Jump to content

Meade SWA 13,8mm oraz SWA 18mm -pole 67 stopni

swinki
 Share

Recommended Posts

Witam,

Do sprzedania 2 świetne okularki firmy meade. Oba seria 4000. Oba w plastikowych zakrecanych sloiczkach - do 18mm jest nawet oryginalny kartonik.

Okularki sa odpowiednikami panoptica(na zagranicznych forach sugeruja ze konstrukcja zostala skopiowana/zakupiona).

Kupilem zestaw a ze mam naglera 16mm te musza znalezc nowego wlasciciela.

Recenzja:

http://www.excelsis.com/1.0/entry.php?sect...&entryid=18

W Polsce sa do nabycia tylko z nowszej serii 5000 (ktora jest uwazana przez wielu za gorsza) i nie ma takich ogniskowych

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath/79_90_93_128_130

Ceny:

18mm - 370zl

13,8mm - 320zl

Mysle ze jest to okazja gdyz stanowia mniej niz polowe ceny sklepowej.

Edited by swinki

Witam,

A prosze bardzo. Wlasnie zauwazylem ze limit na zdjecia jest wiekszy niz byl wiec dorzucam pare fotek.

Pozdrawiam,

Tomasz

swa1.jpg

swa2.jpg

swa3.jpg

Witam. Można jakieś fotki F-18mm. Pozdrawiam Krzysztof.

Witam,

Mała obniżka - potem wędrują na aukcję. Polecam te okulary bo jeszcze pachną nowością

Ceny:

18mm - 350zl

13,8mm - 300zl

Wysyłka listem poleconym gratis - paczka priorytetowa +6zl. Odbiór osobisty w Legnicy.

Edited by swinki

Napisałeś, ze masz Naglera 16.

Zastanawiam się nad kupnem okularu średnio-ogniskowego.

Jaka jest różnica obrazu między Naglerem 16, a Meade 18?

Jak ten 18 mm spisuje się do DS-ów?

Meade SWA nie uzywalem w nocy na gwiazdach ani razu, poza tym ma teleskopy SCT i Maka wiec nie moge sie zbytnio wypowiedziec na temat DS czy tez stopniu korekcji na krawedzi - oba daja ostre gwiazdy po diafragme (test obu tylko na odleglej latarni).

Co do bezposredniego porownania w dzien 18mm to:

- SWA ma wyraznie lepszy ER. Aby w naglerze dojrzec diafragme trzeba wyginac oko i rzesami dotyka sie okularu. SWA jest duzo wygodniejszy pod tym wzgledem. W obu okularach mozna a nawet trzeba sie rozgladac.

- SWA ma wyrazna diafragme, nagler rozmytą w dodatku ma drazniaca niebieska obwodke zamiast diafragmy - na plus tylko 6 elementow na minus najkrotszy ER z naglerow (oprocz zoomow i <5mm).

- oba zachowuja sie tak samo na krawedzi obrazu jest widoczna dystorsja poduszkowa(wygiete krawedzie) jest mniej wiecej na tym samym poziomie, wydaje mi sie ze nawet wieksza w naglerze.

- SWA ma chlodny obraz nagler wpada mi w cieply, zolty

- SWA jest mniejszy i lżejszy od naglera, ktory jest pękaty.

Za 4 tygodnie o ile nikt nie kupi przez tydzien przetestuje te okulary razem z reszta moich okularow pod ciemnym niebem - wtedy bede mogl sie wiecej wypowiedziec .

Dodam że SWA 13.8mm ma ER jak nagler 16mm.

Meade SWA jest klonem TeleVue Wiede Field poprzednika panoptica, czyli w szybszych teleskopach moze miec troche gorsza korekcje od naglera. Korekcja w panopticu i naglerze powinna byc identyczna ze wskazaniem na panoptica.

ps. SWA jest japonski a nagler tajwanski .

Edited by swinki

Z chęcią bym kupił tą 18-tkę ale pieniądze dopiero będę miał po 10 czerwca. Jak nikt go nie kupi do tej pory, to go wezmę.

Edited by midimariusz

Witam. Korekcja w PANOPTICU jest sporo gorsza i w światłosilnym Newtonie wcale niema takiej rewelacji , praktycznie to okolo 60% pola jest ladnego a potem zaczynaja sie standardowe coraz wieksze ku diafragmie przecinki. Osobiscie miałem Panoptica 26mm jak dobrze pamietam i oddałem go z powrotem. Co innego w MAKU czy Newtonie ze swiatłem od 1:6 w zwyz. Pozdrawiam Krzysztof.

Do bardzo światłosilnych teleskopów Tele Wujek zaleca Paracorr - zarówno do panopticów jak i naglerów. Niektórzy piszą że sprawdza się też i w innych okularach w niektórych lepiej w innych gorzej.

http://televue.com/engine/page.asp?ID=56

Witam. Korekcja w PANOPTICU jest sporo gorsza i w światłosilnym Newtonie wcale niema takiej rewelacji , praktycznie to okolo 60% pola jest ladnego a potem zaczynaja sie standardowe coraz wieksze ku diafragmie przecinki. Osobiscie miałem Panoptica 26mm jak dobrze pamietam i oddałem go z powrotem. Co innego w MAKU czy Newtonie ze swiatłem od 1:6 w zwyz. Pozdrawiam Krzysztof.

• 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Prosze zatem o kontakt (jeżeli to Ty wyslales mi maila to od razu odpowiadam ze za pobraniem nie wysylam - zreszta z UK nie mam takiej mozliwosci).

Witam, jeżeli aktualne to chętnie biorę 18.

• 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.