Skocz do zawartości

Dalekie widoki na północy kraju


Rekomendowane odpowiedzi

Jakbym miał, to bym pokazał. :)

 

Potrzeba tu dwóch zdań wyjaśnień. O widoczności nie samego Bornholmu, tylko światła latarni morskiej na niej (podejrzewam, że tej na SW wyspy), usłyszałem od osoby, która spędziła w tym rejonie rok non stop spoglądając na linie horyzontu na morzu. Ponoć światło było widoczne dosyć często, dzięki czemu dużo innych osób potwierdza błyski świetlne dochodzące z azymutu Bornholmu właśnie. Co ciekawe, błyski widać było nawet z poziomu wydm.

 

Też widziałem błyski latarni na Bornholmie z Darłowka, o czym pisałem wyżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał, to bym pokazał. :)

 

Potrzeba tu dwóch zdań wyjaśnień. O widoczności nie samego Bornholmu, tylko światła latarni morskiej na niej (podejrzewam, że tej na SW wyspy), usłyszałem od osoby, która spędziła w tym rejonie rok non stop spoglądając na linie horyzontu na morzu. Ponoć światło było widoczne dosyć często, dzięki czemu dużo innych osób potwierdza błyski świetlne dochodzące z azymutu Bornholmu właśnie. Co ciekawe, błyski widać było nawet z poziomu wydm.

A to co innego, już rozumiem. O widoczności światła też wielokrotnie słyszałem i czytałem, nie tylko w internecie.

Aczkolwiek nie obraziłbym się, gdyby kiedyś na DO pojawiło się zdjęcie Bornholmu, chociażby z samolotu wycieczkowego, jakie często latają nad naszym wybrzeżem "wożąc" wczasowiczów, tym bardziej, że Bornholm nie jest płaski jak stół i nie tylko latarnię dałoby się z takiej wysokości zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek nie obraziłbym się, gdyby kiedyś na DO pojawiło się zdjęcie Bornholmu, chociażby z samolotu wycieczkowego, jakie często latają nad naszym wybrzeżem "wożąc" wczasowiczów, tym bardziej, że Bornholm nie jest płaski jak stół i nie tylko latarnię dałoby się z takiej wysokości zobaczyć.

 

Z polskiego wybrzeża Bornholmu oczywiście nie widać, ale ze szwedzkiego owszem. Najmniejsza odległość do wyspy z okolic m.Kaseberga w Skanii wynosi 45 km. Jednak samo wybrzeże jest niewidoczne. Widać głównie tereny położone powyżej 100 m n.p.m. , w tym najwyższy punkt Bornholmu o wys. 162 m.

 

Na tym zdjęciu widać Bornholm ze szwedzkiego Kaseberg .

 

Swoją drogą szkoda, że w okolicach naszego wybrzeża w okolicach Kołobrzegu czy Darłowa nie ma żadnego większego wzniesienia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polskiego wybrzeża Bornholmu oczywiście nie widać, ale ze szwedzkiego owszem. Najmniejsza odległość do wyspy z okolic m.Kaseberga w Skanii wynosi 45 km. Jednak samo wybrzeże jest niewidoczne. Widać głównie tereny położone powyżej 100 m n.p.m. , w tym najwyższy punkt Bornholmu o wys. 162 m.

 

Na tym zdjęciu widać Bornholm ze szwedzkiego Kaseberg .

 

Swoją drogą szkoda, że w okolicach naszego wybrzeża w okolicach Kołobrzegu czy Darłowa nie ma żadnego większego wzniesienia ...

No, no, niezłą fotkę udało ci się znaleźć. Na pierwszy rzut oka to wygląda jak widok na drugą stronę jakiegoś jeziora, a tu proszę, Bornholm.

Widzę, że na forum i DO królują teraz tematy morskie, zresztą nie ma co się dziwić, sezon urlopowy w pełni.

Tak a propos mój upragniony urlop też już zbliża się wielkimi krokami, więc może i mnie coś ciekawego uda się "złowić"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy przy dobrej widoczności z Wieżycy można zobaczyć może, a Wieżycę przy ekstreamlnych warunkach np. z półwyspu helskiego.

No i mamy już odpowiedź- widać Bałtyk! Oczywiście biorąc pod uwagę 35metrową platformę widokową ale to bardzo bardzo niewielki fragmencik pomiędzy ujściem Wisły a Kątami Rybackimi. Odległość od 63 do 73 km. Jest to jednocześnie najdalszy "obiekt" możliwy do zaobserwowania z Wieżycy. Ponadto widać np wzniesienia koło Żarnowca - 60km oraz wzniesienia koło Chojnic - 70km.

