Jump to content
mateusz

Dalekie widoki na północy kraju

Recommended Posts

Ale na Bornholmie nie ma takich gór, a to wygląda co najmniej jak Gerlach z Kostuchny :szczerbaty:

Poza tym, to powyżej jeszcze o niczym nie świadczy, to tak jakby po ilości legend na temat rzekomej Śnieżki z Łomnicy albo Alp ze Śnieżki brać to za pewnik że tak faktycznie jest.

EDIT

Ponieważ na Mazury wybieram się z ekipą radiowców, po drodze będziemy odwiedzać też różne maszty RTV, a te zazwyczaj stoją na najwyższych wzniesieniach w okolicy.

Wybrałem najciekawsze lokalizację:

Krzemianucha: http://www.heywhatsthat.com/?view=E3IJ86K4

Oracze: http://www.heywhatsthat.com/?view=KGP1H6VM

Siemiatycze - Makarki http://www.heywhatsthat.com/?view=I27GUPVT (powinien być widoczny maszt w Łosicach)

Białystok-Krynice: http://www.heywhatsthat.com/?view=VDJQJG2U (widać Białystok)

Gołdap - Piękna Góra: http://www.heywhatsthat.com/?view=J6C60U60 I tu najciekawiej - jeżeli widoczność będzie sprzyjała, powinien być widoczny rosyjski maszt średniofalowy w Bolszakowie (70km odległości.) Maszt ma 258m wysokości, podstawa jest ok. 60mnpm.

Edited by twmichal

Coś znad Bałtyku - Wysoczyzna Elbląska z Zatoki Puckiej w pobliżu portu w Helu. Odległość około 65-70 km. Z prawej strony widoczne wybrzeże zapewne aż do okolic ujścia Przekopu Wisły. Niestety nie mogę nigdzie w internecie znaleźć mapy tych wzniesień.

wysoczyzna.jpg

Edited by kuba_mar

Coś znad Bałtyku - Wysoczyzna Elbląska z Zatoki Puckiej w pobliżu portu w Helu. Odległość około 65-70 km. Z prawej strony widoczne wybrzeże zapewne aż do okolic ujścia Przekopu Wisły. Niestety nie mogę nigdzie w internecie znaleźć mapy tych wzniesień.

Czyje jest to zdjęcie? No rewelacja! Ciężko będzie posługiwać się tutaj mapą czy symulatorem terenu, bo to wszystko jeden wielki miraż. Pozostaje ustalić jedynie azymut tych miraży i się domyślać, co to dokładnie może być :) Chętnie się tym zajmę, tylko muszę choć trochę poznać tereny, o których istnieniu nawet nie wiedziałem ;)

Zdjęcie moje, z wtorku 10 sierpnia br. Kierunek zgadza się z Wysoczyzną, ponieważ był on mniej więcej prostopadły do linii Hel-Gdańsk. Z resztą nic innego tutaj i w ten sposób nie mogłoby być raczej widoczne.

Mam jeszcze materiał do zrobienia kilku panoram wybrzeża Zatoki Puckiej. Jak chcecie to mogę je niedługo wrzucić.

Edited by kuba_mar

Nie wiem skąd dokładnie fociłeś, ale wybrałem najwyższy punkt w m. Hel i efekt jest taki - KLIK. Jeśli to faktycznie to, o czym myślimy, to w "tradycyjnych" warunkach taka obserwacja jest niemożliwa.

Zdjęcie zrobione dokładnie z pokładu statku pływającego jako tramwaj wodny relacji Hel-Gdańsk w odległości około 4 km od portu w Helu. Tak więc jako wysokość n. p. m. trzeba pewnie przyjąć z kilka metrów - może 5-6.

Z samej Mierzei Helskiej w okolicach Helu nie prowadziłem żadnych obserwacji, jednak skoro widziałem te wzniesienia z pokładu tramwaju wodnego, to zapewne stamtąd też były widoczne.

Edited by kuba_mar

wysoczyzna.jpg

Gdyby to była Wysoczyzna Elbląska to byłby to hit DO :) Rzeczywiście trudno jest wywnioskować , co tutaj widzimy.

Miałem również przyjemność być w tych okolicach, oto kilka fotek:

1.Wieżowiec Sea Towers w Gdyni widziany z molo w Jastarnii na Półwyspie Helskim - 21 km.

P1100574.JPG

2.Maszt RTCN Chwaszczyno z molo w Jastarnii - 32 km

P1100576.JPG

3.kominy Gdańska + Stocznia Gdańska (32-35km) oraz świecący już komin Rafinerii Gdańskiej (po lewej stronie zdj.) - 40 km, widziane z molo w Jastarnii na Półwyspie Helskim

P1100569.JPG

4. Jastarnia na Mierzei Helskiej widziana z molo w Gdańsku-Brzeźnie - 32 km

P1100718.JPG

wysoczyzna.jpg

No to mamy chyba pierwsze w Polce morskie obserwacje grubo poza horyzont :notworthy: Ktoś tu mocno przegiął, miraż niesamowity!

