Skocz do zawartości

Jednoklatkowce


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj pogody miałem na zaledwie 2 klatki. Na początku chciałem zobaczyć, jak zaprezentuje się na mojej matrycy M104. Okazuje się, że jest dosyć duża, ale niestety - w tym roku już za późno. Schodzi poniżej 20 stopni na horyzontem, co powoduje, że FWHM spada mi do 3-4 pikseli (przy max 1,5 w zenicie). Gdyby mieć taki poziom ostrości przy M104 pojawiłby się piękny detal, m.in. pas pyłowy. Teraz jest kisiel... ale... w ramach promocji "wrzucajmy wszystko, co robimy" załączam. Zawsze to jakaś odmiana od pięknych, wychuchanych zdjęć. Poza tym, jednoklatkowce mają coś w sobie wink.gif

Dodatkowo zapuściłem sesję 10 klatek po 600 min z NGC5985 i koleżanek okolicznych. Tu też nie miałem szczęścia, bo tylko jedna klatka wyszła ok - reszta bez kontrastu. Coś nasunęło mi się na niebo. Wrzucam też przykład, jak wygląda bardzo dobre niebo w porównaniu z "gorszym". Leci kontrast mimo, że sama ostrość była bardzo dobra.

Zachęcam do wrzucania na forum swoich prób.

M_104_S002_R001_C001_Clear.jpg

compare.jpg

NGC5985_S001_R001_C002_Clear.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Wynik niczego sobie zwazywszy na czas ale tez QE kamerki zobowiazuje. Tak 10" newton to niezla studnia na fotony.

 

U Ciebie widze ze jeszcze troche roboty z kolimacja i ustabilizowaniem osi optycznej ( o ile wczesniej nie sprzedasz). Bylem ciekaw jak to sie zachowa bo moonlite jest bardzo dobry ale tez bardzo ciezki a orion to nie tytanowa tuba...

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzisz że powiesiłbym nieskolimowanego newtona? No way... Problem w tym, że nie mam złączki i MPCC wisi w odległości 65-70 mm od matrycy. Nie muszę tłumaczyć, co to oznacza. Nie będę nad nim pracował, bo za 3 tyg. powinien dojechać nowy newton, a tam już jest inaczej sprawa korekcji rozwiązana - dedykowany 4-elementowy wynne's korektor (3").

 

Różnica pomiędzy poprzednim wyciągiem jest taka, że z poprzednim praktycznie szkoda czasu, a z tym się już da. Jak będzie trochę pogody to porobię z 12 klatek i zobaczymy. Przypominam też, że są tu ciągle stare, blaszane obejmy - więc ten wynik jest naprawdę bardzo dobry.

 

Co do studni na fotony - sam możesz porównać ze swoim zdjęciem. Mimo ekstremalnej różnicy w czasie - ilość detalu poza planetarką - przepaść.

 

PS. Samo uginanie tuby nie jest tak krytyczne, jak gięcie wyciągu - co pokazała wymiana na moonlite.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

.

Co do studni na fotony - sam możesz porównać ze swoim zdjęciem. Mimo ekstremalnej różnicy w czasie - ilość detalu poza planetarką - przepaść.

 

PS. Samo uginanie tuby nie jest tak krytyczne, jak gięcie wyciągu - co pokazała wymiana na moonlite.

Przepaścią nazwałbym różnicę w czulosci Twojej kamerki mono w stosunku do mojej plus ze uzyles jednak większego lustra i zapewne trochę lepiej wykonanego co wpływa na "łapanie" fotonów.

Zdziwiłbym sie gdyby bylo inaczej. To może być bardzo mylące ale 5min to wcale nie tak mało dla M27 i słowo ekstremalne jest mocno nieadekwatne.

JA spodziewałbym właśnie takiego wyniku.

 

Czekam w takim razie na prawdziwą sesje i powodzenia :)

 

PS Taki dedykowany korektor to fajna rzecz. Moze kiedys "odejdę" od chińszczyzny ;)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepaścią nazwałbym różnicę w czulosci Twojej kamerki mono w stosunku do mojej plus ze uzyles jednak większego lustra i zapewne trochę lepiej wykonanego co wpływa na "łapanie" fotonów.

