Skocz do zawartości

Nagler 31 a Synta 8


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli nie kupisz Naglera, to nie kupisz żadnego okularu w tym przedziale, jeśli myślisz o przyszłości smile.gif , bo takie nie istnieją!

Ja wiem, że legenda naglera 31mm jest bardzo kusząca, ale jak już tu parę osób powiedziało - bez ciemnego nieba go nie wykorzystasz. Możesz natomiast zastanowic sie nad innym, tańszym naglerem, który będzie miał mniejszą ogniskową.

Na twoim miejscu skontaktowałbym się z jakimiś ludzmi z Twojej okolicy i popatrzył przez różne okólary jakie oni mają.

Nagler jest super, ale nie przeceniajmy go aż tak bardzo. To trochę tak jak w "sporcie" audiofilskim, gdzie sprzedają nawet podgrzewacze do kabli żeby dzwięk był lepszy :blink: .

 

Ale moze potrzebne beda inne ogniskowe do innych powiekszen? Moze zmienie koncepcje i zamiast wiekszego newtona kupie wiekszego SCT gdzie juz bede potrzebowal zupelnie innych okularow? Moze przesiade sie na astrofoto? Nigdy nie wiadomo. Dlatego wole kupowac sprzet na biezace potrzeby a nie 'a bo moze za piec lat mi sie przyda'. Wole ta gotowke wydac takze na bardziej biezace potrzeby a nie zamrazac ja w okularze. Kto wie moze za te pare lat wyjda nowe naglery/ethosy/menthosy z jeszcze nowymi lepszymi 'features'?

Jasne. Powiedziałem perspektywicznie a nie w ciemno :). Ja wiem w jaki teleskop celuję w przyszłości i staram się (co mi jak na razie wcale za dobrze nie wychodzi) celować w "podzespoły", które będę mógł wykorzystać. Nie mówię też o wydawaniu niewiadomojakich pieniędzy na te okulary. Akurat w tym przypadku nie jestem zwolennikiem rozwiązań "na maxa", chociaż to kuszące.

Dobrą lekcją poglądową było dla mnie porównanie różnych teleskopów na Tąpadłach. Wtedy wyszło wyraźnie co tak na prawdę się liczy.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto wie moze za te pare lat wyjda nowe naglery/ethosy/menthosy z jeszcze nowymi lepszymi 'features'?

 

oo, zdecydowanie przydałyby się Menthosy z polem widzenia 360° - nie dość, że masz całe niebo w zasięgu jednego ustawienia teleskopu (nawet jak skierujesz go na dół :szczerbaty: ), to jeszcze widzisz, czy jakiś niedźwiedź nie zachodzi cię od tyłu :szczerbaty:

 

Nagler jest super, ale nie przeceniajmy go aż tak bardzo. To trochę tak jak w "sporcie" audiofilskim, gdzie sprzedają nawet podgrzewacze do kabli żeby dzwięk był lepszy :blink: .

 

bardzo dobre porównanie!

Swoją drogą, poznałem raz jednego "złotouchego", który nie słuchał muzyki, tylko dźwięku! A chyba clue powinno być takie, że okular (czy w przypadku audiofilów - kabelek) jest środkiem, a nie celem?

Nie wątpię, że posiadacze Naglerów mają rację, mówiąc, że wspaniałe pole, świetna punktowość gwiazd, ja po prostu chyba nie mam zbyt wielkich wymagań do okularów i tyle. Fajnie, jak widać więcej, ale wolałbym chyba pójść tropem execa i mieć okular ze średniej półki przy większej aperturze.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moze potrzebne beda inne ogniskowe do innych powiekszen? Moze zmienie koncepcje i zamiast wiekszego newtona kupie wiekszego SCT gdzie juz bede potrzebowal zupelnie innych okularow? Moze przesiade sie na astrofoto? Nigdy nie wiadomo. Dlatego wole kupowac sprzet na biezace potrzeby a nie 'a bo moze za piec lat mi sie przyda'. Wole ta gotowke wydac takze na bardziej biezace potrzeby a nie zamrazac ja w okularze. Kto wie moze za te pare lat wyjda nowe naglery/ethosy/menthosy z jeszcze nowymi lepszymi 'features'?

