Skocz do zawartości

Mikrokosmos


jacapa

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 2 lata później...

Ciekawy wątek, mało tykany (poprzedni wpis 2 lata temu :icon_rolleyes:  ). Nie miałem pojęcia, że jest na tym forum. Dobrze, że już wiem, to nie będę robił bałaganu i może coś tutaj niebawem dorzucę od siebie. Mam już mocno zaawansowany projekt związany między innymi z makro: Zewnętrzne zasilanie do aparatu z d/oświetlaczem LED Macro (link dla dociekliwych ;)  ).

 

Pozdrawiam,

Jurek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą makrofotografię, ale za czasów kliszy foto ? Nie miejcie mi za złe, ale to była wtedy sztuka .... Zrobić zdjęcie, a efekt dopiero po wywołaniu ? Teraz ... Gdzie ten "urok i odrobiną niewiadomego" ? 100 zdjęć w kilka chwil ?

Edytowane przez mczajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

     Były i już nie ma! Dwa lata temu zlikwidowano ostatnią, rodzimą fabrykę zapałek w Czechowicach-Dziedzicach, liczącą sobie 100 lat. To co cyknąłem niżej, to wyrób zapałkopodobny Made by Sweden (wymiary łebka zapałki: 3mm x 4 mm). Kompakcik PEN E-PL9 z kitowym obiektywem M.Zuiko 30mm 1:3,5 MACRO ED MSC. Póki co tylko jeden strzał, teraz pora na zabawę z lepszym oświetleniem, no i w planach: bracketing ostrości i fokus stacking. 

 

zapalka_szwedzka.thumb.jpg.a8d5e930a2165125d41a22ea8f46cb4c.jpg

 

 

     Jak ten czas leci! Niegdyś, za młodu (kiedy to było? :icon_rolleyes: ) paliłem Klubowe i Sporty. Na szczęści udało mi się rzucić (w końcu) palenie na dobre, ale do dzisiaj pamiętam, towarzyszący celebracji zapalania dymka trzask łebka zapałki o draskę i szum rozpalającego się drewienka. :)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     W końcu zrobiłem moim kompakcikiem pierwsze testy metody wyostrzania, czyli fokus stacking w makro, innymi słowy: naprawianie bracketingiem ostrości i softem płytkiej głębi ostrzenia, jaką mają obiektywy makro. Poniżej fragment małego wiertła (chińszczyzna) o średnicy 2 mm, trochę zjechanego po paru wierceniach.

 

Fokus stacking z ośmiu fotek zrobionych jako bracketing ostrości. Jeszcze nie wszystko poszło najlepiej, ale jak na pierwszy raz nie będę marudził. ;)

 

wiertlo01.thumb.jpg.8d20760e1f22d53c7e5b0a7845382c85.jpg

 

 

 

     ... i dla porównania pojedynczy strzał, czyli jedna z ośmiu fotek pozyskanych w czasie robienia bracketingu ostrości do powyższej składanki:

 

wiertlo02.thumb.jpg.f3dfa28a2be7ca8683a2c7a5da8fb661.jpg

 

 

 

     Jeszcze jedno ujęcie tego samego wiertła przy innym, bardziej agresywnym oświetleniu. Tym razem fokus stacking z pięciu fotek.

 

wiertlo03.thumb.jpg.9433d7357cc1110945c403b9aeb8554f.jpg

 

    

     Jak trzymałem to mikrus wiertło w palcach, to wydawało się ładne, gładkie i błyszczące, ale to tylko ułuda niedoskonałych zmysłów. :icon_rolleyes:  Jak widać real jest inny - powierzchnia metalu wygląda niczym księżycowy krajobraz (tyle, że bez kraterów), poryta niezliczonymi szczelinami! :)

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

    Dzisiaj trochę historii z elektroniki. Układy scalone starych pamięci EPROM, używanych niegdyś do współpracy z procesorami/mikrokontrolerami 8-mio bitowymi. Można było do nich zapisać na stałe (pamiętany po wyłączeniu napięcia zasilania) program dla procesora/mikrokontrolera. Używany był do tego specjalny programator, gdyż EPROMy w czasie programowania wymagały podnoszenia napięcia z systemowych 5V do 25V, później, w miarę rozwoju technologii do  21V,  a potem do 12V. Obecnie pamięci stałe typu Flash mogą być kasowane/reprogramowane przy napięciach systemowych w układzie, w którym pracują. EPROMy do skasowania zawartości potrzebowały specjalnej lampy naświetlającej UV. Stąd to widoczne na poniższych fotkach okrągłe okienko wykonane ze szkła kwarcowego (po zaprogramowaniu pamięci zaklejane było czarną osłonką). Dzięki okienku możemy teraz zajrzeć bezinwazyjnie do środka układu, żeby zobaczyć wewnętrzną strukturę pamięci. Nie musimy tłuc w moździerzu kuchennym plastikowej obudowy układu scalonego ;) , tak jak to zrobił Kamiński w jednym z odcinków SONDY :D (patrz link niżej).

