Skocz do zawartości

Dalekie widoki na północy kraju


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj dostałem informacje, że to może być jakiś obiekt na Litwie. Aż nie chce się wierzyć, bo to 200km - ale kierunek się zgadza. Taka obserwacja stałaby się osiągnięciem roku!

 

Co innego widok na góry z odległości 200km z nizin, który zdarza się kilka-kilkanaście razy w roku, a co innego widok takiego obiektu w terenie płaskim jak stół.

 

Ten pierwszy maszt nawet pasuje, bo ten ze zdjęcia ma wyraźnie widoczne "zgrubienie". Natomiast ten drugi na pewno nie - to jakiś BTS. Od razu można wykluczyć obiekty, których szerokość zmniejsza się z wysokością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Naszła mnie taka myśl: Przecież żeby dociec gdzie znajduje się ten hipotetyczny maszt najlepiej było by naszą "staroheyową" metodą ustalić, za jakim miejscem na mierzei helskiej on się pojawił. Zapewne będzie to wiedział sam autor zdjęcia.

To bardzo istotne, gdyż jesli ten maszt miałby znajdować sie na Litwie to za miasteczkiem Hel łapią się już okolice Kłajpedy, a to ok 240 km! Jeżeli pojawia się on jeszcze bardziej na lewo, gdzieś za lasami pomiedzy Helem a Juratą, to jego lokalizacja musiała by wypaść gdzieś na Łotwie! Trzeba to dobrze przeanalizować, bo za chwilę okaże sie, że to będzie nie 200, a np. 300 km i dojdziemy do jakiegoś absurdu. Oczywiście nie miał bym nic przeciwko takiej obserwacji, ale, czy realnie sprawę ujmując takie rzeczy w ogóle są możliwe?

Druga sprawa, że autor fotek zapewne trochę za nisko oznaczył na Hey-u miejsce fotografowana, gdyż w przypadku jego wersji na symulacji pojawia się sam koniuszek Helu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszt z 200km ? Panowie, czy my aby nie przesadzamy ? Jaki mamy dotąd najdalej uchwycony maszt w Polsce ? Wiem wiem, nad morzem jest czystsze powietrze, ale tu nie o to chodzi a o proporcje. Ten maszt musiałby mieć z 500m wysokości i 30 serokości żeby go było widać. Nadajnik na Pradziadku z jakiej odległości można dostrzec ? Ledwo 130 już jest praktycznie niewidoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj: http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=5113 jest chyba najdalsza znana mi obserwacja masztu - na Dubniku (Slanskie Vrchy) z Turbacza - 120 km. Nie wiem, czy to się da tak do końca porównać, bo tam góry, a tu morze, ale dzięki tej warstwie inwersyjnej jakiejś tam analogii można się doszukać. Hipotetyczny maszt na Litwie musiał by być jeszcze o ok. 100 km dalej. Czy to możliwe, żeby był widoczny? Czy ta superrefrakcja terrerystyczna mogła by aż tak bardzo go "przybliżyć"?

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiego miejsca w Gdyni to było robione?. Bo im dalej na północ, tym bardziej prawdopodobny jest Obwód Kaliningradzki. Nie jestem w stanie uwierzyć, że maszt z odległości >200km jest aż tak dobrze widoczny. Ponoć w Kaliningradzie postawili jakiś nowy maszt o wysokości 260m, chyba że to ten sam, który podawałem wcześniej w linkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale, kolega HP podał że stąd. Rzekomy maszt nad dźwigiem to nie maszt tylko czub anteny, którą widać na bloku. Jak na maszt RT to trochawo za krzywa ;) Bardziej pomocna by była lokalizacja tej "muszli", którą widać pod tym niby masztem po lewej stronie.