 

Exec zlituj się :) , to w końcu pół metra, czy SCT...? Powiedzcie od razu że Nagler to tylko dla entuzjastów z wielką kasą albo lansiarzy, albo jeszcze dla snobów, co to nie maja co z pieniędzmi robić... :lol: . Przyjmę to z pokorą, bo potentatem jakimś nie jestem, chciałem poprostu kolejny docelowy okular, taki na lata, którego z premedytacją odradziliście :D . Koniec kropka, nie czuję urazy, wręcz się cieszę, bo może zamówię sobie tańszego Scopsa 30mm i też będę zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zobacz na przykladzie. Zalozmy ze masz 150mm newtona. Chcesz miec lepsze obrazy. Nagler pokaze wiecej niz np plossl (lepszy kontrast dzieki ktoremu moze troche lepiej i wyrazniej odwzorowac detale mglawic dla przykladu).

...

Dlaczego tak myślisz? Dlaczego Nagler miałby dać lepszy kontrast niż Plossl? Co będzie dawało lepszy kontrast: Nagler 32mm czy TV Plossl 32mm ?

 

 

ps.

Żeby za 2 dni, ktos nie napisał, że historia zaczęła się wczoraj.

Poczytajcie sobie ten wątek: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15226 .

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson - dzis pol metra a moze jutro bede chcial cos innego? Nie wiadomo.

 

Zreszta nie - Nagler nie jest tylko dla entuzjastow i lansiarzy. To jest dobry i przydatny okular. Ale wedlug mnie nie zawsze jest sens go kupowac (zobacza porownanie cena-zysk w obrazie na przykladzie maly-duzy teleskop kilka postow wyzej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak myślisz? Dlaczego Nagler miałby dać lepszy kontrast niż Plossl? Co będzie dawało lepszy kontrast: Nagler 32mm czy TV Plossl 32mm ?

To byl tylko przyklad, a Nagler wystepowal w nim jako docelowy 'superokular'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie dawało lepszy kontrast: Nagler 32mm czy TV Plossl 32mm ?

Dorzucę w tym temacie swoje dwa grosze. Nie mam naglera, ale mam LVW, które są powszechnie uznawane za b.dobre okulary bo i nimi są, ale... moje TV plossle 15 biją transmisją i kontrastem LVW 13 w wersji mono. Dopiero jak do plossla TV dorzucę pryzmaty z bino, to obraz mam taki jak w LVW 13.

Pozdr,

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robsonie, pozwól, że jeszcze się czepnę wątku execa i od razu uprzedzam, że zamieszam trochę (więc może lepiej wcale tego nie czytaj :szczerbaty:)

Pi razy oko - ceny kształtują się mniej więcej tak:

Nagler 31 - 2300,-

LB 12" - 3700,-

używana Synta 8" - 900,-

 

Pewnie już wiesz, co czego piję - mnie by chyba jednak kusiło, żeby kasę na N31 razem z kasą uzyskaną na sprzedaży S8 zainwestować w nowe lusterko. Widoki będziesz miał takie, że kazdy z twoich dotychczasowych okularów pokaże ci coś nowego, więc w pewnym sensie można powiedzieć, że będziesz miał 3 nowe okulary (o ile dobrze kojarzę, masz LVW 13 i 22 oraz UWANa 7 - coś przegapiłem?)

Dylemat z okularem długoogniskowym będziesz miał dalej, ale być może mniejszy, bo o ile można się głowić czy jest sens kupować alufelgi do malucha (vel N31 do Synty 8) o tyle pomysł umieszczenia N31 w LB12 już nie brzmi jak mezalians.

Używając analogii muzycznej: parę lat temu zmieniłem szafę grającą - przesiadka z wieży panasłonika na zestaw audiofilski. Nagle stałem się posiadaczem ok. 100 nowych płyt. Każda, dosłownie każda brzmiała inaczej, pełniej, cudowniej.

