Skocz do zawartości

Nagler 31 a Synta 8


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

O kurcze :Boink: nie pomyślałem o wadze tego okularu, czy synciasty wyciąg Crayforda wytrzyma??

 

Przyznam szczerze, że mój wyciąg Taurusowy nie wytrzymał ( słoik 1,2 kg) i poszedł w zeszłym roku do Mirka na lifting, min. sztywniejsze zamocowanie wyciągu... :rolleyes:

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt nie posiada zestawu Synta + Nagler, a szkoda, przydałyby mi się cenne rady od takich użytkowników :) W związku z ogromną wagą tego okularu, może zmienić decyzję i nabyć ten model proponowany przez kolegę z forum:

http://deltaoptical.pl/okular-tele-vue-pan...5-mm,d1046.html

tylko że to troszkę dłuższa ogniskowa, hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm 35mm do F5? Ponad 7mm zrenicy? Musisz miec niezle oczy i bieszczadzkie niebo. ;)

 

Wiem ze Frebert uzywal kilka lat naglera 31 w syncie 8 cali i to jeszcze ze starym wyciagiem.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm 35mm do F5? Ponad 7mm zrenicy? Musisz miec niezle oczy i bieszczadzkie niebo. ;)

 

Wiem ze Frebert uzywal kilka lat naglera 31 w syncie 8 cali i to jeszcze ze starym wyciagiem.

 

Ok! Dobrze, trochę mnie uspokoiłeś :) , czyli można, będę po prostu musiał bardzo uważać na ten wyciąg. Frebert?? Gdzie go znaleźć, muszę do niego napisać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzyłem przez naglera 31 mm. Ale przez swana 33 mm w 200/1000 pod niebiem 5,5 mag.

Pod miastem 35 tys. Swan był za "jasny". I było gdzieś do 10-15% widocznej komy, nie było to tragedią.

Ale już w 12 " syncie F4,9 zdecydowanie ten swan odpada, za jasne tło i za dużo komy by mieć pełną radość z szerokiego pola.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzyłem przez naglera 31 mm. Ale przez swana 33 mm w 200/1000 pod niebiem 5,5 mag.

Pod miastem 35 tys. Swan był za "jasny". I było gdzieś do 10-15% widocznej komy, nie było to tragedią.

Ale już w 12 " syncie F4,9 zdecydowanie ten swan odpada, za jasne tło i za dużo komy by mieć pełną radość z szerokiego pola.

 

Dzięki za informacje! To bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji zakupowych :Beer: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja też napiszę coś od siebie

Naglera 31 nie mam ale miałem okazję kilka razy spojrzeć przez to szkło. Nie będę opisywał ochów i achów ale jedną niewątpliwą wadę tego okularka: potrzebuje on baaaaardzo ciemnego nieba. W jasnym sprzęcie źrenica wyjściowa jest tak duża, że niebo jest buraczkowe

 

sam powoli dojrzewam do zakupu docelowego długoogniskowego okularu. Szkoda mi kasy na półśrodki za 300-500 zł. Lepiej wydać więcej ale tylko raz. Naglera 31 odrzuciłem w trakcie wstępnej selekcji i skłaniam się raczej ku jego mniejszemu bratu 26 mm. Na pewno znacznie częściej będzie w użyciu niż ten dłuższy ze względu na LP. Jeśli finanse nie pozwolą mi na jego zakup to w grę wchodzi jeszcze Nagler 22 lub LVW 22 ale to już trochę krótka ogniskowa, która nie pozwoli wycisnąć maksimum z teleskopu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja też napiszę coś od siebie

Naglera 31 nie mam ale miałem okazję kilka razy spojrzeć przez to szkło. Nie będę opisywał ochów i achów ale jedną niewątpliwą wadę tego okularka: potrzebuje on baaaaardzo ciemnego nieba. W jasnym sprzęcie źrenica wyjściowa jest tak duża, że niebo jest buraczkowe

 

sam powoli dojrzewam do zakupu docelowego długoogniskowego okularu. Szkoda mi kasy na półśrodki za 300-500 zł. Lepiej wydać więcej ale tylko raz. Naglera 31 odrzuciłem w trakcie wstępnej selekcji i skłaniam się raczej ku jego mniejszemu bratu 26 mm. Na pewno znacznie częściej będzie w użyciu niż ten dłuższy ze względu na LP. Jeśli finanse nie pozwolą mi na jego zakup to w grę wchodzi jeszcze Nagler 22 lub LVW 22 ale to już trochę krótka ogniskowa, która nie pozwoli wycisnąć maksimum z teleskopu

 

pozdrawiam

 

No więc miałem już zadawać pytanie odnośnie reakcji Naglera na niezbyt ciemne niebo...hmmm...Zbyt, trochę mnie zszokowałeś :szczerbaty: .