 

Ale ja nie mówie o tym po prawej stronie kadru - bo trudno nie zauważyć, że pod dźwigiem jest antena na bloku. Mnie chodzi o maszt po lewej stronie, a w tym przypadku nie widać, żeby stał on na jednym z pobliższych budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce na mapce jest dokładne, ale nie uwzględnia wysokości 10 pięter.

Porównanie - co widać za dnia (sprzed kilku miesięcy) - http://img860.imageshack.us/img860/1655/hel.jpg

Szkoda tylko, że to co się pokazało nie ma innego, bardziej charakterystycznego kształtu, który pomógłby w identyfikacji i w lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie frapująca zagadka! Moja uwaga, nie szukajmy masztu "ze zgrubieniem" po środku - moim zdaniem to miraż z "lustrzanym odbiciem" czyli to zgrubienie to podstawa domniemanego masztu który widać jako "fatamorganę" wraz z odwróconym odbiciem. Świadczy wg mnie o tym pozioma linia przy lewej krawędzi zdjęcia, dokładnie na wysokości zgrubienia. To jakaś warstwa inwersyjna na której dochodzi do zjawiska optycznego. Nie umiem tego określić fachowym językiem bo się na tym nie znam, proszę o potwierdzenie przez mądrzejsze głowy, że moja wizja jest słuszna.

Nie zmienia to faktu, że nadal nie wiemy co to za obiekt i czy możliwe jest zaobserwowanie czegoś tak "cienkiego" jak maszt z odległości o jakich tu rozprawiacie. Wg mnie to nie jest realne - wyobraźcie sobie RTCN Kosztowy z 200km czyli z... Rawy Mazowieckiej.

Może jednak istnieją takie zjawiska optyczne które umożliwiają taką obserwację.

 

Gdybym miał obstawiać co to, to powiadziałbym, że jakiś maszt na jednostce pływającej niedaleka za Helem, brutalnie potraktowany, odcięty i odwrócony przez miraż.

Widzieliśmy już przecież odwrócone szczyty Alp i Pirenejów jak dobrze pamiętam unoszące się do góry nogami w powietrzu.

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce na mapce jest dokładne, ale nie uwzględnia wysokości 10 pięter.

Porównanie - co widać za dnia (sprzed kilku miesięcy) - http://img860.images...60/1655/hel.jpg

Szkoda tylko, że to co się pokazało nie ma innego, bardziej charakterystycznego kształtu, który pomógłby w identyfikacji i w lokalizacji.

Przeciągając linię po mapie uwzględniającą tą "muszlę" na helu wychodzi że to gdzieś tu:

litwa.jpg

 

Przejrzałem jakieś panoramki Kłajpedy ale nic nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie frapująca zagadka! Moja uwaga, nie szukajmy masztu "ze zgrubieniem" po środku - moim zdaniem to miraż z "lustrzanym odbiciem" czyli to zgrubienie to podstawa domniemanego masztu który widać jako "fatamorganę" wraz z odwróconym odbiciem. Świadczy wg mnie o tym pozioma linia przy lewej krawędzi zdjęcia, dokładnie na wysokości zgrubienia.

 

W pełni się z tym zgadzam. Prawy maszt na jednym ze zdjęć ma w środku zgrubienie (to jego podstawa). Przyciemniając jedno ze zdjęć, wyraźnie to widać, ale pojawia się jeszcze drugi maszt bardziej na lewo. Tylko dlaczego ten lewy nie ma lustrzanego odbicia ?

 

Wydaje mi się jednak, że te maszty stoją na lądzie. Jeśli tak, odległość musi być rzędu 200km.

Wyśle, że jeśli nie uda się powtórzyć zdjęcia (potwierdzić masztów w tej samej lokalizacji) to są to maszty płynących statków.

 

Zdjęcia bardzo ciekawe.