A swoją drogą, problem z okularem długoogniskowym polega chyba na tym, że można odnieść wrażenie, że brakuje czegoś pomiędzy okularami klasy (cenowej) 400-500zł a N31 (teoretycznie jest UWAN 28 za jakieś 1200, ale z recenzji można odnieść wrażenie, że jakościowo bliżej mu do półki SWANów i SCOPOSów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robsonie, pozwól, że jeszcze się czepnę wątku execa i od razu uprzedzam, że zamieszam trochę (więc może lepiej wcale tego nie czytaj :szczerbaty: )

Pi razy oko - ceny kształtują się mniej więcej tak:

Nagler 31 - 2300,-

LB 12" - 3700,-

używana Synta 8" - 900,-

 

Pewnie już wiesz, co czego piję - mnie by chyba jednak kusiło, żeby kasę na N31 razem z kasą uzyskaną na sprzedaży S8 zainwestować w nowe lusterko. Widoki będziesz miał takie, że kazdy z twoich dotychczasowych okularów pokaże ci coś nowego, więc w pewnym sensie można powiedzieć, że będziesz miał 3 nowe okulary (o ile dobrze kojarzę, masz LVW 13 i 22 oraz UWANa 7 - coś przegapiłem?)

Dylemat z okularem długoogniskowym będziesz miał dalej, ale być może mniejszy, bo o ile można się głowić czy jest sens kupować alufelgi do malucha (vel N31 do Synty 8) o tyle pomysł umieszczenia N31 w LB12 już nie brzmi jak mezalians.

Używając analogii muzycznej: parę lat temu zmieniłem szafę grającą - przesiadka z wieży panasłonika na zestaw audiofilski. Nagle stałem się posiadaczem ok. 100 nowych płyt. Każda, dosłownie każda brzmiała inaczej, pełniej, cudowniej.

A swoją drogą, problem z okularem długoogniskowym polega chyba na tym, że można odnieść wrażenie, że brakuje czegoś pomiędzy okularami klasy (cenowej) 400-500zł a N31 (teoretycznie jest UWAN 28 za jakieś 1200, ale z recenzji można odnieść wrażenie, że jakościowo bliżej mu do półki SWANów i SCOPOSów)

 

A czy Ty Panasie myślałeś, że ja o tym nie myślałem?????? :) Też rozważałem taką możliwość, ale generalnie skupiałem się głównie na docelowym okularze długoogniskowym. Nie chciałem na razie zmieniać teleskopu, Synta jest za......., LB to moje marzenie , które miało być spełnione za rok może dwa :) I co teraz?? Znowu jesteśmy w punkcie wyjścia :D Jedno jest pewne mam juz pełny obraz sytuacji i teraz będzie mi trochę łatwiej podjąć jakąkolwiek decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo 12 i 8". Pragnę zwrócić uwagę na pewne aspekty 31 mm w tych teleskopach.

 

8" - 200/1200 F6

12" 305/1500 F4,9

Niby niewielkie różnice ale:

Nagler 31 mm w wyciągu i mamy powiększenie odpowiednio 39x i 48; żrenice 5,2 i 6,32 mm.

 

ps. zacytuję za celestią:

 

"30 - 60x Czyli jak najmniejsze. Tu najważniejsze jest maksymalne pole jakie jesteś w stanie wycisnąc z okularu. Jak je obliczyć ? pole pozorne / powiększenie realne. Powiększenie realne wyliczamy ze wzoru ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu. Jest tylko jedno małe ale. Należy pamietać o czymś takim jak rozmiar źrenicy wyjsciowej Nasze oko tak naprawde nie jest wstanie rzoszerzyć sie bardziej niż na 5mm (a i tak osoby starsze nie osiagna nawet tego) więc jeżeli damy sobie za małe powiekszenie nie będziemy w stanie objąć jednym spojrzeniem całego pola. Źrenicę wyjściową jesteśmy w stanie wyliczyć ze wzoru średnica obiektywu\lustra w milimetrach / powiększenie realne. Jeżeli zmniejszymy nasze powiekszenie za bardzo, możemy wpaść w jeszcze jedną pułapkę. W zbyt jasne tło. Niebo w okularze na bardzo malym powiększeniu będzie nie czarne, a lekko szare - żegnaj wysoki kontraście, żegnajcie słabe DSy. "

