Skocz do zawartości

Nagler 31 a Synta 8


Rekomendowane odpowiedzi

Wiele tematów już tutaj napisano na temat różnych okularów. Ja mam pytanie do użytkowników Naglera 31 Type 5 i nie tylko, czy jest sens zakupu tak dobrego okularu do naszej poczciwej Synty 8 na Dobsonie. Dlaczego, nikt na forum nie pisze prawie nic na temat tego okularu??? Czy jest tak doskonały, że nie wymaga żadnej recenzji? Kiedyś sobie założyłem, że jeżeli fundusze mi na to pozwolą, to będę nabywał okulary docelowe, czyli takie które posłużą mi bardzo długo, bo po co zbierać większą ich ilość, skoro można nabyć kilka (dosłownie 3) ale trochę lepszej jakości. Jestem teraz można powiedzieć w kropce, ponieważ z czasem zauważyłem, iż brakuje mi do mojego zestawu okularu o jak najdłuższej ogniskowej, w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłby okular w przedziale ognikskowych 30-33 mm. Tak jak w poprzednich przypadkach, tutaj także chciałbym poszukać czegoś na lata, czyli docelowego, ale to nie takie proste. Pech chciał, że w przypadku takich ogniskowych nie ma za bardzo wyboru w miarę sensownego. Na rynku są oczywiście różne modele okularów, ale wciąż mam wątpliwości co do ich jakości. Za rok, może dwa na pewno zechcę kupić jakiś docelowy teleskop Newtona, najprawdopodobniej będzie to Meade Light Bridge 12", czyli większa światłosiła, większa wrażliwość na niedoskonałości optyczne okularów itd. Mam pytanie do Was, jak mógłbym rozwiązać kwestię doboru okularu szerokątnego (30-33mm), może ktoś pomógłby mi w podjęciu decyzji.

Dziękuję

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mam powiedzieć... słoik jest świetny. Jak go wkładam w wyciąg, to po prostu oglądam Wszechświat w szerokim ujęciu.

Gdybym szukała wad, to mogłabym się przyczepić do jego wagi ;). Najlepiej gdybyś pojechał na zlot i bezpośrednio porównał wszystkie długoogniskowe okulary w swojej syncie na tych samych obiektach i w tych samych warunkach... Jakby co, to Ja będę w tegorocznym Jodłowie ze swoim słoikiem :), tak więc w tym zakresie służę pomocą sprzętową. Zapraszam też do trójmiasta na obserwacje, no chyba że masz kogoś innego bliżej... :)

Słyszałam opinię, że ethosy są jeszcze lepsze jeśli chodzi o korekcję aż do samej diafragmy, ale ethosy puki co nie mają tak długich ogniskowych, jakie Cię w tej chwili interesują...

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori tak przez ciekawosc, jakie to w wiaderku Naglerki posiadasz, jesli mozna spytac oczywiscie.

 

Wiesz, dobry Plossl nie jest zły,szczególnie taki o długiej ogniskowej. Ja przez pierwsze trzy lata oglądactwa to tylko na plosslu 25mm jechałam i bardzo sobie chwalę.

Co do wiadra Naglerów, to jest to bardzo małe wiaderko... :szczerbaty: (31mm type5, 17mm type 4 i 7mm type6). Teraz zbieram na dobrego barlowa na specjalne okazje i w sumie do wizuala te trzy łokurarki mi wystarczają.

 

Sorki robson za off topa.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, jeśli można, kolega z forum sławekB, któremu nie wolno jeszcze dyskutować w tym dziale (status newbie), poprosił Was o poradę w sprawie tańszego szerokiego ok 30mm okularu do newtona f4,9 (synta12) jako tańsza alternatywa tymczasowa w drodze do Naglara. Chodzi o jakieś sprawdzone sugestie... w cenie 400-500zł.

 

 

Ja od siebie tylko mogę dodać, iż nie wiem, czy stać mnie na jakiekolwiek tańsze alternatywy tymczasowe w drodze do Naglera :szczerbaty:. 500 zł dziś i np 2500 za rok na okular docelowy?? 3000 zł????? mowy nie ma! Nie wiem czemu ale żyję przeświadczeniem, że ten okular w wakacje będzie kosztował 1900 zł :) Może warto poczekać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mam powiedzieć... słoik jest świetny. Jak go wkładam w wyciąg, to po prostu oglądam Wszechświat w szerokim ujęciu.