IMG_0111_sh.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TW Michale - a gdzie dokładnie w obwodzie kaliningradzkim znajduje sie ów zalinkowany przez Ciebie maszt? Bo jego kształt by nawet pasował, ale obawiam sie, że jednak Okręg Kaliningradzki odpada, gdyz w całości znajduje się na prawo od Helu w przypadku dyskutowanych przez nas zdjęć. Mnie osobiście kształ tego masztu bardziej pasuje do wyglądu jakiejś wiezy telewizyjnej (to zgrubienie pośrodku). Na Litwie jest takowa, ale w Wilnie (co chyba raczej odpada -kierunek nie ten i odległośc też nie bardzo :-)). Wziąłem się jednak na sposób i przetłumaczyłem sobie na litewski hasło "wieża telewizyjna" wpisałem to w wyszukiwarkę i dodałem "Klaipeda". Wyszło mi m in. coś takiego: http://lt.wikipedia.org/wiki/Giruliai . Co wy na to? Wieża ma 200 m i jest całkiem pokaźnych rozmiarów... Szybko odpaliłem Hey-a w nadziei, że rzeczony obiekt pokaże sie w żądanym miejscu i... cóż, niestety wygląda na to, że jest nieco za bardzo na lewo, niż powinna teoretycznie pokazać się tamta wieża. Ale czy na pewno? Wraca więc tu kwestia, czy autor zdjeć na pewno dobrze zaznaczył blok, z którego cykał te fotki, albo czy nie mamy tu do czynienia z jakimś przesunięciem horyzontu pod wpływem temp. i ugięcia światła? O takie kwestie najchętniej zapytał bym tu Krzyśka_S jako fachowca od fizyki rozchodzenia światła, ale on chyba z okazji świąt nie ma obecnie dostepu do netu i trzeba by poczekać, aż się znów "uaktywni".

Merti - tez początkowo myślałem, że to może byc coś na platfrmie wiertniczej, kierunek tej zalinkowanej przez Ciebie tez się nawet z grubsza zgadza, tylko, że te wieże nie są chyba tak wysokie i strzeliste jak ta widoczna na zdjęciu by hp (a moze za Helem jest więcej takich platform , moze na jakieś z nich jest i taki strzelisty maszt - tylko po co było by coś takiego potrzebne na platformie?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja coraz bardziej zaczynam skłaniać się w kierunku tego, że jest to obiekt "powiększony" o własne lustrzane odbicie. Wieża w Kłajpedzie zwęża się ku górze, wygląda bardziej jak BTS niż typowy maszt radiowy - choć też mogła zostać zniekształcona.

 

Wykaz stacji radiowych nadających z wieży w Kłajpedzie - może autor zdjęcia je odbiera?

 

Jeżeli na Forum jest jakiś miłośnik krótkofalarstwa, to może podsłuchać sobie jedną z platform na Bałtyku w tym kierunku:

 

Frequency: 4531.5 [kHz]
Call:
Station: PB Baltic Beta oilfield
Country: POL
Modulation: DIG
Details: SITOR-A: 0004+0927 - 1056+1804, operational tfc + msgs + wx
Klingenfuss Guide to Utility Radio Stations 

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się jednak na sposób i przetłumaczyłem sobie na litewski hasło "wieża telewizyjna" wpisałem to w wyszukiwarkę i dodałem "Klaipeda".

Też tak próbowałem, tyle że ze słowem "maszt", nic nie znalazłem oprócz żaglowców... o wieży nie pomyślałem...

 

Szybko odpaliłem Hey-a w nadziei, że rzeczony obiekt pokaże sie w żądanym miejscu i... cóż, niestety wygląda na to, że jest nieco za bardzo na lewo, niż powinna teoretycznie pokazać się tamta wieża. Ale czy na pewno?

Przede wszystkim nie jesteś w stanie sprawdzić w Heyu widoczności dwóch punktów ponad poziomem terenu, zdjęcie nie było robione z ziemi - pamiętajmy o tym. Trzeba więc sprawdzić w Kaszce. Moja baza map tego terenu nie obejmuje. Nie chce mi się z tym grzebać.

