Skocz do zawartości

Czerwone Słońce o zachodzie


Michlimek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy wątek umieściłem w dobrym dziale(zastanawiałem się również nad działem Słoneczne Imperium), jeśli nie jest to odpowiedni dział proszę admina o przeniesienie.

 

A więc dziś podczas podróży obserwowałem(oczywiście gołym okiem i tylko zerkając :szczerbaty: ) zachodzące Słońce. Było ono czerwone. Jest to przepiękne zjawisko, jednak po chwili zaświtała mi myśl, jak to się dzieje, że czasami je widzimy, a częściej jednak nie?

 

Spostrzeżeń tych dokonałem gdzieś na autostradzie między Katowicami a Wrocławiem(od tej szybkości i oczarowania widokiem nie wiem dokładnie gdzie to było <_<). Dla osób z innych części Polski dodam, że jakieś 30-50 min wcześniej była burza z porządną ulewą :burza: . I tu właśnie pojawia się moje pytanie do ludzi o mądrzejszych ode mnie :notworthy:. Czym jest spowodowane to zjawisko? Ja doszedłem do wniosku, że jest to spowodowane specyficznym warunkami atmosferycznymi, jednak jakimi nie wiem :Boink:.

 

Ale się rozpisałem, a miał być króciutki wątek :banan: . Tym którzy dotarli, aż do tego miejsca dziękuje i liczę na rzetelne odpowiedzi.

 

Astrozpozdrówka

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy niebo na zachodzie jest wyjątkowo bezchmurne, wtedy często pojawia się czerwony zachód słońca. Dzieje się tak, ponieważ gdy słońce zachodzi, jego światło przechodzi przez znacznie grubszą warstwę powietrza niż przy dużych wysokościach nad horyzontem. Przechodzi także zatem przez kurz, sól, dym i zanieczyszczenia w nim zawarte. Te drobiny rozpraszają światło o krótkiej długości fali (fiolet i błękit), przepuszczając tylko światło o dłuższej fali (kolor pomarańczowy i czerwony). Jeśli dodatkowo pojawia się obszar wysokiego ciśnienia, powietrze osiada, utrzymując drobiny zanieczyszczeń blisko ziemi, i sprawiając, że zachód słońca jest jescze bardziej czerwony niż zwykle. Na tym polega "czerwone niebo w nocy."

 

 

 

 

W umiarkowanych szerokościach geograficznych półkuli północnej, ośrodki baryczne i fronty atmosferyczne najczęściej przemieszczaja się z zachodu na wschód. Ponieważ wysokie ciśnienie zwykle sprowadza ładną pogodę, wspomniany rodzaj czerwonego nieba o zachodzie słońca wskazuje, że zbliża się bezchmurna pogoda, która "spełni nadzieje" marynarzy. Jeśli jednak rankiem niebo jest czerwone na wschodzie z tych samych powodów jak powyżej, oznacza to, że obszar wysokiego ciśnienia najprawdopodobniej już przemieścił się z zachodu na wschód, a za nim nadciąga obszar niskiego ciśnienia. Niże baryczne zwykle sprowadzają chmury, deszcz albo burze, które są "przestrogą" dla marynarzy.

 

 

źródło - http://www.atmosphere.mpg.de/enid/3__Ludow..._t_cza_471.html

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.