Skocz do zawartości

Meade SWA 13,8mm oraz SWA 18mm -pole 67 stopni


swinki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Do sprzedania 2 świetne okularki firmy meade. Oba seria 4000. Oba w plastikowych zakrecanych sloiczkach - do 18mm jest nawet oryginalny kartonik.

Okularki sa odpowiednikami panoptica(na zagranicznych forach sugeruja ze konstrukcja zostala skopiowana/zakupiona).

Kupilem zestaw a ze mam naglera 16mm te musza znalezc nowego wlasciciela.

 

Recenzja:

http://www.excelsis.com/1.0/entry.php?sect...&entryid=18

 

W Polsce sa do nabycia tylko z nowszej serii 5000 (ktora jest uwazana przez wielu za gorsza) i nie ma takich ogniskowych

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath/79_90_93_128_130

 

 

Ceny:

18mm - 370zl

13,8mm - 320zl

 

Mysle ze jest to okazja gdyz stanowia mniej niz polowe ceny sklepowej.

Edytowane przez swinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mała obniżka - potem wędrują na aukcję. Polecam te okulary bo jeszcze pachną nowością

Ceny:

18mm - 350zl

13,8mm - 300zl

Wysyłka listem poleconym gratis - paczka priorytetowa +6zl. Odbiór osobisty w Legnicy.

Edytowane przez swinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meade SWA nie uzywalem w nocy na gwiazdach ani razu, poza tym ma teleskopy SCT i Maka wiec nie moge sie zbytnio wypowiedziec na temat DS czy tez stopniu korekcji na krawedzi - oba daja ostre gwiazdy po diafragme (test obu tylko na odleglej latarni).

Co do bezposredniego porownania w dzien 18mm to:

- SWA ma wyraznie lepszy ER. Aby w naglerze dojrzec diafragme trzeba wyginac oko i rzesami dotyka sie okularu. SWA jest duzo wygodniejszy pod tym wzgledem. W obu okularach mozna a nawet trzeba sie rozgladac.

- SWA ma wyrazna diafragme, nagler rozmytą w dodatku ma drazniaca niebieska obwodke zamiast diafragmy - na plus tylko 6 elementow na minus najkrotszy ER z naglerow (oprocz zoomow i <5mm).

- oba zachowuja sie tak samo na krawedzi obrazu jest widoczna dystorsja poduszkowa(wygiete krawedzie) jest mniej wiecej na tym samym poziomie, wydaje mi sie ze nawet wieksza w naglerze.

- SWA ma chlodny obraz nagler wpada mi w cieply, zolty

- SWA jest mniejszy i lżejszy od naglera, ktory jest pękaty.

Za 4 tygodnie o ile nikt nie kupi przez tydzien przetestuje te okulary razem z reszta moich okularow pod ciemnym niebem - wtedy bede mogl sie wiecej wypowiedziec .

Dodam że SWA 13.8mm ma ER jak nagler 16mm.

Meade SWA jest klonem TeleVue Wiede Field poprzednika panoptica, czyli w szybszych teleskopach moze miec troche gorsza korekcje od naglera. Korekcja w panopticu i naglerze powinna byc identyczna ze wskazaniem na panoptica.

ps. SWA jest japonski a nagler tajwanski .

Edytowane przez swinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Korekcja w PANOPTICU jest sporo gorsza i w światłosilnym Newtonie wcale niema takiej rewelacji , praktycznie to okolo 60% pola jest ladnego a potem zaczynaja sie standardowe coraz wieksze ku diafragmie przecinki. Osobiscie miałem Panoptica 26mm jak dobrze pamietam i oddałem go z powrotem. Co innego w MAKU czy Newtonie ze swiatłem od 1:6 w zwyz. Pozdrawiam Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bardzo światłosilnych teleskopów Tele Wujek zaleca Paracorr - zarówno do panopticów jak i naglerów. Niektórzy piszą że sprawdza się też i w innych okularach w niektórych lepiej w innych gorzej.

http://televue.com/engine/page.asp?ID=56

 

Witam. Korekcja w PANOPTICU jest sporo gorsza i w światłosilnym Newtonie wcale niema takiej rewelacji , praktycznie to okolo 60% pola jest ladnego a potem zaczynaja sie standardowe coraz wieksze ku diafragmie przecinki. Osobiscie miałem Panoptica 26mm jak dobrze pamietam i oddałem go z powrotem. Co innego w MAKU czy Newtonie ze swiatłem od 1:6 w zwyz. Pozdrawiam Krzysztof.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.