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o źrenicy wyjściowej mówiliśmy już wcześniej ale żeby ująć to bardziej obrazowo to przedstawię to nieco inaczej. Otóż jeśli źrenica wyjściowa okularu wyniesie 6 mm, a źrenica oka będzie miała 5 mm będzie to odpowiadało zmniejszeniu apertury teleskopu! Źrenica oka stanie się diafragmą aperturową! Wystarczy podzielić ogniskową okularu przez źrenicę oka by otrzymać nową światłosiłę teleskopu. Dla przykładu jeśli źrenica oka wynosi 6 mm to z okularem 31 mm otrzymamy efektywny teleskop f/5,2 , a dla źrenicy 5 mm już f/6,2. Można się zdziwić jak słabe obrazy daje nasz f/4,5 :Boink: . Dlatego nigdy nie należy przesadzać z długością ogniskowej okularu, szczególnie w jasnym sprzęcie

 

poruszony został temat sprzętu audio. Co nieco miałem z tym do czynienia i czasem służę swym uchem w ramach "konsultacji" więc wtrącę trzy grosze. Wbrew pozorom analogia jest całkiem trafna. Audiofile czasem wydają się śmieszni ale niestety często wiedzą co mówią. Im wyższej klasy sprzęt tym bardziej "wrażliwy" na jakość kabli, ustawienie głośników czy specyfikę wnętrza. Zresztą sam dobór brzmieniowy głośników do wzmacniacza nie jest sprawą prostą, a jeszcze dochodzą inne czynniki oraz upodobania słuchacza

 

odsłuchanie ulubionych płyt na sprzęcie audiofilskim może być szokiem. Nagle okazuje się, że są tam instrumenty których wcześniej nie było :unsure:

 

imho podobnie jest w przypadku doboru okularów, co widać po tej dyskusji. To co dla jednych jest istotne dla innych zupełnie nie ma znaczenia. Ja należę do tych osób, którym w mniejszym stopniu zależy na bardzo szerokim polu ale wymagam aby w całym polu obraz był idealny. Świadomość zakupu za spore pieniądze okularka o dużych wadach brzegowych nie pozwoliła by mi zasnąć :D . Z tego powodu kiedy wreszcie kupię długoogniskowy okular będzie to albo Nagler albo LVW

kiedyś okazyjnie kupiłem Naglera 13 mm i choć jest on uważany za jeden ze słabszych Naglerów to stał się moim podstawowym okularem do DS-ów. W przypadku kulek bije na głowę Plossla 25 mm pod względem jasności i kontrastu. Po wspólnych obserwacjach na Tąpadłach Iro był zachwycony obrazami w Jego Syncie

 

a na koniec mała rada. Zanim kupisz w końcu jakiś okular sam przekonaj się co Ci bardziej odpowiada. Jeśli kupisz okular jedynie na podstawie opinii innych możesz się bardzo rozczarować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robson, czasem warto zdać się na los. Weź monetę i rzuć. Orzeł - LB, reszka - Nagler. :szczerbaty: I problem z głowy.

Zbyt, jeśli chodzi o płyty to czasami na dobrym sprzęcie jest dokładnie odwrotnie. Na CD słychać trzaski (DOSŁOWNIE!!!), jakby płyta była zgrywana z czarnego krążka (mam jedną taką). Na komunijnym jamniku grała, aż miło, a na obecnym sprzęcie, już nie tak bardzo.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt, po raz kolejny porównujesz LVW do Naglera, sorki ale to chyba nie ta półka cenowa. Kupiłem LVW22 za 600 w DO, Nagler kosztuje 2000! Zgoda LVW jest rewelacyjny, nie wyobrażam sobie oglądania np tripletu Lwa albo pary 81,82 innym okularem, widoki niezapomniane. Ja chcę coś jak najszerszego dla mojej synty. Jeżeli nabędę Naglera, to niestety zrobie to tak jak we wcześniejszy zakupach, po prostu zamówię i będę się nim cieszył. Bo nic innego mi nie pozostanie.

 

Sawes, sam widzisz, że decyzje są trudne, kto wie, może rzucę monetę, jeśli to zrobię, to zaraz napiszę co wyszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LVW i Nagler oferują obraz podobnej jakości. Różnica jest oczywiście w wielkości pola ale to, jak już wspominałem, ma dla mnie mniejsze znaczenie. LVW ma pole własne sporo większe niż Plossl i to mi w zupełności wystarcza :D

pole w Naglerze jest super ale i tak nie potrafię go całego naraz ogarnąć. Zresztą aby to zrobić oko musi znaleźć się dokładnie w odległości równej ER co wcale nie jest takie proste zwłaszcza na mrozie :szczerbaty:

 

swoją trzynastkę kupiłem przypadkowo. Miałem w planach zakup używanego LVW 13 ale w tej samej cenie trafił mi się Nagler więc nie wybrzydzałem :rolleyes:

duża różnica w cenie nie musi wcale oznaczać dużej różnicy w jakości

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt, po raz kolejny porównujesz LVW do Naglera, sorki ale to chyba nie ta półka cenowa.