 

pamieci_eprom.thumb.jpg.b2db13a255450dfc159ce2ddd59b3dae.jpg

 

eprom_2732_str-a.thumb.jpg.e61bb84e3290ea58b343c7c584217da6.jpg

 

eprom_2732_str-b.thumb.jpg.d2b77c5efd2964140fac8069910e2bfd.jpg

 

eprom_27c256_str-a.thumb.jpg.7951fb1fcc2bbb00278fa76007cc52d3.jpg

 

eprom_27c256_str-b.thumb.jpg.8cf137c4938c22f1861f3291d620b11a.jpg

 

 

     Powyższe układy pamięci wyciągnąłem z mojego przydasiowego ;) magazynku, żeby z nostalgii zajrzeć do środka :D :

 

TMS2732A-20JL Texas Instruments, pamięć EPROM o pojemności 32768 bitów (4KB), wykonana w technologii NMOS

NMC27C256Q250 National Semiconductor, pamięć EPROM o pojemności 262144 bitów (32KB), wykonana w technologii CMOS

 

... i dla dociekliwych:

 

Układ scalony – czym jest i jak powstaje? Czym są czipy? - w ujęciu popularnonaukowym.

 

Sonda - Czynnik Si cz.1, jeden ze starych odcinków SONDY o układach scalonych. Uwielbiałem te programy, szkoda, że A. Kurek i Z. Kamiński tak szybko odeszli! :(

ciąg dalszy: TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2023 o 00:47, suchyy napisał(a):

     Były i już nie ma! Dwa lata temu zlikwidowano ostatnią, rodzimą fabrykę zapałek w Czechowicach-Dziedzicach, liczącą sobie 100 lat.

(...)

Na szczęści udało mi się rzucić (w końcu) palenie na dobre

Jestem z Pomorza Środkowego - i mieliśmy tam fabrykę zapałek w Sianowie. Mówiło się, że zapałki z Sianowa są najlepszym sposobem na rzucanie palenia, bo po prostu nie da się ich w ogóle odpalić: D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Jestem z Pomorza Środkowego - i mieliśmy tam fabrykę zapałek w Sianowie. Mówiło się, że zapałki z Sianowa są najlepszym sposobem na rzucanie palenia, bo po prostu nie da się ich w ogóle odpalić: D

 

     ... noo, to szkoda, że o tym nie wiedziałem wczeeeeeeśniej ;) , bo pewnie rzuciłbym palenie znacznie szybciej i nie mordował się okrutnie torturami niepalenia! :) Teraz wiadomo, kto lobbował za likwidacją zapałczanych fabryk (przedstawiciele przemysłu tytoniowego i farmaceutycznego, jakby Ktoś się nie domyślił). :D :thmbup:

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"Łikendowa" zagadka? To nie jest pop-art, fota z mikroskopu, ani walący się, symboliczny mur: The Wall zespołu Pink Floyd! ;)

 

 

zagadka1a.thumb.jpg.6237ef067ef88cfdf528feaa9f263078.jpg

 

... pierwsza podpowiedź, o ile będzie potrzebna, czyli widoczek w szerszym polu zapodam jutro (w niedzielę).

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Ciąg dalszy zgadywanki. Szerokość kadru w realu ok. 20mm.

 

zagadka1b.thumb.jpg.11e55a5b9f91cea472189555082ce4f3.jpg

 

     ???

 

     Zdjęcie robione kitowym obiektywem MFT: M.Zuiko 30mm (60mm dla FF) / 1:3.5 MACRO (1.25 x) ED MSC, praktycznie z przyłożenia - szkiełko robi foty obiektów w odległości 95mm od matrycy (tj. tuż przy przedniej soczewce obiektywu). Jako oświetlenie wykorzystałem oświetlacz LED (DIY) w postaci przystawki do mojego modułu (DIY) zewnętrznego zasilania kamery. Opis wykonania jednego i drugiego, typu "zrób to sam", zamieściłem: TUTAJ.

 

     Teraz powinno być łatwiej, choć co to konkretnie jest (?), pewnie nie do końca bezstresowo można ustalić. ;)

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS Wieczorem, jako odpowiedź: więcej szczegółów.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Pora na ujawnienie tajemniczej fotki. To nic innego tylko żywy liść, prześwietlony od dołu oświetlaczem LED i sfotografowany od góry (jw.), a właściwie to fragment centralnej żyłki liścia krotonu.

 

zagadka1c.thumb.jpg.53168cf9ff9b86b649c781ad4162b1e5.jpg

 

 

 

     ... i delikwent w całej okazałości, żyw i zdrów:

 

20230325_162658.jpg.3bd5ec7e549acb8fc6e6e6eb17002e53.jpg

 

 

 

     .... oraz amatorski sprzęt, którym robiłem fotkę:

 

20230326_1111511.jpg.b246314556581c010203f82357ca9c5b.jpg

 

 

 

     Ponieważ liście krotonu są stosunkowo grube, wykorzystałem pięć strzałów jako bracketing ostrości, a z nich wykonałem składankę typu fokus stacking. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się takiego oryginalnego efektu i tak na dobrą sprawę TA wersja, jako wydruk wielkogabarytowy, całkiem nieźle prezentowałaby się na ścianie w dużym salonie! ;):):D Zachęcam do artystycznych eksperymentów z krotonem. Sądzę, że spore grono impresjonistów nie miałoby nic przeciwko i potakująco pokiwa głowami z zaświatów.  :brawo:

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.