 

tutaj link do symulacji na heyu - pamiętaj aby włączyć "Visibility cloak" w terenie :)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są to powalające odległości i biorąc pod uwage fakt, że na północy powietrze jest na ogół bardziej przejrzyste niż na Śląsku to dość takie obserwacje można wykonac dośc często przy napływie świeżego powietrza z kier W do N. Wtedy widzialnośc z regóły przekracza 100 km. Jednak bardziej interesujące moga byc inwersje, które w przeciwieństwie do gór zdarzaja się nad morzem w ciepłe dni. Wtedy najniższa warstwa powietrza ochładza sie od powierzchni morza i umożliwia zajrzenie pod horyzont. Tu trzeba trafić jeszcze na dobrą widzialność z czym w takich warunkach jest już trudno i tu jest wyzwanie dla DO. Kto wie czy nie dałoby sie wtedy ujrzeć Bornholm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy już odpowiedź- widać Bałtyk! Oczywiście biorąc pod uwagę 35metrową platformę widokową ale to bardzo bardzo niewielki fragmencik pomiędzy ujściem Wisły a Kątami Rybackimi. Odległość od 63 do 73 km. Jest to jednocześnie najdalszy "obiekt" możliwy do zaobserwowania z Wieżycy.

 

Symulacja, do której link podałeś pokazuje, że dalszymi obiektami do zaobserwowania z Wieżycy są wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej - mi pokazało TEN PUNKT (dystans ok. 93 km)

 

ps. nie chciałem robić printscreena, żeby nie naruszać praw autorskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja, do której link podałeś pokazuje, że dalszymi obiektami do zaobserwowania z Wieżycy są wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej - mi pokazało TEN PUNKT (dystans ok. 93 km)

 

ps. nie chciałem robić printscreena, żeby nie naruszać praw autorskich

Faktycznie spory kawałek drogi jak na niziny. Pytanie czy w Elblągu stoi coś wysokiego (maszt, wieżowiec), który dałoby się z Wieżycy zobaczyć. Bo to, że widać punkt oddalony na mapie o 90 km w praktyce tam na szczycie góry nie znaczy nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja, do której link podałeś pokazuje, że dalszymi obiektami do zaobserwowania z Wieżycy są wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej - mi pokazało TEN PUNKT (dystans ok. 93 km)

 

ps. nie chciałem robić printscreena, żeby nie naruszać praw autorskich

My tutaj nie czepiamy sie takich rzeczy:P zwłaszcza że to symulacja. Co innego fotografie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wzniesień w okolicach Gdańska czy Pruszcza regularnie widać Wysoczyznę Elbląską.

A co do tej symulacji, w tym kierunku masz najwyższe wzniesienie Wysoczyzny, Milejewską Górę (197 m n.p.m.) - choć mam wątpliwości, czy symulacja wskazała dokładnie jej wierzchołek.

Swoją drogą, muszę się wkrótce wybrać na Wieżycę, dawno nie byłem... wiecie, jak coś jest pod nosem, to często tego nie zauważamy ;)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasmarasku, próbuj jeszcze celować w kierunku Dylewskiej Góry, bo z tego co widzę jest tam wieża więc powinna być oświetlona. Choć to aż 140km to możliwe że jakieś wzniesienie na płd by Ci się rzuciło w oczy.

 

Na wieczór proponuję wypatrywać maszt na Pieczewie w Olsztynie. Sądzę że z odległości 160km nie ma takiej siły żeby nie udało się go dojrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy już odpowiedź- widać Bałtyk!

Potwierdzam!

Dziś wybrałem się na Wieżycę, żeby sprawdzić, jak to jest z tym Bałtykiem. I faktycznie, jakiś tam wycinek ledwo sobie majaczył (bez zalinkowanej symulacji miałbym spore problemy z odszukaniem, pewnie spodziewałbym się albo "szerszego dostępu do morza" albo żadnego). Swoją drogą, w lidletce błękitną linię brzegową było widać wszędzie, nawet w kierunku południowym :szczerbaty:

 

Panasmarasku, próbuj jeszcze celować w kierunku Dylewskiej Góry, bo z tego co widzę jest tam wieża więc powinna być oświetlona. Choć to aż 140km to możliwe że jakieś wzniesienie na płd by Ci się rzuciło w oczy.

Na wieczór proponuję wypatrywać maszt na Pieczewie w Olsztynie. Sądzę że z odległości 160km nie ma takiej siły żeby nie udało się go dojrzeć.