Gdybym szukała wad, to mogłabym się przyczepić do jego wagi ;) . Najlepiej gdybyś pojechał na zlot i bezpośrednio porównał wszystkie długoogniskowe okulary w swojej syncie na tych samych obiektach i w tych samych warunkach... Jakby co, to Ja będę w tegorocznym Jodłowie ze swoim słoikiem :) , tak więc w tym zakresie służę pomocą sprzętową. Zapraszam też do trójmiasta na obserwacje, no chyba że masz kogoś innego bliżej... :)

Słyszałam opinię, że ethosy są jeszcze lepsze jeśli chodzi o korekcję aż do samej diafragmy, ale ethosy puki co nie mają tak długich ogniskowych, jakie Cię w tej chwili interesują...

 

pozdrawiam

Ori

 

Czułem, że napiszesz Ori :) . Jak zwykle można na Ciebie liczyć...Oczywiście, że jeżeli tylko nadarzy się okazja do jakiegoś wyjazdu (zlotu), to ja chętnie skorzystam z Twojej prezentacji sprzętowej, bo u mnie w okolicy to raczej takiego cudeńka nie uświadczę. Do trójmiasta trochę daleko, szkoda :huh: , chciałoby się mieć u siebie taki okularek.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepnę do pytania SławkaB, z tym że do 10 calowej kratki. Też szukam i nic... :angry:

 

Edit: panasmaras, patrzyłem przez SWAN 33 przez swoją kratkę i powiem, że widok był daleki od rzucenia mnie na kolana. Już bardziej podobał mi się Meade QX 26, który dorzucali w komplecie. Ale mając LVW 22 taki nie jest mi potrzebny. Myślę o tej serii, ale o tym http://www.teleskopy.net/index.php?idg=oku...=02&model=3

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wychodzę ze złego założenia (a być może z bardzo złego), ale jeśli nie masz pewności, czy przesiadka na światłosilniejszego newtona nastąpi za rok czy za dwa, to zawsze możesz kupić sobie tymczasowy okular na ten rok czy dwa lata (który z Syntą F/6 będzie zupełnie OK) i potem odsprzedać na forum. Owszem, z jednej strony będziesz o jakąś stówkę do tyłu na kasie, ale z drugiej - będziesz do przodu o rok (a być może i dwa) z obserwacjami. Kilka obserwacji popełnionych parę tygodni temu tylko mnie utwierdza, że warto mieć jakąś dłuższą ogniskową na podorędziu do przyglądania się różniastym lutniom i łabędziom... No, chyba, że faktycznie będziesz miał możliwość kupienia Naglera w okolicach sierpnia - w takiej sytuacji też bym się wstrzymał... Zawsze też możesz zgłosić na forum chęć takowego zakupu, może ktoś potrzebuje gotówki w czasach kryzysu? :D

inna sprawa, że ja mam do dyspozycji tylko kitowe synciane plossle, więc przesiadka na jakikolwiek inny okular, którego wartość wynosi ponad 100zł jest dla mnie sporym krokiem do przodu :szczerbaty:

Jeśli masz lantany (a wiem, że masz), to może już nie być tak różowo z np. SWANem 33...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Please... 12 cali docelowe? :rolleyes:

Minimum 16.

 

I nie mieć możliwości używania go zbyt często?? ;)

Pamiętaj o zasadzie: "Najlepszy teleskop, to ten najczęściej używany" :szczerbaty:

Co do SWAN-a 33mm to jednak jest to okular pod "ciemne" teleskopy jak maki czy SC. Do czegoś jaśniejszego, to jak napisał Sawes, daleko mu do rzucania na kolana.

Zresztą miałem okazje mieć w swoim mikrusie Naglera 31mm i jednak różnica powalała na kolana, przy porównaniu ze SWAN-em 33mm (mowa o f/5.9)

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie mieć możliwości używania go zbyt często?? ;)

Pamiętaj o zasadzie: "Najlepszy teleskop, to ten najczęściej używany" :szczerbaty:

Tylko niby dlaczego 16 calowy light bridge/taurus mialby byc rzadziej uzywany niz 12 calowiec?