Czyli jeśli Nagler i światłosilny Newton to tylko w ciemnicy?

A jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o Pentaxa 30 xw?? Można go nabyć w Polsce??

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc miałem już zadawać pytanie odnośnie reakcji Naglera na niezbyt ciemne niebo...hmmm...Zbyt, trochę mnie zszokowałeś :szczerbaty: .

 

Każdy duży i światłosilny newton to wiadro na fotony (te z LP też), tak więc nic dziwnego. Ja w mieście to patrze tylko na Księżyc i Planety i wtedy jest OK, chociaz do Księżyca bez filtra szarego nie podchodź... :szczerbaty: Ja go jeszcze nie mam i dlatego obserwacje Księżyca są bardzo porywające i z czasem bolesne, okupione łzami (efekt oślepienia)

 

Za to za miastem, miazga (dotyczy to wszystkich okularów jakie mam. Ostatnio podczas weekendu majowego dorwałam swietną miejscówkę na kaszubach (zero LP) i trzy noce spędziłam na podziwianiu "czarnego" kosmosu...

 

No więc miałem już zadawać pytanie odnośnie reakcji Naglera na niezbyt ciemne niebo...hmmm...Zbyt, trochę mnie zszokowałeś :szczerbaty: .

Czyli jeśli Nagler i światłosilny Newton to tylko w ciemnicy?

 

Myślę, ze to jest akurat kwestia teleskopu na efekt zbierania LP, a nie okularu... Okular jest jak dla mnie bezkompromisową konstrukcja dającą mega perfekcyjne efekty.

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że mój wyciąg Taurusowy nie wytrzymał ( słoik 1,2 kg) i poszedł w zeszłym roku do Mirka na lifting, min. sztywniejsze zamocowanie wyciągu... :rolleyes:

 

pozdrawiam

Ori

 

Ori, jak do tego dołożysz jeszcze dobrego Barlowa, na którego zbierasz (przypuszczalnie Powermate x2 lub x4 :rolleyes: ) to znowu wyciąg wyląduje u Mirka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy duży i światłosilny newton to wiadro na fotony (te z LP też), tak więc nic dziwnego. Ja w mieście to patrze tylko na Księżyc i Planety i wtedy jest OK, chociaz do Księżyca bez filtra szarego nie podchodź... :szczerbaty: Ja go jeszcze nie mam i dlatego obserwacje Księżyca są bardzo porywające i z czasem bolesne, okupione łzami (efekt oślepienia)

 

Za to za miastem, miazga (dotyczy to wszystkich okularów jakie mam. Ostatnio podczas weekendu majowego dorwałam swietną miejscówkę na kaszubach (zero LP) i trzy noce spędziłam na podziwianiu "czarnego" kosmosu...

 

Myślę, ze to jest akurat kwestia teleskopu na efekt zbierania LP, a nie okularu... Okular jest jak dla mnie bezkompromisową konstrukcja dającą mega perfekcyjne efekty.

 

pozdrawiam

Ori

U mnie w Stepnicy z niebem nie jest źle, po za tym mam jeszcze dostęp do fajnej miejscówki, kilka km za Szwecją pod Wałczem, a więc chyba warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, okular typu 30mm bedzie na niezbyt ciemnym niebem za jasny. Kropka.

 

Dlatego ja dalem sobie spokoj z kupnem mega-wypas okularu ~30mm. Jak potrzebuje okularu przegladowego (do wyszukania obiektu itd) to wykrecam soczewke ujemna z hyperiona 21 (co mi daje 32,5mm) i szukam. Niebo jest wtedy szare, gwiazdy w 50% pola to strzalki, ale jakos to znosze, bo jak znajde to co mnie interesuje to i tak wkrecam barlowa na miejsce i ogladam raczej w wiekszym powiekszeniu.

 

Moze jak zacznie sie ogladanie letnich, rozleglych mglawic to zmienie zdanie na temat kupna jakiegos 30mm :szczerbaty:

Tylko ze wtedy musialbym kupic jeszcze dwucalowy O III Lumicona za prawie 8 stowek no i juz sie w kosztach zblizamy do jakichs 2 tysiecy.

 

Dlatego dalem sobie spokoj, wole dalej zbierac na polmetrowke. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori, jak do tego dołożysz jeszcze dobrego Barlowa, na którego zbierasz (przypuszczalnie Powermate x2 lub x4 :rolleyes: ) to znowu wyciąg wyląduje u Mirka.

