Skocz do zawartości

Okular Mak102


pim

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam tutaj temat ponieważ w odpowiednim nie mogę założyć, nie wiem czemu jakiś błąd.

 

http://deltaoptical.pl/okular-celestron-e-...40-mm,d284.html

http://deltaoptical.pl/okular-celestron-omni-40-mm,d275.html

http://deltaoptical.pl/okular-vixen-plossl...40-mm,d376.html

 

Który z tych okularów będzie najlepszy do Maka 102/1300 - myślę że najodpowiedniejszy będzie 40mm.

Chodzi mi głównie o dobrą widoczność jaśniejszych mgławic i przegląd nieba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że lepszy byłby 32 mm.

Po pierwsze, wbrew pozorom, 40mm da Ci mniejsze pole, niż 32mm, co wynika z prostych obliczeń:

 

1300/40 = 32,5 ; 32,5/43 fov = 0,76 stopnia

1300/32 = 40,6 ; 40,6/52 fov = 0,78 stopnia

 

Po drugi czytałem w wielu miejscach, że zwykłe ploosle powyżej 32mm mają już wyraźnie większe wady optyczne, niż przy mniejszych ogniskowych.

 

Jedyne na czym zyskujesz przy 40mm, to źrenica wyjściowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pole plossla 32 jest troche zawyzone, bo pola w obu okularach sa niemal identyczne.

 

W takim maku (tez go mam) glowna bolaczka jest wg mnie niemozliwosc uzyskania duzej zrenicy wyjsciowej. Dlatego wg mnie 40mm bedzie duzo lepszym wyborem, bo da wieksza zrenice, a to ulatwi ogladanie wielu slabych powierzchniowo obiektow.

 

Przy okazji - wady optyczne.... to jest F13, wiec nie powinno byc najmniejszego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Po pierwsze, wbrew pozorom, 40mm da Ci mniejsze pole, niż 32mm, co wynika z prostych obliczeń:

 

1300/40 = 32,5 ; 32,5/43 fov = 0,76 stopnia

1300/32 = 40,6 ; 40,6/52 fov = 0,78 stopnia

(...)

 

Tak teraz patrzę i oczom nie wierzę, że straszne głupoty obliczeniowe popisałem!

Powinno być oczywiście:

1300/40 = 32,5 ; 43/32,5 = 1,32 stopnia

1300/32 = 40,6 ; 52/40,6 = 1,28 stopnia

 

To nie zmienia faktu, że te pola nadal są niemal identyczne ale tym razem na nieznaczną korzyść okularu 40mm.

Sorki za błąd. WSTYD!

Na dokładkę plusa za to dostałem - chyba za dobre chęci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Omni 40 Celestrona i jest lepszy niz tamten Vixen 40 jesli chodzi o jasnosc, porownywalem je wlasnie w 102.

Ale tak naprawde to najfajniejszy jest moj stary 32 vixen plossl - ma spokojniejszy obraz. Ta Omni 40 jest naprawde jasna bardzo w tym maku. Mam tez 32 Hyperiona ale on jest juz mocno ciemniejszy choc pole ma super. Wlasciwie mysle ciagle zeby takie 2 Omni z bino sprobowac do tego maka102 - to moze byc to... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.