzę jest tam wieża więc powinna być oświetlona. Choć to aż 140km to możliwe że jakieś wzniesienie na płd by Ci się rzuciło w oczy.

Na wieczór proponuję wypatrywać maszt na Pieczewie w Olsztynie. Sądzę że z odległości 160km nie ma takiej siły żeby nie udało się go dojrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i mamy już odpowiedź- widać Bałtyk!

Potwierdzam!

Dziś wybrałem się na Wieżycę, żeby sprawdzić, jak to jest z tym Bałtykiem. I faktycznie, jakiś tam wycinek ledwo sobie majaczył (bez zalinkowanej symulacji miałbym spore problemy z odszukaniem, pewnie spodziewałbym się albo "szerszego dostępu do morza" albo żadnego). Swoją drogą, w lidletce błękitną linię brzegową było widać wszędzie, nawet w kierunku południowym :szczerbaty:

Panasmarasku, próbuj jeszcze celować w kierunku Dylewskiej Góry, bo z tego co widzę jest tam wieża więc powinna być oświetlona. Choć to aż 140km to możliwe że jakieś wzniesienie na płd by Ci się rzuciło w oczy.

Na wieczór proponuję wypatrywać maszt na Pieczewie w Olsztynie. Sądzę że z odległości 160km nie ma takiej siły żeby nie udało się go dojrzeć.

Tu śmiem nieco wątpić, czy uda się wypatrzeć Dylewską. Ale popróbować można - dowiedziałem się, że wstęp na wieżę jest do godziny 21:00, więc jest szansa na wypatrzenie jakichś świateł - choć niekoniecznie przy takiej widzialności, jak dzisiejsza. Muszę się wybrać też na zwiady w okolice Elbląga, żeby wyszukać jakichs charakterystycznych punktów odniesienia (z map wynika, że na szczycie Milejewskiej Góry jest maszt - ale jaki? Ktoś z Elbląga lub okolic może potwierdzić, zaprzeczyć lub opisać?). Wtedy łatwiej będzie identyfikować obiekty. No i koniecznie trzeba zabrać kompas zamiast trzyletniego dziecka :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi