Jump to content

23.05.2009 - zdjęcie słoneczka


Iro
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

dzisiejsza fotka słoneczka, polowana między chmurkami.

 

Te 2 "badpixele" w lewym dolnym rogu to nowiusi nabytek na naszym słoneczku...

 

Nikon D40 ISO200 1/2000s + ND5 + Synta 8" dobson

 

sun_2009_05_23_1.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edited by Iro
Link to comment
Share on other sites

Podłączę tutaj moje dzisiejsze próby.

Niestety nie zarejestrowałem nic :(

EOS 300D + SCT 127/1250. Różne czasy, różne ISO, głównie 400. Fotki robione przez kolorowe filtry (czerwony, pomarańczowy, żółty) lekko podkręcona ostrość.

 

canonimg_151.jpg

canonimg_166.jpg

canonimg_168.jpg

Link to comment
Share on other sites

Podłączę tutaj moje dzisiejsze próby.

Niestety nie zarejestrowałem nic :(

EOS 300D + SCT 127/1250. Różne czasy, różne ISO, głównie 400. Fotki robione przez kolorowe filtry (czerwony, pomarańczowy, żółty) lekko podkręcona ostrość.

 

Spróbuj może z Moon&SkyGlow... moja przejściówka do fotek ma gwint na 2 cale, a mam filtr na 1.25", ty widzę jedziesz na 1.25". W wizualu już kilka razy dyskutowaliśmy ze współoglądającymi, że subiektywnie Moon&Sky Glow daje lepsze uwidocznienie granuli i struktur na powierzchni słońca niż Solar Continuum Baadera. Poza tym, ja żeby pokazać choć jedną fotkę Słoneczka czy Łysiolka, muszę strzelić ich ze 100... kręcąc delikatnie podczas seryjnych zdjęć pokrętłem ostrości. Czasem udaje się trafić "idealną" ale i tak odległą od ideału ostrość.

Dzisiaj zrobiłem 120 zdjęć, z czego 17 pokazywało obydwie plamki, 2 najwyraźniej, a i tak moje zdjęcie nie jest najwyższych lotów ;D

 

Pozdrawiam

 

Iro

Link to comment
Share on other sites

ja bym ino troszkę podkręcił jasność w górę

 

Podkuszony podszedłem jeszcze raz do obróbki. Co mnie najbardziej wkurza, to fakt, że Nikon D40 najniższą nastawę ISO ma 200. W związku z czym nigdy nie wiem jak obrabiać, i czy to co wyciągam, to szum matrycy i artefakty kompresji RAW'a (NEF jest poczęści kompresowany ;( ), czy też granule. Najprawdopodobniej to pierwsze ;(

Przygladając się serii zdjęć, wiem, że te z grupy ostrych są trochę pogranulowane bardziej, niż te mniej ostre. Poniżej nowe podejscie do obróbki zdjęcia: po levelsach, lokalne wyrównanie histogramu. Pewnie znowu wyharatałem to co dodał aparat, ale fotkę zamieszczam:

 

sun_2009_05_23_3.jpg

 

A tutaj mocno rozciągnięty w histogramie i powiększony 200% fragment z plamkami:

sun_2009_05_23_plamka.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Edited by Iro
Link to comment
Share on other sites

Wimmerze - bardzo fajne są te Twoje ostatnie fotki Słoneczka, pod tym względem, że ładnie widać to co mnie od jakiegoś czasu zastanawiało, a mianowicie porównanie użycia filtrów żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Brawo!

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję!

Będę jeszcze próbował, jak wyjdą jakieś większe plamki. Wizualnie podoba mi się efekt z filtra pomarańczowego, gdy dam jeszcze dłuższy czas. Wtedy wokół słońca tworzy się właśnie taka czerwona "korona", większa i wyraźniejsza niż na powyższym zdjęciu.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.