 

No to będzie niezła okazja do spotkania i do wymiany pogladów... :rolleyes:

zastanawiam sie tez czasem nad nasadką bino... ale nie wiem czy możliwe jest wkręcenie na raz dwóch słoików do takiej nasadki i czy w ogóle robią dwucalewe nasadki, nie mówiąc już o średnicy słoika i mojego rozstawu oczu... to dopiero byłaby masakra dwa słoiki w wyciągu... :Boink:

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Fakt okular 30mm w mieście jest dosyć jasny, no ale to dotyczy kazdego okulara, nie tylko Naglera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps: Fakt okular 30mm w mieście jest dosyć jasny, no ale to dotyczy kazdego okulara, nie tylko Naglera.

niekoniecznie. Tanie okularki mające słabą transmisję mogą być nawet za ciemne :szczerbaty:

 

w przypadku Synty 200/1200 nie powinno być tak źle, ale w LB 12" f/5 w słabszych warunkach tło będzie dość jasne. Nie każdemu to będzie przeszkadzać ale warto o tym pamiętać przed zakupem. Jeśli masz dostęp do ciemnego nieba to nie masz na razie powodu do obaw. Niestety należy spodziewać się stałego zwiększania LP :(

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi, powoli dochodzę do wniosku, że może lepszym wyborem byłaby zamiana LVW 22, na Naglera 26. Miałbym wtedy fajny okular z dużym polem do szerszego przeglądu. Ale czy to nie będzie coś w stylu zamienił stryjek... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, jeśli perspektywa zmiany telepa jest w miarę bliska, to może lepiej się wstrzymaj z zakupami okularów? Po przesiadce na dwunastkę i tak prawdopodobnie będziesz zdziwiony jasnym tłem nieba w okularze i - być może - będziesz częściej stosował mocniejsze powery w celu "wyciemnienia" obrazu. I tak będziesz się jakiś czas oswajał z nową rurką... więc może warto zaczekać?

A swoją drogą, mając LVW22 raczej bym się skłaniał do N31... N26 da ci jakąś różnicę, ale i tak po jakimś czasie stwierdzisz, że szukasz okularu w przedziale 30-33 :P

I jeszcze jedna pierdółka - Plejady mają jakieś 100' rozpiętości, czyli 1,67 stopnia. W LB12 N26 da ci pole 1,4°, N31 - 1,7°. Nie wiem jak ty, ale ja chętnie bym sobie popatrzył na całą gromadkę

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson, jeśli perspektywa zmiany telepa jest w miarę bliska, to może lepiej się wstrzymaj z zakupami okularów? Po przesiadce na dwunastkę i tak prawdopodobnie będziesz zdziwiony jasnym tłem nieba w okularze i - być może - będziesz częściej stosował mocniejsze powery w celu "wyciemnienia" obrazu. I tak będziesz się jakiś czas oswajał z nową rurką... więc może warto zaczekać?

A swoją drogą, mając LVW22 raczej bym się skłaniał do N31... N26 da ci jakąś różnicę, ale i tak po jakimś czasie stwierdzisz, że szukasz okularu w przedziale 30-33 :P

I jeszcze jedna pierdółka - Plejady mają 100' rozpiętości, czyli 1,67 stopnia. W LB12 N26 da ci pole 1,4°, N31 - 1,7°. Nie wiem jak ty, ale ja chętnie bym sobie popatrzył na całą gromadkę

 

Hmmm......może masz rację Panasie, może lepiej zaczekać i nie wyrywać się teraz z zakupami...uczę się powoli pokory i cierpliwości, to jest najważniejsze. Nie byłem taki wcześniej :szczerbaty: . Jednak potrzebne jest to forum, przynajmniej mnie :notworthy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robson999 to Ty chcesz iść w sprzęt astrofoto + sprzęt do wizuala? czy z astrofoto zrezygnowałeś?

bo raczej jedno i drugie to baaardzo duże wydatki ;/

 

Pozdrawiam

mlody188

 

To nie tak, no nie....jedno z drugim oczywiście można pogodzić ale jakim kosztem????? Ja się na to nie piszę. Można powiedzieć, że jestem na rozdrożu w wyborach i podejmowaniu decyzji, ale to za skomplikowane, żeby teraz o tym pisać :rolleyes: . Powiem tak, bardziej przemawiają do mnie obserwacje wizualne, ale jeśli miałbym więcej czasu, a nie zanosi się (praca + zmiana stanu cywilnego w październiku :szczerbaty: ), to może spróbowałbym, bo na pewno zabawa z tego przednia.

pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.