Ale co to zmienia? Myslisz ze Nagler da Ci duzo lepsze obrazy niz LVW? :rolleyes:

 

Zgoda LVW jest rewelacyjny, nie wyobrażam sobie oglądania np tripletu Lwa albo pary 81,82 innym okularem, widoki niezapomniane.

No tak, jesli chcesz zobaczyc w LVW pare M81 M82 to musisz wlozyc LVW 22mm. W 13mm przy powiekszeniu 92x ta sztuczka sie juz nie uda. Ja w swoim Speers Waler 14mm 82* pola przy powiekszeniu 107x widze obie galaktyki! Co Ty na to? :szczerbaty:

 

Dodam ze okular daje podobne widoki do LVW tylko ze ze sporo wiekszym polem i za mniejsza cene. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt, obiecuję, że gdy kupię Naglera a najprawdopodobniej to zrobię, to chętnie Ci napiszę, czy rożnica w cenie jest adekwatna do jakości obu okularów. Jak wcześniej napisałem, nie będę miał możliwości obejrzenia okularu z bliska przed zakupem, zrobię to w ciemno!! no chyba, że wcześniej rzucę monetą i wypadnie na LB, no to wtedy wybacz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to zmienia? Myslisz ze Nagler da Ci duzo lepsze obrazy niz LVW? :rolleyes:

 

 

No tak, jesli chcesz zobaczyc w LVW pare M81 M82 to musisz wlozyc LVW 22mm. W 13mm przy powiekszeniu 92x ta sztuczka sie juz nie uda. Ja w swoim Speers Waler 14mm 82* pola przy powiekszeniu 107x widze obie galaktyki! Co Ty na to? :szczerbaty:

 

Dodam ze okular daje podobne widoki do LVW tylko ze ze sporo wiekszym polem i za mniejsza cene. :rolleyes:

 

Exec, ja naprawdę nie wiem, co Ty tam widzisz przez swój teleskop i swoje okulary, serio :szczerbaty: ,. Przecież ja Ciebie nie rozliczam z Twoich widoków, wierzę Ci! Nie o to chodzi, przecież ja posiadam tylko 3 okulary, mam takie jakie mam, i tylko próbuję mówić jak to jest u mnie. Żeby Cię trochę podenerwować i podnieść Ci troszkę ciśnienie, to powiem...tak Nagler umożliwi mi oglądanie dużo lepszych obrazów, ba najlepszych obrazów! Bo to legenda i mistrzostwo świata.

p. s. z tym ciśnieniem, to oczywiście żarcik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt, obiecuję, że gdy kupię Naglera a najprawdopodobniej to zrobię, to chętnie Ci napiszę, czy rożnica w cenie jest adekwatna do jakości obu okularów

chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat

to co napisałem to nie są moje przypuszczenia tylko wynik przeprowadzonych obserwacji. Nasze (wrocławskie) wypady na Tąpadła dały mi możliwość popatrzenia przez różne okulary i różne teleskopy i dzięki temu wyrobiłem sobie zdanie. Tobie radzę zrobić podobnie. Bierz urlop i przyjeżdżaj do Wrocka :szczerbaty:

 

pozdrawiam

 

PS

skoro masz LVW to wiesz jakiej jakości obrazy daje Nagler (nie licząc większego pola)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisywać mogę dopiero po pracy, więc odpis zbiorczy z całego dnia:

 

m_jq2ak :

 

"prosiak" to nie jest zły wybór, szczególnie te z TV udowadniają, że dobrze wykonany daje radę, tylko to pole.... mając na myśli stratę myślałem o wszystkich możliwych parametrach okularu. Poza tym, jak patrzysz nawet z 65* polu widzisz od razu diafragmę... przy Naglerach i Etosach masz to fantastyczne uczucie jakbyś "wlazł" w wyciąg. Magiczne uczucie i hipnotyzujące.