No a o czym mówimy? Przecież nie naganiasz fotonów siłą woli, albo wrodzonym talentem. To o czym tu dyskutujemy to aspekty sprzętowe, czyli to, co określa astrofotografię w największej mierze.

 

JA spodziewałbym właśnie takiego wyniku.

No i co w związku z tym? Jakieś rady, sugestie?

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Uściśliłem że o sprzęcie - jak widzę, teraz mam pewność że się rozumiemy

2. Związek jest z całością mojej wypowiedzi tzn, że spodziewałem się bardzo dobrego wyniku tej kamerki w "dużej optyce". Dużej i szybkiej optyce bo to przecież f/5.

Co tu radzić? Trafi się dobra nocka to zrób fajne zdjęcie :)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem uzależniony od tej dziedziny dlatego mimo tego, że powinienem sobie zrobić przerwę, do czasu aż przyjdzie docelowy setup, to kombinuje ;) Nie spodziewaj się perfekcyjnej fotki z tego zestawu (niemożliwość ustawienia backfocusa w MPCC), bo po prostu się nie da - a nie będę inwestował w akcesoria do teleskopu, którego ściągnę z montażu "za chwilę".

 

Niech będzie trochę pogody, to dopalę M27 w narrowbandzie. W tej skali będzie wyglądać ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Jak grać na trąbie?

 

Bo jakieś dziwne dźwięki wydaje z siebie ten instrument dziś w nocy :(

 

Tym razem troche naciągany ten jednklatkowiec, bo fotka w sumie poskładana z 4 fitów (na usprawiedliwienie mogę powiedzieć jedynie , ze na każdym przetoczyły mi sie chmurwy, więc liczę sobie je jako połówki ;) )

 

Wersja z minimalną ingerencją i wersja agresywna, aby ukryć szum wynikający z niewielkiej ilosci materiału i warunków

 

Group1.jpg Group1 copy.jpg

 

Offaga mam nadzieję powoli opanowuję. Jest coraz lepiej. Teraz przede mną ostrość. Tu ciągle na poziomie daleko przekraczającym 3 FWHM :( (co prawda chmury swoje dodały, nie tylko ja tym razem byłem słabym ogniwem) No i obrabianie tego... eh... to nie fotometria. Tam jakoś bardziej intuicyjne to wszystko.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nikt nie protestował wprost, ze jej/jego zmysł estetyczny ucierpiał ;) pomęcze jeszcze jedną wersją wczorajszego testu. To próba odnalezienia granicy przy której już coś ugrywam na słabym materiale, ale jeszcze w moim odczuciu nie przeginam pały.

 

Group1a.jpg

 

Troche bez sensu ta zabawa na 4rech słabych, niezbyt ostrych klatkach.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mpp, wyglądają lepiej w mniejszej skali, bo nie ma jak odszumić bez drastycznych ruchów pojedynczej klatki. A to natychmiast widać gdy otworzysz materiał 1:1

 

Tym razem w trakcie testów setupu, po zamontowaniu koła filtrowego, padło na B33. Chmurwy pozwoliły jedynie na dwa strzały po 600sek (Ha). Oba udało się zrobić przez nieco cieńszy syf. Próbowałem jeszcze palić dalej w tej zebrze, ale guider, co kilka minut na grubszym kłaku gubił gwiazdkę prowadzenia.

 

B33.jpg

 

Fotka po delikatnej kosmetyce. Kurde... jak ja poświęce na to pół nocy bez chmurw a nie kilka minut w przewalającym się syfie, to ten kadr wygląda bardzo obiecująco rolleyes.gif

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Odświeżam przykurzony już wątek jednoklatkowców... z braku pogody dobre i to ;)

Co prawda, powinienem założyć nowy wątek: dwuklatkowce, bo tym razem wrzucam 2 klatki po 10 min. W sumie pokazuje to dobrze rewolucję jaką przeszedł sprzęt astrofotograficzny. Dla mnie to jest masakra.

 

Z racji na duży forma wrzucam zmniejszone wersje:

 

mała:

ngc3628_small.jpg

 

średnia:

ngc3628_middle.jpg

 

Hardware: Orion AG12, FLI PL16803, AP1200

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.