Skocz do zawartości

23.05.2009 - zdjęcie słoneczka


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dzisiejsza fotka słoneczka, polowana między chmurkami.

 

Te 2 "badpixele" w lewym dolnym rogu to nowiusi nabytek na naszym słoneczku...

 

Nikon D40 ISO200 1/2000s + ND5 + Synta 8" dobson

 

sun_2009_05_23_1.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę tutaj moje dzisiejsze próby.

Niestety nie zarejestrowałem nic :(

EOS 300D + SCT 127/1250. Różne czasy, różne ISO, głównie 400. Fotki robione przez kolorowe filtry (czerwony, pomarańczowy, żółty) lekko podkręcona ostrość.

 

canonimg_151.jpg

canonimg_166.jpg

canonimg_168.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę tutaj moje dzisiejsze próby.

Niestety nie zarejestrowałem nic :(

EOS 300D + SCT 127/1250. Różne czasy, różne ISO, głównie 400. Fotki robione przez kolorowe filtry (czerwony, pomarańczowy, żółty) lekko podkręcona ostrość.

 

Spróbuj może z Moon&SkyGlow... moja przejściówka do fotek ma gwint na 2 cale, a mam filtr na 1.25", ty widzę jedziesz na 1.25". W wizualu już kilka razy dyskutowaliśmy ze współoglądającymi, że subiektywnie Moon&Sky Glow daje lepsze uwidocznienie granuli i struktur na powierzchni słońca niż Solar Continuum Baadera. Poza tym, ja żeby pokazać choć jedną fotkę Słoneczka czy Łysiolka, muszę strzelić ich ze 100... kręcąc delikatnie podczas seryjnych zdjęć pokrętłem ostrości. Czasem udaje się trafić "idealną" ale i tak odległą od ideału ostrość.

Dzisiaj zrobiłem 120 zdjęć, z czego 17 pokazywało obydwie plamki, 2 najwyraźniej, a i tak moje zdjęcie nie jest najwyższych lotów ;D

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym ino troszkę podkręcił jasność w górę

 

Podkuszony podszedłem jeszcze raz do obróbki. Co mnie najbardziej wkurza, to fakt, że Nikon D40 najniższą nastawę ISO ma 200. W związku z czym nigdy nie wiem jak obrabiać, i czy to co wyciągam, to szum matrycy i artefakty kompresji RAW'a (NEF jest poczęści kompresowany ;( ), czy też granule. Najprawdopodobniej to pierwsze ;(

Przygladając się serii zdjęć, wiem, że te z grupy ostrych są trochę pogranulowane bardziej, niż te mniej ostre. Poniżej nowe podejscie do obróbki zdjęcia: po levelsach, lokalne wyrównanie histogramu. Pewnie znowu wyharatałem to co dodał aparat, ale fotkę zamieszczam:

 

sun_2009_05_23_3.jpg

 

A tutaj mocno rozciągnięty w histogramie i powiększony 200% fragment z plamkami:

sun_2009_05_23_plamka.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję!

Będę jeszcze próbował, jak wyjdą jakieś większe plamki. Wizualnie podoba mi się efekt z filtra pomarańczowego, gdy dam jeszcze dłuższy czas. Wtedy wokół słońca tworzy się właśnie taka czerwona "korona", większa i wyraźniejsza niż na powyższym zdjęciu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.