Kiedyś z ciekawości sprawdzałem, i w Hey wychodzi że wysoczyznę Elbląska można teoretycznie zobaczyć z latarni morskiej w Helu.

Tak jak obiecałem wrzucam kilka panoram z rejonu Zatoki Puckiej wykonanych w dniu 10 sierpnia br. Jak widać wszystko podniesione przez miraż.

1. Panorama Gdańska z portu w Helu. Odległość od 23 do 26 km. Wysokość - ok. 3 m n.p.m.

Widoczne od prawej - Stocznia Gdańska, Port Północny z latarnią, budowa stadionu PGE Arena Gdańsk, Most im. Jana Pawła II, Rafineria Gdańska, wiatrak elektrowni wiatrowej w Bogatce, Wyspa Sobieszewska (ostatnie skrawki lądu - mirażu z lewej).

W tle budowy stadionu i mostu widać jakieś wzgórza - co to może być?

gdansk pan.jpg

2. Panorama Gdyni z Zatoki Puckiej. Odległość 13 km. Wysokość - ok. 6 m n.p.m.

Widoczne od prawej - Oksywie, Port, Śródmieście z Sea Towers, Redłowo, RTCN Chwaszczyno, Orłowo (klify).

gdynia pan.jpg

3. Panorama Mierzei Helskiej z wejścia do Portu w Gdańsku. Odległość od 24 do 34 km. Wysokość - ok. 6 m n.p.m.

Tu akurat ciężko mi powiedzieć jak dużą część Mierzei Helskiej widać, ale prawdopodobnie jej część aż do Jastarni. Widoczne od prawej - latarnia w Helu, zabudowania Helu, latarnia w Jastarni.

hel pan.jpg

Edited by kuba_mar

Koledzy pomóżcie, bo jestem bezradny. Zdjęcie przesłane przez Daleką Obserwatorkę wykonane z wysokiego budynku w Gdyni - (54.472581° N, 18.488992° E) w kierunku na 100% Wysoczyzny Elbląskiej (jak widzicie temat jest gorący :) ). Z punktów charakterystycznych wiatrak na Wysoczyźnie i czerwony maszt na Mierzei. Ale znaleźć to na mapie... :(

wysoczyzna_elblaska_z_gdyni_mini.jpg

Koledzy pomóżcie, bo jestem bezradny.

http://lmgtfy.com/?q=wiatrak+elbl%C4%85g

Odszukujemy iż jakiś wiatrak znajduje się w miejscowości Pagórki, otwieramy Geoportal, i voila :)

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/Default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=531759.179312227,709385.449588337,533685.741812227,710283.887088337&variant=ORTO

Epoka internetu... Dzięki! :)

Tak jak obiecałem wrzucam kilka panoram z rejonu Zatoki Puckiej wykonanych w dniu 10 sierpnia br. Jak widać wszystko podniesione przez miraż.

1. Panorama Gdańska z portu w Helu. Odległość od 23 do 26 km. Wysokość - ok. 3 m n.p.m.

Widoczne od prawej - Stocznia Gdańska, Port Północny z latarnią, budowa stadionu PGE Arena Gdańsk, Most im. Jana Pawła II, Rafineria Gdańska, wiatrak elektrowni wiatrowej w Bogatce, Wyspa Sobieszewska (ostatnie skrawki lądu - mirażu z lewej).

W tle budowy stadionu i mostu widać jakieś wzgórza - co to może być?

gdansk pan.jpg

Mógłbyś nanieść opis na tą panoramę, bo trochę nie ogarniam, i przyznam że stadionu nijak nie widzę ... :unsure:

Mógłbyś nanieść opis na tą panoramę, bo trochę nie ogarniam, i przyznam że stadionu nijak nie widzę ... :unsure:

W takim razie opisaną panoramę wrzucę wkrótce. Jeśli chodzi o stadion to jest on zaraz po lewej stronie od tych trzech pionowych elementów, w jakiejś 1/3 od prawej krawędzi zdjęcia. Widoczny jest słabo, bo w tej chwili jest to tylko stalowa konstrukcja bez poszycia. Tu pokazany jest obraz budowy "na żywo": http://www.euro.gdansk.pl/kamery_letnica

Wyniki analiz zdjęcia Kuby z jednej strony zaskakujące, z drugiej do przewidzenia ;)

Zaskakujące jest to, że z pokładu tramwaju wodnego 4 km od portu w Helu (w kierunku Gdyni) Wysoczyzna już się pojawia - KLIK, podczas gdy w porcie nie ma na to szans.

Do przewidzenia było to, że obszary widoczne na zdjęciu Kuby to te same tereny, które złapała hp na tym zdjęciu. Widoczny na szczycie wystający obiekt to ten sam wiatrak, który znalazł Vrg. Odległość już trochę mniejsza, bo tylko 60 km. Ale i tak wynik bardzo dobry.

W takim razie opisaną panoramę wrzucę wkrótce. Jeśli chodzi o stadion to jest on zaraz po lewej stronie od tych trzech pionowych elementów, w jakiejś 1/3 od prawej krawędzi zdjęcia. Widoczny jest słabo, bo w tej chwili jest to tylko stalowa konstrukcja bez poszycia. Tu pokazany jest obraz budowy "na żywo": http://www.euro.gdan.../kamery_letnica

Wiem jak stadion wygląda ale po prostu go tam nie widać moim zdaniem. Nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że szukamy go w złym miejscu ...