 

Poza tym nie zgadzam sie z ta zasada. Wole raz-dwa razy na miesiac pojechac pod ciemne niebo, niz obserwowac codziennie z Wroclawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się wtrącę... Jak Nagler 31 sprawuje się w refraktorach? Nadaje się? Jak testowałem go w DO z Megrezem 110ED to dystorsja ("poduszka") masakryczna! I to nie moje złudzenie, bo potwierdził to sprzedawca... czy N31 tylko do Newtonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ohoo Ori to takie przyjemne te wiaderko Naglerków ;)

kiedyś chciałbym mieć okazję przetestować takiego słoiczka w swojej małej Syncinie ;)

jak się kiedyś gdzieś ustawimy to nie zapomnij zabrać wiaderka ;p + swojego Tauruska ;D

 

robson999 - 12" w stosunku do naszych ósemek to faktycznie jest już coś, ale jakby tak 16" toż to dwa razy więcej. i mieć tylko ciemne niebo...

 

Pozdrawiam

mlody188

 

PS. Oddam w dobre czy też niedobre ręce LP ;) wszystko za darmo i bez żadnych opłat :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się wtrącę... Jak Nagler 31 sprawuje się w refraktorach? Nadaje się? Jak testowałem go w DO z Megrezem 110ED to dystorsja ("poduszka") masakryczna! I to nie moje złudzenie, bo potwierdził to sprzedawca... czy N31 tylko do Newtonów?

przecież "poduszka" nie zależy od tego czy to newton czy refraktor, takie same zniekształcenie pola będzie w każdym teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Please... 12 cali docelowe? :rolleyes:

Minimum 16.

 

Exec, nie szalej :D , ja rozważam nawet możliwość przejścia na 10" jako docelowy, wolę jednak małe gabaryty, tylko że mam dostęp do ciemnego nieba, więc będzie na pewno dylemat, ale 12" to już taki max!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ohoo Ori to takie przyjemne te wiaderko Naglerków ;)

kiedyś chciałbym mieć okazję przetestować takiego słoiczka w swojej małej Syncinie ;)

jak się kiedyś gdzieś ustawimy to nie zapomnij zabrać wiaderka ;p + swojego Tauruska ;D

 

robson999 - 12" w stosunku do naszych ósemek to faktycznie jest już coś, ale jakby tak 16" toż to dwa razy więcej. i mieć tylko ciemne niebo...

 

Pozdrawiam

mlody188

 

PS. Oddam w dobre czy też niedobre ręce LP ;) wszystko za darmo i bez żadnych opłat :szczerbaty:

 

Sądzę, że 16", to teleskop dla entuzjastów (na emeryturach), którzy osiedlają się gdzieś na pustkowiach, obserwując sobie niebo...myślę, że dożyję do emerytury :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wychodzę ze złego założenia (a być może z bardzo złego), ale jeśli nie masz pewności, czy przesiadka na światłosilniejszego newtona nastąpi za rok czy za dwa, to zawsze możesz kupić sobie tymczasowy okular na ten rok czy dwa lata (który z Syntą F/6 będzie zupełnie OK) i potem odsprzedać na forum. Owszem, z jednej strony będziesz o jakąś stówkę do tyłu na kasie, ale z drugiej - będziesz do przodu o rok (a być może i dwa) z obserwacjami. Kilka obserwacji popełnionych parę tygodni temu tylko mnie utwierdza, że warto mieć jakąś dłuższą ogniskową na podorędziu do przyglądania się różniastym lutniom i łabędziom... No, chyba, że faktycznie będziesz miał możliwość kupienia Naglera w okolicach sierpnia - w takiej sytuacji też bym się wstrzymał... Zawsze też możesz zgłosić na forum chęć takowego zakupu, może ktoś potrzebuje gotówki w czasach kryzysu? :D

inna sprawa, że ja mam do dyspozycji tylko kitowe synciane plossle, więc przesiadka na jakikolwiek inny okular, którego wartość wynosi ponad 100zł jest dla mnie sporym krokiem do przodu :szczerbaty:

Jeśli masz lantany (a wiem, że masz), to może już nie być tak różowo z np. SWANem 33...

