Skocz do zawartości

Mikrokosmos


jacapa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od pewnego czasu fascynuje mnie podglądanie i fotografowanie tego co na każdym kroku nas otacza , a czego często nie dostrzegamy czyli świat stworzeń i przedmiotów o małych lub bardzo małych rozmiarach.

Fotografowanie mikro świata przewrotnie nazywa się fotografią makro :D . Traktuję tą zabawę jako przeciwwagę dla astronomii , gdzie mamy do czynienia z obiektami ogromnymi i odległymi . Tu malutkie i bliskie. Pomału rozgryzam technikę fotografowania takich obiektów i na razie z efektów jestem średnio zadowolony. Niemniej postanowiłem pokazać kilka fotek.

 

2f36b06cea31d06a.jpg

 

8caa0af9b4d11e49.jpg

 

08bbef7dd2f62385.jpg

 

2b078a971dc6a4e8.jpg

 

cee512aaf0419d0d.jpg

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadaczem Tamrona 90 f/2.8, od tej pory pierścienie pośrednie powędrowały do szuflady, a wszystkie makro fotografie powstały przy pomocy tego właśnie obiektywu. Nie miałem możliwości porównywać go z innymi o podobnych parametrach, ale biorąc pod uwagę stosunek cena/jakość uważam, że jest on wart swojej ceny.

 

Skoro już powstał tak ciekawy wątek, to postaram się wrzucić od czasu do czasu kilka zdjęć:

 

Byłem pewien że wątek nie będzie martwy i trafi tu wiele ciekawych fotek.

Tamron 90/2,8 to zacny obiektyw do makro.

Ja też stałem się szczęśliwym posiadaczem obiektywu stricte do makro Canon 100/2,8 Macro , ale mam go dopiero 2 dni i jeszcze nic ciekawego nim nie upolowałem.

Jednak testy pokazują że będzie niezła jazda.

Do tej pory robiłem Canonem 70-300 i Sigmą 17-70 z pierścieniami, ale to nie są idealne obiektywy do tego zastosowania. Canon niezbyt ostry , a Sigma ostrzy ok. 1 cm od obiektu :angry:

 

Jestem w trakcie dłubania dyfuzora bo światło i głębia ostrości to kluczowe problemy w makro.

Do tej pory za dyfuzor służyła mi własna ręka :D

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noxili na Twojej pierwszej fotce jest ten sam apsztyfikant co na mojej ostatniej. Tylko światełko u Ciebie lepsze i lepiej widać jego oplizujące kolory.

Ładne fotki Twoje i ansmanna.

Czekamy na następne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie foty zawsze były bliskie mojemu sercu :)

Miałem właśnie podrzucić linki do fotek Noxili, ale sam dał "z archiwum"... Pamiętam jak sporo wrzucaliśmy jakieś 2 lata temu na astro-forusa :)

 

Wiem, że będę się powtarzał... ale niezmiernie wdzięcznym obiektem do foto są gąsienice motyli nocnych i dziennych.

Ta różnorodność kształtów i barw! Coś wspaniałego!

Dla przykładu kilka fotek zawisaka. Zdjęcia są stare, robione kamerą, ale wg. mnie choć dostatecznie interesujące ;)

 

g01.jpg

 

g02.jpg

 

g03.jpg

 

g04.jpg

 

g05.jpg

 

g06.jpg

 

Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie swojego dyfuzora będę mógł wrzucić najwcześniej jutro wieczorem. W tej chwili mogę napisać, że budując go wzorowałem się m. in. tymi stronami: LINK, LINK.

Użyte materiały: tektura, klej, folia aluminiowa, kalka techniczna, gumka recepturka. :D

 

11.

bzyg_1.jpg

 

12.

konik_polny_2.jpg

 

13.

pajak2_12_04_2009.jpg

 

14.

pasikonik_1.jpg

 

15.

slonik_2-1.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że nikt nie będzie miał przeciwko jeżeli pokażę swoje pracę :P

zdjęcia wykonane przy pomocy zwykłego kompaktu :) sony dsc-h50 :)

 

na sam początek moja ulubienica (jedno z moich ulubionych zdjęć:

2429170.jpg

 

jaszczurka (tylko zamknięta :( ):

3230660.jpg

 

a ten to poluje w dzień i w nocy, a jaki sprytny :):

3271314.jpg

 

ciężka rozmowa. Ona & On:

3637688.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jacku, w swojej drugiej sesji sfotografowałeś modliszke. Gdzie ją sfotografowałeś? I czy to jest gastrica?

Jeżeli chodzi o poniższe zdjęcie, to jest to samica Sphodromantis gastrica.

Modliszka pozowała na moim biurku. Kupiłem ją jako L1, udało mi się ją wyhodować aż do dorosłości (na zdjęciu jest już dorosła).

Niestety w marcu padła ze starości :(. W Polsce można spotkać modliszkę: Mantis religiosa, niestety nie występuje w moim rejonie.

 

modliczka.jpg

 

Ta sama modliszka dwie wylinki przed dorosłością. Dopiero po ostatniej wylince zmieniła kolor z zielonego na brązowy:

 

16.

modliszka2.jpg

 

Kolejne fotki:

 

17.

lowik_2.jpg

 

18.

lowik_3.jpg

 

19.

pluskwiak_05_06_2009.jpg

 

20.

motyl_06_06_2009.jpg

 

21.

pajak1_12_04_2009.jpg

 

22.

szeliniak_sosnowiec_5.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podglądania przyrody ciąg dalszy.

 

 

 

ac6aa82ce4627907.jpg

 

Poniżej Biedronka i kawałeczek mnie :D

 

bfc0e9933126edb7.jpg

 

przykład naturalnego szkła kontaktowego

 

0e9c3b6a5a879ae7.jpg

 

fe65b176b95ee16b.jpg

 

ciąg dalszy nastąpi :D

Edytowane przez jacapa
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odwiedził mnie miły gośc, wiec musiałam zrobic mu sesje zdjęciową. Nigdy nie robiłam zdjęc takim małym stworzonkom, ale cma była bardzo miła i cierpliwie pozowała :)

 

A co do jaszczurki, to pamiętam jak Jacapa się na nią czaił :D

P6223677.JPG

P6223699.JPG

cma2.jpg

P6223670.JPG

Edytowane przez Agatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja coś ze świata roślin wrzucę.

 

Gdzie znalazłeś tą Rosiczkę ? To rzadka roślina , ale bardzo fotogeniczna.

Porosty też ciekawe tylko trochę brakuje ostrości.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.