Zdjęcie Roberta z Gdyni w tamtą stronę: http://lh4.ggpht.com/_SyYnRZMcTog/TEspFwVVrJI/AAAAAAAAU0A/eEJpyUcTnQ4/s800/DSC_8829.JPG

Wiem jak stadion wygląda ale po prostu go tam nie widać moim zdaniem. Nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że szukamy go w złym miejscu ...

Zdjęcie Roberta z Gdyni w tamtą stronę: http://lh4.ggpht.com/_SyYnRZMcTog/TEspFwVVrJI/AAAAAAAAU0A/eEJpyUcTnQ4/s800/DSC_8829.JPG

Mogę się mylić, tak więc czy jest ktoś kto może to zweryfikować na 100% - potwierdzić albo zaprzeczyć?

Widoczny na szczycie wystający obiekt to ten sam wiatrak, który znalazł Vrg. Odległość już trochę mniejsza, bo tylko 60 km. Ale i tak wynik bardzo dobry.

Mateuszu, no z bólem serca ale stwierdzam że się mylisz. Wiatrak Kuby to jak sam opisał Bogatka koło Martwej Wisły. Do Elbląga daleeeeeko. :rolleyes:

Mogę się mylić, tak więc czy jest ktoś kto może to zweryfikować na 100% - potwierdzić albo zaprzeczyć?

Przykładając linjkę Hel-Gdańsk stadion powinien być na prawo od całego industrialu Gdańska.

>>Kuba_mar, wrzuć dwa lub trzy oryginalne kadry z tej panorki od prawej, bo ten stadion powinien się złapać jak już go tyle jest....

Mateuszu, no z bólem serca ale stwierdzam że się mylisz. Wiatrak Kuby to jak sam opisał Bogatka koło Martwej Wisły. Do Elbląga daleeeeeko. :rolleyes:

Tylko że ja mówię o pierwszym zdjęciu, które Kuba wrzucił na forum, nie panoramie.

Tylko że ja mówię o pierwszym zdjęciu, które Kuba wrzucił na forum, nie panoramie.

To w takim razie zwracam honor, bo skupiliśmy się na tej panoramce którą słownie Kuba opisał a Ty zmieniłeś jakby temat ;)

Witam,

kontynuując temat nadmorskich obserwacji, dorzucam jeszcze panoramę Półwyspu Helskiego widoczną ze szczytu

latarni morskiej w Rozewiu (widoczna latarnia morska w Helu - odl.40 km).

Jakość nienajlepsza a to z powodu brudnych szyb wewnątrz latarni ;)

P1110285.JPG P1110286.JPG

:Salut: Jezeli chodzi o sprawe Bornholmu z Kolobrzegu,to przy spokojnym morzu nie ma problemu by latarnie dostrzec z calej plazy .Ile razy bylem w kolobrzegu to widzialem.gdy stoimy przodem do plazy ,latarnia znajduje sie w azymucie na godz.11 Niestety nie posiadam fotek,nie bylem tam przygotowany fotograficznie :unsure:

Ciekawi mnie ktora to latarnia,w ktorym miejscu sie znajduje na bornholmie?? :Salut:

Jezeli chodzi o widoki z Trojmiasta,gdy bylem przed 16 laty w wojsku na lotnisku Babie Doly (teraz planowany cywilny port Gdynia-Kosakowo) na sluzbie wartowniczej na bomboskladzie przy samym klifie nad brzegiem,widzialem niejednokrotnie slabiutenkie swiatelko latarni morskiej w rejonie na poludnie od Baltijska odl.ok 90 km,nastepnym widocznym swiatlem na prawo wielokroc jasniejszym byla latarnia w Krynicy Morskiej.

Na lewo zas latarnia na Helu

Z plytu lotniska z wysokich budowli bylo widac maszt Chwaszczyno,komin EC Gdynia,i na polnocy najwyzszy maszt bodajze radiolatani brzegowej czy radiostacji kolo Polchowa.

Mialem takze przyjemnosc podziwiac panorame ze szczytu latarni na Helu przy pieknej pogodzie,nurtowalo mnie czy Wiezyca jest tam widoczna

Ps.Nie bylem na latarni na Rozewiu nigdy,ale mnie ciekawi jak najdalej widac z niej na zachod czy widac latarnie Stilo?,a moze jeszcze dalsze?? Moze ktos widzial ..wie?? :g:

Mam pytanie odnosnie budowli w bliskiej okolicy Swinoujscia,pamietam z wakacji z czasow wczesnego dziecinstwa jak zza lasu wystawala dziwna wysoka budowla przypominajoca postawione pionowo"wioslo"

Czy ktos kojarzy cos takiego??? Moze bylo to juz w Niemczech hmm.trudno mi przyblizyc lokalizacje tego obiektu.... :blink:

Jezeli ktos wie .prosze o posta w tej kwestii. :flirt:

Edited by ORJ