 

exec:

 

tak, 10, 12, 16 cali da więcej w obrazie. Ja swoją decyzję o zbieraniu na N31 podejmuję przewidując, że w swoim mieszkaniu nie znajdę miejsca na większy sprzęt, chyba że składanego taurusa, chcę więc maksimum wycisnąć z tego lustra co mam. N31 i brak ciemnego nieba - nie spodziewam się po tym okularze czarów - planuje go wykorzystywać głównie z UHC, ewentualnie M45,44 i inne otwarte, które normalnie nie wlezą w pole okularu - chcę je widzieć jako kropeczki, ładne kolorowe kropeczki. Jest jeszcze jeden widok, który mam przed oczami: widok Albireo w soczystych kolorach otoczona mnóstwem gwiazdek z Drogi Mlecznej - tło było jasne, ale ta głębia...

 

Zbyt:

 

źrenica - tak to jest problem, dlatego mam czasami wachania, czy nie N26. Z drugiej strony, zrób sobie czasami zdjęcie po godzinnych obserwacjach z dłuim czasem. Jak na chwilę obecną, nawet 6 mm to nie jest wyczyn dla moich oczu. Jakieś 4mm to mam teraz pisząc ten tekst. Jasne tło - tak, by je przytłuc przez UHC. Wtedy ładnie wyłażą rzeczy ukryte w tle, bo są mocno podbite. Z resztą nie zniechęcaj kolegi, to przez Ciebie, przez jedno z Twoich szkieł, po nocy na Tąpadłach stwierdziłem, że resztę okularów kupuję od Telewujka, chocbym miał odkładać po półtorej roku na każdego ;D Tak rzadko wyjeżdzam na obserwacje, że chcę wiedzieć, że wyciskam z lustra maksimum za każdym razem. :Beer:

 

Robson999:

 

Zadałeś pytanie: "czy nie ma problemu z pracą N31 z Syntą".

Oprócz odpowiedzi Ori, uzyskujesz same odpowiedzi w stylu radia Erewań :) " Nagler to Nagler, ale .... ".

Skoncentruj się na odpowiedzi na pierwotne pytanie, bo wątek przypomina powoli te z mojego dzieciństwa: "co lepsze Commodore czy Atari". A ja też jestem po prostu ciekaż czy kilo dwieście w wyciagu w Syncie to problem czy nie.

Zadaj sobie pytanie dlaczego chciałeś kupić Naglera i jakie obrazy chciałbyś z nim uzyskać... Poza tym zmuś się i postaraj się choć raz przez niego zerknąć...

 

Oczaruje Cię, albo stwierdzisz, że nie warto.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

ps. lepszy jest C=64

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisywać mogę dopiero po pracy, więc odpis zbiorczy z całego dnia:

 

m_jq2ak :

 

"prosiak" to nie jest zły wybór, szczególnie te z TV udowadniają, że dobrze wykonany daje radę, tylko to pole.... mając na myśli stratę myślałem o wszystkich możliwych parametrach okularu. Poza tym, jak patrzysz nawet z 65* polu widzisz od razu diafragmę... przy Naglerach i Etosach masz to fantastyczne uczucie jakbyś "wlazł" w wyciąg. Magiczne uczucie i hipnotyzujące.

 

exec:

 

tak, 10, 12, 16 cali da więcej w obrazie. Ja swoją decyzję o zbieraniu na N31 podejmuję przewidując, że w swoim mieszkaniu nie znajdę miejsca na większy sprzęt, chyba że składanego taurusa, chcę więc maksimum wycisnąć z tego lustra co mam. N31 i brak ciemnego nieba - nie spodziewam się po tym okularze czarów - planuje go wykorzystywać głównie z UHC, ewentualnie M45,44 i inne otwarte, które normalnie nie wlezą w pole okularu - chcę je widzieć jako kropeczki, ładne kolorowe kropeczki. Jest jeszcze jeden widok, który mam przed oczami: widok Albireo w soczystych kolorach otoczona mnóstwem gwiazdek z Drogi Mlecznej - tło było jasne, ale ta głębia...