 

współrzędne masztu w Giruliai - 55.768404,21.096913 + część wysokości wieży czyli powiedzmy 100m

miejsce wykonania zdjęcia - 54.472554,18.489002 + wysokość 10piętra czyli powiedzmy 30m

Kto posiada - niech sprawdzi.

Teoretycznie pobliska Kłajpeda to poprawny strzał. Teraz trzeba sprawdzić czy obserwator rzeczywiście "widział się" z masztem.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

współrzędne masztu w Giruliai - 55.768404,21.096913 + część wysokości wieży czyli powiedzmy 100m

miejsce wykonania zdjęcia - 54.472554,18.489002 + wysokość 10piętra czyli powiedzmy 30m

Kto posiada - niech sprawdzi.

Teoretycznie pobliska Kłajpeda to poprawny strzał. Teraz trzeba sprawdzić czy obserwator rzeczywiście "widział się" z masztem.

 

Zaprzęgłem Kashmira i....nie ma szans. Wprowadziłem dane, które podałeś i brakuje bardzo wiele. i nie wierzę by zjawisko mirażu wystąpiło aż w takim stopniu by podnieść horyzont o tak wiele... A miraży widziałem już bardzo wiele ;)

Bez nazwy.jpg

 

Niewątpliwie jest to miraż tylko czego....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy podniesienie horyzontu w różnych miejscach tego ranka było takie same, tak dla porównania już dotyczące bliższego rejonu - Bałtijska Kosa i okolice Mamonova

http://img688.imageshack.us/img688/2851/beznazwyzts.jpg

W normalnych warunkach nic nie widać, niekiedy pojawia się miraż niezidentyfikowanej wieży.

Co do podania temperatury, to bym musiała wiedzieć gdzie jej szukać - blondynką jestem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakujące i fascynujące zdjęcia.... Swoją drogą to prom widoczny za Mierzeją jest dosyć pokaźnych rozmiarów, a jednak jest to też dużo większa odległość, niż nam się wydaje. Pamiętam, że będąc w Helu oraz Władysławowie "skanowałem" pasma 900/1800 GSM za pomocą monitora sieci w tel. komórkowym. Wielokrotnie pojawiały się zagraniczne sieci, w tym te z Litwy. Zagłębiłem się w temat i spisywałem dane, które pokazywał netmonitor. Po sprawdzeniu w wyszukiwarce na litewskiej stronie okazało się, że wiele sygnałów z odebranych BTS-ów pochodzi właśnie z Kłajpedy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy podniesienie horyzontu w różnych miejscach tego ranka było takie same, tak dla porównania już dotyczące bliższego rejonu - Bałtijska Kosa i okolice Mamonova

http://img688.images...beznazwyzts.jpg

Łał, nie ważne czy było wszędzie takie samo, dużo tu może chyba zależeć od odległości, bo bliższe tereny miraż moim zdaniem podniósł mniej niż te dalsze, ale tak czy siak mamy tu do czynienia z jakimś hipermirażem. Poniesienie totalnie płaskiego terenu na oko o dobre kilkadziesiąt metrów.

Czy twierdzenie Talesa ma tu jakieś zastosowanie? :g:

 

Jakże by mogło zabraknąć Wysoczyzny – dla pełnego obrazu

Wysoczyzna Elbląska

http://img27.imagesh...32/74402373.jpg

Krynica Morska

http://img816.images...45/99547158.jpg

Fotoszop nie zrobiłby tego lepiej. Natura niezłe jaja potrafi zdziałać. Możnaby sprawdzić jak wiele w normalnych warunkach brakuje aby dostrzec te wyniesione zza widnokręgu i rozmazane przez miraż obiekty. Może to będzie jakaś miara ? Ile metrów wysokości brakuje miejscu obserwacji aby taki widok był możliwy. Dodałoby się to wtedy i ponownie sprawdziło Kłajpedę.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.