Skocz do zawartości

Mikrokosmos


jacapa

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza próba makrofoto, celem było złożenie wielu zdjęć w celu uzyskania w miarę jednolitej ostrości na całej powierzchni. Wynik nie powala ale chyba załapałem o co chodzi.

Zdjęcie to fragment liścia mięty jabłkowej.

Mięta.jpg

Edytowane przez cwic
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2018 o 23:49, heweliusz napisał:

moje filmiki (mam nadzieję że się nie powtarzam ;) :

 

Ten pantofelek wyszedł Ci świetnie - pamiętasz może na jakim sprzęcie i w jakiej technice to robiłeś? Wygląda to na DIC albo światło skośne ale wolę podpytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Ten pantofelek wyszedł Ci świetnie - pamiętasz może na jakim sprzęcie i w jakiej technice to robiłeś? Wygląda to na DIC albo światło skośne ale wolę podpytać :)

Dzięki Łukasz,

Widziałem, że zacząłeś przygodę z fotografią mikroskopową na forum biolog.pl

Mam mikroskop typu Delta Optical Genetic Pro Mono (kupiony z 15 lat temu po sprzedaży Uniwersała 200/1000), który poza kondensorem Abbego z przysłoną irysową nie był rozbudowywany o dodatkowe moduły.

Świadomie nie używałem DIC lub światła skośnego.

Po prostu wziąłem telefon HTC (13 MP)  i przystawiłem do okularu i nagrałem - tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cwic napisał:

Oko mola.

 

Zdjęcie ma potencjał - popraw tło i podostrz trochę :) Poniżej 5 minut pracy w PS :)

Polecam też zmontować dyfuzory do oświetlenia ze zwykłego białego papieru. Wtedy oczy nie będą się tak błyszczeć.

 

mol2.thumb.jpg.c3f82bb3ef47709cd0d96b5aeb8e3018.jpg

W dniu 25.01.2018 o 22:04, heweliusz napisał:

Dzięki Łukasz,

Widziałem, że zacząłeś przygodę z fotografią mikroskopową na forum biolog.pl

Mam mikroskop typu Delta Optical Genetic Pro Mono (kupiony z 15 lat temu po sprzedaży Uniwersała 200/1000), który poza kondensorem Abbego z przysłoną irysową nie był rozbudowywany o dodatkowe moduły.

Świadomie nie używałem DIC lub światła skośnego.

Po prostu wziąłem telefon HTC (13 MP)  i przystawiłem do okularu i nagrałem - tylko tyle.

W tym filmiku z pantofelkiem w 52 sekundzie następuje jakby zmiana obrazu - pamiętasz może co zrobiłeś, że efekt zmienił się w  ten sposób??

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

W tym filmiku z pantofelkiem w 52 sekundzie następuje jakby zmiana obrazu - pamiętasz może co zrobiłeś, że efekt zmienił się w  ten sposób??

Zmiana obrazu z tego co pamiętam wynika że były to dwa filmiki połączone w jeden (widocznie do jednego z nich miałem trochę inaczej ustawioną przesłonę i/lub kondensor Abbego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mol z mikroskopu Carl Zeiss Laboval (kupiony na tutaj na giełdzie) i okularu pzo x5, projekcja bez-okularowa (cała nasadka bino zdjęta i aparat z przejściówką na teleskopowe 2 cale wpasowany zaraz za obiektywem, idealnie wlazł). Aparat Samsung nx 300, ok. 60 klatek z ISO 160. Oświetlenie górne z 2ch lampek LED. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Ogniczek większy (Pyrochroa coccinea) 

Stack złożony z około 80 subklatek.

Obiektyw Carl Zeiss Semiplan 3,2x na mikroskopie Biolar + Canon 500D na ISO200. Oświetlenie z 3 lampek LED IKEA.

Jaki słodziak <3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były już robale i pierwotniaki to teraz czas na substancje chemiczne.

Poniżej krystalizacja proszku do odkamieniania czajników :P 

Trzy ujęcia w świetle spolaryzowanym: 

- to na niebiesko tylko z uzyciem polaryzatora i analizatora

- różowe i zielone z użyciem kompensatora z okładki CD z jego różną "nastawą"

5a74b9a4359bc_descalingpolarizedclear.thumb.jpg.e7bb620a0d85e99a86b8c4ebf39779eb.jpg

5a74b9a0ec884_descalingpolarizedcompenator2.thumb.jpg.e65f781ccef8a9d968d7fd8ecbdde38b.jpg

5a74b99e215b8_descalingpolarizedcompenator1.thumb.jpg.a6c1ee5033708c664156e68991f80656.jpg

A tak wyglądała badana próbka - odparowany roztwór na szkiełku podstawowym

20180202_201020.jpg.039f1c8250c169ac5d9b2f68a0d55ad3.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ura napisał:

WOW piękne kryształy

Łukasz koniecznie startuj do konkursu Nikona :) bo zdjęcia przednie 

Nikon organizuje co roku konkurs na makro i mikro fotografię, można wygrać naprawdę fajny mikroskop Nikona :)

Dzięki - rozejrzę się za tym eventem chociaż ja dopiero zaczynam się bawić w te klocki a tam już "world class" ;)

 

A dzisiaj fotki kwasu askorbinowego - witaminy C - lewoskrętnej :P

5a75e2591b82e_witC2.thumb.jpg.5cbbbb214a59f774b2972c41dc6d839e.jpg

5a75e265d96ec_witC4.thumb.jpg.7eab0ecef6f29dc72c7c829dc3564c19.jpg

5a75e25ec5626_witC3.thumb.jpg.5a5abc63c379b88a3aa2808aef302759.jpg

witC.thumb.jpg.ff1922f4cefa497d357c6a206dfdfb7e.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.