 

Zbyt:

 

źrenica - tak to jest problem, dlatego mam czasami wachania, czy nie N26. Z drugiej strony, zrób sobie czasami zdjęcie po godzinnych obserwacjach z dłuim czasem. Jak na chwilę obecną, nawet 6 mm to nie jest wyczyn dla moich oczu. Jakieś 4mm to mam teraz pisząc ten tekst. Jasne tło - tak, by je przytłuc przez UHC. Wtedy ładnie wyłażą rzeczy ukryte w tle, bo są mocno podbite. Z resztą nie zniechęcaj kolegi, to przez Ciebie, przez jedno z Twoich szkieł, po nocy na Tąpadłach stwierdziłem, że resztę okularów kupuję od Telewujka, chocbym miał odkładać po półtorej roku na każdego ;D Tak rzadko wyjeżdzam na obserwacje, że chcę wiedzieć, że wyciskam z lustra maksimum za każdym razem. :Beer:

 

Robson999:

 

Zadałeś pytanie: "czy nie ma problemu z pracą N31 z Syntą".

Oprócz odpowiedzi Ori, uzyskujesz same odpowiedzi w stylu radia Erewań :) " Nagler to Nagler, ale .... ".

Skoncentruj się na odpowiedzi na pierwotne pytanie, bo wątek przypomina powoli te z mojego dzieciństwa: "co lepsze Commodore czy Atari". A ja też jestem po prostu ciekaż czy kilo dwieście w wyciagu w Syncie to problem czy nie.

Zadaj sobie pytanie dlaczego chciałeś kupić Naglera i jakie obrazy chciałbyś z nim uzyskać... Poza tym zmuś się i postaraj się choć raz przez niego zerknąć...

 

Oczaruje Cię, albo stwierdzisz, że nie warto.

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

ps. lepszy jest C=64

 

Eh, ok, chyba więc wybiorę się na te Wasze Tąpadła razem z Wami i w końcu zobaczę to, do czego tak dążę...tylko kiedy, praca a w likendy wyjazdy...idę teraz spać, bo miałem dziś cholernie ciężki dzień z Naglerem :szczerbaty:

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chętnie poznam Twoje zdanie na ten temat

to co napisałem to nie są moje przypuszczenia tylko wynik przeprowadzonych obserwacji. Nasze (wrocławskie) wypady na Tąpadła dały mi możliwość popatrzenia przez różne okulary i różne teleskopy i dzięki temu wyrobiłem sobie zdanie. Tobie radzę zrobić podobnie. Bierz urlop i przyjeżdżaj do Wrocka :szczerbaty:

 

pozdrawiam

 

PS

skoro masz LVW to wiesz jakiej jakości obrazy daje Nagler (nie licząc większego pola)

 

Zbyt, ja tu czegoś nie rozumiem, znowu porównujesz LVW no Naglera. Swojego LVW22 traktuję jaklo okular docelowy, jego pole w zupełności mi wystarczy, piszesz, że mając LVW wiem jaki obraz da Nagler. To przeogromne pole Naglera i tak nie jest moim celem, dla mnie ten Nagler mółby mieć nawet 70* i tak z trudem bym to ogarnął. Stawiam na jakość, a Ty teraz piszesz, że jakość LVW jest zbliżona do Naglera. Zaczynam wyciągać ciekawe wnioski :szczerbaty: ...Szkoda, że to tylko tak na sucho bez naocznych testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Ty robson za duzo spodziewasz sie po Naglerze. Myslisz ze wyjmiesz LVW, wlozysz Naglera i bedzie WOOOOOOW! Teraz wreszcie widac ramiona! A raczej bedzie tak: noooo pole jest wieksze... ale hmm poza tym roznicy nie widac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Ty robson za duzo spodziewasz sie po Naglerze. Myslisz ze wyjmiesz LVW, wlozysz Naglera i bedzie WOOOOOOW! Teraz wreszcie widac ramiona! A raczej bedzie tak: noooo pole jest wieksze... ale hmm poza tym roznicy nie widac....

 

Exec, no wiesz, troszkę mnie chyba obrażasz :szczerbaty: . Aż tak początkujący to ja nie jestem :Boink: ...Spiralność ramion w Syncie 8 ?? (to bardzo trudne choć możliwe). A co do jednego masz chyba rację może za dużo się spodziewam :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.