Tu śmiem nieco wątpić, czy uda się wypatrzeć Dylewską. Ale popróbować można - dowiedziałem się, że wstęp na wieżę jest do godziny 21:00, więc jest szansa na wypatrzenie jakichś świateł - choć niekoniecznie przy takiej widzialności, jak dzisiejsza. Muszę się wybrać też na zwiady w okolice Elbląga, żeby wyszukać jakichs charakterystycznych punktów odniesienia (z map wynika, że na szczycie Milejewskiej Góry jest maszt - ale jaki? Ktoś z Elbląga lub okolic może potwierdzić, zaprzeczyć lub opisać?). Wtedy łatwiej będzie identyfikować obiekty. No i koniecznie trzeba zabrać kompas zamiast trzyletniego dziecka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i mamy już odpowiedź- widać Bałtyk! Oczywiście biorąc pod uwagę 35metrową platformę widokową ale to bardzo bardzo niewielki fragmencik pomiędzy ujściem Wisły a Kątami Rybackimi. Odległość od 63 do 73 km. Jest to jednocześnie najdalszy "obiekt" możliwy do zaobserwowania z Wieżycy. Ponadto widać np wzniesienia koło Żarnowca - 60km oraz wzniesienia koło Chojnic - 70km.

 

Być może widać Bałtyk. Byłem na Wieżycy w lipcu w tym roku, udało się wejść jeszcze na 30-metrową wieżę. Był już wieczór i widoczność w kierunku wschodnim się pogarszała. Całkiem ładnie widac było natomiast na północ i zachód. Wzniesienia k.Żarnowca (znajdujące się nieopodal samego Bałtyku) faktycznie dobrze widać. Uwieczniłem je na zdjęciach. Odległość to ok. 60 km.

 

wzgorza zarnowiec_z_wiezycy.JPG wzgorza_zarnowiec1.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może widać Bałtyk. Byłem na Wieżycy w lipcu w tym roku, udało się wejść jeszcze na 30-metrową wieżę. Był już wieczór i widoczność w kierunku wschodnim się pogarszała. Całkiem ładnie widac było natomiast na północ i zachód. Wzniesienia k.Żarnowca (znajdujące się nieopodal samego Bałtyku) faktycznie dobrze widać. Uwieczniłem je na zdjęciach. Odległość to ok. 60 km.

A te wzniesienie zaraz na lewo od Żarnowskich to będzie zachodni brzeg Jeziora Żarnowskiego? Nic tam już tak wysokiego nie ma, przy czym nie pasuje mi jedno - ta górka na lewo wydaje się być dalej niż wzgórza żarnowskie, a w rzeczywistości jest na odwrót...

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te wzniesienie zaraz na lewo od Żarnowskich to będzie zachodni brzeg Jeziora Żarnowskiego? Nic tam już tak wysokiego nie ma, przy czym nie pasuje mi jedno - ta górka na lewo wydaje się być dalej niż wzgórza żarnowskie, a w rzeczywistości jest na odwrót...

 

Już wszystko chyba jasne. Wg symulacji na hey-u są to wzgórza znajdujace się nieco bliżej - to wyższe, po prawej stronie - jest w rejonie m.Łówcz Górny (34 km), drugie zaś - po lewo - w okolicach m.Rozłacino (37 km) - tereny położone na wschód od Lęborka. Wzgórza mają nieco ponad 200 m n.p.m. Natomiast wg symulacji wzgórza k.Żarnowca są w ogóle niewidoczne... :Cry: powinny być po prawo od tych widocznych na zdjęciu... a są sporo niższe zarnowskie_z_wiezycy2.JPG

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Będąc w Kołobrzegu 3 lata temu na 100% widziałem światło daleko na północy, trafiła się wyjątkowa widoczność, bo nigdy więcej już go nie dojrzałem, jasność tego światła to mniej więcej jak latarnia w Krynicy Morskiej widziana z Helu. Myślę że to jakaś latarnia morska, bo sygnał nadawany był w równych odstępach czasowych i ciągle w jednym punkcie, więc statek żaden to nie był (a siedziałem wtedy na plaży ze 3 godziny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry że post pod postem ale nie widzę nigdzie edycji :szczerbaty:

 

Jest możliwe zaobserwowanie światła latarni w Świnoujściu z molo w Kołobrzegu? Nie mieści mi się w głowie taka odległość, tym bardziej, że Niechorze ledwo widać, ale widziałem światło i to na dodatek lekko czerwonawe, więc pasuje mi to na Świnoujście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że nasze morze też ma swoje tajemnice i potrafi płatać figle: Szczyty górskie na horyzoncie :g: Choć można się spierać czy to prawda czy fałsz to faktem jest że niestety na horyzoncie nie ma żadnych gór :oco: , a sam kierunek prowadzi tylko do półwyspu Jasmund.

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że nasze morze też ma swoje tajemnice i potrafi płatać figle: Szczyty górskie na horyzoncie :g: Choć można się spierać czy to prawda czy fałsz to faktem jest że niestety na horyzoncie nie ma żadnych gór :oco: , a sam kierunek prowadzi tylko do półwyspu Jasmund.

 

Ja tu widzę jakieś ostre, trójkątne kształty na horyzoncie zaraz na prawo od tego zielonego słupa. Ciekawie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.