 

Panasie to wszystko prawda, ja wychodzę z założenia, że po co niepotrzebne stresy związane z kolejnymi niepotrzebnymi zakupami. Przecież można nabyć coś dobrej jakości (nawet trzeba) i cieszyć się ta jakością kilka dobrych latek! Co do lantanów, to oczywiście jakość optyki pewnie z miejsca zabija SWANa (choć ja go w ręku jeszcze nie trzymałem). Taka ciekawostka, lantany lantanami, ale tak naprawdę to po zakupie UWANa dopiero poczułem prawdziwą jakość obserwacji nocnych. Wyobraź sobie M13 powiększoną do 171x, rozbitą w drobny mak i na dodatek z dużym zapasem pola, w którym można oglądać jeszcze inne gwiazdki niekoniecznie należące do gromady! To jest widok nezapomniany i dla takich chwil warto rozglądać się za czymś lepszym jakościowo.

Pozdrawiam

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepnę do pytania SławkaB, z tym że do 10 calowej kratki. Też szukam i nic... :angry:

 

Edit: panasmaras, patrzyłem przez SWAN 33 przez swoją kratkę i powiem, że widok był daleki od rzucenia mnie na kolana. Już bardziej podobał mi się Meade QX 26, który dorzucali w komplecie. Ale mając LVW 22 taki nie jest mi potrzebny. Myślę o tej serii, ale o tym http://www.teleskopy.net/index.php?idg=oku...=02&model=3

 

Widzę sawes, że mamy podobny problem, tylko z tą różnicą, że Ty sobie już oglądałeś przez Naglera :)

robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, lantany lantanami, ale tak naprawdę to po zakupie UWANa dopiero poczułem prawdziwą jakość obserwacji nocnych. Wyobraź sobie M13 powiększoną do 171x, rozbitą w drobny mak i na dodatek z dużym zapasem pola, w którym można oglądać jeszcze inne gwiazdki niekoniecznie należące do gromady! To jest widok nezapomniany i dla takich chwil warto rozglądać się za czymś lepszym jakościowo.

Pozdrawiam

 

eee, to już wszystko wiadomo... po co się głupio ;) pytasz? Od razu inwestuj w Naglera! Tym bardziej, że czeka Cię przesiadka na F/5 (i w zasadzie to o twojej Syncie8 można mówić, że jest tymczasowa...). Na Astronocach czytałem fajny opis, że po wrzuceniu Naglera w wyciąg Synty wrażenie jest takie, że to telep jest "podłączony"do okularu a nie odwrotnie :D

A M13 w większym powerze niż 120 i nie przez dziurkę od klucza na razie nie będę próbował sobie wyobrażać... mam za słabe serce :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robson999 :D 5 postów pod rząd? :D jakby nie można było w jednym wszystko zmieścić, albo go z edytować, kurcze nie wiem jak reszcie, ale mi źle się czyta tyle postów pod rząd jednego użytkownika.

 

taką M13 rozbitą w drobny mak to ja bym chciał zobaczyć ;p bo na razie to "coś" tam widać, ale jestem świadomy, że na razie więcej nie zobacze :szczerbaty:

Nagler to powiedzmy, że okular po za moim zasięgiem, jak na chwile obecną ;p

ale może kieeedyś :)

 

Pozdrawiam

mlody188

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką M13 rozbitą w drobny mak to ja bym chciał zobaczyć ;p bo na razie to "coś" tam widać, ale jestem świadomy, że na razie więcej nie zobacze :szczerbaty:

 

Jesli teraz tym sprzetem nie widzisz to coz, dopoki nie wyjedziesz pod ciemne niebo to nie zobaczysz. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Astronocach czytałem fajny opis, że po wrzuceniu Naglera w wyciąg Synty wrażenie jest takie, że to telep jest "podłączony"do okularu a nie odwrotnie :D

I dlatego do naglerów nie może być byle jaki wyciąg, coby nie odpadł od teleskopu razem z okularem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.